Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, Armoral said:

Επειδη βλεπω μαι το λιβανιζουμε σιγά το latency παιδιά έλεος.

Τις έχουμε τις κάρτες και βλεπουμε τι παίζει.

Όποιος δε θέλει latency παίρνει Amd και παιζει χωρίς FG.

Το εμπεδώσαμε και αυτό. Ευχαριστούμε.

NVIDIA δηλαδή χωρίς FG δεν παίζει ??  όλοι που αγοράζουν ADA πρέπει να βάζουν FG αλλιώς να πάρουν AMD ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

@kkatzos

Path tracing σε 4k DLSS Q / 1440p DLSS Q μεταξύ stock και με 320w power limit. Στα περισσότερα παιχνίδια η διαφορά είναι όντως 1-2%, εδώ σε 4k η διαφορά φτάνει 10%. Έχω SS αλλά βαριέμαι να τα ανεβάζω :P 

49 fps @ 4k + DLSSQ @ 320w

54 fps @ 4k + DLSS Q @ 445w stock

84 και 89 fps αντίστοιχα σε 1440p DLSS Q. 


 

Δεν είναι μεγάλες οι διαφορές και πάλι. Παω στοίχημα ότι με μόλις 30w στα 350 δηλαδή θα καλυπτες αρκετή από τη διαφορά, κάπου εκεί νομίζω ότι θα είναι το sweet spot σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Για ρίξε 2 run το bench του CP2077 με path tracing ΧΩΡΙΣ fg.

Δεν το εχω αυτη τη στιγμη το 2077 αλλα εχω ανεβασει το παρακατω βιντεο με path tracing με το undervolt προφιλ που εχω μπορεις να δεις καταναλωση συχνοτητες κτλ. Και εχω και bench σε συγκριση με stock και oc πιο πισω. Ειναι 100% σωστη η καταναλωση που δειχνει το afterburner μιας και εχω πριζα που μετραει ακριβως το ρευμα που περναει. 

 

1 ώρα πριν, Argonaute είπε

@ArkinΑν εχεις λίγο χρόνο μπορείς να κανεις το τεστ χωρίς  FG να δω κατι σε παρακαλώ? 

Για πιο παιχνιδια ενδιαφερεσε φιλε μου? 4070ti εχω οχι 4070. Στο 2077 με 65fps μαζι με dlss balanced+dlss 3 εχω μετρημενο απο nvidia monitoring 62ms latency κατι που δεν θεωρω αποτρεπτικο για ενα τετοιο παιχνιδι και του οπτικου αποτελεσματος που μου δινει. Σε competitive ναι θα ειναι απαγορευτικο οχι για single player ομως. 

59 λεπτά πριν, prefuse είπε

κάτι ανάλογο σκεφρόμουν να κάνω, καθως αν πάρω την 4090 (για επαγγελματική χρήση η vram μετράει) δεν θα την κάνω απόσβεση άμεσα, καθως πρεπει να πάρω και αλλο εξοπλισμό πέρα απο το pc, οποτε μάλλον θα κινηθώ σε 4070ti μέχρι να πέσουν οι τιμές (αν πέσουν) για 4090 ή τις επερχόμενες 50xx και δίνω την παλιά στον ανηψίο που ειναι εκκολαπτόμενος gamer

250 στην διετία χάνεις, αν δεν κάνω λάθος, 750€ βγαίνει η 4070ti χωρις ΦΠΑ

750 αγορα -500 πώληση =250 αρα θέλεις αλλα 400-500 για την 5070

PS απο το μέλλον, με γειά! γράψε μας εντυπώσεις :)

Spoiler

Αν ειναι για επαγγελματικο σκοπο εκει ειναι αλλη ιστορια μια 4090 η ακομα και μια ακριβοτερη που ειναι για τετοια δουλεια Α6000 κτλ. 760 την πηρα την 4070ti απο προσφορα να ναι καλα ο armoral 610 δηλαδη χωρις φπα οποτε στα 500 θα ειναι μια χαρα οταν την δωσω. Δηλαδη παμε στα 100 ευρω χασουρα στη 2ετια και αν εχει 1000 η 5070ti με επιδοσεις 4090 σημαινει 800 χωρις φπα αρα θελω 300 ευρω ακομα. Παλι δεν ειναι ασχημα αρκει να δωσει τετοιες επιδοσεις 50% πανω απο την καρτα που ηδη εχουμε για 2-3 κατοσταρικα τα θεωρω καλα σημερα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Arkin είπε

μετρημενο απο nvidia monitoring 62ms latency

Και το 62 πολύ είναι ρε μαν, αλλά ανέβα λίγο, 60ms έχω στα 80fps. Μήπως παίζεις με borderless windowed? Εκεί δεν μετράει σωστά το nvidia monitoring.


Eγώ πάντως στα 80-90 fps που τρέχει το game με FG δεν το λέω και συναρπαστική εμπειρία. Είναι στα όρια του unplayable σε 4090, θες 5090 για να το ευχαριστηθείς σε 4k 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Και το 62 πολύ είναι ρε μαν, αλλά ανέβα λίγο, 60ms έχω στα 80fps. Μήπως παίζεις με borderless windowed? Εκεί δεν μετράει σωστά το nvidia monitoring

Borderless παντα να κανω alt+tab χωρις θεματα ναι και μου εδειχνε 60-62 λιγη ωρα που το ειδα τοσο ειχα και στο portal rtx. Παιζετε το παιχνιδι ανετα παντως καποιο fast pace ομως εκει θες καλυτερο latency σιγουρα. 

Δεν ξερω επειδη ασχοληθηκα αρκετες ωρες με το παιχνιδι δεν ειχα καποιο προβλημα αλλα και παλι δεν πηγα σε μαχες κτλ βολτες με το αμαξι εκανα και τη μηχανη. Για native θες 6090 σε 4Κ για πολλα fps με τα 18 της 4090 που να πας. Και 2X να ειναι η 5090 θα σε παει στα 36fps μαλλον ουτε η 6090 σε native δεν θα 60αριζει με path tracing σε 4Κ. 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, chrisde είπε

Δεν είναι μεγάλες οι διαφορές και πάλι. Παω στοίχημα ότι με μόλις 30w στα 350 δηλαδή θα καλυπτες αρκετή από τη διαφορά, κάπου εκεί νομίζω ότι θα είναι το sweet spot σου. 

Δοκίμασα άλλη σκηνή, 47fps @ 320w, 50fps @ 360w, 52 fps @ stock. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγώ πάντως στα 80-90 fps που τρέχει το game με FG δεν το λέω και συναρπαστική εμπειρία. Είναι στα όρια του unplayable σε 4090, θες 5090 για να το ευχαριστηθείς σε 4k 

Εγώ λέω να κάνω όταν έρθει κάνα metoo που είναι της μόδας στον Azazil μπας και την πάρω😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Borderless παντα να κανω alt+tab χωρις θεματα ναι και μου εδειχνε 60-62 λιγη ωρα που το ειδα τοσο ειχα και στο portal rtx. Παιζετε το παιχνιδι ανετα παντως καποιο fast pace ομως εκει θες καλυτερο latency σιγουρα. 

Ε βάλτο full screen να μετρήσει σωστά και θα δείς 100αρα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ε βάλτο full screen να μετρήσει σωστά και θα δείς 100αρα :P 

Δεν ηξερα οτι δεν μετραει σωστα με borderless. Θα το τσεκαρω σιγουρα και με full screen. Οσο και να γραψει παντως δεν ειχα προβλημα θα το δουμε και στις μαχες οταν το παιξω εκει σιγουρα θα φανει καλυτερα το latency. Τωρα στις βολτες στην πολη ηταν μια χαρα και πολυ καλυτερα απο native+dlss 2 που ειχα 40-45fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν ηξερα οτι δεν μετραει σωστα με borderless. Θα το τσεκαρω σιγουρα και με full screen. Οσο και να γραψει παντως δεν ειχα προβλημα θα το δουμε και στις μαχες οταν το παιξω εκει σιγουρα θα φανει καλυτερα το latency. Τωρα στις βολτες στην πολη ηταν μια χαρα και πολυ καλυτερα απο native+dlss 2 που ειχα 40-45fps. 

Ρε σύ παίξε το παιχνίδι κανονικά και θα καταλάβεις ότι δεν. Έχει περιοχές που βγάζω 116fps (χτυπάω framecap) και άλλες που πέφτω στα 70, είναι πανβάρο το παιχνίδι με PT,, τι να πρωτοκάνει και το FG το καημένο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ρε σύ παίξε το παιχνίδι κανονικά και θα καταλάβεις ότι δεν. Έχει περιοχές που βγάζω 116fps (χτυπάω framecap) και άλλες που πέφτω στα 70, είναι πανβάρο το παιχνίδι με PT,, τι να πρωτοκάνει και το FG το καημένο :P 

Εχει ναι ειδικα στο interior κομματι εχει σημεια που πεφτει αρκετα. Αλλα ειναι playable και σε εκεινα ακομα. Τωρα στις μαχες λογικα εκει θα λες που αντε να στοχευσεις με πολυ υψηλο latency. Απο οτι ειπαν ισως δωσουν επιλογες και στο path tracing με low medium high ultra οποτε κατι θα γινει και εδω αν παρει boost πχ στα medium και δωσει 15-20fps θα ειναι αψογα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

NVIDIA δηλαδή χωρίς FG δεν παίζει ??  όλοι που αγοράζουν ADA πρέπει να βάζουν FG αλλιώς να πάρουν AMD ??

ναι πρέπει να το βάλεις αναγκαστικά... δε το ήξερες όσοι έχουμε 4000 υπογράφουμε μαζί ένα συμφωνητικό ότι άμα δε το ενεργοποιήσουμε όπου υπάρχει έρχεται ο bluer...εεε εννοώ ο πέτσινος και μας παίρνει τις κάρτες πίσω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

NVIDIA δηλαδή χωρίς FG δεν παίζει ??  όλοι που αγοράζουν ADA πρέπει να βάζουν FG αλλιώς να πάρουν AMD ??

Ε ναι αν είναι να πάρεις nvidia για να παίζεις χωρίς fg κλαφτα Χαράλαμπε. Δεν είναι κάρτα για εσένα. Θέλεις να βασανίζεσαι με το Raster και τα joules.

3 ώρες πριν, Westbaum είπε

Το πρόβλημα με το Frame Generation είναι πως το latency ανεβαίνει κατακόρυφα.Στο Cyberpunk έδειχνε ένας βίντεο με 80ms+,και υπάρχουν και άλλα bugs ανάλογα το game,με UI issues,blurred subs,flickering κ.α.Eδώ κάποιοι αφήνουν να εννοηθεί πως απλά κερδίζεις μπόνους fps χωρίς κανένα αντίκτυπο.
 

 

Έχεις παίξει κανένα παιχνίδι με DLSS3 ή απλά αναπαράγεις ότι βλέπεις;

29 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ναι πρέπει να το βάλεις αναγκαστικά... δε το ήξερες όσοι έχουμε 4000 υπογράφουμε μαζί ένα συμφωνητικό ότι άμα δε το ενεργοποιήσουμε όπου υπάρχει έρχεται ο bluer...εεε εννοώ ο πέτσινος και μας παίρνει τις κάρτες πίσω :P 

Και αυτό. Αλλά αν είναι να αγνοώ ότι υπάρχει γιατί κάποιοι μας λένε προσθέτει latency, θολούρα, καταστρέφει το PC και σβήνει το μισό nvme του συστήματος όχι δε θα το κάνω.

Είναι μέχρι να βγει το FSR3 (υπομονή). Τότε θα είναι οκ όλα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Borderless παντα να κανω alt+tab χωρις θεματα ναι και μου εδειχνε 60-62 λιγη ωρα που το ειδα τοσο ειχα και στο portal rtx. Παιζετε το παιχνιδι ανετα παντως καποιο fast pace ομως εκει θες καλυτερο latency σιγουρα. 

Δεν ξερω επειδη ασχοληθηκα αρκετες ωρες με το παιχνιδι δεν ειχα καποιο προβλημα αλλα και παλι δεν πηγα σε μαχες κτλ βολτες με το αμαξι εκανα και τη μηχανη. Για native θες 6090 σε 4Κ για πολλα fps με τα 18 της 4090 που να πας. Και 2X να ειναι η 5090 θα σε παει στα 36fps μαλλον ουτε η 6090 σε native δεν θα 60αριζει με path tracing σε 4Κ. 

  Reveal hidden contents

 

 


αν ειναι να περιμενουμε την 6090 για να παιζουμε με τα βερνικια.. τη βαψαμε.. 😛

σε 5-10 χρονια οι καρτες θα ειναι τοσο ισχυρες και ακριβες που θα συμφερει το cloud-gaming,
θα λοκαρεις τα fps αναλογα με το internet bandwidth και το refresh rate του monitor σου και θα πληρωνεις αντιστοιχα συνδρομη,
ετσι θα ειναι και πιο οικονομικο για ολους οπως γινεται ηδη με τo movie streaming, λιγοι συλλεκτες εχουν μεινει να αγοραζουν ακομα dvd και να γεμιζουν τις βιβλιοθηκες

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Armoral είπε

Και αυτό. Αλλά αν είναι να αγνοώ ότι υπάρχει γιατί κάποιοι μας λένε προσθέτει latency, θολούρα, καταστρέφει το PC και σβήνει το μισό nvme του συστήματος όχι δε θα το κάνω.

Είναι μέχρι να βγει το FSR3 (υπομονή). Τότε θα είναι οκ όλα.

ωραίο feature το dlss3 αλλα έχει δημιουργηθεί μια λάθος εντύπωση πως λειτουργεί... δεν ισχύει αυτό που λέει ο blue ότι θα το βάλεις για να μην ρήξεις settings πρέπει η κάρτα σου να σηκώνει το game (τουλάχιστον 50fps) αλλιώς δε κάνει τίποτα... είναι ωραίο άμα έχεις 60 να το βάλεις να πας 90+ αν έχεις καμια oled πολύ καλύτερη εμπειρία  

το fsr3 θα είναι σίγουρα χειρότερο μη πέσει κανεις απ τα σύννεφα :P οποτε overall εμενα δε με ενθουσιάζει τόσο, το απλό dlss2 ας πούμε το θεωρώ επαναστατικό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...