Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ πάντως το ξεκαθάρισα, αν ειχε dlss η amd, την 7900xt ξεκάθαρα τώρα που είναι στα ίδια χρήματα / φτηνότερη. 

Εσυ μην πεταγεσαι μιλαω με τον fulgore τωρα , μου χαλας τον ειρμο :p

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ωραια θα σου κανω μια ερωτηση , εχεις μια 4070ti και μια 7900xt στα ιδια ακριβως χρηματα.

Συμφωνα με το tpu η 7900xt ειναι 10% πανω σε επιδοσεις σε raster και εχει 8 gb vram παραπανω.

Ποια θα αγοραζες και γτ?

Αν με ενδιέφερε το 4Κ όπως ο συμφορουμίτης Nisiotis, την 7900xt θα αγόραζα λόγω παραπάνω Vram προφανώς, και είναι και αυτή που προτείνω.

Αν επίσης είχα σκοπό την κάρτα να την κρατήσω πχ 4 και 5χρόνια(από άποψης Vram αξιοποίησης πάντα)όπως γράφουν που και που ορισμένοι, πάλι την 7900xt θα διάλεγα/πρότεινα.

Για 1440p όμως που παίζω και με ενδιαφέρει(και δεν έχω σκοπό να κρατήσω την κάρτα για ξέρω γω 5χρόνια), προτιμάω την 4070ti,και όχι τόσο για το περιβόητο RT.

Το Dlss 2 από τότε που παρουσιάστηκε στο Death Stranding, είναι μεγαλύτερο deal breaker για μένα από το RT. Το dlss3 και FG είναι ένα καλοδεχούμενο bonus.

Τέλος ακόμα και τα παραπάνω να προσπερνούσα, πάλι 4070ti θα διάλεγα και λόγω απαξίωσης/μεταπώλησης που πάσχουν πολύ οι amd κάρτες όπως και στο κομμάτι των εγγυήσεων που πάλι είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Αν με ενδιέφερε το 4Κ όπως ο συμφορουμίτης Nisiotis, την 7900xt θα αγόραζα λόγω παραπάνω Vram προφανώς, και είναι και αυτή που προτείνω.

Αν επίσης είχα σκοπό την κάρτα να την κρατήσω πχ 4 και 5χρόνια όπως γράφουν που και που ορισμένοι, πάλι την 7900xt θα διάλεγα/πρότεινα.

Για 1440p όμως που παίζω και με ενδιαφέρει(και δεν έχω σκοπό να κρατήσω την κάρτα για ξέρω γω 5χρόνια), προτιμάω την 4070ti,και όχι τόσο για το περιβόητο RT.

Το Dlss 2 από τότε που παρουσιάστηκε στο Death Stranding, είναι μεγαλύτερο deal breaker για μένα από το RT. Το dlss3 και FG είναι ένα καλοδεχούμενο bonus.

Τέλος ακόμα και τα παραπάνω να προσπερνούσα, πάλι 4070ti θα διάλεγα και λόγω απαξίωσης/μεταπώλησης που πάσχουν πολύ οι amd κάρτες όπως και στο κομμάτι των εγγυήσεων που πάλι είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

 

οκ με καλυψες  και παιρνω πισω οτι ειπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Εγώ ακομα περιμένω τον Aten-ra να μου αιτιολογησει πως η αλλαγή ονόματος κάνει μια κάρτα καλύτερη η όχι. Απορία το έχω να δω τι θα σκαρφιστεί. 

Με την απορία θα μείνεις  🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και οι δυο το ίδιο περίπου RT increase έχουν από γενιά σε γενιά, γιατί η μια είναι οκ και η άλλη σκουπίδι ??

Γιατι η μια εκανε το 8 σε 16 και η αλλη εκανε το 4 σε 8(τυχαια νουμερα).
Το ιδιο increase εχουν αλλα ειναι μια γενια πισω σε σχεση με την αλλη.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, BlurayMoviesGreece said:

Γιατι η μια εκανε το 8 σε 16 και η αλλη εκανε το 4 σε 8.
Το ιδιο increase εχουν αλλα ειναι μια γενια πισω σε σχεση με την αλλη.

Αυτό είναι κολοτούμπα με ελαφρά βήματα 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ πάντως το ξεκαθάρισα, αν ειχε dlss η amd, την 7900xt ξεκάθαρα τώρα που είναι στα ίδια χρήματα / φτηνότερη. 

FSR3 δε θα έρθει μέσα στο 23?Αν είναι περίπου στο ίδιο οπτικό αποτέλεσμα και μειώσουν τα artifacts του 2,δε βλέπω γιατί να πάρει κάποιος την 4070ΤΙ.Και ένα κλικ κάτω να είναι οπτικά πάλι καλύτερη επιλογή θα είναι λόγω Vram/Bus για 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αυτό είναι κολοτούμπα με ελαφρά βήματα 🤪

Γιατι ειναι κωλοτουμπα;
To Increase σε ενδιαφερει η ποσο γραφει το κοντερ;
Αν εσυ κανεις το 1€ 2€ και εγω κανω τα 1000€ σε 2000€ το ιδιο % increase δεν εχουμε ;
Aλλα εσυ εισαι με 2€ και εγω με 2000€.
Ετσι λοιπον και οι GPU εχουν το ιδιο increase % αλλα η AMD εφτασε το προπερσινο RT Performance και οχι το φετινο.
Θα επρεπε να γινει x4 για να ειναι ιδιο σαν  αποτελεσμα και οχι x2.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

4070 vs 3070

+20% σε Raster

+50% Vram

+20% παραπάνω τιμή αγοράς  (MSRP)

Κατά τα λεγόμενα εδώ μέσα,  τίμια κάρτα για τα σημερινά δεδομένα

 

7900ΧΤ vs 6900ΧΤ

+20% σε Raster

+ 25% Vram

- 11% χαμηλότερη τιμή αγοράς (MSRP)

Κατά τα λεγόμενα εδώ μέσα , σκουπίδι, χειρότερη κάρτα , πρέπει να είσαι τρελός να την αγοράσεις κλπ κλπ

🤪🙃

Δεν θα ξεφύγεις, ή θα παραδεχτείς ότι γράφεις αρλούμπες -- ή θα το παραδεχτώ εγώ. 

Οπότε, αν η 7900xt είχε ονομαστεί 7800xt θα είχαμε

7800XT vs 6800XT

+30% σε raster

+ 25% vram

+38% υψηλότερη τιμή αγοράς (MSRP)

Άρα η αλλαγή ΟΝΟΜΑΤΟΣ κάνει την κάρτα....χειρότερη μας λέει ο Atenras. Μάλιστα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, BlurayMoviesGreece said:

Γιατι ειναι κωλοτουμπα;
To Increase σε ενδιαφερει η ποσο γραφει το κοντερ;
Αν εσυ κανεις το 1€ 2€ και εγω κανω τα 1000€ σε 2000€ το ιδιο % increase δεν εχουμε ;
Aλλα εσυ εισαι με 2€ και εγω με 2000€.
Ετσι λοιπον και οι GPU εχουν το ιδιο increase % αλλα η AMD εφτασε το προπερσινο RT Performance και οχι το φετινο.

Γενιά σε γενιά μιλάγαμε και έκανες την κολοτούμπα σε AMD vs NVIDIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αύριο η ΑΜD αποφασίσει να αλλάξει όνομα στην 7900xt, την πάτησαν οι κάτοχοι, πλέον θα έχουν στα χέρια τους χειρότερη κάρτα. Παρόλο που θα αποδίδει το ίδιο και θα κοστίζει το ίδιο.

Σε τεχνολογικό φορούμ αυτά, απλά για να δικαιολογησούμε την ανεπάρκεια της AMD. Ακού εδώ τι σκέφτηκε ο θεός :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και οι δυο το ίδιο περίπου RT increase έχουν από γενιά σε γενιά, γιατί η μια είναι οκ και η άλλη σκουπίδι ??

42 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

4070 vs 3070

+20% σε Raster

+50% Vram

+20% παραπάνω τιμή αγοράς  (MSRP)

Κατά τα λεγόμενα εδώ μέσα,  τίμια κάρτα για τα σημερινά δεδομένα

 

7900ΧΤ vs 6900ΧΤ

+20% σε Raster

+ 25% Vram

- 11% χαμηλότερη τιμή αγοράς (MSRP)

Κατά τα λεγόμενα εδώ μέσα , σκουπίδι, χειρότερη κάρτα , πρέπει να είσαι τρελός να την αγοράσεις κλπ κλπ

🤪🙃

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Γενιά σε γενιά μιλάγαμε και έκανες την κολοτούμπα σε AMD vs NVIDIA

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Westbaum είπε

FSR3 δε θα έρθει μέσα στο 23?Αν είναι περίπου στο ίδιο οπτικό αποτέλεσμα και μειώσουν τα artifacts του 2,δε βλέπω γιατί να πάρει κάποιος την 4070ΤΙ.Και ένα κλικ κάτω να είναι οπτικά πάλι καλύτερη επιλογή θα είναι λόγω Vram/Bus για 4Κ.

Γιατί το sharpness του FSR για εμένα δεν παλεύεται. Καθόλου. Και 1000€ να μου ζητήσει ο πέτσας απλά για το DLSS θα τα έδινα. Αλλά το έχω ξεκαθαρίσει, αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου, υπάρχουν παιδιά εδώ που τους αρέσει το sharpen οπότε δεν το θέτω σαν επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:


Μάλιστα.

Η κάρτα ονομάζεται RX 7900XT , εσύ ονόμασε την όπως θέλεις και κάνε ότι συγκρίσεις θέλεις,  η AMD την έβγαλε για να αντικαταστήσει την 6900ΧΤ στα $900 αφού δεν είχε πλέον προϊόν σε αυτό το segment (η τιμή της 6900XT είχε αλλάξει κάτω από τα $900).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...