Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, NickSyk είπε

εδώ  ο δημιουργός '' Ntinladen''  μάλλον  θα πρέπει να γράψει δυο λόγια για την σύνθεση, τι θέλει να καταλάβουμε/δούμε  κι εμείς,  και λίγα τεχνικά στοιχεία .  πάντως  είναι μια δυνατή  α/μ πού προκαλεί - θα έλεγα -   σκοτεινές σκέψεις..

Με την καλημέρα μου σε ολους, απλα μια σιλουετα πηγα ν κανω σε εναν φιλο που μου άρεσε η κίνηση στο κασκόλ που έφευγε λογο του αερα...

Προσπάθησα να διορθώσω επίσης το "τεχνικό λάθος ήλιο μεσα στο καδρο" κρύβοντας τον πισω απο το δέντρο αλλα δεν με επερνε γιατι εφευγα εντελώς απο εκεινο το καδρο. Δεν γινόταν..

Συναίσθημα τώρα...δε ξέρω, στην επεξεργασία μου βγήκε αυτη η σκοτειναδα που σε συνδυασμό με τα σύννεφα πισω, σιλουετα, αερας, μου εκατσε συνολικά αυτη η ΑΜ εκδοχή πραγματικά χωρίς να σκέφτομαι τι θελω να περάσω! Χαχαχα..απλά η επεξεργασία με οδήγησε σε αυτο το αποτέλεσμα..

🙂

6 ώρες πριν, pifilos είπε

Η πρώτη είναι από κινητό και εμφάνισε μια κάθετη γραμμή αριστερά που την είδα όταν ήταν αργά αλλα ας όψεται. 

 

IMG_20220107_014701_906.jpg.191f40dfbb69e496de06ee1be17c32f8.jpg

 

 

 

 

Παρα πολυ μ αρέσει αυτή....

Παρα πολύ....

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, NickSyk είπε

  απ'' τα σημερινά Θεοφάνεια στην Ραφήνα.   δεξιά στον λόφο ,το γραφικό εκκλησάκι του Αι Νικόλα..DSC_1710.jpg.bc04b9ba328ed1fed2a742d17bb51727.jpg

καλημέρα,   ξαναβλέπω στο φως της ημέρας την φωτ/φια πού ανέβασα εχθές το βράδυ (συμπιεσμένη στο 1.8mb  για να ανέβει) και παρατηρώ μια γενική θολότητα/ασάφεια  σε όλη την εικόνα, ενώ η αρχική σε raw με iso 160, f8 , και 1/1000 - αχρείαστη -  και τον 24-120 f4 , είναι πολύ ευκρινής από άκρη σε άκρη σχεδόν, το ίδιο και στην jpg μετατροπή της.

εδώ την μετατροπή (χωρίς επεξεργασία) από raw σε jpg  την έκανα με το Fastone I.Viewer 7.5  μιας και το  capture nx -d πού χρησιμοποιώ πάντα είχε ΄΄κολλήσει΄΄...  είμαι ακόμα με παλιό pc και windows 7.. ( πρέπει να αναβ/στώ )  και είπα να την ανεβάσω πριν αλλάξει η ημέρα..  την δε συμπίεση όπως πάντα με το resize pixel  .

απ'' ότι φαίνεται κάτι κάτι δεν έκανα καλά..  και μου είχε αρέσει ιδιαίτερα  η ευκρίνεια των χρωμάτων.. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Συνεργασία μιάς Nikon D70 με έναν Nikon 75 - 300 . Τα μοντέλα στην φωτογραφία επιλέχθηκαν με αυστηρά κριτήρια όσον αφορά το ύφος ...... 

sketch-1641467408087.jpg

Ομορφη!.....Θα μπορουσα να την δω  αυτη την φωτο και σε landscape format.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Εν τω μεταξύ , έγινε αλλαγή στο cast της παρουσίασης , αφού κάποια μοντέλα πείνασαν και πήγαν για φαγητό ....... ευτυχώς υπήρχαν εφεδρείες υποψηφίων ....... 

sketch-1641568069316.jpg

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρωτη με νικον και fish eye lens mia shutter speed.η δευτερη εγινε με ενα μεγαλο τηλεφακο 600 με 1300 απ τουσ φθηνουσ και δεν ειναι autofocus.αλλα ειναι κατι για να πιανεισ το φεγγαρι και αλλα μακρυνα οπωσ αυτο.ειναι ο φακοσ τησ vivitar .διαφορετικα η επομενη επιλογη στα 900 ευρω με 150 600 _DSC0047.jpg.d1d7fd9a531b5eaf8b861ede20d40d71.jpg518073434__DSC0014(2).jpg.e6c0b364465d77bc61fcdc96ff22da58.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Μετά τα πτηνά και τα όρνεα , μία φωτογραφία τοπίου η μήπως τηλετοπίου ....... στο βάθος αχνοφαίνεται η κορυφή του Χορτιάτη κλπ κλπ ....... 

sketch-1641568881742.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...