Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Μια από τις αγαπημένες μου και εδώ.....η κόρη του 'Άραβα, ....ο πατέρας της στέκονταν από δίπλα, λέγοντας της να κρύψει το πρόσωπο της, το οποίο και έκανε μεν, αλλά τα μάτια της έλεγαν άλλα..

..κι αυτό το βλέμμα τα λέει όλα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, babisskg είπε

    Έτσι που πάει το πράγμα με το Καλοχώρι , μας βλέπω σύντομα να αγοράζουμε κανένα οικόπεδο η διαμέρισμα , αφού αν αφαιρέσουμε τις βενζίνες από τα πάνε έλα , μάλλον θα μας βγει πιο οικονομικά ...... 🤣🤣🤣 ....... τουλάχιστον σε μας που μένουμε ανατολικά ....... για τους φίλους από Αθήνα , είναι σαν να πηγαίνεις από Πειραιά στο Λαύριο η κάπως έτσι τέλος πάντων .

   Από την χθεσινή επίσκεψη τα χαράματα , με την Pentax k100d Super μαζί με τον Tamron 100 - 300 .

sketch-1641107644529.jpg

εγω απο ευοσμο ειμαι μια γκαζιά και γι αυτό πάω συχνά .... Η αλήθεια ειναι οτι με ηρεμεί κι ολας !!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, highpriest είπε

IMG_9975.JPG

Να υποθέσω ότι αν απομακρυνόσουν από το θέμα λίγο,γύρω στα 5-10cm , ίσως να είχες έτσι καλύτερο focusing( perissotero sharp)?

αααα....αν την τραβήξεις ξανά,  βγάλε αν θέλεις  και το κλαδάκι έξω από το frontground( πάνω δεξιά γωνία)😉

Και αν φυσικά επέστρεφες ξανά εδώ τα αποτελέσματα, ακόμα καλύτερα...θα μαθαίναμε εμείς , θα μαθαίνανε και άλλοι, θα μάθαινε όλος ο κόσμος 😀...

Την καλημέρα μου, και καλά ξέτελα ( που λένε και στο χωριό μου)...

P.S.: καλά ξέτελα= καλά τελειώματα/καλά αποτελέσματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alxandros_gr είπε

 

PC211538

 

 καλημέρα, απ'' ότι βλέπω προσελκύει τα βλέμματα το εγκαταλειμμένο αρχοντικό..   (του Κωλέττη) νομίζω..

και η απορία..  η λήψη είναι  από χαμηλά ή από απέναντι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Να υποθέσω ότι αν απομακρυνόσουν από το θέμα λίγο,γύρω στα 5-10cm , ίσως να είχες έτσι καλύτερο focusing( perissotero sharp)?

αααα....αν την τραβήξεις ξανά,  βγάλε αν θέλεις  και το κλαδάκι έξω από το frontground( πάνω δεξιά γωνία)😉

Και αν φυσικά επέστρεφες ξανά εδώ τα αποτελέσματα, ακόμα καλύτερα...θα μαθαίναμε εμείς , θα μαθαίνανε και άλλοι, θα μάθαινε όλος ο κόσμος 😀...

Την καλημέρα μου, και καλά ξέτελα ( που λένε και στο χωριό μου)...

P.S.: καλά ξέτελα= καλά τελειώματα/καλά αποτελέσματα.

Πήγαινα για "καλύτερο" (κρεμώδες) bokeh και όχι για περισσότερο sharpness στο θέμα. Τις τελευταίες μέρες δουλεύω το depth of field και με τον κιτ φακό βλέπω πως δεν έχω τα αποτελέσματα που θέλω.

Αν έκανα αυτό που μου προτείνεις (που νομίζω το έκανα σε κάποιες φωτο) πιθανόν θα είχα καθαρότερο θέμα, αλλά όχι τόσο κρεμώδες backround.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NickSyk είπε

 καλημέρα, απ'' ότι βλέπω προσελκύει τα βλέμματα το εγκαταλειμμένο αρχοντικό..   (του Κωλέττη) νομίζω..

και η απορία..  η λήψη είναι  από χαμηλά ή από απέναντι;

Καλημέρα. Είναι απο χαμηλά, ανάμεσα στα κάγκελα της μάντρας. Από απέναντι δεν νομίζω να βγαίνει λόγω περίφραξης/βλάστησης και παρκαρισμένων αυτοκινήτων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/1/2022 στις 11:47 ΠΜ, highpriest είπε

Καλή χρονιά!

Δοκιμές με την καινούρια Μ50 σε manual mode.

Χωρίς edit. Μόνο κροπάρισμα 

 F11, 4", ISO 100, με τριποδάκι τσέπης, χωρίς φλας με τον κιτ φακο 

ήθελα να δώσω μια πιο ζεστή σκοτεινή εικόνα με τα λαμπάκια να έχουν εκτεθεί σε περισσότερο χρόνο και να φαίνονται αναμμένα, με την βασιλόπιτα σε φόκους και τα υπόλοιπα στο backround όσο γίνεται λόγο φακου θολωμένα. Τα καταφερα; Τι θα έπρεπε να κάνω διαφορετικά στις ρυθμίσεις αν όχι;

new year 2022.JPG

για να εχεις θολεμενο το παρασκήνιο χρειάζεται να εχεις ανοιχτο διάφραγμα,  οπότε ενα f 3.5 -5,6 .

το f 11 δε σε βοήθησε πολύ σε αυτό.

Η φωτογραφία που εβγαλες ασχετα με την επεξεργασία είναι υποφωτισμένη ίσως απο τη προσπάθεια να φανεί

''μια πιο ζεστή σκοτεινή εικόνα '' ,αυτο που θα σου προτεινω σε τετοιες περιπτωσεις είναι ακόμα και με το λεντ του κινητου τηλεφωνου να φωτισεις τοπικά το αντικειμενο που θες να τονίσεις στη λήψη σου πχ τη ζαχαρη στη βασιλόπιτα και σε δευτερη φάση να δεις την ισορροπία λευκού στη μηχανή σου.

υγ

φωτίζοντας μπροστα τοπικά ,σκοτεινιαζεις τα πίσω.

 

 

Επεξ/σία από decentintocerberon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

για να εχεις θολεμενο το παρασκήνιο χρειάζεται να εχεις ανοιχτο διάφραγμα,  οπότε ενα f 3.5 -5,6 .

το f 11 δε σε βοήθησε πολύ σε αυτό.

Η φωτογραφία που εβγαλες ασχετα με την επεξεργασία είναι υποφωτισμένη ίσως απο τη προσπάθεια να φανεί

''μια πιο ζεστή σκοτεινή εικόνα '' ,αυτο που θα σου προτεινω σε τετοιες περιπτωσεις είναι ακόμα και με το λεντ του κινητου τηλεφωνου να φωτισεις τοπικά το αντικειμενο που θες να τονίσεις στη λήψη σου πχ τη ζαχαρη στη βασιλόπιτα και σε δευτερη φάση να δεις την ισορροπία λευκού στη μηχανή σου.

υγ

φωτίζοντας μπροστα τοπικά ,σκοτεινιαζεις τα πίσω.

 

 

Το ανοικτό διάφραγμα ήταν το πρώτο που δοκίμασα. Όσο ανοικτό πήγαινε δηλαδή. Στο F3.5

Εκει ναι μεν είχα θολό backround σχεδόν όσο το ήθελα, αλλά είχα πολύ πιο φωτεινή εικόνα συνολικά, που δεν ήθελα.

Η φωτογραφία δεν έχει καθόλου επεξεργασία, πέρα απο ένα crop.

Ευχαριστώ για το tip σχετικά με τον τοπικό φωτισμό στο foreground. Θα το δοκιμάσω. Ίσως αυτό μου δώσει το αποτέλεσμα που ψάχνω χωρίς να ανεβάζω στοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να έχει θολά η φωτογραφία όσα είναι εκτός εστίασης , βοηθά , εκτός από το ανοιχτό διάφραγμα και η μεγάλη απόσταση. Το lnb της δορυφορικής στο μπαλκόνι εδώ είναι εστιασμένο , με εστιακή 210mm , σε απόσταση 6-7m από το φακό . 

Τα δέντρα από κάτω, τα απέναντι κτίρια είναι όχι απλά κρεμώδη, υπέρ κρεμώδη bokeh. Και αυτό με f/5.6 που είναι το πιο ανοιχτό του συγκεκριμένου φακού στα 210mm. Με τέτοιες αποστάσεις, ασήμαντη , πρακτικά διαφορά θα είχε και ένας πανάκριβος f/2.8 . 

DSC_0057.jpg.b2c9a84c8ac5578e3cfecda14be2ba87.jpg

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...