Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Είναι πολύ νωρίς για να δούμε επίσημη msrp πτώση τιμών(δεν έχουμε και τα παρατράγουδα τύπου 4080 12gb).

Επίσης, εξακολουθούν να πωλούνται οι rtx 3000 και ούτε η Amd έχει βγάλει κάτι νέο/ανταγωνιστικό κάτω από 7900

Τελος έχουμε δει πολλές άλλες εταιρείες του χώρου να κάνουν ανάλογα πράγματα σε τέτοιες περιπτώσεις(Apple,Nintendo,Sony Playstation κλπ) που έχουν φυσικά και ανάλογο μερίδιο στην αγορά.

Με λίγα λόγια δεν είναι κάτι το καινούργιο/σπάνιο αυτό που κάνει η nvidia και γενικά σαν εταιρεία δεν μας έχει συνηθίσει ποτέ στο να απαξιώνει τα προιόντα της τόσο γρήγορα, ασχέτως που φυσικά δεν είναι υπέρ μας.

Αυτό από μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα.

Ξέρεις όλα τα κανάλια του youtube εδώ και μήνες(μην πω πάνω από χρόνο)τονίζουν το κακό value/Vram των rtx 3000, και πόσο καλύτερες είναι οι  αντιστοιχες Amd ειδικά οι φθηνότερες.

Ολα τα κανάλια στο youtube κράζανε και τις day one τιμές των υπολοίπων rtx 4000(πέραν της 4090), ούτε αυτό οδήγησε κάπου.

Και η Amd δεν έχει από την πρώτη ημέρα τρελή ζήτηση με την 7900xt, αλλά σχεδόν μισό χρόνο αργότερα, μόλις 50δολλάρια έριξε το msrp της, παρόλο που εξακολουθεί να ειναι ακριβότερη της 4070ti που ανταγωνίζεται.

Μη το λες κάτι βγήκε, εσπρωξαν κόσμο που δε θα πήγαινε σε 4090, τόσο εύκολα, να αποκτήσει 4090, μπορεί να κάνω λάθος αλλά μου φαίνονται πολλοί οι κάτοχοι για τέτοιο προϊόν, καθαρά από θέμα κόστους και με τη προϋπόθεση ότι η χρήση είναι για παιχνίδια, ακόμα και στα στατιστικά του Steam εμφανίζεται η 4090 🤣

Τεσπα η συζήτηση για τιμές νομίζω είναι κουραστική για όλους, αφού τα ίδια και τα ίδια αναγκαστικά λέμε όλοι 

Επεξ/σία από Mr Aris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Μη το λες κάτι βγήκε, εσπρωξαν κόσμο που δε θα πήγαινε σε 4090, τόσο εύκολα, να αποκτήσει 4090, μπορεί να κάνω λάθος αλλά μου φαίνονται πολύ οι κάτοχοι για τέτοιο προϊόν, καθαρά από θέμα κόστους και με τη προϋπόθεση ότι η χρήση είναι για παιχνίδια, ακόμα και στα στατιστικά του Steam εμφανίζεται η 4090 🤣

Τεσπα η συζήτηση για τιμές νομίζω είναι κουραστική για όλους, αφού τα ίδια και τα ίδια αναγκαστικά λέμε όλοι 

Aυτο ειναι καλο οτι τους πηγαν σε 4090;
Aν δεις αυριο μεθαυριο τη 5090 1200€ γιατι θα εχουν ξεπουλησει τις 3000 ποιον θα βριζουν ; :P
Aν δεις αυριο μεθαυριο το CP2088 και η 4090 πρεπει να βαλει DLSS 2 Performance + FG ποιον θα κλαψει περισσοτερο αυτος με τα 2000€ η αυτος με τη 4070Ti που τη πηρε 750€ σε προσφορα :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Θα αρχίσω να πιστεύω ότι τα ελληνικά μου είναι σκουριασμένα.  Η nvidia δεν πρόκειται να ρίξει την τιμή της 4070 ούτε να την απαξιώσει, συμφωνούμε. Τα καταστήματα είδαν ότι η κάρτα δεν πουλάει στην τιμή την οποία όρισε η πράσινη. Ενώ είναι πολύ καλή κάρτα, η τιμή της δεν ανταποκρίνεται στα θέλω των αγοραστών. Επομένως, τα καταστήματα άρχισαν να ρίχνουν την τιμή της πολύ πιο γρήγορα απ' όσο θα ήθελε η Nvidia. Επειδή, λοιπόν, ο πέτσινος δεν είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών ούτε θα πει στο κάθε κατάστημα πόσο θα πουλήσει το stock του, κατέφυγε στη μονή κίνηση που του είχε απομείνει. Ασφυκτικός έλεγχος της παραγωγής, ώστε να κρατήσει τις τιμές των 4070 που έχει ρίξει στην αγορά στα ύψη. 

Ανέφερα ότι είναι κατάπτυστη η κίνησή του, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γεμίζουμε σελίδες επί σελίδων γράφοντας τα αυτονόητα. Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε στα οφθαλμοφανή, ας το κλείσουμε το μαγαζί να ησυχάσουμε.

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι; Δεν υπάρχει ένας ανταγωνιστής να γεμίσει το κενό εκεί να δεις τι έχει να γίνει μετά. Έχουν βολευτεί και οι δύο με την ίδια ακριβώς τακτική να κρατούν τιμές ψηλά.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Armoral είπε

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι; Δεν υπάρχει ένας ανταγωνιστής να γεμίσει το κενό εκεί να δεις τι έχει να γίνει μετά. Έχουν βολευτεί και οι δύο με την ίδια ακριβώς τακτική να κρατούν τιμές ψηλά.

Πως γινεται ομως παντα να φταιει η Nvidia και η AMD δεν πειραζει μεχρι που διαβασαμε και το "καλα κανει και πουλαει τοσο".
Η μια εχει top προιον και πουλαει στη Χ τιμη , η αλλη εχει κατωτερο προιον αλλα και αυτη πουλαει στην ιδια Χ τιμη.
Ο ενας ειναι κλεφτης και αλητης ο αλλος καλα κανει.
Αν δεν ριξει τις τιμες ο 2ος ο 1ος δεν κουνιεται απο εκει που ειναι.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

says who ???

 

Πρωτη φορα το ακους; :P
Ρωτα εναν με καταστημα να στο πει off the record.
Εχει μαλιστα και κυρωσεις μεχρι και διακοπη συνεργασιας.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτο ειναι καλο οτι τους πηγαν σε 4090;
Aν δεις αυριο μεθαυριο τη 5090 1200€ ποιον θα βριζουν ; :P
Aν δεις αυριο μεθαυριο το CP2088 και η 4090 πρεπει να βαλει DLSS 2 Performance + FG ποιον θα κλαψει περισσοτερο αυτος με τα 2000€ η αυτος με τη 4070Ti που τη πηρε 750€ σε προσφορα :P

 

Δε μπορώ να το φανταστώ αυτό που περιγράφεις, 4090 έχω, 4090 "έπρεπε" να έχω από εποχή 2080ti 🤣🤣 έτσι πίστευα ο μικρός gamer αλλά δε μαμιετε, προσωπικά δε θα κλάψω ούτε για το τελευταίο ευρώ που έδωσα ότι και αν συμβεί στο μέλλον, αναπόφευκτα βεβαίως βεβαίως 

Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι μέχρι το 2030 η 4090 θα παίζει 4κ ultra 🤣 θα χρειαστεί κουβάδες για τα δάκρυα 🤣🤣 συμφωνώ σε αυτό 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εσύ το έγραψες, εσένα ρώτησα, εσύ θα απαντήσεις

Και τι θες να κανω να σου δωσω το καταστημα που μου το ειπε ;
Aν θες το πιστευεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mr Aris είπε

 

 

Δε μπορώ να το φανταστώ αυτό που περιγράφεις, 4090 έχω, 4090 "έπρεπε" να έχω από εποχή 2080ti 🤣🤣 έτσι πίστευα ο μικρός gamer αλλά δε μαμιετε, προσωπικά δε θα κλάψω ούτε για το τελευταίο ευρώ που έδωσα ότι και αν συμβεί στο μέλλον, αναπόφευκτα βεβαίως βεβαίως 

Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι μέχρι το 2030 η 4090 θα παίζει 4κ ultra 🤣 θα χρειαστεί κουβάδες για τα δάκρυα 🤣🤣 συμφωνώ σε αυτό 

 

 

 

 

 

 

Τόσο που κάνει κανονικά μέχρι το 2030 4k ultra θα έπρεπε να παιζει.😂 

3-4 σειρές πισω αγόραζες 3 high end με αυτά τα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

Και τι θες να κανω να σου δωσω το καταστημα που μου το ειπε ;
Aν θες το πιστευεις.

Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο για κάρτες γραφικών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Ανέφερα ότι είναι κατάπτυστη η κίνησή του, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γεμίζουμε σελίδες επί σελίδων γράφοντας τα αυτονόητα. Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε στα οφθαλμοφανή, ας το κλείσουμε το μαγαζί να ησυχάσουμε.

Μα  δεν έγραψα κάπου ότι διαφωνώ με αυτό που έγραψες.

Και με βάση τα γραπτά στις προηγούμενες σελίδες, μάλλον δεν είναι τόσο αυτονόητα για όλους όλα αυτά.

Να θυμίσω συγκεκριμένοι συμφορουμίτες λίγες σελίδες πιο πίσω έλεγαν ότι καλά κάνει η nvidia και η Amd που έχουν αυτές τις τιμές στις νέες κάρτες, γιατί ο κόσμος(γενικά και αόριστα) αγοράζει.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

 

 

Δε μπορώ να το φανταστώ αυτό που περιγράφεις, 4090 έχω, 4090 "έπρεπε" να έχω από εποχή 2080ti 🤣🤣 έτσι πίστευα ο μικρός gamer αλλά δε μαμιετε, προσωπικά δε θα κλάψω ούτε για το τελευταίο ευρώ που έδωσα ότι και αν συμβεί στο μέλλον, αναπόφευκτα βεβαίως βεβαίως 

Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι μέχρι το 2030 η 4090 θα παίζει 4κ ultra 🤣 θα χρειαστεί κουβάδες για τα δάκρυα 🤣🤣 συμφωνώ σε αυτό 

 

 

 

 

 

 

Ειναι πολυ πειραμα αυτη η γενια για πολλους λογους.
Γιατι ειχαν στοκ απο 3000 που επρεπε να φυγει.
Γιατι ειχαν την υπεροχη με διαφορα σε ολους τους τομεις.
Γιατι ο κοσμος ειχε μεινει για πολυ καιρο με 980 ,1060 ,2060 κτλ
Κανεις δεν ξερει τι θα δουμε στις 5000.
Ο μοναδικος λογος που πηγα σε 4080 ηταν γιατι ηξερα εξ αρχης οτι για τα επομενα 3-4 χρονια θα παιζω ενα συγκεκριμενο Game και η 4080 ειναι υπεραρκετη.
Δεν παιζω κονσολοπαιχνιδα να με νοιαζει τι θα κανει η AMD, δεν περιμενω κανενα Game για τα επομενα 3-4 χρονια οποτε οτι και να δω περα βρεχει.

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο για κάρτες γραφικών

Ε ενταξει κολλητος μου ειναι , τον ξερω 30 χρονια ειπε να μου πει και αυτος ενα ψεμα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οι προμηθευτες βαζουν ορια στο ποσο θα πουλανε τα καταστηματα, δεν μπορει να πουλαει το καταστημα οσο θελει.
Αυτα τα ορια λοιπον πανε απο την Nvidia στο προμηθευτη και απο τον προμηθευτη στο καταστημα.
Αν δηλαδη ο προμηθευτης σου πει οτι τη 4080 πρεπει να τη βαλεις minimum 1100€ θα πρεπει να τη βαλεις minimum 1100€ ακομα και αν θεωρεις οτι εχεις κερδος βαζοντας τη 1000€ για να εισαι ο πρωτος στο skroutz.
Απο εκει και περα αν το κανεις πολυ πιθανον να μη ξαναπαρεις καρτα.
Αν δεις πχ τιμες κατω απο MSRP ειναι οδηγια απο τον προμηθευτη δεν ειναι αποφαση του καταστηματος απλα η μειωση αυτη δεν εχει γινει επισημα με νεο MSRP.
 

δεν ισχύουν αυτά που γράφεις,δεν υπάρχει περιορισμός στην τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...