Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, NickSyk said:

..κάποια στοιχεία παρακαλώ - αν γίνεται -  να μαθαίνουμε κι εμείς κάτι τις..

Μέχρι να σου πει, κάτω από τη φωτό στο flickr αναφέρει τα στοιχεία λήψης:

 

  • 17.0-50.0 mm f/2.8
  • ƒ/9.0
  •  
  • 17.0 mm
  •  
  • 30 sec
  •  
  • 100 iso
Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά πολύ καλη. Μ αρέσει το υπέροχο χρώμα σε νερό και ουρανό καθώς και το κάδρο. Το μόνη διόρθωση που θα έκανα είναι στη γεωμετρία λόγω της προοπτικής. Δηλαδή οι κολόνες/δένδρα αριστερά που δεν είναι κάθετα, διορθώνονται σχετικά εύκολα και γίνεται η φώτο αψεγάδιαστη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

NickSyk ναι πες μου! Οτι θέλεις!

Πέρα απο τα στοιχεία λήψης κάτι αλλο;

 

Με ND 6 stops είμαι εκεί, μετα την δύση και οδεύουμε προς μπλε ώρα!

Επεξεργασία τώρα, διάφορα, μερικές επεμβασεις ως προς την τονικότητα, λιγο πιο θερμο εκανα το φως απο το φωτισμό εκει (γιατι ηταν ψυχρός πολύ) αφήνοντας και κατεβάζοντας λιιιγο την ολη θερμοκρασία στην υπόλοιπη, λιγο κατέβασμα clarity και sharpness στον ουρανο, αφαίρεση κατω αριστερά ενα κομματι απο το πεζουλι που δε μπορουσα να το κρυψω στη ληψη (μπορούσα..αλλα έπρεπε να κανω το τριποδο τιραμόλα και δεν το εκανα!..) και γενικα διαφορες μικρες τοπικες επεμβάσεις.

Costas, Χμ..τη προοπτική ναι δεν την πείραξα...ή που θα ξεκινήσω να βαζω χέρι και εκει σιγα σιγά ή που θα τις αφήνω ετσι γιατι για καποιο λογο μ αρέσουν οι παραμόρφωσεις που βγάζει ο ευρυγωνιος που τα τραβαει ολα προς τα μέσα..

Μαλλον καπου δε κολλάει να το αφήνουμε πάντα..

ή που θα το το φτιάξω και αυτο σιγα σιγα ή που θα μεινω μ αυτον τον τροπο και θα με μαθω ετσι γιατι μ αρέσει! 

 

Αφηνω και μερικες σημερινές απο τον Ωρωπό,  δεν τις εβαλα αυτες στο Flickr..μη τις πατησετε αδικα!..

Με εναν tamron 70-300 ήταν και σχεδον ολες τερματισμενος και λιγο crop

 

_DSC9947-2_copy_1661x2076.jpg

_DSC9997_copy_2760x4140.jpg

_DSC0013-2_copy_2493x3116.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Με ND 6 stops είμαι εκεί, μετα την δύση και οδεύουμε προς μπλε ώρα!

Επεξεργασία τώρα, διάφορα, μερικές επεμβασεις ως προς την τονικότητα, λιγο πιο θερμο εκανα το φως απο το φωτισμό εκει (γιατι ηταν ψυχρός πολύ) αφήνοντας και κατεβάζοντας λιιιγο την ολη θερμοκρασία στην υπόλοιπη, λιγο κατέβασμα clarity και sharpness στον ουρανο, αφαίρεση κατω αριστερά ενα κομματι απο το πεζουλι που δε μπορουσα να το κρυψω στη ληψη (μπορούσα..αλλα έπρεπε να κανω το τριποδο τιραμόλα και δεν το εκανα!..) και γενικα διαφορες μικρες τοπικες επεμβάσεις

καλημέρα,   επειδή δεν μπορούσα να καταλάβω τι ώρα βγήκε η φωτ/φια,  οι απορίες μου αφορούσαν περισσότερο τον χρόνο λήψης  ή κάποιο φίλτρο,  και τις  όποιες - τυχόν- μετέπειτα παρεμβάσεις , ώστε να βγεί  αυτό το υπέροχο αποτέλεσμα..

υ.γ. και άσχετο..  απ΄΄ ότι βλέπω , θα πρέπει να δοκιμάσω κι εγώ  ένα σταθερό nd φίλτρο..   το μεταβλητό που έχω φαίνεται να μειονεκτεί ως προς την ομοιομορφία κάλυψης  όλου του κάδρου..  ή θέλει πιο ακριβό.. ή πιο   πολλές δοκιμές..

ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, pente είπε

Καλησπέρα, 

DSC_0192.JPG

DSC_0194.JPG

DSC_0195.JPG

DSC_0260.jpg

DSC_0261.jpg

DSC_0264.jpg

Καλησπερα αγαπητέ,

Όλες υπέροχες.. Αλλά η τελευταία είναι το κάτι άλλο.. Σαν να αποτυπώσες τη στιγμή ακριβώς μετά το πάτημα του rewind από το Θεό. 

Επεξ/σία από Getapen
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Getapen είπε

Καλησπερα αγαπητέ,

Όλες υπέροχες.. Αλλά η τελευταία είναι το κάτι άλλο.. Σαν να αποτυπώσες τη στιγμή ακριβώς μετά το πάτημα του rewind από το Θεό. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pente είπε

Καλησπέρα, 

DSC_0192.JPG

DSC_0194.JPG

DSC_0195.JPG

DSC_0260.jpg

DSC_0261.jpg

DSC_0264.jpg

     Η 4η και η 5η από επάνω είναι πολύ καλές και ίσως κάποιος να μπορούσε να μας δώσει τρόπους για να αξιοποιήσουμε δημιουργικά ( αν γίνεται κάτι τέτοιο ) το barrel distortion .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...