Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποτε όντως, το pc gaming απείχε εξαιρετικά πολύ σαν εμπειρία από τις κονσόλες και όντως δεν άλλαζες «στρατόπεδο» εύκολα αν ήσουν στο pc gaming. 
Πλέον όμως στο gaming κομμάτι η ψαλίδα έχει κλείσει σε βαθμό που μόνο αν θες μπορείς να διακρίνεις. 
 

Ένα τεράστιο ποσοστό παιχνιδιών πλέον βγαίνει και στις κονσόλες, και δεν μιλάμε για ΑΑΑ τίτλους που είναι αυτονόητο χρόνια τώρα.  

Το ποντίκι και το πληκτρολόγιο λειτουργεί και στις κονσόλες, καθώς και άλλου τύπου χειριστήρια (τιμονιερες, hotas κτλ)

Discord πλέον ενσωματωμένο και στις 2 μεγάλες κονσόλες. 
 

Όποτε τι λείπει σίγουρα;

Λείπει ένα fps counter να σε 'αποσπά' από το παιχνίδι, και τελικά να μην μπορείς να συγκρίνεις το setup / τη κάρτα / το overclock / undervolt σου με άλλους.
Και φυσικά τις νέες τεχνολογίες όπως path tracing κτλ. 
 

Προσωπικά ξέρω πολύ καλά γιατί επιμένω στο pc gaming και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.
Επίσης, φαντάζομαι, πως βλέπουν τα λεφτά που ξοδεύουμε για να παίζουμε τα ίδια παιχνίδια με τις κονσόλες και θα σκάνε στα γέλια.
Πόσο μάλλον να βάλεις και κάποιον κονσολά εδώ να διαβάσει επιχειρήματα που προσπαθούμε να πείσουμε τους εαυτούς μας κυρίως, για το ότι αξίξει 1000€+ μια gpu. 
 

Με αυτές τις τιμές το pc gaming, ιδιαίτερα σε αναλύσεις 2κ και άνω, απλά θα κάνει πάσα κόσμο στις κονσόλες λίγο λίγο, ήδη έχει κάνει κάποιους από το κύκλο μου, που τελικά δεν το μετάνιωσαν στιγμή.

καλώς ή κακώς έτσι έχει. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

7 λεπτά πριν, wargasm είπε

Κάποτε όντως, το pc gaming απείχε εξαιρετικά πολύ σαν εμπειρία από τις κονσόλες και όντως δεν άλλαζες «στρατόπεδο» εύκολα αν ήσουν στο pc gaming. 
Πλέον όμως στο gaming κομμάτι η ψαλίδα έχει κλείσει σε βαθμό που μόνο αν θες μπορείς να διακρίνεις. 
 

Ένα τεράστιο ποσοστό παιχνιδιών πλέον βγαίνει και στις κονσόλες, και δεν μιλάμε για ΑΑΑ τίτλους που είναι αυτονόητο χρόνια τώρα.  

Το ποντίκι και το πληκτρολόγιο λειτουργεί και στις κονσόλες, καθώς και άλλου τύπου χειριστήρια (τιμονιερες, hotas κτλ)

Discord πλέον ενσωματωμένο και στις 2 μεγάλες κονσόλες. 
 

Όποτε τι λείπει σίγουρα;

Λείπει ένα fps counter να σε 'αποσπά' από το παιχνίδι, και τελικά να μην μπορείς να συγκρίνεις το setup / τη κάρτα / το overclock / undervolt σου με άλλους.
Και φυσικά τις νέες τεχνολογίες όπως path tracing κτλ. 
 

Προσωπικά ξέρω πολύ καλά γιατί επιμένω στο pc gaming και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.
Επίσης, φαντάζομαι, πως βλέπουν τα λεφτά που ξοδεύουμε για να παίζουμε τα ίδια παιχνίδια με τις κονσόλες και θα σκάνε στα γέλια.
Πόσο μάλλον να βάλεις και κάποιον κονσολά εδώ να διαβάσει επιχειρήματα που προσπαθούμε να πείσουμε τους εαυτούς μας κυρίως, για το ότι αξίξει 1000€+ μια gpu. 
 

Με αυτές τις τιμές το pc gaming, ιδιαίτερα σε αναλύσεις 2κ και άνω, απλά θα κάνει πάσα κόσμο στις κονσόλες λίγο λίγο, ήδη έχει κάνει κάποιους από το κύκλο μου, που τελικά δεν το μετάνιωσαν στιγμή.

καλώς ή κακώς έτσι έχει. 

Η κονσόλα ότι επιδόσεις και να έχει, και 4090 να πιασει, είναι εμπειρία κονσέρβα. Αυτό έχει αρχίσει λίγο λίγο να αλλάζει, όπως και τα τραγικά loading times που τα στρωσανε πλέον, αλλά παραμένει κονσέρβα. Και για να σταματήσει να είναι κονσέρβα, αναγκαστικά θα γίνει και αυτή pc. 

Παράδειγμα όπως είπα παραπάνω, κάποια παιχνίδια μου είναι αδύνατον να τα παίξω σε 16:9, όπως το CyberPunk και το fh5. Βάζω custom resolution 3840x1800  και είμαι άρχοντας. Στη κονσόλα, λε πουλεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Custom resolution 3840x1800 (για λίγο παραπάνω wideness) και είσαι okayish με DLSS Quality από θέμα latency

2060 - 2060super, κάτι τέτοιο

Σιγα μην εχει και 1030... Custom σαν  6700XT  εχουν πανω xbox+ps5 , παντως εχωντας και ολες τις κονσολες  και εγω ακομα πιο πολυ σε πισι παιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες εσυ κονσέρβα ο άλλος το λέει plug n’ play και piece of mind. 
 

Σε αντίθεση με τις χαοτικές παραμετροποιησεις που μπορείς να έχεις σε ένα pc, άλλοι βρίσκουν «την υγειά» τους σε ανάλυση 4κ oled. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, wargasm είπε

Αυτό που λες εσυ κονσέρβα ο άλλος το λέει plug n’ play και piece of mind. 
 

Σε αντίθεση με τις χαοτικές παραμετροποιησεις που μπορείς να έχεις σε ένα pc, άλλοι βρίσκουν «την υγειά» τους σε ανάλυση 4κ oled. 

 Ε για αυτό λέω άλλο κοινό το ένα άλλο το αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, wargasm είπε

Κάποτε όντως, το pc gaming απείχε εξαιρετικά πολύ σαν εμπειρία από τις κονσόλες και όντως δεν άλλαζες «στρατόπεδο» εύκολα αν ήσουν στο pc gaming. 
Πλέον όμως στο gaming κομμάτι η ψαλίδα έχει κλείσει σε βαθμό που μόνο αν θες μπορείς να διακρίνεις. 
 

Ένα τεράστιο ποσοστό παιχνιδιών πλέον βγαίνει και στις κονσόλες, και δεν μιλάμε για ΑΑΑ τίτλους που είναι αυτονόητο χρόνια τώρα.  

Το ποντίκι και το πληκτρολόγιο λειτουργεί και στις κονσόλες, καθώς και άλλου τύπου χειριστήρια (τιμονιερες, hotas κτλ)

Discord πλέον ενσωματωμένο και στις 2 μεγάλες κονσόλες. 
 

Όποτε τι λείπει σίγουρα;

Λείπει ένα fps counter να σε 'αποσπά' από το παιχνίδι, και τελικά να μην μπορείς να συγκρίνεις το setup / τη κάρτα / το overclock / undervolt σου με άλλους.
Και φυσικά τις νέες τεχνολογίες όπως path tracing κτλ. 
 

Προσωπικά ξέρω πολύ καλά γιατί επιμένω στο pc gaming και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.
Επίσης, φαντάζομαι, πως βλέπουν τα λεφτά που ξοδεύουμε για να παίζουμε τα ίδια παιχνίδια με τις κονσόλες και θα σκάνε στα γέλια.
Πόσο μάλλον να βάλεις και κάποιον κονσολά εδώ να διαβάσει επιχειρήματα που προσπαθούμε να πείσουμε τους εαυτούς μας κυρίως, για το ότι αξίξει 1000€+ μια gpu. 
 

Με αυτές τις τιμές το pc gaming, ιδιαίτερα σε αναλύσεις 2κ και άνω, απλά θα κάνει πάσα κόσμο στις κονσόλες λίγο λίγο, ήδη έχει κάνει κάποιους από το κύκλο μου, που τελικά δεν το μετάνιωσαν στιγμή.

καλώς ή κακώς έτσι έχει. 

Το Resident Evil Remake στο PS5 δεν έχει σχέση με αυτό ενός καλού PC, όπως και το κόστος.

Το Horizon Forbidden West στο resolution mode είναι unplayable για εμένα. Πλέον αν θέλεις την κορυφαία απόδοση γραφικών πρέπει να τα χώσεις για καλό PC. Αλλιώς κονσόλα ή ακόμη καλύτερα σταματάς να ασχολείσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν νομίζω κανείς που  είναι του pc να το γυρίσει αποκλειστικά σε κονσόλα. Είναι διαφορετικό το κοινό.

Μα το εγραψα και στο προηγουμενο μου σχολιο ουσιαστικα τι ειπα οτι το κοινο θα παραμεινει το ιδιο στο pc gaming και δυσκολα θα μεγαλωσει απο εδω και περα..Περα απο αυτο πιστευω οτι θα χασουμε εστω και μικρο ποσοστο του κοινου μας το οποιο θα μεταφερθει στην κονσολα.Και γιατι να μην το κανει αφου εχει budget λυση με 500€ και χωρις τα δραματα του Pc gaming.

Μακαρι να πεφτω εξω γιατι αν μικρυνουμε σαν κοινο μονο καλο δεν θα ειναι για εμας και γενικοτερα το Pc gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, icenex said:

Ενταξει πες εμεις εχουμε το μικροβιο του Pc gaming και αναβαθμιζουμε καθε τοσο και ας εχουν παει οι τιμες στο θεο.Για καποιον που θελει να εισελθει στον χωρο οι τιμες πραγματικα ειναι αποτρεπτικες.

Τωρα μου σκασε αναλαμπη να κοιταξω για το ps5..Ρε φιλε πλεον βρισκεις στοκ και μαλιστα σε τιμες msrp. 520€ η εκδοση με το bluray. Τι καρτα γραφικων αντιστοιχει σε ενα Playstation 5 θυμαται κανείς?

 

2070 Super + 

 

Αλλά μη το κοιτάς έτσι μόνο. Δες τι έβγαλαν με το τσιπ του PS4/PRO για παράδειγμα ( Tlou p2 )

Spoiler

Να δούμε αν βγει τον Σεπτέμβριο το "slim" μοντέλο με το αποσπώμενο drive ώστε να κινηθούμε κατάλληλα. Ευτυχώς βρίσκεται στοκ πλέον κ με παιχνιδαρο μέσα ( GoW Ragnarok ) ή κ μοναχό του. Γλυτώσαμε την κατάρα των bundles. Πλέον για μένα είναι λύση "ανάγκης". Έχασα ώρα να σεταρω το TLOU P1 @PC κ πάλι δεν αποδίδει όπως θα θελα κ σιχαθηκα. Δεν είχα χρόνο άλλο και προτίμησα να πάω να κοιμηθώ.

Γενικότερα δεν έχω διάθεση να παίζω με troubleshooting , patch & settings ( ή hardwareιλικια ).  μικρότερος είχα την αίσθηση να ασχοληθώ με ζήλο και λιγότερα νεύρα. Τώρα το βλέπω ως αγγαρεία απίστευτη. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ, σας ζήλεψα και ξηλώθηκα (χορηγός της gigabyte)

(+ δίπλα σε suprim 3090, ίδιο μήκος, δεν είναι τόσο γκουμούτσα τελικά)

4080.01.jpg

4080.02.JPG

4080.03.JPG

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

2070 Super +

Τι 2070 Super +?  RDNA 2.0 έχει το ps5 και συγκεκριμένα την RX 6700 με μια διαφοροποιήσει στην cache & memory bandwidth.
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-6700.c3716
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/playstation-5-gpu.c3934

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε οι 4080 users, καλορίζικες και καλοπαίχνιδες! Δώστε νούμερα και ρυθμίσεις να δουμε που βρισκόμαστε και εμείς οι πλεμπαίοι με zotac και σια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Α ρε ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ, σας ζήλεψα και ξηλώθηκα (χορηγός της gigabyte)

(+ δίπλα σε suprim 3090, ίδιο μήκος, δεν είναι τόσο γκουμούτσα τελικά)

4080.01.jpg

4080.02.JPG

4080.03.JPG

Η δωρεά σας προς τον κύριο Τζένσεν θα εκτιμηθεί δεόντως άμα τη αγορά του νέου του τζάκετ.

Με γεια!

27 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Kαι εγω τις παντρεψα την προηγουμενη εβδομαδα..

20230418_135444ψψψψψψψψψψψψψψψ.jpg

Εσύ τις έβαλες στο PC ή ακόμη εκτός; Με γεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...