Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Για μένα το να αγοράζεις και να πουλάς μεταχειρισμενα παιχνίδια είναι το ίδιο με την πειρατεία. Και στις 2 περιπτώσεις ο developer παίρνει... Ξέρεις τι παίρνει. Όποτε κατέβαζε τα πειρατικά και στο PC και όλα κομπλέ. 

Δεν ειναι καθολου το ιδιο..

Στην περιπτωση του μεταχειρισμενου κονσολοπαιχνιδου ο αρχικος αγοραστης τα εχει ακουμπησει κανονικα.

Απο το θειο μηδεν απο μηδεν μηδεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Μόλις τώρα, kostiger είπε

Δεν ειναι καθολου το ιδιο..

Στην περιπτωση του μεταχειρισμενου κονσολοπαιχνιδου ο αρχικος αγοραστης τα εχει ακουμπησει κανονικα.

Απο το θειο μηδεν απο μηδεν μηδεν..

Και στο πειρατικό αυτός που έφτιαξε την πειρατική έκδοση τα έχει ακουμπήσει κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Και στο πειρατικό αυτός που έφτιαξε την πειρατική έκδοση τα έχει ακουμπήσει κανονικά. 

Αυτος ο ενας μπορει να μοιρασει 1000 κοπιες, η μεταχείρα να αλλαξει δυο, αντε να αλλαξει βαρια τρια χερια. Τελος το off-topic απο μενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Για μένα το να αγοράζεις και να πουλάς μεταχειρισμενα παιχνίδια είναι το ίδιο με την πειρατεία. Και στις 2 περιπτώσεις ο developer παίρνει... Ξέρεις τι παίρνει. Όποτε κατέβαζε τα πειρατικά και στο PC και όλα κομπλέ. 

Ελα μην ακουω βλακειες το παιχνιδι αγοραστηκε δεν εχει καμια σχεση με πειρατικες εκδοσεις.Αν ειναι ετσι τοτε μην ξαναπουλησετε καμια καρτα γραφικων.Σοβαρευτειτε...τι φαση εταιρειες εχετε και τα λετε αυτα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Όλες είναι ελεεινό vfm πλέον. Αγοράζεις γνωρίζοντας ότι η κάρτα θα έχει το 10-15% αξία μεταπώλησης σε 2 χρόνια. 

Εξαίρεση η 4090, μιας και όλα τα halo κρατάνε υψηλή τιμή διαχρονικά. Εκτός και εάν βγει 4090ti - οπότε η απλή γίνεται αυτομάτως μεταχειρισμένη κάρτα της σειράς.

Δεν έχω εμπειρία με κάρτες γραφικών αλλά γιατί η 4090 είναι εξαίρεση;

Ναι μεν τώρα έχει καλύτερο vfm η 4090 αλλά σε ενάμιση χρόνο από τώρα θα έχει και τη μεγάλη χασουρα/πτώση τιμής (στις αγγελίες) μόλις ανακοινωθεί η 5090.

Σήμερα αγοράζεις 4090 με 1700-2200€ και τον Νοέμβριο του 2024 στις αγγελίες δεν θα μπορεί να πωληθεί πάνω από 700-900€ (μια γρήγορη ματιά στις αγγελίες εδώ και eBay) όπως τώρα η 3090. Αρα σε λιγότερο από 2 χρόνια, πολύ πάνω από 1000€ χαμένα, ενώ με την 4070ti (και λιγότερο με την 4080) θα χάσει κάποιος σαφώς λιγότερα χρήματα. Την πήρε 900€ οπότε ήδη δεν μπορεί να χάσει πάνω από 1000€. Ίσως 400-500€ να μπορεί να την δώσει σε αγγελία.

Η 4070 ti των 900€ είναι ισάξια με την 3090, αναλογικά και η 5070 ti (αν το πάνε έτσι), θα κοστίζει ~900€, άρα η 4090 μεταχειρισμένη δεν μπορεί να πάει πάνω από την τιμή της 5070ti, κοινώς μια λογική τιμή  αγγελίαςτης 4090 θα είναι στα 700€-800€. 

Τέλος μια ερώτηση που έκανα στον κύκλο μου με πρώην (τώρα δεν έχουν χρόνο για games) gamers κανένας δεν θα έδινε πάνω από 700€ και εκεί, πάνω κάτω, θεωρώ ότι μπορεί να διαθέσει η πλειοψηφία του μέσου gamer (ίσως λέω και πολλά) για μια κάρτα γραφικών.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν είπα ποτέ μην κατεβάσεις πειρατικό. Λέω αν δεν σε πειράζει να παιζεις ένα παιχνίδι χωρίς να δίνεις φράγκο στον developer (όπως όταν αγοράζεις μεταχειρισμένα) τότε μπορείς απλά να τα κατεβάζεις πειρατικά. 

Bluray εσυ?Ρε μπαγασα που βρηκες το user/pass του herald? :P

Κοιτα τα μεταχειρισμενα ειναι μια μεγαλη αγορα που αφορα πολλα προιοντα γιατι τα παιχνιδια να εχουν διαφορετικη μεταχειριση?Οταν καποιος δεν θελει κατι το πουλαει και αυτο δεν καταληγει στα σκουπιδια και λεφτα βγαζει και ο αγοραστης το παιρνει πιο φθηνα.

Ο περισσοτερος κοσμος αγοραζει επειδη ειναι πιο φθηνα το οτι καποιοι εχουν βρει παραθυρακι για να παιζουν σχεδον τσαμπα τα παιχνιδια δεν σημαινει οτι το κανουν ολοι.Τωρα περι developer ισα ισα η αγορα των μεταχειρισμενων βοηθαει και στην αγορα των καινουργιων.Ποσες φορες πουλησες την παλια σου καρτα και τσονταρες λεφτα για να παρεις το τωρινο μοντελο.Στις καρτες γιατι δεν τα λες αυτα και υπαρχει τετοιος διαχωρισμος, τον δερματινο δεν τον λυπασαι?

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, icenex είπε

Bluray εσυ?Ρε μπαγασα που βρηκες το user/pass του herald? :P

Κοιτα τα μεταχειρισμενα ειναι μια μεγαλη αγορα που αφορα πολλα προιοντα γιατι τα παιχνιδια να εχουν διαφορετικη μεταχειριση?Οταν καποιος δεν θελει κατι το πουλαει και αυτο δεν καταληγει στα σκουπιδια και λεφτα βγαζει και ο αγοραστης το παιρνει πιο φθηνα.

Ο περισσοτερος κοσμος αγοραζει επειδη ειναι πιο φθηνα το οτι καποιοι εχουν βρει παραθυρακι για να παιζουν σχεδον τσαμπα τα παιχνιδια δεν σημαινει οτι το κανουν ολοι.Τωρα περι developer ισα ισα η αγορα των μεταχειρισμενων βοηθαει και στην αγορα των καινουργιων.Ποσες φορες πουλησες την παλια σου καρτα και τσονταρες λεφτα για να παρεις το τωρινο μοντελο.Στις καρτες γιατι δεν τα λες αυτα και υπαρχει τετοιος διαχωρισμος, τον δερματινο δεν τον λυπασαι?

Κάρτες δεν πουλάω, τις έχω κρατήσει ολες

Αλλά δεν έχει σημασία, δεν είπα ότι είναι κακό να πουλάς μεταχειρισμένα, ειτε παιχνίδια είτε κάρτες. Είπα ότι είναι το ίδιο καλο/κακό με την πειρατεία. 

Βέβαια μεταξυ καρτων και παιχνιδιών υπάρχει μια διαφορά. Το ένα είναι διαρκές αγαθό το άλλο όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Για μένα το να αγοράζεις και να πουλάς μεταχειρισμενα παιχνίδια είναι το ίδιο με την πειρατεία. Και στις 2 περιπτώσεις ο developer παίρνει... Ξέρεις τι παίρνει. 

Aλλαξε τα ποστ σου αδερφε για να μην μπει λουκετο παλι..

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και στο ........ αυτός που έφτιαξε την ............ έκδοση τα έχει ακουμπήσει κανονικά. 

 

48 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν είπα ποτέ μην κατεβάσεις πειρατικό. Λέω αν δεν σε πειράζει να παιζεις ένα παιχνίδι χωρίς να δίνεις φράγκο στον developer (όπως όταν αγοράζεις μεταχειρισμένα) τότε μπορείς απλά να τα κατεβάζεις ............. Δεν είπα ότι είναι κακό να πουλάς μεταχειρισμένα, είπα ότι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο με την πειρατεία για τον developer. 

Δεν αλλάζει 2-3 χέρια, αυτός που αγοράζει μεταχειρισμένο παιχνίδι το κάνει με σκοπό να το ξανά πουλήσει. Αλλά έτσι και αλλιώς το πόσα χέρια άλλαξε δεν έχει σημασία, δηλαδή αν μια πειρατική κόπια έχει μόνο 5 downloads αντί για 1005 αλλάζει κάτι? 

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, prefuse είπε

Δεν έχω εμπειρία με κάρτες γραφικών αλλά γιατί η 4090 είναι εξαίρεση;

Διότι πάντα υπάρχει η εξαίρεση. Και είθισται η εξαίρεση να θεωρείται το προϊόν που έκανε μεγάλο ντόρο, είχε κάποιες ριζοσπαστικές διαφορές, κάποια ιδιαίτερη σημασία στον χώρο για τους καταναλωτές.

Θα σου φέρω περιπτώσεις όπως την Geforce 3 Ti500 (240€ η φθηνότερη στο eBay), την 8800 ultra (~300€), την 1950xtx, την Titan Pascal - αυτές οι κάρτες ξεπεράστηκαν αβάδιστα από το φθηνότερο mid-range μοντέλο της επόμενης γενιάς αλλά διατηρούν σημαντική αξία μεταπώλησης. Κάποιες σε βάθος 20ετίας, κάποιες χάνουν αξία τα πρώτα 2-3 χρόνια κατόπιν σταθερά ανεβαίνουν... Έχει σημασία η σπανιότητα του μοντέλου, η υλοποίηση, η τρέχουσα λειτουργική και αισθητική κατάσταση. 

Π.χ εγώ σαν συλλέκτης δεν έχω κανένα πρόβλημα να δώσω >200€ για μια άψογη 4600ti 20ετίας (παραπάνω από την τιμή που έκανε ως καινούργια), ακόμα και εάν η κάρτα είναι πρακτικά άχρηστη. Συνεπώς θεωρώ ότι η αγορά μιας 4090 αποτελεί μια ιδιόμορφη επένδυση στην διαχρονική αξία της κάρτας. Εάν παραμείνει halo προϊόν, θα το κυνηγήσει πολύς κόσμος μελλοντικά. Επιπλέον, οι κάτοχοι του halo μοντέλου δεν είναι 'μυρωδιές', συνήθως είναι συνηδητοποιημένα άτομα που κρατούν επί τούτου την τιμή σε υψηλά, ίσως παράλογα επίπεδα. Αλλά έτσι το βλέπω εγώ 🙂

...

Στα δικά μας: Μετά από έντονες ανησυχίες για GPU sagging, νομίζω βρήκα μια λύση.

yeap.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάρτες δεν πουλάω, τις έχω κρατήσει ολες

Αλλά δεν έχει σημασία, δεν είπα ότι είναι κακό να πουλάς μεταχειρισμένα, ειτε παιχνίδια είτε κάρτες. Είπα ότι είναι το ίδιο καλο/κακό με την πειρατεία. 

Βέβαια μεταξυ καρτων και παιχνιδιών υπάρχει μια διαφορά. Το ένα είναι διαρκές αγαθό το άλλο όχι 

Αληθεια τωρα δεν μπορει το μυαλο σου να σκεφτει παραπερα και τα λες αυτα?

Η αγορα των μεταχειρισμενων δεν επηρεαζει τοσο πολυ την αγορα των καινουργιων οπως την αλλη αγορα που αναφερεις( δεν θα την γραψω γιατι οντως θα μας βαλει πιπερι καποιος Moderator)

Στη μια αγορα εστω να πουληθηκαν 30000 κοπιες ενος παιχνιδιου και εστω οι 10000 κατεληξαν στα μεταχειρισμενα και αυτες οι 10000 αλλαζουν χερια και ολο αυτο σε βαθος χρονου και σε διαφορετικο χρονικο οριζοντα.Ενω στην αλλη περιπτωση βλεπεις ενας να αγοραζει 1 κοπια και μετα να την αφηνει να κλωνοποιηθει απειρες φορες.Ρε εσυ herald και σε ειχα για πιο εξυπνο θα σου λεγα να βουτηξεις την γλωσσα στο μυαλο πριν μιλησεις αλλα στην προκειμενη θα σου πω να βουτηξεις το πληκτρολογιο.

Σορρυ κιολας δεν τα λεω αυτα για να σε μειωσω αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα με τετοια ποστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, icenex είπε

Αληθεια τωρα δεν μπορει το μυαλο σου να σκεφτει παραπερα και τα λες αυτα?

Η αγορα των μεταχειρισμενων δεν επηρεαζει τοσο πολυ την αγορα των καινουργιων οπως την αλλη αγορα που αναφερεις( δεν θα την γραψω γιατι οντως θα μας βαλει πιπερι καποιος Moderator)

Στη μια αγορα εστω να πουληθηκαν 30000 κοπιες ενος παιχνιδιου και εστω οι 10000 κατεληξαν στα μεταχειρισμενα και αυτες οι 10000 αλλαζουν χερια και ολο αυτο σε βαθος χρονου και σε διαφορετικο χρονικο οριζοντα.Ενω στην αλλη περιπτωση βλεπεις ενας να αγοραζει 1 κοπια και μετα να την αφηνει να κλωνοποιηθει απειρες φορες.Ρε εσυ herald και σε ειχα για πιο εξυπνο θα σου λεγα να βουτηξεις την γλωσσα στο μυαλο πριν μιλησεις αλλα στην προκειμενη θα σου πω να βουτηξεις το πληκτρολογιο.

Σορρυ κιολας δεν τα λεω αυτα για να σε μειωσω αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα με τετοια ποστ.

Άρα το πρόβλημα στην άλλη αγορά είναι απλά ποσοτικό. Αν ο επίδοξος torrentas βάλει όριο στα 50 downloads για το cracked παιχνίδι κανένα πρόβλημα. Εκει οδηγεί το επιχείρημα σου

Εγώ ξέρω αυτό, ειτε κατεβάζω το παιχνίδι από μη νόμιμες πηγές, ειτε το αγοράσω μεταχειρισμένο, ο developer θα πάρει 0 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

Δεν έχω εμπειρία με κάρτες γραφικών αλλά γιατί η 4090 είναι εξαίρεση;

Ναι μεν τώρα έχει καλύτερο vfm η 4090 αλλά σε ενάμιση χρόνο από τώρα θα έχει και τη μεγάλη χασουρα/πτώση τιμής (στις αγγελίες) μόλις ανακοινωθεί η 5090.

Σήμερα αγοράζεις 4090 με 1700-2200€ και τον Νοέμβριο του 2024 στις αγγελίες δεν θα μπορεί να πωληθεί πάνω από 700-900€ (μια γρήγορη ματιά στις αγγελίες εδώ και eBay) όπως τώρα η 3090. Αρα σε λιγότερο από 2 χρόνια, πολύ πάνω από 1000€ χαμένα, ενώ με την 4070ti (και λιγότερο με την 4080) θα χάσει κάποιος σαφώς λιγότερα χρήματα. Την πήρε 900€ οπότε ήδη δεν μπορεί να χάσει πάνω από 1000€. Ίσως 400-500€ να μπορεί να την δώσει σε αγγελία.

Η 4070 ti των 900€ είναι ισάξια με την 3090, αναλογικά και η 5070 ti (αν το πάνε έτσι), θα κοστίζει ~900€, άρα η 4090 μεταχειρισμένη δεν μπορεί να πάει πάνω από την τιμή της 5070ti, κοινώς μια λογική τιμή  αγγελίαςτης 4090 θα είναι στα 700€-800€. 

Τέλος μια ερώτηση που έκανα στον κύκλο μου με (πρώην, τώρα δεν έχουν χρόνο για games) gamers κανένας δεν θα έδινε πάνω από 700€ και εκεί, πάνω κάτω, θεωρώ ότι μέχρι εκεί, μπορεί να διαθέσει η πλειοψηφία του μέσου gamer (ίσως λέω και πολλά) για μια κάρτα γραφικών.

 

Έτσι ειναι όσο πιο ακριβά πάρεις κάτι σε τέτοια αναλώσιμα προϊόντα τόσο πιο πολλά θα χάσεις. Η 3090ti βγήκε στα 2000 msrp και σε λίγους μήνες έπεσε στα 900. Οι νέες κάρτες τέλος 2024 θα πέσουν έχουμε δρόμο τα 1000 1500 που θα χάσει ένας με 4090 ανάλογα την τιμή που την πήρε είναι δηλαδή στη 2ετια όχι στο χρόνο. Μια 5070ti θα παίξει με επιδόσεις 4090 στα 900 1000 όπως τώρα με 4070ΤΙ. Προσωπικά μόλις έρθουν οι νέες να δούμε και τιμές φεύγει στα 500 η 4070Τι χάνω ένα 100αρικο στη 2ετια και με 200 ακόμα πάω σε 5070ti εφοσον παίζει στα 900 ευρώ βολεύει αρκετά η απαλλαγή ΦΠΑ σε όλο αυτό και κάθε 2ετια μπορείς να έχεις δυνατό hardware χωρίς να χάνεις μια περιουσία στην μεταπώληση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Άρα το πρόβλημα στην άλλη αγορά είναι απλά ποσοτικό. Αν ο επίδοξος torrentas βάλει όριο στα 50 downloads για το cracked παιχνίδι κανένα πρόβλημα. Εκει οδηγεί το επιχείρημα σου

Εγώ ξέρω αυτό, ειτε κατεβάζω το παιχνίδι από μη νόμιμες πηγές, ειτε το αγοράσω μεταχειρισμένο, ο developer θα πάρει 0 ευρώ. 

Παραιτουμαι εχεις δικιο..Δεν μου κανει εντυπωση που τσακωνεστε ολη την ωρα εδω μεσα και κλεινει το θεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, icenex είπε

Παραιτουμαι εχεις δικιο..Δεν μου κανει εντυπωση που τσακωνεστε ολη την ωρα εδω μεσα και κλεινει το θεμα.

Δεν τσακώθηκα εγώ κάπου, ανέφερα την άποψη μου η οποία είναι εντελώς factually correct (ότι ο developer θα εισπράξει 0 και στις 2 περιπτώσεις) και για αυτό με αποκαλέσες ουσιαστικά χαζο (χωρίς φυσικά να θες να με μειώσεις). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...