Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, EliasB είπε

και ασπρόμαυρη θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον

είναι σίγουρα 1/125? Μου φαίνεται κάπως γρήγορο κλείστρο για να αγήσει τέτοιο ίχνος και να φαίνονται αστέρια. Σε κάθε περίπτωση τα σπάει 👌

δεν μιλούσα για αυτη την φωτο μιλούσα για την προηγούμενη αυτη ειναι μακρας έκθεσης τα metadata της .....

15 δευτ. f/8 24 χιλ.iso 100

την δοκίμασα ασπρόμαυρη δεν μου αρεσε 

 

Επεξ/σία από anestis1975
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν πρόσθετα που εμφανίζουν τα exif των φωτογραφιών, αλλά εδώ δεν εμφανίζονται εκτός αν τα ανεβάσεις από άλλο site που εμφανίζονται.

Μήπως υπάρχει δυνατότητα στους διαχειριστές να επιτρέπουν να φαίνονται χωρίς να ρωτάμε ή να μην αναγκάζονται όσοι ανεβάζουν φωτογραφίες να τα γράφουν χειροκίνητα;

Γνώμη!

Επεξ/σία από D___G
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, D___G είπε

Υπάρχουν πρόσθετα που εμφανίζουν τα exif των φωτογραφιών, αλλά εδώ δεν εμφανίζονται εκτός αν τα ανεβάσεις από άλλο site που εμφανίζονται.

Μήπως υπάρχει δυνατότητα στους διαχειριστές να επιτρέπουν να φαίνονται χωρίς να ρωτάμε ή να μην αναγκάζονται όσοι ανεβάζουν φωτογραφίες να τα γράφουν χειροκίνητα;

Γνώμη!

Συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω....Βέβαια να λέμε και του στραβού το δίκαιο, δεν είναι  υπερβολικά πολύ να γράψει κάποιος μια σειρά με το χέρι......

απλά βαρεμάρα είναι, ......η ανεβάζουν φωτός μόνο για το like.......την επιβράβευση δλδ.....κάποιοι το έχουν υπερβολικά ανάγκη( δεν τους κακολογώ...αλλά δεν είμαστε και στραβοί)....να τα λέμε κι αυτά  😉

Οι διαχειριστές αν θέλουν , κάτι μπορούν να κάνουν νομίζω 🙂

Άντε ρε Moderatoria, βοηθάτε λίγο να βελτιώσουμε το νήμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Είναι τροφή του καλλιτέχνη το χειροκρότημα" που έλεγε κι ο Τζιμακος, για να προσθέσει "εγώ δεν το έχω ανάγκη αλλά δώστε εσείς...." 😂😎

Προσωπικα όποτε ανεβάζω καμμία φωτό προσπαθώ να τα βάζω τα exif data αφού ζητούνται από ορισμένους. Αν και προσωπικά δεν ξέρω αν βοηθούν γιατί ίσως βγαίνουν και λάθος συμπεράσματα από την ανάγνωσή τους ορισμένες φορές, αφού οι ρυθμίσεις εξαρτώνται (και) από τις συνθήκες πέρα από αυτό που θέλει να πετύχει κάποιος σε μια φωτογραφία. Για παράδειγμα, σε αυτή που ανέβασα εγώ σήμερα πιο πάνω, βλέπω τώρα ότι έβγαλα σε διάφραγμα f4. Υπό άλλες συνθήκες θα προτιμούσα ένα f8 εκεί ...αλλά αυτό θα σήμαινε 2 στοπ φωτός απώλεια....επομένως (κι αφού δεν ήθελα να ρίξω πιο κάτω το χρόνο) μιλάμε για iso1600 από 400 που χρησιμοποίησα. Εκείνη τη στιγμή λοιπόν προφανώς προτίμησα το f4 από το iso1600.  Αν όμως δεν το αναφέρω τώρα αυτό, κάποιος θα μπερδευτεί στο γιατι συνέβη, απλά διαβάζοντας κάποια νούμερα.....

Απλά το αναφέρω κ αυτό.

 

(F4, 1/100, iso200 @38mm, απλά για να μην χαλάω το νήμα χωρίς την ουσία του που είναι η φωτογραφια. Εδώ πάντως ήθελα f4 😂)

 

 

_IMG0044  FB.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, roginsky12 είπε

μονο απο καμερες ανεβαινουν εδω?

     Καλημέρα σας και καλή χρονιά , όπως γράφεται και στο ξεκίνημα του νήματος είναι ευπρόσδεκτες όλες οι φωτογραφίες ασχέτως μέσου .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sakis444 είπε

"Είναι τροφή του καλλιτέχνη το χειροκρότημα" που έλεγε κι ο Τζιμακος, για να προσθέσει "εγώ δεν το έχω ανάγκη αλλά δώστε εσείς...." 😂😎

Προσωπικα όποτε ανεβάζω καμμία φωτό προσπαθώ να τα βάζω τα exif data αφού ζητούνται από ορισμένους. Αν και προσωπικά δεν ξέρω αν βοηθούν γιατί ίσως βγαίνουν και λάθος συμπεράσματα από την ανάγνωσή τους ορισμένες φορές, αφού οι ρυθμίσεις εξαρτώνται (και) από τις συνθήκες πέρα από αυτό που θέλει να πετύχει κάποιος σε μια φωτογραφία. Για παράδειγμα, σε αυτή που ανέβασα εγώ σήμερα πιο πάνω, βλέπω τώρα ότι έβγαλα σε διάφραγμα f4. Υπό άλλες συνθήκες θα προτιμούσα ένα f8 εκεί ...αλλά αυτό θα σήμαινε 2 στοπ φωτός απώλεια....επομένως (κι αφού δεν ήθελα να ρίξω πιο κάτω το χρόνο) μιλάμε για iso1600 από 400 που χρησιμοποίησα. Εκείνη τη στιγμή λοιπόν προφανώς προτίμησα το f4 από το iso1600.  Αν όμως δεν το αναφέρω τώρα αυτό, κάποιος θα μπερδευτεί στο γιατι συνέβη, απλά διαβάζοντας κάποια νούμερα.....

Απλά το αναφέρω κ αυτό.

 

(F4, 1/100, iso200 @38mm, απλά για να μην χαλάω το νήμα χωρίς την ουσία του που είναι η φωτογραφια. Εδώ πάντως ήθελα f4 😂)

 

 

_IMG0044  FB.jpg

Τήν Καλημέρα απο Holland.

Αυτό με τον Τζιμάκο δεν το γνώριζα.......καλο 😀

@sakis444 μου, αυτό με το μπέρδεμα σε κάποιους( πιθανόν), δεν θα έπρεπε νομίζω, να καθορίζει την κάλυψη της ανάγκης των πολλών, και λογω αυτής της πιθανότητας να μας δικαιολογεί την άρνησή μας, στο να βοηθήσουμε τούς νεοτερους φωτογράφους( ο δικός μου στόχος).

Προσωπικά έχω ανακαλύψει και σταθεροποιηθεί στον δικό μου φωτογραφότυπο( τι μου αρεσει και γιατι).... έμαθα φωτογραφία(.....και θα μαθαίνω ακομα-δεν εχει τέλος....), παρακολουθώντας κάποια σχολεία φωτογραφίας, διαβάζοντας αρκετά βιβλία, κάνοντας συχνά "Google Search"( ο καλύτερος βοηθός) και παρακολουθοντας σχεδόν καθημερινά τα δρώμενα στον φωτογραφικό κόσμο....ολα αυτά μαζί με απειρες ώρες πρακτικής εξασκησης σε διαφορετικές συνθήκες( και δύσκολες, αλλα και εύκολες), με αρκετα διαφορετικα φωτογραφικά project's, και λυόνοντας κυριολεκτικα μηχανές/computers/και καρέκλες.

Μα αυτό που με έχει βοηθήσει το πιότερο είναι, ότι έμαθα από νωρίς , να διαβάζω και να αναλύω φωτογραφίες τόσο δικές μου αλλά και άλλων, όχι στο εικαστικό κοματι, αλλά στα τεχνικά.....κάτι που ξεμπέρδεψα αρκετά νωρίς ήταν ότι τα καλά αποτελέσματα από την ανάλυση φωτογραφίας, βγαίνουν από την ανάλυση σε αποτυχημένες φωτογραφίες, παρά το αντίθετο( όσο κουφό και αν ακούγεται).

Ίσως είναι ώρα να στήσουμε ένα νέο νήμα με τίτλο " Ανάλυση φωτογραφίας(και οχι του φωτογράφου) με θετικό σκοπό" ......

Σε όλη αυτή την εξελικτική πορεία, έχω χτυπήσει πολύ συχνά σε τοίχο, αναγνωρίζοντας σε φτασμένους ίδη φωτογράφους την επιλεκτική τους άρνηση για καθοδήγηση και μοίρασμα της γνώσης της φωτογραφίας ( λες και την ανακάλυψαν εκείνοι), με την μορφή κάποιων exif/metadata....κάτι που για τον νέο φωτογράφο αποτελεί σημεία αναφοράς(και με το δίκιο του βεβαίως).

Για αυτό κοπτομαι, βοηθήστε ρε παιδιά τους νεοσσούς να ανοίξουν τα φτερά τους , δεν σας κόβουν κάτι από την επιτυχία της φωτογραφίας σας με αυτό, ούτε και την δική σας.....ούτε και μπορούν να την αντιγραψουν ...δεν αντιγράφεται ο φωτογραφότυπος του καθενός τόσο εύκολα.

Γράφτε τα με το χέρι τα exif/metadata, ή οτι αλλη πληροφορια βοηθαει στα τεχνικα θεματα.

@sakis444 εσύ φταίς 😜...για το σεντόνι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

κάτι που ξεμπέρδεψα αρκετά νωρίς ήταν ότι τα καλά αποτελέσματα από την ανάλυση φωτογραφίας, βγαίνουν από την ανάλυση σε αποτυχημένες φωτογραφίες, παρά το αντίθετο( όσο κουφό και αν ακούγεται).

Καθόλου κουφό δεν είναι, όσο ανεβαίνουν οι αναλύσεις θες καλύτερα περιφερειακά γενικώς, από φακούς μέχρι pc/οθόνες για να τις βλέπεις/επεξεργάζεσαι και ολο αυτό ειναι ενας φαύλος κύκλος.

Το κακό είναι οτι οι εταιρίες συνήθως (τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα) ανεβάζουν και την ανάλυση παράλληλα με άλλες αναβαθμίσεις στα ηλεκτρονικά ή στην εργονομία των σωμάτων που μπορεί να είναι σημαντικές για κάποιον οπότε αναγκαστικά πρέπει να ζήσει με το νέο αισθητήρα....

Το θέμα ειναι ποιός ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ τη μεγάλη/καλύτερη ανάλυση...πρακτικά ελάχιστοι από τους οποίους η πλειοψηφία δουλεύει έτσι κι αλλιώς μεσαίο φορμά με πλάτες, φυσούνες κλπ

Για μια νορμάλ χρήση και εκτυπώσεις τα 12-16mpix είναι υπεραρκετά αν ξέρεις να καδράρεις και δεν τρώς και 5 mpix σε crop μετά για να τη φέρεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...