Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης κάμερας


salazar1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Αποφάσισα να ξεκινήσω δειλά δειλά να ασχολούμαι με την φωτογραφία. Ενδιαφέρομαι κυρίως για φωτογράφιση αστικών τοπίων (νυχτερινών και μη). Ψάχνω την καλύτερη επιλογή μέχρ 800 ευρώ. Βλέπω ότι σιγά σιγά όλοι πάνε προς mirrorless. Αξίζουν σε αυτά τα λεφτά ή είναι καλύτερα να πάω σε dslr και να επενδύσω σε φακούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Καλημέρα σας και καλή χρονιά , μακάρι να σας τραβήξει η φωτογραφία σαν ενασχόληση και να παραμείνετε , όχι πως το αντίθετο θα ήταν κακό φυσικά .

   Αν παραμείνετε , θα είναι επειδή σας κέντρισε το ενδιαφέρον η διαδικασία της φωτογραφίας και η τεχνική που σχετίζεται με αυτήν . Σαφώς χρειάζεστε και εξοπλισμό , όχι όμως με την αντίληψη του προς τα πού πάνε όλοι . 

  Όσο για το τι πραγματικά σας ενδιαφέρει φωτογραφικά σαν θεματολογία , αυτό είναι κάτι που σήμερα το λέτε σαν επιθυμία , όμως δεν το γνωρίζετε ακόμη και είναι κάτι που θα προκύψει από την διαδικασία , αφού δλδ τραβήξετε κάμποσες φωτογραφίες δεν αποκλείεται να καταλήξετε πως σας ενδιαφέρει περισσότερο τελικά η μάκρο φωτογραφία .

  Σωστά αναφερθήκατε στους φακούς , από εκεί πρέπει να ξεκινήσετε να σκέφτεστε και μην φανταστείτε πως θα χρειαστείτε καμιά ντουζίνα , διότι δεν αποκλείεται να καταλήξετε πως σας καλύπτει μόνο ένας 50αρης και τίποτε άλλο απολύτως . Κι' αυτό όμως με την σειρά του είναι εύκολο να αντιληφθείτε πως δεν το γνωρίζετε σήμερα . 

   Πάρτε κάτι και ξεκινήστε , όσο για το προς τα πού πάνε όλοι ........ έτσι δείχνουν τα διάφορα κανάλια ενημέρωσης , ότι δλδ προς τα εκεί πάνε , προφανώς από αγνό ενδιαφέρον για τον ερασιτέχνη . Σε λίγο θα δείτε πόσες μιρορλες θα προσφέρονται για μεταπώληση ως μεταχειρισμένες , με την ίδια λογική που γέμισε ο ντουνιάς με μεταχειρισμένες DSLR διότι βγήκαν οι μιρορλες ........ και ο χορός καλά κρατεί . Δεν σημαίνει βέβαια πως είναι κακές οι μιρορλες , άλλωστε κι' εγώ χρησιμοποιώ συνδυαστικά με άλλες .

   Ούτε και με πειράζει να βρίσκω κοψοχρονιά , αξιολογατες DSLR σε πολύ καλές τιμές , ελάχιστα μεταχειρισμένες , διότι βγήκαν οι μιρορλες και ΟΛΟΙ πάνε προς τα εκεί . Ώρα τους καλή κι' αέρα στα πανιά τους . Εξαιρώ τους επαγγελματίες οι οποίοι έχουν τελείως διαφορετικούς λόγους .

  1100 ευρώ την ζητούσε το Πλαίσιο την D610 πριν ένα χρόνο , του κουτιού με τις εγγυήσεις της κλπ , βγήκαν οι μιρορλες ευτυχώς , έπεσαν οι τιμές στις DSLR κι' έτσι εγώ την τσακωσα με 599 !!!

   Καλή επιτυχία .

  

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Καλημέρα σας και καλή χρονιά , μακάρι να σας τραβήξει η φωτογραφία σαν ενασχόληση και να παραμείνετε , όχι πως το αντίθετο θα ήταν κακό φυσικά .

   Αν παραμείνετε , θα είναι επειδή σας κέντρισε το ενδιαφέρον η διαδικασία της φωτογραφίας και η τεχνική που σχετίζεται με αυτήν . Σαφώς χρειάζεστε και εξοπλισμό , όχι όμως με την αντίληψη του προς τα πού πάνε όλοι . 

  Όσο για το τι πραγματικά σας ενδιαφέρει φωτογραφικά σαν θεματολογία , αυτό είναι κάτι που σήμερα το λέτε σαν επιθυμία , όμως δεν το γνωρίζετε ακόμη και είναι κάτι που θα προκύψει από την διαδικασία , αφού δλδ τραβήξετε κάμποσες φωτογραφίες δεν αποκλείεται να καταλήξετε πως σας ενδιαφέρει περισσότερο τελικά η μάκρο φωτογραφία .

  Σωστά αναφερθήκατε στους φακούς , από εκεί πρέπει να ξεκινήσετε να σκέφτεστε και μην φανταστείτε πως θα χρειαστείτε καμιά ντουζίνα , διότι δεν αποκλείεται να καταλήξετε πως σας καλύπτει μόνο ένας 50αρης και τίποτε άλλο απολύτως . Κι' αυτό όμως με την σειρά του είναι εύκολο να αντιληφθείτε πως δεν το γνωρίζετε σήμερα . 

   Πάρτε κάτι και ξεκινήστε , όσο για το προς τα πού πάνε όλοι ........ έτσι δείχνουν τα διάφορα κανάλια ενημέρωσης , ότι δλδ προς τα εκεί πάνε , προφανώς από αγνό ενδιαφέρον για τον ερασιτέχνη . Σε λίγο θα δείτε πόσες μιρορλες θα προσφέρονται για μεταπώληση ως μεταχειρισμένες , με την ίδια λογική που γέμισε ο ντουνιάς με μεταχειρισμένες DSLR διότι βγήκαν οι μιρορλες ........ και ο χορός καλά κρατεί . Δεν σημαίνει βέβαια πως είναι κακές οι μιρορλες , άλλωστε κι' εγώ χρησιμοποιώ συνδυαστικά με άλλες .

   Ούτε και με πειράζει να βρίσκω κοψοχρονιά , αξιολογατες DSLR σε πολύ καλές τιμές , ελάχιστα μεταχειρισμένες , διότι βγήκαν οι μιρορλες και ΟΛΟΙ πάνε προς τα εκεί . Ώρα τους καλή κι' αέρα στα πανιά τους . Εξαιρώ τους επαγγελματίες οι οποίοι έχουν τελείως διαφορετικούς λόγους .

  1100 ευρώ την ζητούσε το Πλαίσιο την D610 πριν ένα χρόνο , του κουτιού με τις εγγυήσεις της κλπ , βγήκαν οι μιρορλες ευτυχώς , έπεσαν οι τιμές στις DSLR κι' έτσι εγώ την τσακωσα με 599 !!!

   Καλή επιτυχία .

  

     Για την ιστορία , υπάρχει υπερπροσφορά σε μεταχειρισμένες Nikon D3200 έως και D3400 σε ιδιαίτερα φιλικές τιμές , γύρω στα 200 ευρώ , οι οποίες είναι εξαιρετικές για να κάνετε τα πρώτα σας βήματα .

   Εγώ περιμένω να πέσουν κι' άλλο οι τιμές , όταν φτάσουν εκεί που πρέπει , θέλω να τσακωσω μια Olympus omd em1 , την χρειάζομαι σαν testbed με διάφορους φακούς . Ήδη βρίσκεται στα 250 στο εξωτερικό . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα και κάποια μοντέλα για κάποιον εντελώς αρχάριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, salazar1991 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα και κάποια μοντέλα για κάποιον εντελώς αρχάριο?

    Σας πρότεινα ήδη να ρίξετε μια ματιά σε συγκεκριμένο μεταχειρισμένο εξοπλισμό και εδώ μέσα , αφού γνωρίζω πως σας καλύπτει παραπάνω από ότι χρειάζεστε στα πρώτα σας βήματα . Πιστεύω θα βρείτε αρκετές αξιόλογες προτάσεις , οικονομικές διότι είστε ερασιτέχνης όπως κι' εγώ , κάτι που σημαίνει πως δεν είναι απαραίτητο να ματωσετε οικονομικά για να ασχοληθείτε . 

  Τώρα αν στην συνέχεια σας ανοίξει η όρεξη για τα περισσότερα , θα πρέπει να συνεννοηθείτε με την τσέπη σας .

  Σε όλες τις περιπτώσεις θα έχετε την βοήθεια που χρειάζεστε , από πολλούς εδώ μέσα , πρότεινα να ψάξετε για μια Nikon από D3200 μοντέλο έως και D3300 , τα οποία είναι αξιολογοτατα για τις ανάγκες σας . Δεν αποκλείεται να μείνετε σε αυτά , κάτι που κάνει πολύς κόσμος συνδυαστικά με κάποιους φακούς .

  Για ξεκίνημα , ο κιτ 18 - 55 είναι υπεραρκετος , αν βρεθεί κάποια μηχανή που να έχει μια τον 55 - 200 μαζί , τότε είστε μια χαρά . 

  Αυτό που χρειάζεται να κατανοήσετε είναι πως η ερμηνεία της " καλύτερης " φωτογραφίας , έχει να κάνει και με τον εξοπλισμό , όχι όμως στον βαθμό που φαντάζεστε . 

  Ακόμη κι' αν καταλήξετε σε μιρορλες , εδώ είμαστε πάλι .

  

17 λεπτά πριν, salazar1991 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα και κάποια μοντέλα για κάποιον εντελώς αρχάριο?

     Σε περίπτωση καινούργιου εξοπλισμού , περιμένετε λίγο έως τις εκπτώσεις για μια καινούργια D3500 με ταβάνι τα 300 ευρώ , αλλιώς ένα 200αρι για μια καλομεταχειρισμενη D3300 είναι ακόμη καλύτερα . Μην σκεφτείτε τι πρέπει να κάνετε με την διαφορά , αν πρέπει δλδ να την επενδύσετε στην αγορά ενός ακόμη φακού . Δεν είναι απαραίτητο βήμα αυτή την στιγμή . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ο φίλος έχει άνω όριο τα 800€ , θα έλεγα να κοιτάξει και για canon 5D mkii . 

Σε ομάδα στο fb , πούλαγε ένας δύο τεμάχια στα 280€ (το καθένα) αν θυμάμαι καλά , σε εξαιρετική κατάσταση.

Τέτοια απόδοση σε αυτά λεφτά δεν υπάρχει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, salazar1991 είπε

Ποιές ομάδες κοιτάμε στο FB για τέτοιου είδους αγγελίες?

     Προτιμώ την έρευνα εδώ μέσα , οι περισσότεροι κουβαλάνε και κάποιο ιστορικό της δραστηριότητας τους , κάτι χρήσιμο , σε αντίθεση με άλλες σελίδες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, όντας χρήστης του συστήματος micro 4/3 εδώ και χρόνια, για τα πρώτα βήματα θα πρότεινα κάποιο από τα εισαγωγικά σώματα της Olympus ή Panasonic. Μια omd em10 mkii ή μια lumix gx80 με κιτ φακό μπορείς να αγοράσεις μεταχειρισμένη με περίπου 400 ευρώ. Με τα υπόλοιπα 400 μπορείς να αγοράσεις άλλους 1 ή 2 φακούς με ανοιχτό διάφραγμα για τις πιο νυχτερινές σου εξορμήσεις. 

To σύστημα micro 4/3, αν και με μικρότερο αισθητήρα (μειονεκτεί σε υψηλή ευαισθησία ISO) έχει τρομερή σταθεροποίηση, ώστε να αντισταθμίζει αυτό του το μειονέκτημα. Επίσης η ποικιλία σε φακούς είναι μεγάλη, ενώ υπάρχουν αρκετά φτηνοί, ποιοτικοί και μικροί σε μέγεθος μαζί. Φαντάζομαι πως το βάρος είναι σημαντικό για κάποιους, για μένα σίγουρα. Δε θα το σκέφτεσαι να την πάρεις μαζί σου σε μια χαλαρή βόλτα, ενώ επίσης δεν τραβάει και τα βλέματα.

Επίσης τα σώματα που προτείνω, παρέχουν features και άνεση χειρισμού dslr enthusiast με 2 ροδέλες κλπ, που σημαίνει ότι όσο το ψάχνεις το θέμα, δε θα χρειαστείς άλλο σώμα, όχι λόγω χειρισμού τουλάχιστον.

dvaderlar

Αφήνω και το link του flickr μου, όπου μπορείς να δεις κάποια δείγματα φωτογραφιών με αντίστοιχες μηχανές  (lumix gx80, lumix g9).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Εγώ, όντας χρήστης του συστήματος micro 4/3 εδώ και χρόνια, για τα πρώτα βήματα θα πρότεινα κάποιο από τα εισαγωγικά σώματα της Olympus ή Panasonic. Μια omd em10 mkii ή μια lumix gx80 με κιτ φακό μπορείς να αγοράσεις μεταχειρισμένη με περίπου 400 ευρώ. Με τα υπόλοιπα 400 μπορείς να αγοράσεις άλλους 1 ή 2 φακούς με ανοιχτό διάφραγμα για τις πιο νυχτερινές σου εξορμήσεις. 

To σύστημα micro 4/3, αν και με μικρότερο αισθητήρα (μειονεκτεί σε υψηλή ευαισθησία ISO) έχει τρομερή σταθεροποίηση, ώστε να αντισταθμίζει αυτό του το μειονέκτημα. Επίσης η ποικιλία σε φακούς είναι μεγάλη, ενώ υπάρχουν αρκετά φτηνοί, ποιοτικοί και μικροί σε μέγεθος μαζί. Φαντάζομαι πως το βάρος είναι σημαντικό για κάποιους, για μένα σίγουρα. Δε θα το σκέφτεσαι να την πάρεις μαζί σου σε μια χαλαρή βόλτα, ενώ επίσης δεν τραβάει και τα βλέματα.

Επίσης τα σώματα που προτείνω, παρέχουν features και άνεση χειρισμού dslr enthusiast με 2 ροδέλες κλπ, που σημαίνει ότι όσο το ψάχνεις το θέμα, δε θα χρειαστείς άλλο σώμα, όχι λόγω χειρισμού τουλάχιστον.

dvaderlar

Αφήνω και το link του flickr μου, όπου μπορείς να δεις κάποια δείγματα φωτογραφιών με αντίστοιχες μηχανές  (lumix gx80, lumix g9).

Εγώ να συμπληρώσω μια δική μου εμπειρία με m4/3... Πρώτος ξάδερφος με oly em10 mkii, δεν έχει μεράκι οπότε όταν πηγαίνουμε καλοκαίρι καμιά εβδομάδα την τσιμπάω και παίζω. Αγάπησα m4/3 από την πρώτη φορά για το μικρό μέγεθος και στους φακούς και στο σώμα, αλλά κυρίως για την εκπληκτική σταθεροποίηση της oly. Την καλύτερη μου αυγουστιάτικη πανσέληνο την έχω βγάλει με έναν φακό στα 150mm handheld σε ταχύτητα που η fuji και η canon μου apsc ούτε ονειρεύονται, νομίζω κάτι σε 1/8"... Μάλιστα έπεσε και crop για να έρθει πιο κοντά και μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι ήταν πεντακάθαρη  στα μάτια μου και απόλυτα αποδεκτή!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα μια olympus OM-D E-M10 Mark 3.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τους φίλους από πάνω! Θα λατρέψεις το σύστημα σταθεροποίησης που έχουν σώματα με m43. Βγάζω νυχτερινές φωτό με ss γύρω στα 3 sec και βγαίνουν πεντακάθαρες!

Μικρή, βολική, την παίρνω παντού μαζί χωρίς να το σκέφτομαι! Με 200 περίπου παίρνεις ποιοτικοτατο φωτεινό φακό για βραδινές λείψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον babisskg!

Μια οικονομική μηχανή (και προηγούμενης γενιάς) θα σας καλύψει πλήρως και ενδεχομένως σε συνδυασμό με ένα τρίποδο της προκοπής για τις νυχτερινές λήψεις!

Γενικά value for money ειναι οι DSLR της προηγούμενης γενιάς όπως και οι mirrorless που δε παράγονται πλέον (πχ Sony NEX 6).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...