Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Τα παιδιά εδώ αναφέρονται για την ελάχιστη προτεινόμενη τιμή που μπορεί να έχει ένα κατάστημα … τώρα άμα κάποιος διαλέξει να πουλάει 1500 ενώ οι άλλοι το έχουν 1000 είναι σα να πυροβολαει τα πόδια του … αυτό έχει να κάνει κυρίως με τον αθέμιτο ανταγωνισμό γιατί οι μεγάλες αλυσίδες θα μπορούσαν να πουλάνε λιγότερο από τα μαγαζάκια τις γειτονιάς και να τα κλείσουν όλα … σε αυτό που λέει εδώ ο blu μάλλον έχει δίκιο αλλά δε παίρνω και όρκο κατά ποσό ισχύει παντού 

η ελάχιστη προτεινόμενη τιμή δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα , στην ελεύθερη αγορά ο καθένας πουλάει όσο θέλει και θα υποστεί τις όποιες συνέπειες όπως σωστά έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MaxHeadroom_1985 είπε

η ελάχιστη προτεινόμενη τιμή δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα , στην ελεύθερη αγορά ο καθένας πουλάει όσο θέλει και θα υποστεί τις όποιες συνέπειες όπως σωστά έγραψες.

Mα το εγραψα ηδη πιο πανω...
Υπαρχουν προιοντα που δεν μπορεις να πουλας οσο θελει στο προς τα κατω.
Σου λενε ποσο θα το πουλησεις και αν σου αρεσει αν δεν σου αρεσει δεν σου πουλανε.
Το θεμα ειναι αν τελικα οι Nvidia GPU ανηκουν σε αυτη τη κατηγορια οπως μου ειπαν ή αν δεν ισχυει και ηταν αλλοι οι λογοι που μου το ειπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, MaxHeadroom_1985 είπε

η ελάχιστη προτεινόμενη τιμή δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα , στην ελεύθερη αγορά ο καθένας πουλάει όσο θέλει και θα υποστεί τις όποιες συνέπειες όπως σωστά έγραψες.

ρε συ δεν ισχύει παντού αυτό και σε όλα τα προϊόντα ξέρω από φίλο που έχει super market... αν εγώ λέμε τώρα έχω ένα μαγαζί και ο κολλητός μου έχει γελάδια στο χωριο και μου δίνει κατευθείαν το γάλα μπορώ να το πουλάω 1 ευρώ και να έχω κέρδος και να έρχονται όλοι σε εμενα και να κονομαω των κώλο μου... όταν με πάρουν χαμπάρι όμως θα το πληρώσω χρυσό το γαλα, τώρα για να λέει ο blu ότι ρώτησε και είναι έτσι ok γιατί να λέει ψέματα? νάνε καλά ο καπιταλισμός :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Tambas91 said:

ρε συ δεν ισχύει παντού αυτό και σε όλα τα προϊόντα ξέρω από φίλο που έχει super market... αν εγώ λέμε τώρα έχω ένα μαγαζί και ο κολλητός μου έχει γελάδια στο χωριο και μου δίνει κατευθείαν το γάλα μπορώ να το πουλάω 1 ευρώ και να έχω κέρδος και να έρχονται όλοι σε εμενα και να κονομαω των κώλο μου... όταν με πάρουν χαμπάρι όμως θα το πληρώσω χρυσό το γαλα, τώρα για να λέει ο blu ότι ρώτησε και είναι έτσι ok γιατί να λέει ψέματα? νάνε καλά ο καπιταλισμός :P 

Δεν λέω ότι ο blu λέει ψέματα αλλά ΔΕΝ υπάρχει fixed price σε κάρτες γραφικών από κανέναν προμηθευτή στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν λέω ότι ο blu λέει ψέματα αλλά ΔΕΝ υπάρχει fixed price σε κάρτες γραφικών από κανέναν προμηθευτή στην Ελλάδα.

Δε το γνωρίζω ούτε εγώ με σιγουριά όμως μπορεί να γίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δε το γνωρίζω ούτε εγώ με σιγουριά όμως μπορεί να γίνει 

Συνηθως γινεται για να προστατεψεις το προιον και να εξασφαλισεις οτι ολα τα καταστημα κρατανε πανω κατω μια κοινη γραμμη.
Φαντασου λοιπον καποιον που δεν τον ενδιαφερει να βγαλει κερδος απο το συγκεκριμενο προιον να το πουλαει κοστος και να βγαζει απο τα υπολοιπα.
Αυτοματα βγαζει ακυρα ολα τα αλλα καταστημα που αργα η γρηγορα θα αναγκαστουν να κανουν το ιδιο μεχρι που τελικα εχουν βγαλει τα ματια τους και δεν εχουν πλεον κερδος σε αυτο το προιον. και εσυ σαν προμηθευτης η σαν κατασκευαστης πουλας ενα προιον χωρις κερδοφορια γιατι ο Μπαμπης απο το Χολαργο δεν θελει να βγαλει κερδος απο αυτο και βγαζει απο τα αλλα.
Σκεψου πχ ο φιλος σου με το Super Market να πουλαει τη Coca Cola 20 λεπτα γιατι βγαζει απο τα καλαμακια και τα πατατακια.
Μολις το μαθουν δεν θα ξερει τι χρωμα εχει η Coca Cola.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Συνηθως γινεται για να προστατεψεις το προιον και να εξασφαλισεις οτι ολα τα καταστημα κρατανε πανω κατω μια κοινη γραμμη.
Φαντασου λοιπον καποιον που δεν τον ενδιαφερει να βγαλει κερδος απο το συγκεκριμενο προιον να το πουλαει κοστος και να βγαζει απο τα υπολοιπα.
Αυτοματα βγαζει ακυρα ολα τα αλλα καταστημα που αργα η γρηγορα θα αναγκαστουν να κανουν το ιδιο μεχρι που τελικα εχουν βγαλει τα ματια τους και δεν εχουν πλεον κερδος σε αυτο το προιον. και εσυ σαν προμηθευτης η σαν κατασκευαστης πουλας ενα προιον χωρις κερδοφορια γιατι ο Μπαμπης απο το Χολαργο δεν θελει να βγαλει κερδος απο αυτο και βγαζει απο τα αλλα.
Σκεψου πχ ο φιλος σου με το Super Market να πουλαει τη Coca Cola 20 λεπτα γιατι βγαζει απο τα καλαμακια και τα πατατακια.
Μολις το μαθουν δεν θα ξερει τι χρωμα εχει η Coca Cola.

Συμφωνώ με τη μόνη ένσταση ότι ο κατασκευαστής θα βγάλει κέρδος ότι και να γίνει αφού αυτός παράγει και δίνει το προϊόν … ο μεσάζοντας όμως και όλοι οι υπόλοιποι θα πάρουν αγγούρια καλυβιώτικα όποτε δε θα μπορεί να λειτουργήσει ένα μεγάλο μέρος της αγοράς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Συμφωνώ με τη μόνη ένσταση ότι ο κατασκευαστής θα βγάλει κέρδος ότι και να γίνει αφού αυτός παράγει και δίνει το προϊόν … ο μεσάζοντας όμως και όλοι οι υπόλοιποι θα πάρουν αγγούρια καλυβιώτικα όποτε δε θα μπορεί να λειτουργήσει ένα μεγάλο μέρος της αγοράς 

O κατασκευαστης και ο προμηθευτης θα παρουν το κερδος τους με τον εναν η με τον αλλο τροπο.
Αυτο που εννουσα ειναι οτι στη μια περιπτωση θα πουλανε ενα προιον με καλο κερδος για το καταστημα και στην αλλη περιπτωση που θα ισοπεδωσουν τις τιμες , θα πουλανε ενα προιον με μικρο κερδος για το καταστημα αρα θα καταληξει αδιαφορο.
Τα μοντελα συνηθως ειναι 2
1)Πουλας τα προιοντα σου σε μικρα και μεγαλα μαγαζια με καλη κερδοφορια(για το καταστημα) αλλα βαζεις οριο προς τα κατω για να το προστατεψεις.
Ετσι ο μικρος δεν μπορει να πουλαει οσο θελει και ο μεγαλος που μπορει να πουλαει οσο θελει δεν τον νοιαζει να ειναι ο πιο φθηνος, μπορει και πουλαει ακριβα.

2)Πουλας τα προιοντα σου με μικρο κερδος στα μικρα μαγαζια και με καλο κερδος στα μεγαλα μαγαζια.
Ετσι ο μικρος και να θελει δεν μπορει να πεσει πολυ και ο μεγαλος οποτε θελει πουλαει φθηνα και οποτε θελει πουλαει ακριβα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

O κατασκευαστης και ο προμηθευτης θα παρουν το κερδος τους με τον εναν η με τον αλλο τροπο.
Αυτο που εννουσα ειναι οτι στη μια περιπτωση θα πουλανε ενα προιον με καλο κερδος για το καταστημα και στην αλλη περιπτωση που θα ισοπεδωσουν τις τιμες , θα πουλανε ενα προιον με μικρο κερδος για το καταστημα.
Τα μοντελα συνηθως ειναι 2
1)Πουλας τα προιοντα σου σε μικρα και μεγαλα μαγαζια με καλη κερδοφορια(για το καταστημα) αλλα βαζεις οριο προς τα κατω για να το προστατεψεις.
Ετσι ο μικρος δεν μπορει να πουλαει οσο θελει και ο μεγαλος που μπορει να πουλαει οσο θελει δεν τον νοιαζει να ειναι ο πιο φθηνος, μπορει και πουλαει ακριβα.

2)Πουλας τα προιοντα σου με μικρο κερδος στα μικρα μαγαζια και με καλο κερδος στα μεγαλα μαγαζια.
Ετσι ο μικρος και να θελει δεν μπορει να πεσει πολυ και ο μεγαλος οποτε θελει πουλαει φθηνα και οποτε θελει πουλαει ακριβα.

Ναι συμφωνώ …. αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι ότι έτσι όπως λειτουργεί το σύστημα ο μόνος που προστατεύεται ότι και να γίνει είναι η πολυεθνική τώρα για τον μικρό καταστηματάρχη και τον αγοραστή δε βαριέσαι κάπως θα τη βρει την άκρη μόνος του στη τελική όπως μας λένε και μεσα  στη μούρη μας στο τέλος επιβιώνει αυτος που μπορεί να προσαρμοστεί … πάλι καλα εδώ μέσα είμαστε όλοι δεξιοί και φραγκατοι όποτε τα δίνουμε με χαρά στο αγόρι τις καρδιάς μας 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Armoral είπε

 

Λαμπάδα στον πέτσινο.

Μεταξύ αστείου και σοβαρού, είδες τις RT/GI τεχνολογίες της AMD στην gdc2023 και το πόσο πίσω είναι; Ειδικά σε ποιότητα...

Εδώ με το Overdrive patch μιλάμε για δημοσιευμένη πλέον τεχνολογία η οποία μόνο θα βελτιώνεται στο χρόνο (αν και ίσως θα γίνεται ακόμα πιο βαριά επίσης).

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aki είπε

Μεταξύ αστείου και σοβαρού, είδες τις RT/GI τεχνολογίες της AMD στην gdc2023 και το πόσο πίσω είναι; Ειδικά σε ποιότητα...

Εδώ με το Overdrive patch μιλάμε για δημοσιευμένη πλέον τεχνολογία η οποία μόνο θα βελτιώνεται στο χρόνο (αν και ίσως θα γίνεται ακόμα πιο βαριά επίσης).

Ευτυχώς που δεν περιμένουμε τους αιώνιους δεύτερους να οδηγήσουν τις εξελίξεις.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χανετε το νοημα εκατέρωθεν, ιδιως ο Bluray. To προβλημα δεν ειναι οι τιμες, αυτες ειναι, τοσο κοστολογειται το προιον και αν μας αρεσει. Το προβλημα ειναι η δημιουργια απο την μητρικη εταιρια τεχνητης ελλειψης ενω δεν υπαρχει κανένας λόγος απολυτως, για την διατήρηση της τιμής σε δυσθεωρητα επιπεδα. Αυτα ειναι μαφιοζικες τακτικές, και για μενα οποιος τις κανει τρωει ακυρο πανηγυρικοτατο. Αν μαζι με εμενα και ολοι οο καταναλωτές διναν ακυρο η nvidia, ο σκλαβενιτης, το χ και ψ μαγαζακι θα αναγκαζοταν ή να βαλει το προιον στον κωλο του με τεραστια χασουρα για τους μετοχους, η να επαναφέρει την ομαλοτητα στην διάθεση με ταυτοχρονη μειωση τιμης. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...