Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MaxHeadroom_1985 είπε

δεν ισχύουν αυτά που γράφεις,δεν υπάρχει περιορισμός στην τιμή

Οκ δεν ισχυει.
Δεν μπορω να πω κατι αλλο ουτε να δωσω το καταστημα, αλλωστε δεν εχω και καποιο οφελος για να το υποστηριξω.
Απλα το MSRP μενει ιδιο και ξαφνικα 20 καταστηματα ριχνουν την ιδια μερα τη τιμη 50€ γιατι ειδαν το ιδιο ονειρο στον υπνο τους.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

4 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οι προμηθευτες βαζουν ορια στο ποσο θα πουλανε τα καταστηματα, δεν μπορει να πουλαει το καταστημα οσο θελει.
Αυτα τα ορια λοιπον πανε απο την Nvidia στο προμηθευτη και απο τον προμηθευτη στο καταστημα.
Αν δηλαδη ο προμηθευτης σου πει οτι τη 4080 πρεπει να τη βαλεις minimum 1100€ θα πρεπει να τη βαλεις minimum 1100€ ακομα και αν θεωρεις οτι εχεις κερδος βαζοντας τη 1000€ για να εισαι ο πρωτος στο skroutz.
Απο εκει και περα αν το κανεις πολυ πιθανον να μη ξαναπαρεις καρτα.
Αν δεις πχ τιμες κατω απο MSRP ειναι οδηγια απο τον προμηθευτη δεν ειναι αποφαση του καταστηματος απλα η μειωση αυτη δεν εχει γινει επισημα με νεο MSRP.
 

δεν υπάρχει τέτοια οδηγία , και εγώ μαγαζί έχω και όσο γουστάρω πουλάω ,  μπορεί να θέλω να κάνω επιθετική διαφήμιση και να μπαίνω μέσα με κάθε κάρτα που πουλάω , για ποσο καιρό πιστεύεις θα μπορώ να το κάνω και σε ποιον θα κάνω κακό εκτος από μένα , άσε που μπορεί να σκάσει μύτη ένας ανταγωνιστής και να μου τα αγοράσει όλα και μετά να τα βάλει πιο ακριβά προς πώληση και μετά να δεις ποσο μ@λ@κας νιώθεις , για αυτό συνήθους σε προσφορες βάζουν και ένα όριο ανά πελάτη , τις διαφορες που βλέπεις στις τιμές για το ίδιο προϊόν είναι γιατί κάποια μαγαζιά έχουν μια αποθήκη και δίνουν 300 ευρώ ενοίκιο στην Ανω Κολοπετινίτσα και δουλεύουν το μαγαζί μονοι τους , και άλλοι έχουν εταιρίες με μεγάλο προσωπικό και πολλά έξοδα , οποτε δεν βγαίνουν να δουλεύουν με μικρό κέρδος , βεβαια είναι και κάποιοι άλλοι που κάνουν κομπίνες με τον φπα η ξεπλένουν χρήμα και τους βλέπεις κάθε χρόνο με διαφορετικά αφμ και σε αλλα ονόματα ...

* στο μονο πράγμα που μπορεί να σε υποχρεώσει ένας προμηθευτής είναι κάποιες φορες με κάποιους κωδικούς να σου φορτώσει και κάτι άλλο μαζί σαν πακέτο , δηλαδή για να σου δώσει μια κάρτα γραφικών για παράδειγμα θα πρέπει να πάρεις και μια μητρική γιατί σου λέει και εγώ έτσι τις αγόρασα , σε γενικές γραμμές το εμπόριο έχει τους δικούς του κανόνες και αυτορρυθμίζεται , υπάρχει χώρος για όλους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, MTX είπε

δεν υπάρχει τέτοια οδηγία , και εγώ μαγαζί έχω και όσο γουστάρω πουλάω ,  μπορεί να θέλω να κάνω επιθετική διαφήμιση και να μπαίνω μέσα με κάθε κάρτα που πουλάω , για ποσο καιρό πιστεύεις θα μπορώ να το κάνω και σε ποιον θα κάνω κακό εκτος από μένα , άσε που μπορεί να σκάσει μύτη ένας ανταγωνιστής και να μου τα αγοράσει όλα και μετά να τα βάλει πιο ακριβά προς πώληση και μετά να δεις ποσο μ@λ@κας νιώθεις , για αυτό συνήθους σε προσφορες βάζουν και ένα όριο ανά πελάτη , τις διαφορες που βλέπεις στις τιμές για το ίδιο προϊόν είναι γιατί κάποια μαγαζιά έχουν μια αποθήκη και δίνουν 300 ευρώ ενοίκιο στην Ανω Κολοπετινίτσα και δουλεύουν το μαγαζί μονοι τους , και άλλοι έχουν εταιρίες με μεγάλο προσωπικό και πολλά έξοδα , οποτε δεν βγαίνουν να δουλεύουν με μικρό κέρδος , βεβαια είναι και κάποιοι άλλοι που κάνουν κομπίνες με τον φπα η ξεπλένουν χρήμα και τους βλέπεις κάθε χρόνο με διαφορετικά αφμ και σε αλλα ονόματα ...

* στο μονο πράγμα που μπορεί να σε υποχρεώσει ένας προμηθευτής είναι κάποιες φορες με κάποιους κωδικούς να σου φορτώσει και κάτι άλλο μαζί σαν πακέτο , δηλαδή για να σου δώσει μια κάρτα γραφικών για παράδειγμα θα πρέπει να πάρεις και μια μητρική γιατί σου λέει και εγώ έτσι τις αγόρασα , σε γενικές γραμμές το εμπόριο έχει τους δικούς του κανόνες και αυτορρυθμίζεται , υπάρχει χώρος για όλους

Eχεις μαγαζι που πουλαει pc hardware και αγοραζεις απο επισημο προμηθευτη;
Aν τα εισαγεις απο 3ους ή αν τα αγοραζεις με τιμολογιο απο καταστηματα εξωτερικου πιθανοτατα να μην σε επιρεαζουν αυτα γιατι κανενας δεν θα σε ελεγξει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eχεις μαγαζι που πουλαει pc hardware και αγοραζεις απο επισημο προμηθευτη;

ένα μικρό μαγαζί έχω , αγοράζω από πολλούς προμηθευτές επισημους και μη , και από εξωτερικό μπορεί να αγοράσω , γενικά αγοράζω από όπου με συμφέρει και δω ότι η τιμή είναι σωστή για να εξυπηρετήσω τον πελάτη μου , ακόμη και σε ανταγωνιστές μου θα πάω να αγοράσω αν κάτι αξίζει , άσε που 8/10 οι επίσημη προμηθευτές είναι πιο ακριβή από τον ανταγωνισμό , δηλαδή αυτοί θα μου επιβάλουν όριο εμενα και στην αγορά γίνετε party με τι τιμή λιανικής να είναι πολλές φορες φθηνότερη και από δικες τους τιμές χονδρικής...από τους επισημους προμηθευτές αξίζει να αγοράζεις μονο αν είσαι δυνατό eshop και κανεις απίστευτους τζίρους ώστε τέλος του χρόνου να πάρεις επιστροφή κάνα μπόνους και πεις ότι άξιζε όλο αυτό που έκανα , αλλιώς @@ κανε τζίρους να πληρώνεις τον νταβατζή τον Skroutz και την εφορία

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, MTX είπε

ένα μικρό μαγαζί έχω , αγοράζω από πολλούς προμηθευτές επισημους και μη , και από εξωτερικό μπορεί να αγοράσω , γενικά αγοράζω από όπου με συμφέρει και δω ότι η τιμή είναι σωστή για να εξυπηρετήσω τον πελάτη μου , ακόμη και σε ανταγωνιστές μου θα πάω να αγοράσω αν κάτι αξίζει , άσε που 8/10 οι επίσημη προμηθευτές είναι πιο ακριβή από τον ανταγωνισμό , δηλαδή αυτοί θα μου επιβάλουν όριο εμενα και στην αγορά γίνετε party με τι τιμή λιανικής να είναι πολλές φορες φθηνότερη και από δικες τους τιμές χονδρικής...από τους επισημους προμηθευτές αξίζει να αγοράζεις μονο αν είσαι δυνατό eshop και κανεις απίστευτους τζίρους ώστε τέλος του χρόνου να πάρεις επιστροφή κάνα μπόνους και πεις ότι άξιζε όλο αυτό που έκανα , αλλιώς @@ κανε τζίρους να πληρώνεις τον νταβατσή τον Skroutz και την εφορία

Συμφωνω σε αυτα που λες αλλα εγω μιλαω για επισημους προμηθευτες και συνεργασιες με τα καταστημα.
Οχι να ψαχνεις που μπορεις να βρεις πιο φθηνα μια 3060 ,να τη παρεις απο τον Χ και να την μεταπουλησεις στη Ψ τιμη.
Το καταστημα το εχει φιλος, αγοραζει απο επισημο προμηθευτη.
Μια μερα πιναμε καφε στο μαγαζι του και ετυχε να εχει παραλαβη.
Ειδα τι παρελαβε και ποσο τα πληρωσε.
Τον ρωτησα λοιπον εφοσον τη Χ GPU την αγοραζεις τοσο και στο skroutz η καλυτερη τιμη που εχει σημερα ειναι πολυ πιο ψηλα, γιατι δεν τη βαζεις σε μια τιμη καπου στη μεση με σκοπο να παιρνεις προπαραγγελιες χωρις να στοκαρεις και να πουλας ποσοτητα με παραδοση σε 3 μερες και οχι 1 μηνα οπως οι αλλοι.
Εκει λοιπον μου ειπε οτι μπορει να αγοραζει τοσο αλλα δεν μπορει να τα "σκοτωνει" γιατι υπαρχει καποιο price range απο τον προμηθευτη.
Εκεινη τη στιγμη λοιπον δεν ρωτησα λεπτομεριες γιατι δεν μου φανηκε παραξενο.
Δουλευα σε εταιριες για χρονια, εγω  εκανα εισαγωγη, εγω κανονιζα εκτελονισμους, τιμες χονδρικης ,τιμες λιανικης και προτεινομενες τιμες λιανικης(MSRP).
Οταν πουλαγα το Χ προιον 50€ χονδρικη στα καταστηματα τους ελεγα οτι θα πρεπει να το πουλανε minimum 100€ για να υπαρχει μια γραμμη και να μη πουλαει ο καθε ενας οτι ναναι.
Αν πουλανε ολοι οσο θελουν τοτε δεν θα αργουσε να το βαλει καποιος 60€ γιατι πχ εκλεινε ή γιατι ηθελε να το βαλει κραχτη και να βγαζει απο τα αναλωσιμα.
Οταν ομως το βαλεις 60€ αναγκαζεις και τους αλλους να το βαλουν 60€ και κανενας δεν θα αγοραζε 50€ τιμολογιο για 60€ αποδειξη.
Ταυτοχρονα στο site της εταιριας αυτο που ελεγα να πουλανε 100€ εγω το ειχα 105€.
Οταν λοιπον καποιος πονηρος το εβαζε 85€ αμεσως με επαιρναν τηλ τα αλλα καταστηματα και τον εδιναν γιατι ξαφνικα ολοι αγοραζαν απο αυτον.
Τη 2η φορα τον εκοβα απο συνεργατη.
Πανω κατω το ιδιο μου περιεγραψε,τωρα αν μου λεει ψεματα και τα σκεφτηκε ολα αυτα ετσι για το χαβαλε τι να πω.
Ειναι πολλα τα χρονια για να μου πουλαει παραμυθια και δεν ειχα και αμεση σχεση με το προιον να πω οτι ηθελα να το αγορασω και μου εκανε το δυσκολο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Συμφωνω σε αυτα που λες αλλα εγω μιλαω για επισημους προμηθευτες και συνεργασιες με τα καταστημα.
Οχι να ψαχνεις που μπορεις να βρεις πιο φθηνα μια 3060 ,να τη παρεις απο τον Χ και να την μεταπουλησεις στη Ψ τιμη.
Το καταστημα το εχει φιλος, αγοραζει απο επισημο προμηθευτη.
Μια μερα πιναμε καφε στο μαγαζι του και ετυχε να εχει παραλαβη.
Ειδα τι παρελαβε και ποσο τα πληρωσε.
Τον ρωτησα λοιπον εφοσον τη Χ GPU την αγοραζεις τοσο και στο skroutz η καλυτερη τιμη που εχει σημερα ειναι πολυ πιο ψηλα, γιατι δεν τη βαζεις σε μια τιμη καπου στη μεση με σκοπο να παιρνεις προπαραγγελιες χωρις να στοκαρεις και να πουλας ποσοτητα με παραδοση σε 3 μερες και οχι 1 μηνα οπως οι αλλοι.
Εκει λοιπον μου ειπε οτι μπορει να αγοραζει τοσο αλλα δεν μπορει να τα "σκοτωνει" γιατι υπαρχει καποιο price range απο τον προμηθευτη.
Εκεινη τη στιγμη λοιπον δεν ρωτησα λεπτομεριες γιατι δεν μου φανηκε παραξενο.
Δουλευα σε εταιριες για χρονια, εγω  εκανα εισαγωγη, εγω κανονιζα εκτελονισμους, τιμες χονδρικης ,τιμες λιανικης και προτεινομενες τιμες λιανικης(MSRP).
Οταν πουλαγα το Χ προιον 50€ χονδρικη στα καταστηματα τους ελεγα οτι θα πρεπει να το πουλανε minimum 100€ για να υπαρχει μια γραμμη και να μη πουλαει ο καθε ενας οτι ναναι.
Αν πουλανε ολοι οσο θελουν τοτε δεν θα αργουσε να το βαλει καποιος 60€ γιατι πχ εκλεινε ή γιατι ηθελε να το βαλει κραχτη και να βγαζει απο τα αναλωσιμα.
Οταν ομως το βαλεις 60€ αναγκαζεις και τους αλλους να το βαλουν 60€ και κανενας δεν θα αγοραζε 50€ τιμολογιο για 60€ αποδειξη.
Ταυτοχρονα στο site της εταιριας αυτο που ελεγα να πουλανε 100€ εγω το ειχα 105€.
Οταν λοιπον καποιος πονηρος το εβαζε 85€ αμεσως με επαιρναν τηλ τα αλλα καταστηματα και τον εδιναν γιατι ξαφνικα ολοι αγοραζαν απο αυτον.
Τη 2η φορα τον εκοβα απο συνεργατη.
Πανω κατω το ιδιο μου περιεγραψε,τωρα αν μου λεει ψεματα και τα σκεφτηκε ολα αυτα ετσι για το χαβαλε τι να πω.
Ειναι πολλα τα χρονια για να μου πουλαει παραμυθια και δεν ειχα και αμεση σχεση με το προιον να πω οτι ηθελα να το αγορασω και μου εκανε το δυσκολο.

μην λέμε τα αυτονόητα , για κάθε προϊόν στο εμπόριο υπάρχει μια προτεινομενη τιμή λιανικής που λειτουργεί σαν σημείο αναφοράς , αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ευαγγέλιο για τα καταστήματα , όπως μπορείς να πουλήσεις ακριβότερα από την προτεινομενη τιμή έτσι μπορείς να πουλήσεις και φθηνότερα , απλά ο επίσημος προμηθευτής κοιτάει να κρατήσει ισορροπίες με τα καταστήματα που συνεργάζεται , αν σου δώσει εσένα 100 κομμάτια και εσύ τα πουλήσες φθηνά σε μια μέρα  , όταν θα πας να ξαναπάρεις θα σου πει φιλε πήρες το μερίδιο σου από αυτά που έφερα , δεν έχω stock να σου δώσω γιατί πρέπει να πάρουν και άλλοι , άρα εσύ τι έχεις κάνει μια τρυπα στο νερό , πούλησες 100 κομμάτια τζάμπα  , και την επομενη φορα δεν θα το ξανακάνεις γιατί υπάρχει περιορισμένο stock , και δεν μπορείς να πας με τι λογική ότι πουλάω περισσότερα κομμάτια με λιγότερο κέρδος και βγάζω τα ίδια και είμαι και μάγκας στο Σκρουτζ γιατί είμαι πρώτος, αν δεν το έκανε αυτό θα πήγαινε ένας μεγάλος παίχτης σαν τον Κότσο θα έπαιρνε όλο το stock και θα έκανε μονοπώλιο μετά με ότι τιμή ήθελε ,

επίσης κάτι άλλο βασικό όταν αγοράζεις από αντιπρόσωπο και να θέλεις δεν μπορείς να είσαι φθηνός γιατί αγοράζεις ακριβά , και επειδή και οι υπόλοιποι που αγοράζουν από τον αντιπρόσωπο αγοράζουν και αυτοί ακριβά λογικό είναι μετά να βλέπεις να πουλάνε σε παρόμοια τιμή λιανικής , αυτό συμβαίνει ουσιαστικά και όχι ότι τους το επέβαλε με κάποιο πλαφόν ο προμηθευτής ..

εδώ ολόκληρο κράτος δεν μπορεί να επιβάλει πλαφόν σε ήδη πρώτης ανάγκης θα το κάνει μια εταιρία , όπως είπα το εμπόριο έχει δικούς του κανόνες και αυτορρυθμίζεται με βάση την προσφορα και τι ζήτηση

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MTX είπε

μην λέμε τα αυτονόητα , για κάθε προϊόν στο εμπόριο υπάρχει μια προτεινομενη τιμή λιανικής που λειτουργεί σαν σημείο αναφοράς , αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ευαγγέλιο για τα καταστήματα , όπως μπορείς να πουλήσεις ακριβότερα από την προτεινομενη τιμή έτσι μπορείς να πουλήσεις και φθηνότερα , απλά ο επίσημος προμηθευτής κοιτάει να κρατήσει ισορροπίες με τα καταστήματα που συνεργάζεται , αν σου δώσει εσένα 100 κομμάτια και εσύ τα πουλήσες φθηνά σε μια μέρα  , όταν θα πας να ξαναπάρεις θα σου πει φιλε πήρες το μερίδιο σου από αυτά που έφερα , δεν έχω stock να σου δώσω γιατί πρέπει να πάρουν και άλλοι , άρα εσύ τι έχεις κάνει μια τρυπα στο νερό , πούλησες 100 κομμάτια τζάμπα  , και την επομενη φορα δεν θα το ξανακάνεις γιατί υπάρχει περιορισμένο stock , και δεν μπορείς να πας με τι λογική ότι πουλάω περισσότερα κομμάτια με λιγότερο κέρδος και βγάζω τα ίδια και είμαι και μάγκας στο Σκρουτζ γιατί είμαι πρώτος, αν δεν το έκανε αυτό θα πήγαινε ένας μεγάλος παίχτης σαν τον Κότσο θα έπαιρνε όλο το stock και θα έκανε μονοπώλιο μετά με ότι τιμή ήθελε ,

επίσης κάτι άλλο βασικό όταν αγοράζεις από αντιπρόσωπο και να θέλεις δεν μπορείς να είσαι φθηνός γιατί αγοράζεις ακριβά , και επειδή και οι υπόλοιποι που αγοράζουν από τον αντιπρόσωπο αγοράζουν και αυτοί ακριβά λογικό είναι μετά να βλέπεις να πουλάνε σε παρόμοια τιμή λιανικής , αυτό συμβαίνει ουσιαστικά και όχι ότι τους το επέβαλε με κάποιο πλαφόν ο προμηθευτής ..

εδώ ολόκληρο κράτος δεν μπορεί να επιβάλει πλαφόν σε ήδη πρώτης ανάγκης θα το κάνει μια εταιρία , όπως είπα το εμπόριο έχει δικούς του κανόνες και αυτορρυθμίζεται με βάση την προσφορα και τι ζήτηση

Αυτος που εχει τη δυναμη μπορει να παρει πολλα κομματια, αυτος που δεν εχει πως θα τα παρει;
Ειπες οτι το μαγαζι ειναι μικρο , μπορεις να παρεις 100x 4070Ti για να τις σκοτωσεις ;
Δεν μπορεις...
Αυτος που μπορει, θα παρει τα 100 κομματια και θα τα πουλαει ακριβα γιατι εχει τη δυναμη, τη διαφημιση, την αναγνωρισιμοτητα και δεν εχει αναγκη να βγει πρωτος στο σκρουτζ για να πουλησει 5 καρτες το μηνα.
Πουλαει 10 καρτες τη μερα και μαλιστα πανω απο το μεσο ορο τιμης.
Οτι κανουν δηλαδη οι μεγαλες αλυσιδες και τα πολυ μεγαλα καταστηματα.
Επειδη λοιπον εχει τη δυναμη να παρει 100-1000 κομματια εχει και αλλες συνεργασιες με τους προμηθευτες.
Θα αγορασει σε πολυ καλυτερες τιμες και αν θελει το βαζει και κραχτη και δεν του λεει κανενας τιποτα.
Πχ Πλαισιο , εβαλε τις 4070Ti στα 700€ ποιος μπορει να το κανει;
Tωρα τις εχει 1100€.
Ποιος μπορει να πουλησει εστω και 1x 4070Ti στα 700€;
Μπορει ενα μικρο μαγαζι να βαλει κραχτη;
Kανενας δεν μπορει γιατι δεν αγοραζει σε τιμες πλαισιο, δεν εχει τη δυναμικη του πλαισιου και τελικα αγοραζει πιο ακριβα απο οσο τις πουλησε το πλαισιο αρα στη καλυτερη θελει δεν θελει θα τη βαλει 850€.
Ετσι λοιπον οταν ο προμηθευτης θα σου πει παρτο αλλα θα το πουλησεις μεχρι 850€ θα το πουλησεις μεχρι 850€ γιατι αγοραζεις απο αυτον 1 καρτα το μηνα στη παραγγελνουν σημερα και θες να τη παραδωσεις αυριο οχι σε 1 μηνα .
Ο μονος τροπος για ενα μικρο μαγαζι ,να αγοραζει φθηνα και να πουλαει φθηνα ειναι να τις παρει απο εξω με τιμολογιο και σαν 3ος οχι απευθειας απο προμηθευτη.
Για αυτο σου λενε 30 εργασιμες και ειναι παντα φθηνοι.
Αν αγοραζαν απο επισημο προμηθευτη δεν θα πουλαγαν σε αυτες τις τιμες και θα ειχαν παραδοση σε 1-3 εργασιμες οπως και ο φιλος μου.
Τελος παντων εγω μετεφερα αυτο που ειδα και αυτο που μου ειπε ο φιλος με το καταστημα.
Αν γνωριζεται καποιον που αγοραζει απο επισημο προμηθευτη και εχει μονιμη συνεργασια μπορειτε να τον ρωτησετε και θα μας λυθει η απορια.
Ξεφυγαμε απο το θεμα.


 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Συμφωνω σε αυτα που λες αλλα εγω μιλαω για επισημους προμηθευτες και συνεργασιες με τα καταστημα.
Οχι να ψαχνεις που μπορεις να βρεις πιο φθηνα μια 3060 ,να τη παρεις απο τον Χ και να την μεταπουλησεις στη Ψ τιμη.
Το καταστημα το εχει φιλος, αγοραζει απο επισημο προμηθευτη.
Μια μερα πιναμε καφε στο μαγαζι του και ετυχε να εχει παραλαβη.
Ειδα τι παρελαβε και ποσο τα πληρωσε.
Τον ρωτησα λοιπον εφοσον τη Χ GPU την αγοραζεις τοσο και στο skroutz η καλυτερη τιμη που εχει σημερα ειναι πολυ πιο ψηλα, γιατι δεν τη βαζεις σε μια τιμη καπου στη μεση με σκοπο να παιρνεις προπαραγγελιες χωρις να στοκαρεις και να πουλας ποσοτητα με παραδοση σε 3 μερες και οχι 1 μηνα οπως οι αλλοι.
Εκει λοιπον μου ειπε οτι μπορει να αγοραζει τοσο αλλα δεν μπορει να τα "σκοτωνει" γιατι υπαρχει καποιο price range απο τον προμηθευτη.
Εκεινη τη στιγμη λοιπον δεν ρωτησα λεπτομεριες γιατι δεν μου φανηκε παραξενο.
Δουλευα σε εταιριες για χρονια, εγω  εκανα εισαγωγη, εγω κανονιζα εκτελονισμους, τιμες χονδρικης ,τιμες λιανικης και προτεινομενες τιμες λιανικης(MSRP).
Οταν πουλαγα το Χ προιον 50€ χονδρικη στα καταστηματα τους ελεγα οτι θα πρεπει να το πουλανε minimum 100€ για να υπαρχει μια γραμμη και να μη πουλαει ο καθε ενας οτι ναναι.
Αν πουλανε ολοι οσο θελουν τοτε δεν θα αργουσε να το βαλει καποιος 60€ γιατι πχ εκλεινε ή γιατι ηθελε να το βαλει κραχτη και να βγαζει απο τα αναλωσιμα.
Οταν ομως το βαλεις 60€ αναγκαζεις και τους αλλους να το βαλουν 60€ και κανενας δεν θα αγοραζε 50€ τιμολογιο για 60€ αποδειξη.
Ταυτοχρονα στο site της εταιριας αυτο που ελεγα να πουλανε 100€ εγω το ειχα 105€.
Οταν λοιπον καποιος πονηρος το εβαζε 85€ αμεσως με επαιρναν τηλ τα αλλα καταστηματα και τον εδιναν γιατι ξαφνικα ολοι αγοραζαν απο αυτον.
Τη 2η φορα τον εκοβα απο συνεργατη.
Πανω κατω το ιδιο μου περιεγραψε,τωρα αν μου λεει ψεματα και τα σκεφτηκε ολα αυτα ετσι για το χαβαλε τι να πω.
Ειναι πολλα τα χρονια για να μου πουλαει παραμυθια και δεν ειχα και αμεση σχεση με το προιον να πω οτι ηθελα να το αγορασω και μου εκανε το δυσκολο.

Αυτά που γράφεις μπορούν να ισχύουν σε προϊόντα που υπάρχει αποκλειστικότητα. Σε προϊόντα που μπορείς να τα βρεις παντού στην Ευρώπη σε τιμές που είναι χαμηλότερες από τη τιμή χονδρικής που δίνει ο τοπικός αντιπρόσωπος δε μπορεί να δουλέψουν τέτοιοι περιορισμοί. Ακόμα και αν ο τοπικός αντιπρόσωπος σου δίνει πλεονεκτήματα όπως πίστωση και το ότι δε θα μπλέξεις με εξωτερικό αν υπάρξει πρόβλημα σε κάποιο υλικό, είναι δύσκολο να αποτρέψεις άλλα καταστήματα να κάνουν δικές τους εισαγωγές. Και όταν αυτό συμβεί, θα είσαι ακριβότερος σε μια αγορά που είναι φθηνότερη.

Τέλος, ελπίζω το παράδειγμά σου να είναι θεωρητικό, γιατί 100% κέρδος σε προϊόντα τεχνολογίας απλώς δεν υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτά που γράφεις μπορούν να ισχύουν σε προϊόντα που υπάρχει αποκλειστικότητα. Σε προϊόντα που μπορείς να τα βρεις παντού στην Ευρώπη σε τιμές που είναι χαμηλότερες από τη τιμή χονδρικής που δίνει ο τοπικός αντιπρόσωπος δε μπορεί να δουλέψουν τέτοιοι περιορισμοί. Ακόμα και αν ο τοπικός αντιπρόσωπος σου δίνει πλεονεκτήματα όπως πίστωση και το ότι δε θα μπλέξεις με εξωτερικό αν υπάρξει πρόβλημα σε κάποιο υλικό, είναι δύσκολο να αποτρέψεις άλλα καταστήματα να κάνουν δικές τους εισαγωγές. Και όταν αυτό συμβεί, θα είσαι ακριβότερος σε μια αγορά που είναι φθηνότερη.

Τέλος, ελπίζω το παράδειγμά σου να είναι θεωρητικό, γιατί 100% κέρδος σε προϊόντα τεχνολογίας απλώς δεν υφίσταται.

Ο επισημος προμηθευτης το μονο που σου πουλαει ειναι ταχυτητα παραδοσης, παροχες και πιστωσεις, κατα τα αλλα ειναι πολυ πιο ακριβος απο την ελευθερη αγορα και τις εισαγωγες.
Σου λεει παραγγειλε και θα εχω οσα κομματια θες, σημερα θα το παραγγειλεις, το απογευμα η αυριο το πρωι θα το εχεις.
Οι περισσοτεροι πελατες πλεον ειναι ανυπομονοι.
Μπορει να κανουν 6 χρονια να αλλαξουν καρτα αλλα οταν εχουν τα λεφτα θελουν να τη παραγγειλουν σημερα και να την παραλαβουν χθες.
Οποτε αναγκαστικα βασιζεσαι στον επισημο προμηθευτη γιατι σημερα μπηκε η παραγγελια, σημερα θα τη παραγγειλεις και εσυ και αυριο θα τη στειλεις στο πελατη σου που καθεται σε αναμενα καρβουνα.
Αυτοι που εχουν την υπομονη αγοραζουν φθηνοτερα αλλα περιμενουν 30 μερες παραδοση.
Αντιστοιχα τα καταστηματα που δεν αγοραζουν απο επισημους προμηθευτες, αγοραζουν φθηνα πουλανε φθηνα αλλα παραδιδουν σε 30 μερες χωρις να εχουν κανενα πανω απο το κεφαλι τους.
Ποσες φορες εδω μεσα διαβασαμε " δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο" "τα αμεσα διαθεσιμα εχουν 50€ παραπανω" κτλ.

Δεν ηταν παραδειγμα ηταν πραγματικα τα κερδη και οι τιμες.
Και μιλαμε για ενα προιον που πουλαγε σαν ζεστο ψωμακι.
Ενα μικρο μαγαζακι μια καθημερινη μπορει να πουλαγε 50-100 τεμαχια και να μου εκανε παραγγελια κατα μεσω ορο 500τεμ την εβδομαδα.
Απλα και εκει υπηρχε το μονοπωλιο.
Κανενας δεν ειχε αντιστοιχο ή καλυτερο προιον και κανενας δεν πουλαγε φθηνοτερα.
Οποτε εσυ οριζες ποσο θα εχει, ποσο θα πουλας και ποσο θα αγοραζουν.
Οταν βγηκε κατι καλυτερο και κυκλοφορισε στα 80€ εκει αρχισε και η κατρακυλα γιατι πλεον υπηρχε ανταγωνισμος.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οκ δεν ισχυει.
Δεν μπορω να πω κατι αλλο ουτε να δωσω το καταστημα, αλλωστε δεν εχω και καποιο οφελος για να το υποστηριξω.
Απλα το MSRP μενει ιδιο και ξαφνικα 20 καταστηματα ριχνουν την ιδια μερα τη τιμη 50€ γιατι ειδαν το ιδιο ονειρο στον υπνο τους.

όταν βγήκε στην ελληνική αγορά η 3080 είχε τιμή χονδρικής 850 ευρώ και τα καταστήματα την πωλούσαν από 1800 και πάνω, το MSRP (ενδεικτική προτεινόμενη τιμή) δεν έχει κάποια σημασία, όσο θέλει πουλά κάποιος, είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αρκετοί στηρίζεστε στο MSRP , είναι κυριολεκτικά αδιάφορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, MaxHeadroom_1985 είπε

όταν βγήκε στην ελληνική αγορά η 3080 είχε τιμή χονδρικής 850 ευρώ και τα καταστήματα την πωλούσαν από 1800 και πάνω, το MSRP (ενδεικτική προτεινόμενη τιμή) δεν έχει κάποια σημασία, όσο θέλει πουλά κάποιος, είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αρκετοί στηρίζεστε στο MSRP , είναι κυριολεκτικά αδιάφορο

Τα παιδιά εδώ αναφέρονται για την ελάχιστη προτεινόμενη τιμή που μπορεί να έχει ένα κατάστημα … τώρα άμα κάποιος διαλέξει να πουλάει 1500 ενώ οι άλλοι το έχουν 1000 είναι σα να πυροβολαει τα πόδια του … αυτό έχει να κάνει κυρίως με τον αθέμιτο ανταγωνισμό γιατί οι μεγάλες αλυσίδες θα μπορούσαν να πουλάνε λιγότερο από τα μαγαζάκια τις γειτονιάς και να τα κλείσουν όλα … σε αυτό που λέει εδώ ο blu μάλλον έχει δίκιο αλλά δε παίρνω και όρκο κατά ποσό ισχύει παντού 

Επεξ/σία από Tambas91
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, MaxHeadroom_1985 είπε

όταν βγήκε στην ελληνική αγορά η 3080 είχε τιμή χονδρικής 850 ευρώ και τα καταστήματα την πωλούσαν από 1800 και πάνω, το MSRP (ενδεικτική προτεινόμενη τιμή) δεν έχει κάποια σημασία, όσο θέλει πουλά κάποιος, είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αρκετοί στηρίζεστε στο MSRP , είναι κυριολεκτικά αδιάφορο

Δεν αναφερομαι στο MSRP και στο κατα ποσο πουλανε σε αυτες τις τιμες.
Οσο θες πουλας ειδικα προς τα πανω αλλα με καποια ορια προς τα κατω αυτο ενοουσα.
Στο ποστ που εκανες quote το MSRP το ανεφερα σαν παραδειγμα για να δειξω οτι ενω δεν εγινε καμια επισημη μειωση ολα τα καταστηματα εριξαν ταυτοχρονα -50€ τις οποιες τιμες ειχαν.
Αρα μιλαμε για ανεπισημη μειωση του προμηθευτη ή για αλλαγη στο οριο προς τα κατω.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...