Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Με όλο το σεβασμό γιατί δε σε ξέρω προσωπικά αλλά η κάνεις πως δε καταλαβαίνεις τι συζητάμε τόση ώρα ή υπάρχει μεγάλο πρόβλημα κατανόησης 

θα προσπαθήσω για τελευταία φορά να στο κάνω νιανια 

μιλαμε για μια τεχνολογία και πως αυτή λειτουργεί … το να γράφει κάποιος ότι συγκεκριμένα βάζεις στα 30 fps dlss3 για να στο κάνει 60 και να βγάλεις άλλο ένα χρόνο δεν ισχύει γιατί υπάρχει κόστος στο lag ναι είναι πιο smooth αλλά όταν εσυ κάνεις το ποντίκι σου δεξιά η κάμερα ακόμα κοιτάει αριστερά και αλλάζει μετά από ένα δευτερόλεπτο τώρα αν για κάποιον αυτό είναι playable είναι άλλου παπά ευαγγέλιο επίσης το latency πάει τραμπάλα και αυτό ζαλίζει … προφανώς δε μιλάμε ότι εγώ με την 4090 θα κλείσω το dlss2 γιατί είμαι μαζόχα και να αυτό μαστιγωθώ αλλά όταν αύριο μεθαύριο βγει άλλο game και η κάρτα μου φτάνει στα 30 δε θα με σώσει το dlss3… μέχρι να δοκιμάσεις αυτό που σου λέω δε θα ξανά απαντήσω σε μήνυμα σου… αν δε καταλαβαίνεις ότι δεν έχει να κάνει με μιρλα αλλά μιλάμε για κάτι παρά πολύ συγκεκριμένο δε μπορώ να σε βοηθήσω άλλο 

Όταν φτάσει η 4090 με dlss2 να βγάζει 30fps σε 4κ θα έχουμε φτάσει στην 6090 καλά να είμαστε .

Πιστεύω θα την έχουμε αγοράσει.

Οπότε μην αγχώνεστε και όπως την βρίσκει ο καθένας παίζει 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το W3 είναι playable σε 4Κ + RT μόνο με 40 series λόγω FG, χωρίς αυτό πέφτεις στα 35-40FPS. Διαλέγεις και παίρνεις, judder-ίλα εμετός ή smooth κίνηση και ανεβασμένο input lag. Το ίδιο ισχύει και στο CP 2077 τώρα με το path-tracing.

Προσωπικά προτιμώ το δεύτερο όταν έχω να επιλέξω μεταξύ των δύο. Τα 30άρια δεν παλεύονται με τίποτα. Ακόμα και στο PS5 πάντα επιλέγω το performance mode με τα 60FPS και όχι το quality με τα 30.

Και υπόψιν ότι δεν είμαι καθόλου fan του interpolation, π.χ στις τηλεοράσεις πάντα το έχω στο off και εννοείται το FG δεν έχει καμία σχέση με αυτό των TV για όσους αναρωτιούνται.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το W3 είναι playable σε 4Κ + RT μόνο με 40 series λόγω FG, χωρίς αυτό πέφτεις στα 35-40FPS. Διαλέγεις και παίρνεις, judder-ίλα εμετός ή smooth κίνηση και ανεβασμένο input lag. Το ίδιο ισχύει και στο CP 2077 τώρα με το path-tracing.

Προσωπικά προτιμώ το δεύτερο όταν έχω να επιλέξω μεταξύ των δύο. Τα 30άρια δεν παλεύονται με τίποτα. Ακόμα και στο PS5 πάντα επιλέγω το performance mode με τα 60FPS και όχι το quality με τα 30.

Έβαλα Horizon Forbidden West και το είχε by default στο resolution mode. Τι να σου πω με τη μια το άλλαξα σε performance. Δεν παίζεται αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Όταν φτάσει η 4090 με dlss2 να βγάζει 30fps σε 4κ θα έχουμε φτάσει στην 6090 καλά να είμαστε .

Πιστεύω θα την έχουμε αγοράσει.

Οπότε μην αγχώνεστε και όπως την βρίσκει ο καθένας παίζει 😉

Καλά η 4090 είναι κτήνος εγώ δεν έχω κανένα άγχος προσωπικά , ρίχνω και ρυθμίσεις… αλλά η κουβέντα ξεκίνησε με το άμα η 4070 θα σου κρατήσει κάνα χρόνο παραπάνω επειδή θα βάλεις dlss3 στα 30 και θα στα πάει 60 εκεί είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί αυτό που θα κερδίσεις θα το χάσεις από άλλου … να το βάλεις στα 60 να σε πάει 90+ ναι εκεί είναι άριστο όπου υπάρχει θα το ανοίγω.. κάνε τη δοκιμή και πες μου αν έχω άδικο 

τωρα άμα αρχίσω να απαντάω με ειρωνείες δε θα βγάλει πουθενά…. ( @azazil1190 δε πάει για εσένα  ) όποτε αυτά για το ένα δευτερόλεπτο και κουραφέξαλα άλλου δοκίμασε το να πειστεί ο άλλος με τις παρωπίδες γιατί εγώ κουραστικά 

Αυτά από εμένα οποίος το δοκιμάσει και θέλει να μιλήσουμε με επιχειρήματα πολύ ευχάριστος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Καλά η 4090 είναι κτήνος εγώ δεν έχω κανένα άγχος προσωπικά , ρίχνω και ρυθμίσεις… αλλά η κουβέντα ξεκίνησε με το άμα η 4070 θα σου κρατήσει κάνα χρόνο παραπάνω επειδή θα βάλεις dlss3 στα 30 και θα στα πάει 60 εκεί είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί αυτό που θα κερδίσεις θα το χάσεις από άλλου … να το βάλεις στα 60 να σε πάει 90+ ναι εκεί είναι άριστο όπου υπάρχει θα το ανοίγω.. κάνε τη δοκιμή και πες μου αν έχω άδικο 

τωρα άμα αρχίσω να απαντάω με ειρωνείες δε θα βγάλει πουθενά…. ( @azazil1190 δε πάει για εσένα  ) όποτε αυτά για το ένα δευτερόλεπτο και κουραφέξαλα άλλου δοκίμασε το να πειστεί ο άλλος με τις παρωπίδες γιατί εγώ κουραστικά 

Αυτά από εμένα οποίος το δοκιμάσει και θέλει να μιλήσουμε με επιχειρήματα πολύ ευχάριστος 

Άδικα χαλιεστε και γίνονται χαζές παρεξηγήσεις.

Ο αρμοραλ επειδη έχει και αυτός 4090 όπως ξέρετε και παίζει με υψηλά fps για τα δεδομένα 4κ cp2077 σίγουρα δεν το καταλαβαίνει εύκολα το λαγκ όπως και εγώ .Κάποιος άλλος πιο σκληροπυρηνικός το αντιλαμβάνεται άμεσα. 

Θα κάνω την δοκιμή μου το απόγευμα αλλά και όπως είμαι τώρα με dlss balanced k fg αισθάνομαι λίγο βάρος όπως είπα στην κίνηση της κάμερας αλλά δεν με ενοχλεί .

Σίγουρα η απόκριση του να παίζεις χωρίς fg είναι πιο άμεση καθώς και native που το έχω δοκιμάσει χωρίς rt k dlss είναι τελείως φυσική η κίνηση της κάμερας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν το εχω αυτη τη στιγμη το 2077 αλλα εχω ανεβασει το παρακατω βιντεο με path tracing με το undervolt προφιλ που εχω μπορεις να δεις καταναλωση συχνοτητες κτλ. Και εχω και bench σε συγκριση με stock και oc πιο πισω. Ειναι 100% σωστη η καταναλωση που δειχνει το afterburner μιας και εχω πριζα που μετραει ακριβως το ρευμα που περναει. 

Για πιο παιχνιδια ενδιαφερεσε φιλε μου? 4070ti εχω οχι 4070. Στο 2077 με 65fps μαζι με dlss balanced+dlss 3 εχω μετρημενο απο nvidia monitoring 62ms latency κατι που δεν θεωρω αποτρεπτικο για ενα τετοιο παιχνιδι και του οπτικου αποτελεσματος που μου δινει. Σε competitive ναι θα ειναι απαγορευτικο οχι για single player ομως. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν ειναι για επαγγελματικο σκοπο εκει ειναι αλλη ιστορια μια 4090 η ακομα και μια ακριβοτερη που ειναι για τετοια δουλεια Α6000 κτλ. 760 την πηρα την 4070ti απο προσφορα να ναι καλα ο armoral 610 δηλαδη χωρις φπα οποτε στα 500 θα ειναι μια χαρα οταν την δωσω. Δηλαδη παμε στα 100 ευρω χασουρα στη 2ετια και αν εχει 1000 η 5070ti με επιδοσεις 4090 σημαινει 800 χωρις φπα αρα θελω 300 ευρω ακομα. Παλι δεν ειναι ασχημα αρκει να δωσει τετοιες επιδοσεις 50% πανω απο την καρτα που ηδη εχουμε για 2-3 κατοσταρικα τα θεωρω καλα σημερα. 

Νομισα ειχες κάνει εσυ τα τεστ, σορρυ. Ηθελα να δω τις διαφορές dlss/fsr χωρίς το FG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

image.png.ccb5c665353c70c4dee30bd165ffcf70.png

Αν σκεφτείς πως έχει μόλις λίγες μέρες που κυκλοφόρησε και τις τιμές στις υπόλοιπες Nvidia δεν είναι και άσχημα (συγκριτικά πάντα). Σε λίγο καιρό θα  πέσει κάτω από τα 600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Άδικα χαλιεστε και γίνονται χαζές παρεξηγήσεις.

Ο αρμοραλ επειδη έχει και αυτός 4090 όπως ξέρετε και παίζει με υψηλά fps για τα δεδομένα 4κ cp2077 σίγουρα δεν το καταλαβαίνει εύκολα το λαγκ όπως και εγώ .Κάποιος άλλος πιο σκληροπυρηνικός το αντιλαμβάνεται άμεσα. 

Θα κάνω την δοκιμή μου το απόγευμα αλλά και όπως είμαι τώρα με dlss balanced k fg αισθάνομαι λίγο βάρος όπως είπα στην κίνηση της κάμερας αλλά δεν με ενοχλεί .

Σίγουρα η απόκριση του να παίζεις χωρίς fg είναι πιο άμεση καθώς και native που το έχω δοκιμάσει χωρίς rt k dlss είναι τελείως φυσική η κίνηση της κάμερας

Εμένα μου αρέσει να υπάρχει μια ΡΟΗ στη συζήτηση, κάνε τη δοκιμή κάνω τη δοκιμή βάζουμε κάτω τα νούμερα και βλέπουμε τα αποτελέσματα … προσωπικά όσο μου αρέσει να κάθομαι να παίζω ,άλλο τόσο μου αρέσει να ψάχνομαι και να βγάζω τα συμπεράσματα μου και ας μην έχω πολλές γνώσεις … στη τελική όλοι μαθαίνουμε και 2 πράγματα ,άμα θες να τα αγνοήσεις δικαίωμα σου αλλά μην μηδενίζεις τη γνώμη μου με επιχειρήματα αφού το βάζουν όλοι είναι κομπλέ εμενα με dlss2+3 τρέχει άψογα και αλλά τέτοια … μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο δοκίμασε πες μου τη γνώμη σου ίσως κάνω εγώ λάθος αλλά δείξε μου μη πετάς μπάλα στη εξέδρα… με τον herald της προάλλες τρέχαμε tlou το παιχνίδι είναι σκουπίδι αλλά έτσι για τα νούμερα είδαμε ότι οι πολλοί πυρήνες τσαλαπατάνε τους λιγότερους που έχει εμένα … οκ ο τρόπος του ήταν λίγο περιπαικτικός αλλά βλέπω ένα άτομο που δέχεται την ίδια κρητική όποτε it’s fine by me δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εμένα μου αρέσει να υπάρχει μια ΡΟΗ στη συζήτηση, κάνε τη δοκιμή κάνω τη δοκιμή βάζουμε κάτω τα νούμερα και βλέπουμε τα αποτελέσματα … προσωπικά όσο μου αρέσει να κάθομαι να παίζω ,άλλο τόσο μου αρέσει να ψάχνομαι και να βγάζω τα συμπεράσματα μου και ας μην έχω πολλές γνώσεις … στη τελική όλοι μαθαίνουμε και 2 πράγματα ,άμα θες να τα αγνοήσεις δικαίωμα σου αλλά μην μηδενίζεις τη γνώμη μου με επιχειρήματα αφού το βάζουν όλοι είναι κομπλέ εμενα με dlss2+3 τρέχει άψογα και αλλά τέτοια … μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο δοκίμασε πες μου τη γνώμη σου ίσως κάνω εγώ λάθος αλλά δείξε μου μη πετάς μπάλα στη εξέδρα… με τον herald της προάλλες τρέχαμε tlou το παιχνίδι είναι σκουπίδι αλλά έτσι για τα νούμερα είδαμε ότι οι πολλοί πυρήνες τσαλαπατάνε τους λιγότερους που έχει εμένα … οκ ο τρόπος του ήταν λίγο περιπαικτικός αλλά βλέπω ένα άτομο που δέχεται την ίδια κρητική όποτε it’s fine by me δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι 

Έλα ρε συ για πλακα στα γράφω, και κυρίως δεν πήγαιναν προς τα εσένα. Προς τους γνωστούς "7600x = 13900k" πήγαινε το ειρωνικό στυλ μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Έλα ρε συ για πλακα στα γράφω, και κυρίως δεν πήγαιναν προς τα εσένα. Προς τους γνωστούς "7600x = 13900k" πήγαινε το ειρωνικό στυλ μου. 

Δλδ με τον 13900 πρέπει να νιώθω ότι έχω κάτι σε 7600χ😭 

Με τον 13700 δλδ πως πρέπει να νιωθω?😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Argonaute είπε

Νομισα ειχες κάνει εσυ τα τεστ, σορρυ. Ηθελα να δω τις διαφορές dlss/fsr χωρίς το FG.

Το βίντεο δικό μου είναι και τα 2 που ανέβασα απλά το έσβησα το παιχνίδι. Με fsr υπάρχει τρελό ghosting στο 2077 με το αμάξι όσο δοκίμασα. Μπορώ να το ξανά περάσω να δοκιμάσω αν θες κάτι συγκεκριμένο 

6 ώρες πριν, chrisde είπε

Έπαιξα για το χαβαλέ κάνα 5λεπτο με τα fps να είναι κοντά στα 90 αλλά και όταν πήγαινε στα 75 το render latency που κοιτούσα δεν ανέβαινε πάνω από 0,30, ήταν μονίμως 0,2κάτι. Με την απόκριση δεν είχα θέμα πάντως, όχι πως το παίζω σοβαρά το παιχνίδι βέβαια, δεν μου αρέσει. Θα το ξαναδώ σήμερα έτσι από περιέργεια. Ξανατονίζω όμως προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν αναφέρομαι σε input αλλά σε render latency, δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτό.

Μηπως βλέπουμε κάποια άλλη παράμετρος? Εκείνο συνήθως είναι στο 10 η πιο κάτω και με dlss 3 θα το δω πχ στα 45 50 αν έχω 80 90fps έχει 60 65 αν έχω χαμηλότερα. Μια παράμετρο latency δείχνει με alt r όχι 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι ασχετο που ειχα παρατηρησει στο witcher με rt να μου πειτε αν παιζει να ισχυει ηταν απλα η ιδεα μου ?

Mε την 6800 με fsr η εικονα ηταν οκ ,οταν αλλαξα σε 3080 και δοκιμασα το fsr ηταν απαισια. Υπαρχει αυτο η εφταιγε κατι αλλο ?

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Καλά η 4090 είναι κτήνος εγώ δεν έχω κανένα άγχος προσωπικά , ρίχνω και ρυθμίσεις… αλλά η κουβέντα ξεκίνησε με το άμα η 4070 θα σου κρατήσει κάνα χρόνο παραπάνω επειδή θα βάλεις dlss3 στα 30 και θα στα πάει 60 εκεί είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί αυτό που θα κερδίσεις θα το χάσεις από άλλου … να το βάλεις στα 60 να σε πάει 90+ ναι εκεί είναι άριστο όπου υπάρχει θα το ανοίγω.. κάνε τη δοκιμή και πες μου αν έχω άδικο 

τωρα άμα αρχίσω να απαντάω με ειρωνείες δε θα βγάλει πουθενά…. ( @azazil1190 δε πάει για εσένα  ) όποτε αυτά για το ένα δευτερόλεπτο και κουραφέξαλα άλλου δοκίμασε το να πειστεί ο άλλος με τις παρωπίδες γιατί εγώ κουραστικά 

Αυτά από εμένα οποίος το δοκιμάσει και θέλει να μιλήσουμε με επιχειρήματα πολύ ευχάριστος 

Υπερβάλλεις. Το θα κρατήσει ένα χρόνο δε σημαίνει ότι όλα τα παιχνίδια θα ειναι σαν το tlou η ότι το tlou θα παραμείνει το ίδιο μετά τα patch.

Και εμένα μου αρέσει να ψάχνομαι αλλά με όριο. Όταν αρχίζει αυτό το ψάξιμο που λες να μου παίρνει χρόνο στον οποίο θα μπορούσα απλά να χαρώ το hardware και το software τότε σταματώ να ασχολούμαι με το σπορ γιατί δεν έχει νόημα 

Το να το ψάξεις το καταλαβαινω το να ακυρώνεις τα πάντα πχ τη 4070 η τη 4070ti με υποθέσεις δυστυχώς δε μπορώ.

Έχετε καταλάβει ότι μιλάμε για προϊόντα ακριβά πλέον για τους gamers, δεν είναι σωστό να ακυρώνουμε τις αγορές τους έτσι με προβλέψεις βασισμένες σε υποθετικά σενάρια και να βγάζουμε τα πάντα πλην 4090 άχρηστα.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...