Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Τι monitor έχεις ίσως να μην αξίζει η διαδικασία.
Επίσης δεν συστήνω color calibration εάν έχεις μόνο ένα monitor καθώς για να δεις σωστά  θα μειωθεί πολύ το brighteness  της οθόνης και σε καθημερινή χρήση, ίσως σε ταλαιπωρήσει.

Έχω το i1Display Pro της X-Rite  εάν κάποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες.

Δε θα μπορούσε να αλλαζει τη φωτεινότητα μόνο αν οντως του τη ρίξει το calibration στις καθημερινές του εργασίες και να την βάζει στη τιμή που του όρισε το calibrator όταν θέλει να επεξεργαστεί τις φωτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Δε θα μπορούσε να αλλαζει τη φωτεινότητα μόνο αν οντως του τη ρίξει το calibration στις καθημερινές του εργασίες και να την βάζει στη τιμή που του όρισε το calibrator όταν θέλει να επεξεργαστεί τις φωτο; 

Φαντάζομαι πως ναι θα μπορούσε... και επειδή φεύγουμε Off topic
Kodak Technical Pan, δοκιμαστική λήψη για να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται (έχω άλλα 2) μιας και είναι ληγμένα από το 1994.
 

9348.jpg

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Έχω το i1Display Pro της X-Rite  εάν κάποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες

Εννοείς ότι η οθόνη μετά είναι για αποκλειστική χρήση επεξεργασίας φωτογραφίας? 

Γιατί τη χρησιμοποιώ και για gaming. Σε ενδιαφερει να το νοικιάσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

2022-01-30_11-33-19

 

Ωραία χρώματα που δένουν αρμονικά.

Με αποσυντονίζει αρκετά το καλώδιο, θα δοκίμαζα ένα διαφορετικό crop τοποθετώντας το θέμα πάνω και δεξιά, αφήνωντας αρκετό αρνητικό χώρο στην δεξιά πλευρά.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υδροβιότοπος , δίπλα στην παραλία της Αρτέμιδας. τον χειμώνα  ''κρατάει΄΄ πολλά  πουλιά,  λίγα τον υπόλοιπο χρόνο, τα οποία δεν πλησιάζονται.. εκεί τα 300mm σε ff  είναι απαραίτητα..  με τα 120mm πού έχω,  δεν..DSC_1596.jpg.4bf7ca00014ca06230f08c848a58e37d.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickSyk είπε

υδροβιότοπος , δίπλα στην παραλία της Αρτέμιδας. τον χειμώνα  ''κρατάει΄΄ πολλά  πουλιά,  λίγα τον υπόλοιπο χρόνο, τα οποία δεν πλησιάζονται.. εκεί τα 300mm σε ff  είναι απαραίτητα..  με τα 120mm πού έχω,  δεν..DSC_1596.jpg.4bf7ca00014ca06230f08c848a58e37d.jpg

Και περισσότερο .........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Ωραία χρώματα που δένουν αρμονικά.

Με αποσυντονίζει αρκετά το καλώδιο, θα δοκίμαζα ένα διαφορετικό crop τοποθετώντας το θέμα πάνω και δεξιά, αφήνωντας αρκετό αρνητικό χώρο στην δεξιά πλευρά.
 

Ναι, δε ξερω τι να το εκανα το καλώδιο. 

Έφτιαξα και αλλες δυο εκδοχές απο αυτες..

 

Στην παραπάνω το εβαλα κατω δεξια γιατι κοιτάει προς τα αριστερά..οποτε είπα να του δωσω τον αερα απο εκει..

Τα χρώματα ναι..ήταν λιγο πριν ξεκινήσει η μπλε ώρα αλλα γι αυτό μηδεν φως...πούσαρα στο τερμα κ ακόμα παραπάνω τα shadows να φέρω πληροφορία στο πτηνό (γεράκι μου είπαν που ρώτησα απο δω κ απο κει..δε ξερω τι είναι) σε συνδυασμό με τον tamron 70-300 που δεν ειναι κ οτι καλύτερο..ειδικα στα 300mm χωλενει πολύ.

 

 

6 ώρες πριν, wicked_d είπε

TAMRON SP 70-300mm F4-5.6 Di VC USD A005N Εγγύηση 👏

Χμ.. τίμιος θα έλεγα και μεχρι εκεί..ή τουλάχιστον το κομμάτι που έχω. 

Ενω μερικες φορες τυπου landscape τα παει καλα, σε μικρα θέματα μακρυα πχ πουλια δεν..μια λασπη παίρνω..

Τίμιος ομως για τα λεφτά του.

Στη συγκεκριμένη μπορεί να ειμαι και ελαφρώς κουνημενος, 1/80 στα 300mm, δηλ 450mm για εμενα..

 

Έψαχνα να μαζέψω φως οσο μπορούσα 😅

 

Και θα πεις ανοιξε το διαφραγμα οσο..

Αμ δε..τουλάχιστον στις περιπτώσεις που εχω δει, τερματισμενος και ανοικτος ειναι ακομα χειρότερος..με ενα f8 καπως καλύτερα. Που δεν ειναι, αλλα αυτο το λιγο καλύτερα.

Εχει εξωγήινο VC πάντως, αλλα πόσο ξερω και εγώ...

 

PSX_20220130_230326_copy_824x1236.jpg

_DSC0941_copy_1299x1624.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...