Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Armoral είπε

Έχεις παίξει κανένα παιχνίδι με DLSS3 ή απλά αναπαράγεις ότι βλέπεις;

Επαιξα το Spiderman γύρω στο μισάωρο DLSS3/RT και ήταν όντως πολύ καλό.Δε διαπίστωσα visual bugs,αλλά ο χρόνος ήταν λίγος,όπως έπαιξα και το  Cyberpunk με τα settings που πόσταρα λίγες σελίδες πριν στο bench,PT/FG/DLSS quality,και ένιωθα την έλλειψη απόκρισης σε μάχες.

Μου αρέσει όμως που βολικά παρέβλεψες και το post του Herald λίγο πιο πάνω που οριακά το έβγαλε κοντά σε unplayable με FG,αν και συνήθως είσαι από τους πρώτους στα like σε post του.

Και να μην έπαιζα όμως τι σημασία έχει,υπονοείς πως το βίντεο του HW με τα visual bugs σε διάφορα games είναι φτιαχτά?
Εγιναν πάλι κολλητάρια της AMD,αφού πόσταραν το βίντεο με το DLSS2 να υπερτερεί κατά κράτος του FSR2?

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ωραίο feature το dlss3 αλλα έχει δημιουργηθεί μια λάθος εντύπωση πως λειτουργεί... δεν ισχύει αυτό που λέει ο blue ότι θα το βάλεις για να μην ρήξεις settings πρέπει η κάρτα σου να σηκώνει το game (τουλάχιστον 50fps) αλλιώς δε κάνει τίποτα... είναι ωραίο άμα έχεις 60 να το βάλεις να πας 90+ αν έχεις καμια oled πολύ καλύτερη εμπειρία  

το fsr3 θα είναι σίγουρα χειρότερο μη πέσει κανεις απ τα σύννεφα :P οποτε overall εμενα δε με ενθουσιάζει τόσο, το απλό dlss2 ας πούμε το θεωρώ επαναστατικό

Φυσικα και ειναι καλυτερο να εχεις 50-60FPS Νative και να βαλεις DLSS 3.0 απο το να εχεις 30FPS και να βαλεις DLSS 3.0
Oπως ειναι καλυτερα να εχεις 100FPS Νative απο το να εχεις 100FPS DLSS 3.0 να το βαλω υπογραφη να τελιωνουμε;

Aυτο που λεω ειναι αλλο, λεω οτι αν ενας gamer εχει 6900xt και ενας αλλος gamer εχει 4070 και δοκιμαζοντας σε 1 χρονο ενα game εχουν και οι 2 30FPS.
Aυτος με τη 4070 βαζοντας DLSS 3.0 με τα 80FPS θα εχει καλυτερη εμπειρια απο αυτον με την 6900xt που θα παιζει στα 30.
Δεν θα ειναι τελειο, δεν θα το γραψουν στις ειδησεις ως το καλυτερο τεχνολογικο επιτευγμα ΑΛΛΑ οσοι εχουν DLSS 3.0 θα εχουν καλυτερη εμπειρια απο αυτον που δεν θα εχει.
Αν ειναι απο τους gamers που αλλαζουν συχνα καρτα θα την αλλαξει συντομα.
Αν ειναι απο αυτους που τη κρατανε οσο πιο πολυ γινεται ισως να τη κρατησει 1 χρονο παραπανω απο τον αλλο με τη 6900xt συμβιβαζοντας τη κατασταση με το DLSS 3.0

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Εχει ναι ειδικα στο interior κομματι εχει σημεια που πεφτει αρκετα. Αλλα ειναι playable και σε εκεινα ακομα. Τωρα στις μαχες λογικα εκει θα λες που αντε να στοχευσεις με πολυ υψηλο latency. Απο οτι ειπαν ισως δωσουν επιλογες και στο path tracing με low medium high ultra οποτε κατι θα γινει και εδω αν παρει boost πχ στα medium και δωσει 15-20fps θα ειναι αψογα. 

Υπάρχει mod κλασικά για όποιον δεν το ξέρει που μειώνει το ray bounces από 2 σε 1 και αυξάνει έτσι την απόδοση. Για όποιον ενδιαφέρεται να δοκιμάσει:

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/8059

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Westbaum said:

Επαιξα το Spiderman γύρω στο μισάωρο DLSS3/RT και ήταν όντως πολύ καλό.Δε διαπίστωσα visual bugs,αλλά ο χρόνος ήταν λίγος,όπως έπαιξα και το  Cyberpunk με τα settings που πόσταρα λίγες σελίδες πριν στο bench,PT/FG/DLSS quality,και ένιωθα την έλλειψη απόκρισης σε μάχες.

Μου αρέσει όμως που βολικά παρέβλεψες και το post του Herald λίγο πιο πάνω που οριακά το έβγαλε κοντά σε unplayable με FG,αν και συνήθως είσαι από τους πρώτους στα like σε post του.

Και να μην έπαιζα όμως τι σημασία έχει,υπονοείς πως το βίντεο του HW με τα visual bugs σε διάφορα games είναι φτιαχτά?
Εγιναν πάλι κολλητάρια της AMD,αφού πόσταραν το βίντεο με το DLLS2 να υπερτερεί κατά κράτος του FSR2?


σορυ αλλα αυτα δεν τα αντιλαμβανεται καν ο μεσος gamer, τα περισσοτερα που συζητιουνται εδω ειναι διυλισματα του κωνωπα για τους enthusiasts, το Cyberpunk οταν βγηκε ζητημα ενα 5% να ειχε Ampere ποσο μαλλον τις top tier 3090/Ti οποτε η πλειοψηφια το τερματισε με καρτες 3-4 χρονων και πιο πισω το πολυ σε 2k αναλυσεις κι εδω φτασαμε να μιλαμε για smooth latency free εμπειριες σε real time 4k rendering
 

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ωραίο feature το dlss3 αλλα έχει δημιουργηθεί μια λάθος εντύπωση πως λειτουργεί... δεν ισχύει αυτό που λέει ο blue ότι θα το βάλεις για να μην ρήξεις settings πρέπει η κάρτα σου να σηκώνει το game (τουλάχιστον 50fps) αλλιώς δε κάνει τίποτα... είναι ωραίο άμα έχεις 60 να το βάλεις να πας 90+ αν έχεις καμια oled πολύ καλύτερη εμπειρία  

το fsr3 θα είναι σίγουρα χειρότερο μη πέσει κανεις απ τα σύννεφα :P οποτε overall εμενα δε με ενθουσιάζει τόσο, το απλό dlss2 ας πούμε το θεωρώ επαναστατικό

Μαζί σου αλλά το έχουμε παρααυτώσει. Σε Witcher 3, Cyberpunk 2077, Hogwarts Legacy και όπου τέλος πάντων το έχω χρησιμοποιήσει, ακόμη και στο NFS Unbound κάνει δουλειά τι να κάνουμε. Εκτοξεύει τα frames πραγματικά, εμένα μου κάνει απόλυτα.

Άσε που δεν έχουμε και πολλές επιλογές. Ή παίζεις στα 20 με 40 fps αλά PS5 resolution mode, ή παίζεις στα 50 με 60 ή στα 90 με 120 MONO με Nvidia προς το παρόν και δεν ξέρω για πόσο ακόμη.

6 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


σορυ αλλα αυτα δεν τα αντιλαμβανεται καν ο μεσος gamer, τα περισσοτερα που συζητιουνται εδω ειναι διυλισματα του κωνωπα για τους enthusiasts, το Cyberpunk οταν βγηκε ζητημα ενα 5% να ειχε Ampere ποσο μαλλον τις top tier 3090/Ti οποτε η πλειοψηφια το τερματισε με καρτες 3-4 χρονων και πιο πισω σε 2k αναλυσεις κι εδω μιλαμε για smooth latency free εμπειριες σε real time 4k rendering
 

Δεν ορίζεται ως enthusiast αυτός με 3060/6700xt αδερφέ. Αν δεν έχεις το προϊόν ότι και να λες είναι αναπαραγωγή όσων διαβάζεις. Δυστυχώς.

24 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Επαιξα το Spiderman γύρω στο μισάωρο DLSS3/RT και ήταν όντως πολύ καλό.Δε διαπίστωσα visual bugs,αλλά ο χρόνος ήταν λίγος,όπως έπαιξα και το  Cyberpunk με τα settings που πόσταρα λίγες σελίδες πριν στο bench,PT/FG/DLSS quality,και ένιωθα την έλλειψη απόκρισης σε μάχες.

Μου αρέσει όμως που βολικά παρέβλεψες και το post του Herald λίγο πιο πάνω που οριακά το έβγαλε κοντά σε unplayable με FG,αν και συνήθως είσαι από τους πρώτους στα like σε post του.

Και να μην έπαιζα όμως τι σημασία έχει,υπονοείς πως το βίντεο του HW με τα visual bugs σε διάφορα games είναι φτιαχτά?
Εγιναν πάλι κολλητάρια της AMD,αφού πόσταραν το βίντεο με το DLLS2 να υπερτερεί κατά κράτος του FSR2?

Εν τω μεταξύ χωρίς να το έχω δοκιμάσει και παρότι το έχω, το Spiderman έχει τη χειρότερη υλοποίηση από ότι έλεγαν τουλάχιστον γιατί είναι fast paced και εκεί φαίνεται η διαφορά.

Φαντάσου ότι παίζω και με χειριστήριο στα 3rd person και δε βλέπω πρόβλημα παρά το γεγονός ότι όταν πιάνω το ποντίκι-πληκτρολόγιο βλέπω ταχύτερη απόκριση.

Για το HW unboxed τι να πω. Αν τους άκουγα θα έπαιζα με 18 fps. Όσο για τον Herald όλα είναι θέμα γούστου, απαιτήσεων και προσοχής στις λεπτομέρειες.

Συγγνώμη αλλά όταν παίζω κλείνω το Afterburner και τα overlay γενικότερα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν το εχω αυτη τη στιγμη το 2077 αλλα εχω ανεβασει το παρακατω βιντεο με path tracing με το undervolt προφιλ που εχω μπορεις να δεις καταναλωση συχνοτητες κτλ. Και εχω και bench σε συγκριση με stock και oc πιο πισω. Ειναι 100% σωστη η καταναλωση που δειχνει το afterburner μιας και εχω πριζα που μετραει ακριβως το ρευμα που περναει. 

 

Για πιο παιχνιδια ενδιαφερεσε φιλε μου? 4070ti εχω οχι 4070. Στο 2077 με 65fps μαζι με dlss balanced+dlss 3 εχω μετρημενο απο nvidia monitoring 62ms latency κατι που δεν θεωρω αποτρεπτικο για ενα τετοιο παιχνιδι και του οπτικου αποτελεσματος που μου δινει. Σε competitive ναι θα ειναι απαγορευτικο οχι για single player ομως. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν ειναι για επαγγελματικο σκοπο εκει ειναι αλλη ιστορια μια 4090 η ακομα και μια ακριβοτερη που ειναι για τετοια δουλεια Α6000 κτλ. 760 την πηρα την 4070ti απο προσφορα να ναι καλα ο armoral 610 δηλαδη χωρις φπα οποτε στα 500 θα ειναι μια χαρα οταν την δωσω. Δηλαδη παμε στα 100 ευρω χασουρα στη 2ετια και αν εχει 1000 η 5070ti με επιδοσεις 4090 σημαινει 800 χωρις φπα αρα θελω 300 ευρω ακομα. Παλι δεν ειναι ασχημα αρκει να δωσει τετοιες επιδοσεις 50% πανω απο την καρτα που ηδη εχουμε για 2-3 κατοσταρικα τα θεωρω καλα σημερα. 

 

@Armoral ή όποιον άλλο  παρακολουθεί τις τιμές, αν τύχει και βρεθεί καμία προσφορά εντός Ευρώπης για 4090, 4080, 4070ti και δεν σας είναι κόπος, ρίξτε ένα pm ή mention εδώ.

Thanks

@Arkin πέτυχες καλή ευκαιρία όντως, αν και τα εύσημα πάνε στον armoral.

 

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Φυσικα και ειναι καλυτερο να εχεις 50-60FPS Νative και να βαλεις DLSS 3.0 απο το να εχεις 30FPS και να βαλεις DLSS 3.0
Oπως ειναι καλυτερα να εχεις 100FPS Νative απο το να εχεις 100FPS DLSS 3.0 να το βαλω υπογραφη να τελιωνουμε;

Aυτο που λεω ειναι αλλο, λεω οτι αν ενας gamer εχει 6900xt και ενας αλλος gamer εχει 4070 και δοκιμαζοντας σε 1 χρονο ενα game εχουν και οι 2 30FPS.
Aυτος με τη 4070 βαζοντας DLSS 3.0 με τα 80FPS θα εχει καλυτερη εμπειρια απο αυτον με την 6900xt που θα παιζει στα 30.
Δεν θα ειναι τελειο, δεν θα το γραψουν στις ειδησεις ως το καλυτερο τεχνολογικο επιτευγμα ΑΛΛΑ οσοι εχουν DLSS 3.0 θα εχουν καλυτερη εμπειρια απο αυτον που δεν θα εχει.
Αν ειναι απο τους gamers που αλλαζουν συχνα καρτα θα την αλλαξει συντομα.
Αν ειναι απο αυτους που τη κρατανε οσο πιο πολυ γινεται ισως να τη κρατησει 1 χρονο παραπανω απο τον αλλο με τη 6900xt συμβιβαζοντας τη κατασταση με το DLSS 3.0

Συμφωνώ με όλα απλά αυτό που απάντησες πιο πίσω στον atenra δεν ισχύει ότι θα βάλεις dlss3 για να μη ρίξεις details αν δε παίζει το game πάπαλα η βάζεις dlss balanced η αρχίζεις και ρίχνεις… εγώ προσωπικά το cyberpunk με dlssq+dlss3 65+ fps δε μπορώ να παίξω προτιμώ 1000 φορές να το βάλω balanced … το Witcher 3 απ την άλλη με quality άμα βάλεις dlss3 εκτοξεύει την εμπειρία όμως και χωρίς αυτό παίζεις κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνατε μια μεγαλη παραμετρο του dlss. Οτι κανει bypass την cpu και αυτο ειναι το πιο μεγαλο κατορθωμα. Δεν εχουν ολοι cpu 600 ευρω πχ στο spiderman με RT τα πιο παλια cpu ακομα πανω απο 75-80fps δεν πανε και 4090 να τους πεταξεις σε 1080p. Εκει βαζεις dlss 3 και πας στα 120 και δεν σε νοιαζει που δεν εχεις 13900k. 

Τα πιο βαρια παιχνιδια που επαιξα με dlss 3 ηταν 2077 με path tracing και portal rtx με 8 bounces. Το δευτερο ηταν αψογο στα 65-80fps στις 17 ωριτσες που ασχοληθηκα το 2077 εκανα βολτες 5-6 ωριτσες με path tracing οχι μαχες να το τονισω και το απολαυσα ουτε latency ουτε τιποτα απλα το χαζευεις.

Witcher 3/hogwarts/hitman 3 που επισης δοκιμασα με RT με 80-90fps ηταν μια χαρα δηλαδη και να μην τραβαει η cpu ειδικα με RT γονατιζουν αρκετα σου φτανουν 70-80fps max και κουμπωνεις και dlss 3 και πας 100-120 αναλογα το monitor και παιζεις με latency των 70 που ειναι αψογο και smoothness των 100. Προφανως αν ειμαστε στα 15fps και παμε στα 25 με dlss 2 και στα 40-45 με dlss 3 δεν θα ειναι και η καλυτερη εμπειρια αλλα εκει κατεβαζουμε και καμια ρυθμιση η παιζουμε με balanced dlss δεν χαθηκε ο κοσμος. Το θεμα ειναι να ξερουμε τι βλεπουμε και αν αξιζουν τα γραφικα για τις απαιτησεις. Στο 2077 με PT δικαιολογουνται απολυτα οι απαιτησεις ενω πχ στο last of us καθολου ειδικα με vram που ζηταει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Συμφωνώ με όλα απλά αυτό που απάντησες πιο πίσω στον atenra δεν ισχύει ότι θα βάλεις dlss3 για να μη ρίξεις details αν δε παίζει το game πάπαλα η βάζεις dlss balanced η αρχίζεις και ρίχνεις… εγώ προσωπικά το cyberpunk με dlssq+dlss3 65+ fps δε μπορώ να παίξω προτιμώ 1000 φορές να το βάλω balanced … το Witcher 3 απ την άλλη με quality άμα βάλεις dlss3 εκτοξεύει την εμπειρία όμως και χωρίς αυτό παίζεις κανονικά 

Αν δεν παιζει σε Νative θα ριξεις απο Ultra σε High που δεν εχει ουσιαστικες διαφορες ή θα βαλεις DLSS/FSR.
Αντε το επομενο βημα να ειναι να πας απο DLSS Quality σε performance.
Οταν ομως ερθει η ωρα που κανοντας τα παραπανω  εχεις 30FPS τοτε δεν μπορεις να κανεις και πολλα.
Η αλλαζεις καρτα η βαζεις FG.
Eκει λοιπον αυτος με τη 4070 θα εχει μια παραταση χρονου σε σχεση με αυτον με την 6000.
Για εκει αναφερομουν στο Aten-Ra οπως και σε ολα τα ποστς.
Απο εκει και περα υπαρχουν και περιπτωσεις που θα βαλεις το FG και δεν θα εχεις κανενα προβλημα ή θα το εχεις σε τοσο μικρο ποσοστο που δεν θα το καταλαβαινεις.
Εκει λοιπον ο ενας θα παιξει DLSS 2.0 Quality + FG ενω ο αλλος θα πρεπει να τα βαλει ολα Low για να σε φτασει στα FPS.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

Το bottomline είναι το να αγοράζεις και να πουλάς μεταχειρισμένα παιχνίδια δεν αποφέρει τίποτα στον developer. Νομίζω είναι ξεκάθαρο και δεν μπορεί να διαφωνήσει κάποιος με αυτό. Άσχετα του τι ισχύει νομικά. 

O developer εξασφάλισε μία πώληση. Πότε κανείς δε του υποσχέθηκε πως αυτή η πώληση θα αφορά μόνο ένα άτομο. Με τα DRM σίγουρα προσπαθούν να επιβάλλουν τέτοιες πρακτικές, αλλά είτε είναι software είτε λογοτεχνία είτε μουσική, έχεις κάθε δικαίωμα και να δανείσεις και να χαρίσεις και να μεταπουλήσεις σε μειωμένη τιμή ως χρησιμοποιημένο ένα τέτοιο προϊόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Westbaum είπε

Μου αρέσει όμως που βολικά παρέβλεψες και το post του Herald λίγο πιο πάνω που οριακά το έβγαλε κοντά σε unplayable με FG,αν και συνήθως είσαι από τους πρώτους στα like σε post του.
 

Πάντως είναι πιο playable από το TLOU 😁

Το tlou έχει τόσο τραγικό Frame pacing που μου σπάει τα νεύρα, στα 120 fps κλειδωμένα είμαι αλλά είναι τίγκα στα microstutters. 

 

ΥΓ1. Μπορεί να ξεμενω από vram 😁

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisde είπε

Το latency από που είπαμε το βλέπουμε πόσο είναι; Όχι από το render latency του experience έτσι;

Alt+R και βλεπεις το latency. Σε full screen mode μονο οπως ειπε ο herald οχι σε borderless. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisde είπε

Για το render latency μιλάμε;

Απο οτι ξερω την πραγματικη αποκριση αναμεσα στον gamer και στο κουνημα της καμερας την αισθηση δηλαδη που σου δινει το παιχνιδι την βλεπεις απο εκει δεν γνωριζω αλλο τροπο. Το frametime πχ ειναι κατι τελειως διαφορετικο και δειχνει ποσο χρονο χρειαζεται η cpu να στειλει τα fps στην gpu. Ισως κανω λαθος αλλα ετσι πρεπει να ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...