Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Να ρωτησω κατι ασχετο που ειχα παρατηρησει στο witcher με rt να μου πειτε αν παιζει να ισχυει ηταν απλα η ιδεα μου ?

Mε την 6800 με fsr η εικονα ηταν οκ ,οταν αλλαξα σε 3080 και δοκιμασα το fsr ηταν απαισια. Υπαρχει αυτο η εφταιγε κατι αλλο ?

 

Έχεις και FG μαζί? Αν ναι κλειστο και ξανά δοκίμασε να δεις αν άλλαξε κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

24 λεπτά πριν, Armoral είπε

Υπερβάλλεις. Το θα κρατήσει ένα χρόνο δε σημαίνει ότι όλα τα παιχνίδια θα ειναι σαν το tlou η ότι το tlou θα παραμείνει το ίδιο μετά τα patch.

Και εμένα μου αρέσει να ψάχνομαι αλλά με όριο. Όταν αρχίζει αυτό το ψάξιμο που λες να μου παίρνει χρόνο στον οποίο θα μπορούσα απλά να χαρώ το hardware και το software τότε σταματώ να ασχολούμαι με το σπορ γιατί δεν έχει νόημα 

Το να το ψάξεις το καταλαβαινω το να ακυρώνεις τα πάντα πχ τη 4070 η τη 4070ti με υποθέσεις δυστυχώς δε μπορώ.

Έχετε καταλάβει ότι μιλάμε για προϊόντα ακριβά πλέον για τους gamers, δεν είναι σωστό να ακυρώνουμε τις αγορές τους έτσι με προβλέψεις βασισμένες σε υποθετικά σενάρια και να βγάζουμε τα πάντα πλην 4090 άχρηστα.

Δεν μιλάω για το tlou έχουμε ένα πολύ απλό παράδειγμα που μπορούμε να το δοκιμάσουμε όλοι τώρα… αν έχει την όρεξη ο @Arkin ας βάλει cyberpunk με τα settings στα οποία βγάζει 30 fps και εκεί να ανοίξει dlss να μας πει και αυτός τη γνώμη του…

τωρα εγώ με τα γραφόμενα μου δεν ακυρώνω τίποτα άλλοι υπερβάλουν λέγοντας ανακρίβειες ότι βάζεις την χ τεχνολογία και παίζεις για χ χρόνο ακόμα 

το σέβομαι ότι θες να χαλάσεις το χρόνο σου παίζοντας απλά έχεις χαλάσει πιο πολύ χρόνο με το να έρχεσαι σε αντιπαράθεση μαζί μου από το να δοκιμάσεις αυτό που σου λέω και να μου πεις την άποψη σου 

αντε το νέο ζευγάρι του forum θα καταντήσουμε μετά τον ατενρα και τον χεραλντ 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δεν μιλάω για το tlou έχουμε ένα πολύ απλό παράδειγμα που μπορούμε να το δοκιμάσουμε όλοι τώρα… αν έχει την όρεξη ο @Arkin ας βάλει cyberpunk με τα settings στα οποία βγάζει 30 fps και εκεί να ανοίξει dlss να μας πει και αυτός τη γνώμη του…

τωρα εγώ με τα γραφόμενα μου δεν ακυρώνω τίποτα άλλοι υπερβάλουν λέγοντας ανακρίβειες ότι βάζεις την χ τεχνολογία και παίζεις για χ χρόνο ακόμα 

το σέβομαι ότι θες να χαλάσεις το χρόνο σου παίζοντας απλά έχεις χαλάσει πιο πολύ χρόνο με το να έρχεσαι σε αντιπαράθεση μαζί μου από το να δοκιμάσεις αυτό που σου λέω και να μου πεις την άποψη σου 

αντε το νέο ζευγάρι του forum θα καταντήσουμε μετά τον ατενρα και τον χεραλντ 😛

Γινατε ηδη.. μη σκας εχω παει να παρω τις βερες... :P :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Δεν μιλάω για το tlou έχουμε ένα πολύ απλό παράδειγμα που μπορούμε να το δοκιμάσουμε όλοι τώρα… αν έχει την όρεξη ο @Arkin ας βάλει cyberpunk με τα settings στα οποία βγάζει 30 fps και εκεί να ανοίξει dlss να μας πει και αυτός τη γνώμη του…

τωρα εγώ με τα γραφόμενα μου δεν ακυρώνω τίποτα άλλοι υπερβάλουν λέγοντας ανακρίβειες ότι βάζεις την χ τεχνολογία και παίζεις για χ χρόνο ακόμα 

το σέβομαι ότι θες να χαλάσεις το χρόνο σου παίζοντας απλά έχεις χαλάσει πιο πολύ χρόνο με το να έρχεσαι σε αντιπαράθεση μαζί μου από το να δοκιμάσεις αυτό που σου λέω και να μου πεις την άποψη σου 

αντε το νέο ζευγάρι του forum θα καταντήσουμε μετά τον ατενρα και τον χεραλντ 😛

Επειδή όπως είπα έριξα αρκετές ώρες βόλτες στο 2077 με path tracing και dlss 3 είχα βρει ένα σημείο που είχα 45fps με dlss 2 και FG ήταν όμως στο interior κομμάτι και όχι σε κίνηση με το αμάξι και σίγουρα νιώθεις ότι υπάρχει παραπάνω καθυστέρηση λόγο του πολύ αργού pace μέσα στο χώρο(ήταν μια γωνιακή καφετέρια) δεν ήταν unplayable. Σε μια μάχη όμως σίγουρα δεν θα στοχεύσεις σωστά με 45fps με dlss 3. Δοκίμασα και χωρίς FG πάντως προτιμώ τα 45 με FG παρά τα 30 χωρίς. Συνολικά ήμουν 60 75fps μόνιμα και ακόμα και με πολύ γρήγορη ταχύτητα με αμάξι μηχανή είχα μεγάλη ακρίβεια στις κινήσεις. Το ιδανικό είναι 90 100 fps που έχω με psycho ray tracing και FG εκεί πάει μπάλα παντού αλλά διαλέγεις μεταξύ καλύτερου latency και καλύτερων γραφικών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αντε το νέο ζευγάρι του forum θα καταντήσουμε μετά τον ατενρα και τον χεραλντ 😛

Σου παραχωρώ τη σκυτάλη.Εγώ 2 μήνες τα ένσημα τα κόλλησα με Armoral+Blu😎

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχετο αλλα φημολογειτε πολυ εντονα οτι η πρασινη εκοψε ενα 50αρικο στο msrp(549$) της 4070 αν ισχυει κατι τετοιο και τελικα το παει ακομη πιο κατω πχ 499$ Τοτε εκτος απο καλη καρτα θα εχει και καλη τιμη..Αι να δουμε.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, icenex είπε

Γινατε ηδη.. μη σκας εχω παει να παρω τις βερες... :P :lol:

Μπα ειμαι ζευγάρι με πολλούς στις ανούσιες αντιπαραθέσεις. Ακόμη και με το Herald.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Επειδή όπως είπα έριξα αρκετές ώρες βόλτες στο 2077 με path tracing και dlss 3 είχα βρει ένα σημείο που είχα 45fps με dlss 2 και FG ήταν όμως στο interior κομμάτι και όχι σε κίνηση με το αμάξι και σίγουρα νιώθεις ότι υπάρχει παραπάνω καθυστέρηση λόγο του πολύ αργού pace μέσα στο χώρο(ήταν μια γωνιακή καφετέρια) δεν ήταν unplayable.

Ναι δοκίμασε το κάπου που να έχει κίνηση γενικά… θα δεις και ανεβοκατεβάσματα στο latency κάνοντας χειρότερη την εμπειρία έτσι λειτουργεί σε εμένα τουλάχιστον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δεν μιλάω για το tlou έχουμε ένα πολύ απλό παράδειγμα που μπορούμε να το δοκιμάσουμε όλοι τώρα… αν έχει την όρεξη ο @Arkin ας βάλει cyberpunk με τα settings στα οποία βγάζει 30 fps και εκεί να ανοίξει dlss να μας πει και αυτός τη γνώμη του…

τωρα εγώ με τα γραφόμενα μου δεν ακυρώνω τίποτα άλλοι υπερβάλουν λέγοντας ανακρίβειες ότι βάζεις την χ τεχνολογία και παίζεις για χ χρόνο ακόμα 

το σέβομαι ότι θες να χαλάσεις το χρόνο σου παίζοντας απλά έχεις χαλάσει πιο πολύ χρόνο με το να έρχεσαι σε αντιπαράθεση μαζί μου από το να δοκιμάσεις αυτό που σου λέω και να μου πεις την άποψη σου 

αντε το νέο ζευγάρι του forum θα καταντήσουμε μετά τον ατενρα και τον χεραλντ 😛

Έκανες λόγο για 1 δευτερόλεπτο delay σα να εχεις το pc στην Αμερική και λες για υπερβολές άλλων; Επειδή λέμε οτι η κάρτα θα είναι μια χαρά αγορά και θα κρατήσει.και δεν είναι για πέταμα;

Παραδίνομαι.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δεν μιλάω για το tlou έχουμε ένα πολύ απλό παράδειγμα που μπορούμε να το δοκιμάσουμε όλοι τώρα… αν έχει την όρεξη ο @Arkin ας βάλει cyberpunk με τα settings στα οποία βγάζει 30 fps και εκεί να ανοίξει dlss να μας πει και αυτός τη γνώμη του…

τωρα εγώ με τα γραφόμενα μου δεν ακυρώνω τίποτα άλλοι υπερβάλουν λέγοντας ανακρίβειες ότι βάζεις την χ τεχνολογία και παίζεις για χ χρόνο ακόμα 

το σέβομαι ότι θες να χαλάσεις το χρόνο σου παίζοντας απλά έχεις χαλάσει πιο πολύ χρόνο με το να έρχεσαι σε αντιπαράθεση μαζί μου από το να δοκιμάσεις αυτό που σου λέω και να μου πεις την άποψη σου 

αντε το νέο ζευγάρι του forum θα καταντήσουμε μετά τον ατενρα και τον χεραλντ 😛

Eχεις παρει ενα παραδειγμα και το εκανες σημαια, διαλεξες και το game που βολευει και βαζεις ατομα με 13900κ και 4090 να παιξουν στο 1/5 των FPS τους και να σου πουν αν ειναι το ιδιο με τα 5/5.
Εγω αναφερθηκα σε περιπτωσεις που εισαι αναγκασμενος να το κανεις οχι απο επιλογη.
Να εχεις ξεμεινει δηλαδη με μια 6800xt η μια 4070 το 2025 χωρις να μπορεις να παρεις νεα καρτα και να συμβιβαζεσαι με αυτα που εχεις.
Ενημερωτικα λοιπον εχω παιξει Lineage 2 Official σε US server και απο την 1η μερα ειχα 130-150ms αλλα παρολα αυτα ειχαν τον μεγαλυτερο Crafter, τον μεγαλυτερο Spoiler και τον μεγαλυτερο Warcrier στο Server την στιγμη που το παρατησα, oχι 1 αλλα 3 chars
Στο Diablo 2 (Legacy) με μεσο ορο 120ms στoν Us Server ειχα hardcore Barbarian 99level στο top 5 Europe.
Aρα λοιπον αν εισαι αναγκασμενος να το κανεις οχι απλα παιζεις αλλα μπορει να εισαι και ανταγωνιστικος σε Ευρωπαικο η Παγκοσμιο επιπεδο.
Μην ρωτας λοιπον αυτους με τις 4090 αν μπορουν να παιξουν σε 30-40FPS , ρωτα αυτους που τοσο καιρο υπομεναν με μια 970 η μια 1060 γιατι δεν μπορουσαν να παρουν λογο της καταστασης 3060 και αναγκαζονταν να παιζουν 30FPS αν παρατησαν το Gaming η συνεχισαν να παιζουν.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οχι βρε τι fg στην 3080?

Sorry μπερδευτηκα. Εχει ακουστει οτι το fsr ειναι πολυ καλυτερο στις amd καρτες απο οτι στις nvidia αλλα δεν εχει επιβεβαιωθει απο καπου επισημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eχεις παρει ενα παραδειγμα και το εκανες σημαια, διαλεξες και το game που βολευει και βαζεις ατομα με 13900κ και 4090 να παιξουν στο 1/5 των FPS τους και να σου πουν αν ειναι το ιδιο με τα 5/5.
Εγω αναφερθηκα σε περιπτωσεις που εισαι αναγκασμενος να το κανεις οχι απο επιλογη.
Να εχεις ξεμεινει δηλαδη με μια 6800xt η μια 4070 το 2025 χωρις να μπορεις να παρεις νεα καρτα και να συμβιβαζεσαι με αυτα που εχεις.
Ενημερωτικα λοιπον εχω παιξει Lineage 2 Official σε US server και απο την 1η μερα ειχα 130-150ms αλλα παρολα αυτα ειχαν τον μεγαλυτερο Crafter, τον μεγαλυτερο Spoiler και τον μεγαλυτερο Warcrier στο Server την στιγμη που το παρατησα, oχι 1 αλλα 3 chars
Στο Diablo 2 (Legacy) με μεσο ορο 120ms στoν Us Server ειχα hardcore Barbarian 99level στο top 5 Europe.
Aρα λοιπον αν εισαι αναγκασμενος να το κανεις οχι απλα παιζεις αλλα μπορει να εισαι και ανταγωνιστικος σε Ευρωπαικο η Παγκοσμιο επιπεδο.
Μην ρωτας λοιπον αυτους με τις 4090 αν μπορουν να παιξουν σε 30-40FPS , ρωτα αυτους που τοσο καιρο υπομεναν με μια 970 η μια 1060 γιατι δεν μπορουσαν να παρουν λογο της καταστασης 3060 και αναγκαζονταν να παιζουν 30FPS αν παρατησαν το Gaming η συνεχισαν να παιζουν.

Μην μπερδεύουμε το latency σε online παιχνιδι με το latency στο render path, είναι διαφορετικά πραγματικά. Πχ όταν παίζεις csgo, και 200 latency να έχεις, ο χαρακτήρας σου και η κίνηση του ποντικιού είναι αστραπιαία στην οθόνη σου. Το fg προσθέτει  latency μεταξύ ποντικιού και οθόνης. Είναι προτιμότερο να παιζεις με 60 ms ping και 5 ms render latency παρα το ανάποδο. 

Τεσπα ο καθένας όπως την βρίσκει, μαμαει το fg αλλά δεν είναι για πάσα νόσο 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Μην μπερδεύουμε το latency σε online παιχνιδι με το latency στο render path, είναι διαφορετικά πραγματικά. Πχ όταν παίζεις csgo, και 200 latency να έχεις, ο χαρακτήρας σου και η κίνηση του ποντικιού είναι αστραπιαία στην οθόνη σου. Το fg προσθέτει  latency μεταξύ ποντικιού και οθόνης. Είναι προτιμότερο να παιζεις με 60 ms ping και 5 ms render latency παρα το ανάποδο. 

Το αστείο είναι ότι συνεχίζει και απαντάει και επιμένει για κάτι το οποίο δεν έχει δοκιμάσει μόνο και μόνο να μη φανεί ότι αυτό που είπε στην αρχή δεν ισχύει ….άβυσσος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...