Προς το περιεχόμενο

Nikon D610: Αξίζει η αγορά το 2021;


Kithendor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους 🙂

Έχω εδώ και καιρό μια d3400 με τον sigma 17-50mm και nikon 10-20. Προερχόμενος από την d3000. Σκεφτόμουν, σαν παιδί και εγώ, να μεταβώ σε αγορά μιας full frame μηχανής. Η χρήση είναι κυρίως ερασιτεχνική αλλά υπάρχει ένα επαγγελματικό ενδεχόμενο που μπορεί να προκύψει (κυρίως για product photography και φωτογράφηση εσωτερικών χώρων).

Επειδή το budget δεν είναι και πολύ μεγάλο, και επειδή η χρήση θα είναι κυρίως ερασιτεχνική, σκεφτόμουν την nikon d610 που τώρα είναι στα 700€. Πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά της συγκεκριμένης μηχανής εν έτει 2021;

Διαβάζω πολλά για προβλήματα στην εστίαση σε χαμηλό φωτισμό και δεν ξέρω τι ισχύει. Άλλοι λένε πως δεν θα δω μεγάλη διαφορά από την 3400 πέρα από τις νυχτερινές λήψεις (βέβαια είναι ένας από τους λόγους που θα ήθελα FF). Αλλά ακόμα και εκεί θα χρειάζεται manual focus.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με την 3400 που αναφέρεις είναι απείρως καλύτερη σε όλα. Επίσης προσωπικά έχω την 600 με τον 24-70 2.8 και δεν εχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα πρόβλημα με το focus σε χαμηλό φωτισμό.

Για εμενα πάρτη με κλειστά μάτια. Απλά θα πρέπει να πάρεις και κάποιο ff φακό γιατι αυτοί οι δύο που αναφέρεις αν δεν κάνω λάθος είναι crop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φακοί σου είναι dx. Ξέχνα τους σε fx.

Αν το δεχθείς αυτό , η D610 είναι μια χαρά. Εστίαση στο σκοτάδι δεν κάνει , εκεί που δεν βλέπεις να διαβάσεις ή να περπατήσεις. 

Από einfinity έρχεται κάπου 652€ . Δεν παίζεται η τιμή για καινούργια μηχανή. 

 

Με τους φακούς σου, αν δεν θες να τους πουλήσεις και να μείνεις σε dx , μπορείς να σκεφθείς για D7200 , D7500 ή D500 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kithendor είπε

Καλησπέρα σας, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους 🙂

Έχω εδώ και καιρό μια d3400 με τον sigma 17-50mm και nikon 10-20. Προερχόμενος από την d3000. Σκεφτόμουν, σαν παιδί και εγώ, να μεταβώ σε αγορά μιας full frame μηχανής. Η χρήση είναι κυρίως ερασιτεχνική αλλά υπάρχει ένα επαγγελματικό ενδεχόμενο που μπορεί να προκύψει (κυρίως για product photography και φωτογράφηση εσωτερικών χώρων).

Επειδή το budget δεν είναι και πολύ μεγάλο, και επειδή η χρήση θα είναι κυρίως ερασιτεχνική, σκεφτόμουν την nikon d610 που τώρα είναι στα 700€. Πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά της συγκεκριμένης μηχανής εν έτει 2021;

Διαβάζω πολλά για προβλήματα στην εστίαση σε χαμηλό φωτισμό και δεν ξέρω τι ισχύει. Άλλοι λένε πως δεν θα δω μεγάλη διαφορά από την 3400 πέρα από τις νυχτερινές λήψεις (βέβαια είναι ένας από τους λόγους που θα ήθελα FF). Αλλά ακόμα και εκεί θα χρειάζεται manual focus.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

      Καλή χρονιά και σε σας , όντας πλέον κάτοχος και μιάς D610 μεταξύ άλλων και έχοντας δουλέψει και με D3300 ........ με D7000 ...... ξεκινώ λέγοντας πως πρέπει να πάτε σε άλλη σειρά φακών με την D610 με ότι αυτό συνεπάγεται οικονομικά ....... αν δλδ είστε ικανοποιημένος από τους φακούς που έχετε και την απόδοση τους μην πάτε πιο πέρα . Σαφώς μπορείτε να επενδύσετε σε ακόμη καλύτερους φακούς πάνω στην D3400 και να πάρετε καλύτερο τεχνικά αποτέλεσμα . Με μια τέτοια λογική θα έχετε καλύτερους φακούς και αργότερα αλλάζετε το σώμα με μια D7500 ας πούμε η και με μία D500 !

     Η D610 σας δίνει σαφώς πολύ μεγαλύτερο έλεγχο στις ρυθμίσεις χωρίς να μπείτε καν σε μενού , πιθανόν να ξεπερνάει , λέω πιθανόν , σε διάρκεια μπαταρίας την D3400 αν μιλήσουμε για φωτογραφία μόνον , ενώ έχετε περισσότερες επιλογές σε φακούς . Δεν θα πάμε να συγκρίνουμε φυσικά τις δύο μηχανές σε λειτουργίες , όπου η D3400 είναι ένα entry level σώμα .

   Από την άλλη , η D3400 έχοντας μικρότερο αισθητήρα , με τα ίδια μεγαπιξελ ανάλυσης σας δίνει την δυνατότητα να πάρετε πιο αποδοτικό crop από μια εικόνα . Είναι ξεκάθαρα ελαφρύτερη σε βάρος λόγω κατασκευής , άρα δεν θα σας κουράσει το ίδιο αν δουλεύετε πολύ ώρα , αν μάλιστα συνδυαστεί με έναν 24 - 70 f2.8 vr ...... 

   Τα σώματα με crop αισθητήρα δεν υστερούν σε κάτι έναντι των full frame και σας αναφέρω σαν παράδειγμα πως πήρα σώμα full frame διότι χρησιμοποιώ παράλληλα και φιλματες μηχανές , οπότε μπορώ να χρησιμοποιώ τους ίδιους φακούς , κάτι που δεν θα γινόταν αν το ψηφιακό σώμα ήταν DX . Αυτό όμως είναι ένας πολύ ειδικός λόγος , όπου δεν έχει ενδιαφέρον για σας . 

   Ίσως έχοντας ήδη δύο φακούς , πρέπει να σκεφτείτε περισσότερο γύρω πάνω σ' αυτό το κομμάτι . Να συμπληρώσετε την γκάμα σας με κάτι πιο ποιοτικό . Αργότερα η αλλαγή του σώματος με ένα άλλο DX πάλι , πιο εξελιγμένο όμως , θα έρθει φυσιολογικά . 

   Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με την αξία της D610 το 2021 , η οποία είναι δεδομένη , αλλά με το αν την χρειάζεστε και για ποιους λόγους . 

 

 

 

 

    

    

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντας κατοχος μιας 750 και μιας 7200 και παλαιοτερα μιας 3200 το μονο αρνητικο που μπορω να βρω σε μια fx οπως η 610 ειναι το κοστος των φακων. Με εξαιρεση τον 50αρι ολοι οι αλλοι ειναι ακριβοι αλλα καταπληκτικοι! Υπαρχει βεβαια η λυση για παλιοτερους απο φιλματες Nikon απο Ελλαδα η εξωτερικο ορεξη να εχεις να ψαχνεις ..

Για εμενα το κανεις για την αλλαγη και μονο, θα δεις ομως και μεγαλες διαφορες σε χαμηλο φωτισμο, χειρισμο κτλ, ειναι αλλη κατηγορια σωματος οπως και να το κανουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

,   Η ορθολογιστική προσέγγιση έχει να κάνει με τους φακούς όπου σε μια Nikon οι επιλογές είναι αρκετές . 

   Θα επενδύσετε σε φακούς , όπου στην περίπτωση της D3400 θα αλλάξετε αργότερα με ένα πιο εξελιγμένο crop σώμα , είτε θα ξεκινήσετε από την αρχή με μια D610 με νέα σειρά , όπου και πάλι μελλοντικά μπορείτε να αλλάξετε με ένα ακόμη καλύτερο σώμα πχ μιας D850 .

   Στην περίπτωση των crop σωμάτων , όχι όλων φυσικά , οι προσωπικοί μου ενδοιασμοί είναι γύρω από τα VR ηλεκτρονικά των φακών , τα οποία δεν έχουν την μακροζωία που θα περίμενε κανείς , αναγκαίο κακό βέβαια , κάποιες άλλες παραξενιές όπως ότι για τον 10 - 20 , πρέπει να ενεργοποιήσεις το VR μέσα από τα μενού των μηχανών κι' αν αυτά δεν έχουν την πρόβλεψη να κάνεις αναβάθμιση στο λογισμικό . Εννοείται πως δεν αρνούμαι την χρησιμότητα ενός VR χαρακτηριστικού , το οποίο έχω δοκιμάσει και κάνει πραγματική δουλειά , όμως δεν βλέπω την ανάγκη του παρά μόνον για λήψεις πέρα από τα 150mm εστιακής απόστασης , ενώ δεν με εμποδίζει κανείς να χρησιμοποιήσω έναν τρίποδα αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σαν παρεχόμενο χαρακτηριστικό .

   Στο ζήτημα της αυτόματης η χειροκίνητης εστίασης , υπάρχει ένας μύθος που έχει υπερεκτιμήσει την αυτόματη σε βάρος της χειροκίνητης . Ναι , κανείς δεν λέει όχι στους αυτοματισμούς , όμως υπάρχουν καταστάσεις όπου η αυτόματη θα μπερδευτεί και θα αναγκαστείτε να δουλέψετε με την άλλη , οπότε δεν βλάπτει να είναι κανείς εξοικειωμένος και με τους δύο τρόπους , οι οποίοι υπάρχουν γι' αυτό τον λόγο . Μην φοβηθειτε την χειροκίνητη εστίαση λοιπόν .

   Αν επρόκειτο να συνέχιζα με μια D3400 και δεν χρειάζομαι να καλύψω μεγάλες εστιακές αποστάσεις , θα αρχιζα να αλληθωριζω προς έναν 24 - 70 f 2.8 μεταχειρισμένο φυσικά . 

 

   

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να μην πας στην d610, προτιμότερη μεταχειρισμένη d750 λόγο αναδιπλουμενης οθόνης/wifi και αρκετά καλύτερη εστίαση.

Όμως θα χρειαστείς full γκάμα φακών από την αρχή.

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να μην δεις και σε άλλες εταιρίες εφόσων ξεκινάς από το "μηδέν".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους. Όντας κάτοχος μιας D610, θα συμφωνήσω γενικά με τις επισημάνσεις που αναφέρθηκαν, αλλά αρκετά θέματα είναι σχετικά.. Βασικό στοιχείο είναι όταν ξεκινάς, ποια μάρκα η σύστημα θα ''παντρευτείς'' για να χτίσεις επάνω σε αυτό. Επειδή οι αλλαγές κοστίζουν, σταθμίστε τις ανάγκες,τα

''θέλω'' σας, αν τυχόν αξιοποιήσετε επαγγελματικά τον όποιο εξοπλισμό σας στο μέλλον.κ.λ.                                                                                                                                                 Τώρα ως προς τις ανησυχίες σας, οι καλοί φωτεινοί φακοί σε όλα τα συστήματα κοστίζουν, είτε είναι fulle frame είτε crop η (4/3) - olympus, με εξαίρεση τους 50mm f1,8. Μια χαρά βέβαια βρίσκεις μεταχειρισμένους σε nikon/canon. Όσο για την εμπειρία χρήσης και ευκολίας , σαφώς υπάρχει  μεγάλη διαφορά  υπέρ της d610, για δε το σύστημα εστίασης όντως υπάρχει μια κάποια υστέρηση σε κινούμενα θέματα  σε σχέση με την d750 όπως αναφέρει  ο ''@topos''. Έχοντας δουλέψει πολύ την d7200 που έχει το ίδιο σύστημα εστίασης με την d750 θα το προτιμούσα ,αλλά άλλη τιμή η μια με την άλλη και  εφ'οσον σπάνια ασχολούμαι με αθλήματα,πουλιά δεν το βρίσκω πρόβλημα, και στον χαμηλό φωτισμό πλεονεκτεί η full, εξ άλλου υπάρχει και η λύση του τρίποδου.             Το μεγάλο πλεονέκτημα για μένα του full αισθητήρα της d610 η παρόμοιας, σε σχέση με τον crop μιας αξιόλογης μηχανής (d7200) είναι η διαχείριση του περισσότερου φωτός που θα ''μπεί'' στην μηχανή και το πιο ρηχό βάθος πεδίου που έχεις στα ανοιχτά διαφράγματα .Κάνοντας χρήση του sigma 50mm f1.4 EX (ωραία χρώματα)? ταυτόχρονα με nikon d7200 και d610, έβαλα πορεία για fulle frame  και δεν το μετάνιωσα αν και η d7200 είναι εξαιρετική. Η δε τιμή της για αυτά που προσφέρει είναι φθηνή. Και κάτι άλλο. Τα σώματα φεύγουν, οι φακοί μένουν σε όποιο σύστημα η μάρκα μηχανής..                                                                       Σε κάθε περίπτωση, καλή απόφαση??                                                                                                                                           

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Προσωπικα δεν θα πηγαινα σε αγορα καινουργιας d610 αλλα θα εψαχνα μεταχειρισμενη d750 . Eγω ημουν τυχερος κ την βρηκα 500e με 82.000 κλικ. Οπως κ να εχει θα δεις μεγαλη διαφορα με ff σωμα ,ειναι ενας αλλος κοσμος. Εγω πηγα απο την d3100 σε d7000 κ μετα στην d750 λογω του οτι ηθελα αποδοση σε ψηλα iso. Σκεψου ομως εαν μια ff σε καλυπτει για τις αναγκες σου. Εαν η d750 ειχε το focus system της D500 δεν θα την αλλαζα με καμια., ειναι υπερπληρης ακομα κ το 2021 για οποιον θελει να ασχοληθει με την φωτογραφια( το βιντεο δεν με απασχολει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...