Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν προτιμας να παιζεις με 30 παιξε με 30.
Ειχες τη δυνατοτητα να το δοκιμασεις και να αποφασισεις,αυτος με την Rx 6000 δεν εχει τη δυνατοτητα να το δοκιμασει ουτε να αποφασισει να παιξει με FG .
Aυτο εξηγω εδω και αρκετα ποστς.

Δεν είναι μόνο τι προτιμάω εγώ είναι fact ότι στα 30 έχει δε δουλεύει σωστά…. ναι ότι έχεις τη δυνατότητα να το βάλεις είναι μεγάλο + άλλο αυτό όμως δοκίμασε το από μόνος σου και πες μου 

5 ώρες πριν, Armoral είπε

The Witcher 3 και CB2077 παίζουν άριστα. Το W3 το τελείωσα με χειριστήριο  που προσθέτει σε latency και δε θυμάμαι να είχα θέμα. Υπερβολικοί τουλάχιστον γινόμαστε. Δηλαδή να πούμε στον Τζένσεν να τα παρατήσει όλα και να μας βάλει vram.

Πως μετράς τα 120 ms, αποδεδειγμένα δηλαδή ότι έχεις τόση καθυστέρηση. Υπάρχει τρόπος ή απλά είναι η αίσθησή σου.

7 ώρες πριν, prefuse είπε

Ρε παιδιά να καταλαβαινόμαστε δεν είναι όλα άσπρο μαύρο ούτε είπα πουθενά να το βγάλει… εγώ δε βγάζω νούμερα από το κεφάλι μου κάνω δοκιμές και μετά βγάζω τα συμπεράσματα μου σε αντίθεση με εσάς που δε το έχετε δοκιμάσει αλλά πετάτε γενικολογίες τύπου “δουλεύει μια χαρά” ”όλοι αυτοί που το βάζουν και δουλεύει δεν ξέρουν” 

τα 120 ms είναι αυτά που είδα στο nvidia experience αλλά και να μη τα έβλεπα παίζοντας το καταλαβαίνεις αν κουνήσεις την κάμερα δεξιά αριστερά … 

και άντε πες εγώ δε συμφωνώ με εσάς γιατί είμαι κόκκινο φρουρός πάρε τον @Herald που το παιδί ότι του πεις κάθετε και το τεστάρει η τον @azazil1190 ας βάλουν στα 30 fps dlss3 να μας πουν την εμπειρία τους αφού εσείς βαριέστε να το τεστάρετε 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ας βάλουν στα 30 fps dlss3 να μας πουν την εμπειρία τους αφού εσείς βαριέστε να το τεστάρετε 

 

Άψογο φίλε, αέρα πάει.. :D

Koίτα το cyberpunk είναι ιδιάζουσα περίπτωση γιατί και χωρίς FG, το παιχνίδι θέλει υψηλό framerate. Δεν ξέρω γιατί, αλλά την ίδια περίοδο έπαιζα RDR2 και στα 20fps (no joke) είμουνα "okay",, στο cyberpunk με 40-45 fps το ενοιωθα laggy. 

To FG δοκίμασε το στο hogwarts, ειδικά με το CPU που έχεις ( :P ) θα σε σώσει από τα παρατράγουδα, καθώς θα είσαι μόνιμα CPU bound ακόμα και σε 4k + DLSS Q

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Άψογο φίλε, αέρα πάει.. :D

Koίτα το cyberpunk είναι ιδιάζουσα περίπτωση γιατί και χωρίς FG, το παιχνίδι θέλει υψηλό framerate. Δεν ξέρω γιατί, αλλά την ίδια περίοδο έπαιζα RDR2 και στα 20fps (no joke) είμουνα "okay",, στο cyberpunk με 40-45 fps το ενοιωθα laggy. 

To FG δοκίμασε το στο hogwarts, ειδικά με το CPU που έχεις ( :P ) θα σε σώσει από τα παρατράγουδα, καθώς θα είσαι μόνιμα CPU bound ακόμα και σε 4k + DLSS Q

Το cyberpunk είναι ή η μια ή η άλλη είτε βάλεις 30 fps ή 60 με dlss3 σε πιάνει ζαλάδα ναυτία σε ένα λεπτό στο Witcher είναι ένα κλικ καλύτερα επειδή είναι 3rd person σε καμία περίπτωση όμως δε θα μπορούσα να κάτσω να το παίξω έτσι .. 

τωρα πραγματικά αν μπορέσει κάπως να παρακάμψει αυτό το lag ή έστω να το μειώσει κιάλο εγώ θα το εκθειάσω πρώτος και όντως θα κάνει αυτό που λέει ο blue να το βάλεις στα 30 να δώσει παράταση ζωής στην κάρτα και άλλο χρόνο τώρα δε γίνεται αυτό δε ξέρω γιατί επιμένουν … 

το Harry Potter δε το έχω αλλά μέχρι να το ξεκινήσω θα έχω πάει σε 14th όποτε ετοιμάσου να σε τσαλαπατήσω 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

θα έχω πάει σε 14th όποτε ετοιμάσου να σε τσαλαπατήσω 😎

Όταν ζητήσεις βοήθεια για να κάνεις tune τις μνήμες σου θα σου στείλω χαλασμένα timings και θα σε τσαλαπατήσω εγώ :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δεν είναι μόνο τι προτιμάω εγώ είναι fact ότι στα 30 έχει δε δουλεύει σωστά…. ναι ότι έχεις τη δυνατότητα να το βάλεις είναι μεγάλο + άλλο αυτό όμως δοκίμασε το από μόνος σου και πες μου 

Ρε παιδιά να καταλαβαινόμαστε δεν είναι όλα άσπρο μαύρο ούτε είπα πουθενά να το βγάλει… εγώ δε βγάζω νούμερα από το κεφάλι μου κάνω δοκιμές και μετά βγάζω τα συμπεράσματα μου σε αντίθεση με εσάς που δε το έχετε δοκιμάσει αλλά πετάτε γενικολογίες τύπου “δουλεύει μια χαρά” ”όλοι αυτοί που το βάζουν και δουλεύει δεν ξέρουν” 

τα 120 ms είναι αυτά που είδα στο nvidia experience αλλά και να μη τα έβλεπα παίζοντας το καταλαβαίνεις αν κουνήσεις την κάμερα δεξιά αριστερά … 

και άντε πες εγώ δε συμφωνώ με εσάς γιατί είμαι κόκκινο φρουρός πάρε τον @Herald που το παιδί ότι του πεις κάθετε και το τεστάρει η τον @azazil1190 ας βάλουν στα 30 fps dlss3 να μας πουν την εμπειρία τους αφού εσείς βαριέστε να το τεστάρετε 

 

Μα δε χρειάζεται να τους ρωτήσω την έχω την κάρτα και βλέπω.

Ε αυτά που λες εγώ δεν τα βλέπω. Η τουλάχιστον δεν επηρεάζουν το gameplay.

Δηλαδή σώνει και καλά να δω 300 ms. Ε δεν το βλέπω. 

Παιδιά τι hardware που έχετε στα χέρια σας έχει πολύ δυνατά χαρακτηριστικά πλέον. Η μιρλα μας είναι πραγματικά σε άλλο επίπεδο. Κλείστε τα overlay να χαρείτε gaming. Αν σας ενδιαφέρει το gaming.

Αλλιώς παίξε μόνο με dlss2 η native. Επιλογές υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μα δε χρειάζεται να τους ρωτήσω την έχω την κάρτα και βλέπω.

Ε αυτά που λες εγώ δεν τα βλέπω. Η τουλάχιστον δεν επηρεάζουν το gameplay.

Δηλαδή σώνει και καλά να δω 300 ms. Ε δεν το βλέπω. 

Παιδιά τι hardware που έχετε στα χέρια σας έχει πολύ δυνατά χαρακτηριστικά πλέον. Η μιρλα μας είναι πραγματικά σε άλλο επίπεδο. Κλείστε τα overlay να χαρείτε gaming. Αν σας ενδιαφέρει το gaming.

Αλλιώς παίξε μόνο με dlss2 η native. Επιλογές υπάρχουν.

Ρε συ ο καθένας έχει διαφορετική αντίληψη. Για παρράδειγμα όταν παίζω dota 2, το παιχνίδι έχει 2 servers για europe, έναν που έχω 39 ms και έναν που έχω 50. Με το που ξεκινήσει το παιχνίδι καταλαβαίνω σε ποιόν server με έβαλε από την διαφορά στο ping. Ναι αυτά τα 11 ms, τα αισθάνομαι στο 1ο δευτερολέπτο.

Από την άλλη είμαι ντιπ αναίσθητος σε native vs dlss,, δεν μπορώ να δώ τις διαφορές ενώ άλλοι μπορούν λένε. Κάποιος άλλος μπορεί να έχει μεγαλύτερη ευαισθησία στο input lag και λοιπά και λοιπά.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το cp2077 με fg on καταλαβαίνεις λιγο το "βάρος " στην κίνηση με κοντρόλερ που παίζω εγώ αλλά δεν με ενοχλεί.

Μια χαρά παίζω δλδ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μα δε χρειάζεται να τους ρωτήσω την έχω την κάρτα και βλέπω.

Ε αυτά που λες εγώ δεν τα βλέπω. Η τουλάχιστον δεν επηρεάζουν το gameplay.

Δηλαδή σώνει και καλά να δω 300 ms. Ε δεν το βλέπω. 

Παιδιά τι hardware που έχετε στα χέρια σας έχει πολύ δυνατά χαρακτηριστικά πλέον. Η μιρλα μας είναι πραγματικά σε άλλο επίπεδο. Κλείστε τα overlay να χαρείτε gaming. Αν σας ενδιαφέρει το gaming.

Αλλιώς παίξε μόνο με dlss2 η native. Επιλογές υπάρχουν.

Την κάρτα την έχεις το δοκιμασες αυτό που σου είπα η απλά συνεχίζεις να γράφεις έτσι για τον αντίλογο ; Δεν έγραψα πουθενά για 300 ms πάλι γενικολογίες ούτε είναι θέμα μιρλας … λέω με επιχειρήματα και νούμερα τη συμβαίνει εσυ λες Μίρλα εγώ λέω ότι κάποιος εδώ είναι δικηγόρος του πέτσινου και προσπαθεί να κάνει το άσπρο μαύρο 

τωρα αν το hw είναι δυνατό και τα λοιπά δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση που κάνουμε 

@azazil1190 αν δε σου κάνει κόπο δοκίμασε να πας σε ένα σημείο στο χάρτη με 30 fps και δοκίμασε να ανοίξεις μόνο dlss3 (αν και αμφιβάλω με το δικό σου πύραυλο άμα πάει τόσο χαμηλά 😛)

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Την κάρτα την έχεις το δοκιμασες αυτό που σου είπα η απλά συνεχίζεις να γράφεις έτσι για τον αντίλογο ; Δεν έγραψα πουθενά για 300 ms πάλι γενικολογίες ούτε είναι θέμα μιρλας … λέω με επιχειρήματα και νούμερα τη συμβαίνει εσυ λες Μίρλα εγώ λέω ότι κάποιος εδώ είναι δικηγόρος του πέτσινου και προσπαθεί να κάνει το άσπρο μαύρο 

τωρα αν το hw είναι δυνατό και τα λοιπά δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση που κάνουμε 

@azazil1190 αν δε σου κάνει κόπο δοκίμασε να πας σε ένα σημείο στο χάρτη με 30 fps και δοκίμασε να ανοίξεις μόνο dlss3 (αν και αμφιβάλω με το δικό σου πύραυλο άμα πάει τόσο χαμηλά 😛)

Θα το δοκιμάσω το απόγευμα να δω.

Στο afterlife με path rt και όλα μέσα σίγουρα θα βρω αρκετά σημεία να πέφτει εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ανοίγεις, εγώ έτσι το παίζω και ναι καταλαβαίνεις το input lag αλλά η κίνηση είναι smooth και όχι τίγκα στο judder. Το W3 μου φαινόταν πολύ πιο ''βαρύ'' πάντως με FG σε 4Κ και φαντάσου εκεί έπαιζα με controller.

Το παιχνίδι όπως έγινε με το path-tracing σε βάζει στο λούκι να περιμένεις την RTX 5090..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Την κάρτα την έχεις το δοκιμασες αυτό που σου είπα η απλά συνεχίζεις να γράφεις έτσι για τον αντίλογο ; Δεν έγραψα πουθενά για 300 ms πάλι γενικολογίες ούτε είναι θέμα μιρλας … λέω με επιχειρήματα και νούμερα τη συμβαίνει εσυ λες Μίρλα εγώ λέω ότι κάποιος εδώ είναι δικηγόρος του πέτσινου και προσπαθεί να κάνει το άσπρο μαύρο 

τωρα αν το hw είναι δυνατό και τα λοιπά δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση που κάνουμε 

@azazil1190 αν δε σου κάνει κόπο δοκίμασε να πας σε ένα σημείο στο χάρτη με 30 fps και δοκίμασε να ανοίξεις μόνο dlss3 (αν και αμφιβάλω με το δικό σου πύραυλο άμα πάει τόσο χαμηλά 😛)

Μιρλα είναι ακριβώς ο ορισμός της μίρλας.

Δε με νοιάζει τι κάνει ο πέτσινος ειλικρινά.

Ο @azazil1190 έχει πάνω κάτω το ίδιο σύστημα με εμένα και δε μου έχει παραπονεθεί για κανένα lag, καθυστέρηση στην απόκριση, καταστροφη του κόσμου λόγω dlss 3.

Επειδή έβαλα path tracing σε native αν προτιμάς να παίζεις αυτό το πράμα από το να έχεις fg ανοικτό ε βίτσια ειναι αυτά, δε θα τα χαλάσουμε.

24 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ναι το cp2077 με fg on καταλαβαίνεις λιγο το "βάρος " στην κίνηση με κοντρόλερ που παίζω εγώ αλλά δεν με ενοχλεί.

Μια χαρά παίζω δλδ 

Καποιο λάθος κάνεις, δεν είναι δυνατόν να παίζεις με 250 ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μιρλα είναι ακριβώς ο ορισμός της μίρλας.

Δε με νοιάζει τι κάνει ο πέτσινος ειλικρινά.

Ο @azazil1190 έχει πάνω κάτω το ίδιο σύστημα με εμένα και δε μου έχει παραπονεθεί για κανένα lag, καθυστέρηση στην απόκριση, καταστροφη του κόσμου λόγω dlss 3.

Επειδή έβαλα path tracing σε native αν προτιμάς να παίζεις αυτό το πράμα από το να έχεις fg ανοικτό ε βίτσια ειναι αυτά, δε θα τα χαλάσουμε.

Καποιο λάθος κάνεις, δεν είναι δυνατόν να παίζεις με 250 ms.

Ξέρω τι φταίει.

Εσύ παίζεις με rgb cycle effect και εγώ με static 😆 

Σε κόβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μιρλα είναι ακριβώς ο ορισμός της μίρλας.

Δε με νοιάζει τι κάνει ο πέτσινος ειλικρινά.

Ο @azazil1190 έχει πάνω κάτω το ίδιο σύστημα με εμένα και δε μου έχει παραπονεθεί για κανένα lag, καθυστέρηση στην απόκριση, καταστροφη του κόσμου λόγω dlss 3.

Επειδή έβαλα path tracing σε native αν προτιμάς να παίζεις αυτό το πράμα από το να έχεις fg ανοικτό ε βίτσια ειναι αυτά, δε θα τα χαλάσουμε.

Καποιο λάθος κάνεις, δεν είναι δυνατόν να παίζεις με 250 ms.

Με όλο το σεβασμό γιατί δε σε ξέρω προσωπικά αλλά η κάνεις πως δε καταλαβαίνεις τι συζητάμε τόση ώρα ή υπάρχει μεγάλο πρόβλημα κατανόησης 

θα προσπαθήσω για τελευταία φορά να στο κάνω νιανια 

μιλαμε για μια τεχνολογία και πως αυτή λειτουργεί … το να γράφει κάποιος ότι συγκεκριμένα βάζεις στα 30 fps dlss3 για να στο κάνει 60 και να βγάλεις άλλο ένα χρόνο δεν ισχύει γιατί υπάρχει κόστος στο lag ναι είναι πιο smooth αλλά όταν εσυ κάνεις το ποντίκι σου δεξιά η κάμερα ακόμα κοιτάει αριστερά και αλλάζει μετά από ένα δευτερόλεπτο τώρα αν για κάποιον αυτό είναι playable είναι άλλου παπά ευαγγέλιο επίσης το latency πάει τραμπάλα και αυτό ζαλίζει … προφανώς δε μιλάμε ότι εγώ με την 4090 θα κλείσω το dlss2 γιατί είμαι μαζόχα και να αυτό μαστιγωθώ αλλά όταν αύριο μεθαύριο βγει άλλο game και η κάρτα μου φτάνει στα 30 δε θα με σώσει το dlss3… μέχρι να δοκιμάσεις αυτό που σου λέω δε θα ξανά απαντήσω σε μήνυμα σου… αν δε καταλαβαίνεις ότι δεν έχει να κάνει με μιρλα αλλά μιλάμε για κάτι παρά πολύ συγκεκριμένο δε μπορώ να σε βοηθήσω άλλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ξέρω τι φταίει.

Εσύ παίζεις με rgb cycle effect και εγώ με static 😆 

Σε κόβει 

Αυτά τα tips τα κρατάς μόνο για εσένα όμως.:D

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Με όλο το σεβασμό γιατί δε σε ξέρω προσωπικά αλλά η κάνεις πως δε καταλαβαίνεις τι συζητάμε τόση ώρα ή υπάρχει μεγάλο πρόβλημα κατανόησης 

θα προσπαθήσω για τελευταία φορά να στο κάνω νιανια 

μιλαμε για μια τεχνολογία και πως αυτή λειτουργεί … το να γράφει κάποιος ότι συγκεκριμένα βάζεις στα 30 fps dlss3 για να στο κάνει 60 και να βγάλεις άλλο ένα χρόνο δεν ισχύει γιατί υπάρχει κόστος στο lag ναι είναι πιο smooth αλλά όταν εσυ κάνεις το ποντίκι σου δεξιά η κάμερα ακόμα κοιτάει αριστερά και αλλάζει μετά από ένα δευτερόλεπτο τώρα αν για κάποιον αυτό είναι playable είναι άλλου παπά ευαγγέλιο επίσης το latency πάει τραμπάλα και αυτό ζαλίζει … προφανώς δε μιλάμε ότι εγώ με την 4090 θα κλείσω το dlss2 γιατί είμαι μαζόχα και να αυτό μαστιγωθώ αλλά όταν αύριο μεθαύριο βγει άλλο game και η κάρτα μου φτάνει στα 30 δε θα με σώσει το dlss3… μέχρι να δοκιμάσεις αυτό που σου λέω δε θα ξανά απαντήσω σε μήνυμα σου… αν δε καταλαβαίνεις ότι δεν έχει να κάνει με μιρλα αλλά μιλάμε για κάτι παρά πολύ συγκεκριμένο δε μπορώ να σε βοηθήσω άλλο 

Ένα δευτερολεπτο; Σοβαρά τωρα;

Και μην ανησυχείς για το αύριο και το τι μπορεί να συμβεί γιατί πολύ απλά μπορεί να μη συμβεί. Και τότε θα καταλάβαινες ότι άδικα ανησυχούσες.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...