Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Πάντως το dlss3 θέλει δουλίτσα ακόμα … παράδειγμα το cyberpunk με path tracing dlss quality δε παίζεται ακόμα και αν βάλεις dlss3 έχει μεγάλο latency αν δε το φτιαξουν αυτο δώρο άδωρο είναι 

Ειλικρινά, δεν έχω θέμα με latency, ακόμα και με dlssQ που είμαι min 65fps (με fg), που δεν το περίμενα. Με πόσα fps παίζεις;

Δεν λέω πως είναι ιδανικό, όπως σωστά λέει ο Herald, θες κανονικά τουλάχιστον 50fps πριν το ενεργοποιήσεις, αλλά όχι ότι δεν παίζεται κιόλας, καμμία σχέση.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά με υγεία !

c0bed0165cb3d822f2f844ec211591c50f95f71a

To % επί του τσιπακίου είναι πάντα παραπλανητικό. Δηλαδή η 4090 είναι στην ουσία xx80 super, ούτε καν Ti. Ε οκ, και; Αφού σε επιδόσεις μαδάει η κάρτα

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν θέλει δουλίτσα, έτσι δουλεύει η τεχνολογία, δεν γίνεται διαφορετικά.. Για να μπορέσει να φτιάξει το ενδιαμέσο frame θα πρέπει να έχει πρόσβαση στο 1ο και το 3ο. Αν δεν βγάζεις 50-60+ frames χώρις το DLSS 3 ναί είναι μεγάλο το latency

Ναι ξέρω πως δουλεύει απλά πιστεύω ότι θα πάρει βελτίωση όπως το dlss2 σε σχέση με το 1 … 

@chrisde μου φαίνεται αρκετά βαρύ για fps γύρω στα 67 βγάζω άμα ήταν κάνα 3rd πιθανών να μη το καταλάβαινα και καν.. στο balanced πάει νερό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει πες εμεις εχουμε το μικροβιο του Pc gaming και αναβαθμιζουμε καθε τοσο και ας εχουν παει οι τιμες στο θεο.Για καποιον που θελει να εισελθει στον χωρο οι τιμες πραγματικα ειναι αποτρεπτικες.

Τωρα μου σκασε αναλαμπη να κοιταξω για το ps5..Ρε φιλε πλεον βρισκεις στοκ και μαλιστα σε τιμες msrp. 520€ η εκδοση με το bluray. Τι καρτα γραφικων αντιστοιχει σε ενα Playstation 5 θυμαται κανείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Ναι ξέρω πως δουλεύει απλά πιστεύω ότι θα πάρει βελτίωση όπως το dlss2 σε σχέση με το 1 … 

@chrisde μου φαίνεται αρκετά βαρύ για fps γύρω στα 67 βγάζω άμα ήταν κάνα 3rd πιθανών να μη το καταλάβαινα και καν.. στο balanced πάει νερό 

Custom resolution 3840x1800 (για λίγο παραπάνω wideness) και είσαι okayish με DLSS Quality από θέμα latency

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Ενταξει πες εμεις εχουμε το μικροβιο του Pc gaming και αναβαθμιζουμε καθε τοσο και ας εχουν παει οι τιμες στο θεο.Για καποιον που θελει να εισελθει στον χωρο οι τιμες πραγματικα ειναι αποτρεπτικες.

Τωρα μου σκασε αναλαμπη να κοιταξω για το ps5..Ρε φιλε πλεον βρισκεις στοκ και μαλιστα σε τιμες msrp. 520€ η εκδοση με το bluray. Τι καρτα γραφικων αντιστοιχει σε ενα Playstation 5 θυμαται κανείς?

 

2060 - 2060super, κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν δεν βγάζεις 50-60+ frames χώρις το DLSS 3 ναί είναι μεγάλο το latency

 

35 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Πάντως το dlss3 θέλει δουλίτσα ακόμα … παράδειγμα το cyberpunk με path tracing dlss quality δε παίζεται ακόμα και αν βάλεις dlss3 έχει μεγάλο latency αν δε το φτιαξουν αυτο δώρο άδωρο είναι 

Τα λέμε τόσο καιρό αλλά κάποιοι πάνε να το πασάρουν ως τεχνολογία χωρίς μειονεκτήματα.

Ε, δεν γίνεται αυτό, πως να το κάνουμε. Τα fps του fg δεν είναι ίδια με τα πραγματικά.

8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ναι ξέρω πως δουλεύει απλά πιστεύω ότι θα πάρει βελτίωση όπως το dlss2 σε σχέση με το 1 … 

Τo latency δε γίνεται να πέσει, ήδη είναι ενεργοποιημένο το reflex. Βελτιώσεις θα του κάνουν στα artifacts.

8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

@chrisde μου φαίνεται αρκετά βαρύ για fps γύρω στα 67 βγάζω άμα ήταν κάνα 3rd πιθανών να μη το καταλάβαινα και καν.. στο balanced πάει νερό 

Ε αφού έχεις πραγματικά fps γύρω στα 40, άρα latency των 40. Άρα λογικό να το αισθάνεσαι βαρύ.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ε αφού έχεις πραγματικά fps γύρω στα 40, άρα latency των 40. Άρα λογικό να το αισθάνεσαι βαρύ.

Όχι, το latency είναι παραπάνω από ότι αν είχες 40 - that is the problem. Αν έχεις reflex ανοιχτό τα native 40 έχουν 25ms render latency, με το FG παίζει να φτάνεις τα 40-50, αφού ουσιαστικά δεν βλέπεις το 1ο frame μέχρι να γίνει render και το 2ο

 

@kkatzos To τέσταρα για να μη βγάζω νούμερα απτο μυαλό μου.

DLSS Q - FG OFF - REFLEX OFF = 45 - 48 fps - 100ms render latency περίπου 

DLSS Q - FG OFF - REFLEX ON = 43 - 45 fps - 40ms render latency περίπου

FG ON = 70 fps / 60-70 ms render latency. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Custom resolution 3840x1800 (για λίγο παραπάνω wideness) και είσαι okayish με DLSS Quality από θέμα latency

2060 - 2060super, κάτι τέτοιο

Τοσο χαμηλα?Γιατι νομιζα καπου κοντα σε 3070..

Τεσπα το ποιντ μου παραμενει οτι αυτες οι τιμες λειτουργουν αρνητικα για τον χωρο του Pc gaming.Και δεν μιλαω μονο για την πρασινη ειναι γενικο το κακο, μονο η ιντελ κατι εκανε στις τιμες αλλα χρειαζεται και πιο δυνατα μοντελα για να πεις οτι εχουμε ανταγωνισμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, icenex είπε

Τοσο χαμηλα?Γιατι νομιζα καπου κοντα σε 3070..

Τεσπα το ποιντ μου παραμενει οτι αυτες οι τιμες λειτουργουν αρνητικα για τον χωρο του Pc gaming.Και δεν μιλαω μονο για την πρασινη ειναι γενικο το κακο, μονο η ιντελ κατι εκανε στις τιμες αλλα χρειαζεται και πιο δυνατα μοντελα για να πεις οτι εχουμε ανταγωνισμο.

 

Δεν νομίζω κανείς που  είναι του pc να το γυρίσει αποκλειστικά σε κονσόλα. Είναι διαφορετικό το κοινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

@kkatzos To τέσταρα για να μη βγάζω νούμερα απτο μυαλό μου.

DLSS Q - FG OFF - REFLEX OFF = 45 - 48 fps - 100ms render latency περίπου 

DLSS Q - FG OFF - REFLEX ON = 43 - 45 fps - 40ms render latency περίπου

FG ON = 70 fps / 60-70 ms render latency. 

Ωραίος.

Κάνε ένα τελευταίο τεστ.

DLSS Q - FG OFF - REFLEX OFF αλλά με nv control panel fps cap = 45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν νομίζω κανείς που  είναι του pc να το γυρίσει αποκλειστικά σε κονσόλα. Είναι διαφορετικό το κοινό.

Αποκλειστικά όχι. Το να έχει κονσόλα και ένα απλό pc για τα βασικά είναι το πιο λογικό σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, icenex είπε

Ενταξει πες εμεις εχουμε το μικροβιο του Pc gaming και αναβαθμιζουμε καθε τοσο και ας εχουν παει οι τιμες στο θεο.Για καποιον που θελει να εισελθει στον χωρο οι τιμες πραγματικα ειναι αποτρεπτικες.

Τωρα μου σκασε αναλαμπη να κοιταξω για το ps5..Ρε φιλε πλεον βρισκεις στοκ και μαλιστα σε τιμες msrp. 520€ η εκδοση με το bluray. Τι καρτα γραφικων αντιστοιχει σε ενα Playstation 5 θυμαται κανείς?

 

The NVIDIA GeForce RTX 2070 is the PS5‘s closest performance-wise GPU counterpart. The NVIDIA GeForce RTX 2070 more closely matches the PS5’s performance in benchmarks, even while AMD GPUs, such as the Radeon RX 5700 XT, more closely resemble the Oberon GPU (PS5).

NVIDIA Turing architecture, 8GB of GDDR6 VRAM, and support for real-time ray tracing are all included in the RTX 2070.

Additionally, it is among the most power-efficient cards, which makes it a great option for players who wish to save their electricity costs.

Therefore, just though an RTX 2070 offers comparable performance to a PS5, it doesn’t follow that any gaming PC equipped with an RTX 2070 will have a PS5-like performance.

Even if a gaming PC has specs that appear to be comparable, PS5 games are specifically tailored to effectively leverage the specific components of the PS5. Therefore they will run more smoothly on the console.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ωραίος.

Κάνε ένα τελευταίο τεστ.

DLSS Q - FG OFF - REFLEX OFF αλλά με nv control panel fps cap = 45

Μόλις βγήκα απτό σπίτι αλλά σίγουρα θα έχει παραπάνω latency, το fps cap δε συγχρονίζει cpu + gpu όπως κάνει το reflex. Βέβαια σίγουρα θα είναι αρκετά πιο χαμηλά από uncapped

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Έχω βάλει 3840x1820 και δε μου δουλεύει το hdr

Κάπου το έχω ξανακούσει αυτό, δεν παίζω με hdr στο cyberpunk αλλά θα το δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...