Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kαποια στιγμη
Με driver updates μπορει
Raster Raster Raster

3 φανταστικοι κοσμοι
Οταν ζεις στη πραγματικοτητα κοιτας τι γινεται τωρα και προχωρας.
Τιποτα δεν θα παιξει σε Raster ,ειδικα σε mid range το DLSS/FSR ειναι μονοδρομος.
Το RT μονο οσοι επιλεγουν κοκκινες το σνομπαρουν, για ολους τους υπολοιπους ανηκει μεσα στα Ultra settings.
Τα Ultra δεν τα πατε σε High για κανενα λογο ειναι ντροπη, το να εχετε μονιμα κλειστο το RT ειναι οκ, πρεπει να σε καιει για να ασχοληθεις.

Το Latency ειναι σχετικο, εδω υπαρχει κοσμος που δεν καταλαβαινει διαφορα απο 60Hz σε 144Hz, απο 1080p σε 4Κ και απο RT ON σε RT Off και θα καταλαβει μεταβολες στο Latency σε ms;
Φυσικα και δεν ειναι το ιδιο να παιζεις native 100FPS με FG 100FPS οπως δεν ειναι το ιδιο ο κοκκινος να παιζει σε 40FPS και ο πρασινος στα 90FPS λογο καλυτερου RT + FG.
Oταν εχεις FG εχεις την επιλογη να το βαλεις η να μη το βαλεις, οταν δεν εχεις επιλογη για FG τοτε τα τρως και δεν μιλας.
ο ενας θα αλλαξει καρτα η θα παιζει κατω απο 60 ο αλλος θα βαλει FG θα παιζει στα 90FPS απλα θα εχει λιγο παραπανω Latency που πιθανοτατα δεν θα το καταλαβει.
Μιλαμε για καταστασεις μπορω να παιξω δεν μπορω να παιξω και οχι τι ειναι ιδιο.
Στην αναγκη λοιπον απο το να μη παιξει , θα το βαλεις και θα παιξεις αλλιως κατσε να βλεπεις αλλους να παιζουν στο youtube "γιατι δεν ειναι ιδιο".

Για θυμησέ μου πως το Resident Evil 4 Remake χρειάζεται FSR/DLSS για να παίξει;

Για θυμησέ μου ένα άλλο παιχνίδι φέτος που δεν τρέχει παραμόνο αν χρησιμοποιήσεις FSR/DLSS; 

Όσο αφορά τους drivers της AMD ρίξε μια ματιά στο finewine technology. Τρανταχτώ παράδειγμα η RX 480 που έχω στην κατοχή μου. Όταν προτοβγήκε ήταν λίγο πίσω απο την rtx 1060. Τώρα είναι πολύ μπροστά σε επιδόσεις. Αρα δεν μιλάμε υποθετικά.

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνεις. Καλά τα features της πράσινης αλλά όχι να έρχονται σε βάρος Raster και γενικότερα του πορτοφολιού μας. 

H RTX 4070 με τις επιδώσεις που έχει κανονικά θα έπρεπε να είναι η RTX 4060.

Επεξ/σία από DestinyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.caseking.de/en/pc-components/graphics-cards/nvidia/geforce-rtx-4070?sSort=3

Αν παίξουν οι 2fan στα 600€ είναι τίμιες.

Επεξ/σία από Inler
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Για θυμησέ μου πως το Resident Evil 4 Remake χρειάζεται FSR/DLSS για να παίξει;

Για θυμησέ μου ένα άλλο παιχνίδι φέτος που δεν τρέχει παραμόνο αν χρησιμοποιήσεις FSR/DLSS; 

Όσο αφορά τους drivers της AMD ρίξε μια ματιά στο finewine technology. Τρανταχτώ παράδειγμα η RX 480 που έχω στην κατοχή μου. Όταν προτοβγήκε ήταν λίγο πίσω απο την rtx 1060. Τώρα είναι πολύ μπροστά σε επιδόσεις. Αρα δεν μιλάμε υποθετικά.

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνεις. Καλά τα features της πράσινης αλλά όχι να έρχονται σε βάρος Raster και γενικότερα του πορτοφολιού μας. 

 

Για το price range που συζηταμε το RE4 Remake θελει DLSS/FSR αν δεν θες να παιζεις κατω απο 60FPS.
Screenshot_42.jpg
Η Rx 480 βγηκε το 2016 για να δεις εσυ κανονικους drivers ηρθε το 2022.
Περασαν δηλαδη 6 χρονια για να φτασει τη 1060.
Τι να σου πω παρε 7800xt και παρακαλα σε 6 χρονια να φτασεις τη 4070.
Ο Αγιος Φανουριος να σας φωτισει.
https://akispetretzikis.com/recipe/1400/fanoyropita

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το @Aten-Ra vs @Herald το @kkatzos vs @BlurayMoviesGreece έχει γίνει το αγαπημένο μου δίδυμο… η ώρα στη δουλειά περνάει τόσο ευχάριστα ποπ κορν δεν έχω μόνο … ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου ο θεός να σας έχει καλα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Inler είπε

https://www.caseking.de/en/pc-components/graphics-cards/nvidia/geforce-rtx-4070?sSort=3

Αν παίξουν οι 2fan στα 600€ είναι τίμιες.

Nα τα βαζεις σε "Spoiler" μη τα βλεπουν ετσι αποτομα γιατι εχουμε και καρδιακους.
Πασχαλιατικα να βλεπεις Asus TUF 4070 659€ θα τους κοπει η ορεξη και δεν θα μπορουν να φανε αρνι τη κυριακη οσοι εχουν παραγγειλει/αγορασαν 6800xt με 600-700€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για το price range που συζηταμε το RE4 Remake θελει DLSS/FSR αν δεν θες να παιζεις κατω απο 60FPS.
Screenshot_42.jpg
Η Rx 480 βγηκε το 2016 για να δεις εσυ κανονικους drivers ηρθε το 2022.
Περασαν δηλαδη 6 χρονια για να φτασει τη 1060.
Τι να σου πω παρε 7800xt και παρακαλα σε 6 χρονια να φτασεις τη 4070.
Ο Αγιος Φανουριος να σας φωτισει.
https://akispetretzikis.com/recipe/1400/fanoyropita

 

Ποιος σου είπε ότι οι drivers για την rx 480 έφτιαξαν το 2022 μετά απο 6 χρόνια... Οτι νά'ναι πραγματικά.

Εδώ ο πέτσινος θα σου βγάλει στο μέλλον rtx 5050 με ταμπέλα και τιμή rtx 5070 και θα συνεχίζεις να λες ότι έχει RT και αντισταθμίζει την διαφορά με DLSS. Καλή συνέχεια δεν βγάζουμε νόημα.

Επεξ/σία από DestinyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Nα τα βαζεις σε "Spoiler" μη τα βλεπουν ετσι αποτομα γιατι εχουμε και καρδιακους.
Πασχαλιατικα να βλεπεις Asus TUF 4070 659€ θα τους κοπει η ορεξη και δεν θα μπορουν να φανε αρνι τη κυριακη οσοι εχουν παραγγειλει/αγορασαν 6800xt με 600-700€.

😍🤣

Spoiler

1.jpg.c2dbc5b341992234be59728e9cef6e85.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Ποιος σου είπε ότι οι drivers για την rx 480 έφτιαξαν το 2022 μετά απο 6 χρόνια... Οτι νά'ναι πραγματικά.

Εδώ ο πέτσινος θα σου βγάλει στο μέλλον rtx 5050 με ταμπέλα και τιμή rtx 5070 και θα συνεχίζεις να λες ότι έχει RT. Καλή συνέχεια δεν βγάζουμε νόημα.

O πετσινος και η Λυσσα οτι και να λεμε θα βγαλουν αυτα που θελουν και στη τιμη που θελουν.
Εσυ το μονο ουσιαστικο που μπορεις να κανεις η να επιλεξεις αυτο που νομιζεις οτι σου κανει περισσοτερο ή να μεινεις με αυτο που εχεις.
Και να μεινεις με αυτο που εχεις,θα βρεθουν αλλοι 100 που θα πανε να το αγορασουν οσο και να εχει.
Τα γιαλαντζι μποικοταζ το μονο που θα καταφερουν ειναι να σε κανουν να μη παιζεις πισματικα και οσο τα χρονια περνανε καποια στιγμη και να θες δεν θα μπορεις να παιζεις γιατι οι υποχρεωσεις τρεχουν και αυξανονται.
Οποτε ολα αυτα τα περιμενε και περιμενε ,skip skip skip δεν ξερω κατα ποσο θα σε οφελησουν.

Ray Tracing εχουν ολες το θεμα ειναι κατα ποσο μπορουν να το χρησιμοποιησουν.
Καλυτερα να μπορεις να το χρησιμοποιησεις και να βλεπεις 90% Vram Usage με 12gb παρα να το εχεις κλειστο και να εισαι στο 60% για να λες οτι εχεις 16gb.
 

11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

😍🤣

  Απόκρυψη περιεχομένων

1.jpg.c2dbc5b341992234be59728e9cef6e85.jpg

 

LoL το αλλαξαν;
Οταν το κοιταξα ειχε 659€ η Non-OC.
Δεν πειραζει μια χαρα ειναι και οι Windforce, Ventus 3X στα 659€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εποχές GTX 970 δεν θα έχουμε ξανά από πέτσινο. 1080ti θα θυμόμαστε και ενα δάκρυ θα κυλά.

Ήταν οι  gpu ΠΑΣΟΚ εποχές της nvidia... Τότε που δεν ξεστολιζες δέντρο, απλώς το πέταγες στα σκουπίδια γιατί την επόμενη χρονιά έπαιρνες καινούριο και στα @@ σου. 😀 

Αυτές είναι οι τιμές, αυτή είναι η ζωή μας τώρα, ότι θέλουν(μας) κάνουν ούτως ή άλλως.
Η νοσταλγία είναι για τους ρομαντικούς, όχι για τους ρεαλιστές. Μεγαλώνω και μπαίνω στην λουπα της αμπελοφιλοσοφίας να με συγχωράτε... Στο επόμενο post θα βγάλω και εγώ ένα πινακακι από το new Benchmark μας 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

4Κ60

High όχι Ultra και χωρίς RT χωρίς upscaling διευκρίνιση 

Μιλάω με τιμές που κάποτε αγόραζες ναυαρχίδα. Πάνω από κει πχ άνω τών 900 και ειδικότερα κάτι 1200+ € δε δίνω για γραφικα εκτός και το hardware μεταμορφώνεται σε ανδροειδή ρομπότ και ικανοποιεί άλλες λειτουργίες στο σπίτι όπως μαγείρεμα και σφουγγάρισμα και τίποτε * άλλο * χαχ

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

High όχι Ultra και χωρίς RT χωρίς upscaling διευκρίνιση 

Μιλάω με τιμές που κάποτε αγόραζες ναυαρχίδα. Πάνω από 1200+ δε δίνω για γραφικα εκτός και το hardware μεταμορφώνεται σε ανδροειδή ρομπότ και ικανοποιεί άλλες λειτουργίες στο σπίτι όπως μαγείρεμα και σφουγγάρισμα χαχ

 

Kαι High να πεσεις και το RT να κλεισεις για 4Κ60 Native (16gb Vram) για παλια games θες 6950xt για τα νεα 7900xt ή 7900xtx μεταχειρισμενη.
Μαλλον θα πρεπει να ανεβεις budget ή να περιμενεις τη 5070 μηπως και στις 5000 αλλαξει η τιμολογηση.
Εκει θα φανει αν οι 4000 ηταν ακριβες για να ξεφορτωθουν τις 3000 ή οντως ανεβασαν τιμες γιατι ειδαν οτι πουλαγαν στη περιοδο του mining.
Το γιατι ανεβασαν τιμες οι 7000 ποτε δεν το καταλαβα(ιδιες τιμες κατωτερα μοντελα με αλλο ονομα).
Στοκ δεν ειχαν, τη περιοδο του mining δεν πουλαγαν, απλα βρηκαν την ευκαιρια να το παιξουν ανταγωνιστες μονο στις τιμες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DestinyGR είπε

 η RX 480 που έχω στην κατοχή μου. Όταν προτοβγήκε ήταν λίγο πίσω απο την rtx 1060. Τώρα είναι πολύ μπροστά σε επιδόσεις. Αρα δεν μιλάμε υποθετικά.

Αστικός μύθος είναι αυτός, ολοι το λένε αλλά δεν ισχύει 😁

Πριν κάνα χρόνο κάποιος το είχε ξαναγράψει, πήρα τα 50 τελευταία παιχνίδια απτό game gpu, όχι μόνο δεν πέρασε μπροστά η 480 αλλά ανοίξει και η ψαλίδα, lol 😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Αστικός μύθος είναι αυτός, ολοι το λένε αλλά δεν ισχύει 😁

Πριν κάνα χρόνο κάποιος το είχε ξαναγράψει, πήρα τα 50 τελευταία παιχνίδια απτό game gpu, όχι μόνο δεν πέρασε μπροστά η 480 αλλά ανοίξει και η ψαλίδα, lol 😁😁

Το ίδιο λέγαμε πριν 3 χρόνια και τότε είχε επιβεβαιωθεί. Είχαμε βάλει και τις Vega vs GTX1080 στο παιχνίδι.

Αλλά όντως πριν κάνα χρόνο πλέον δεν ίσχυε. Η AMD παράτησε τις παλιές φαίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το ίδιο λέγαμε πριν 3 χρόνια και τότε είχε επιβεβαιωθεί. Είχαμε βάλει και τις Vega vs GTX1080 στο παιχνίδι.

Αλλά όντως πριν κάνα χρόνο πλέον δεν ίσχυε. Η AMD παράτησε τις παλιές φαίνεται.

Η amd ναι, το community όχι

https://www.amernimezone.com/

Custom drivers (βασισμένοι στους επίσημους) που δίνουν extra juice για τις παλιές amd gpu για όποιον ενδιαφέρεται.

Sorry για το off-topic, συνεχίστε τους τσακωμούς.😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Εσυ αλλαζεις αποψεις αναλογα με το τι Hw εχεις στο πισι ,σταματηστε τις κωλοτουμπες ακομα και σωστα να ειναι αυτα που γραφετε εκτιθεστε

Μιας και απάντηση σε αυτό που έγραψα δεν πήρα, ας κάνω ένα τελευταίο κόπο.

Οταν λές σε κάποιον ότι εκτίθεται σε κάτι, οφείλεις να του πεις τι ακριβώς είναι αυτό και σε τι είναι λάθος.

Αν πάλι είναι τελικά σωστά αυτά που γράφει, αναιρεί πλήρως όλο αυτό......

Με τέτοια σχόλια, οι μόνοι που εκτίθεστε είσαστε αυτοί που τα γράφετε.

Και εννοείται ότι άλλαξα άποψη μετά και τα του Νοεμβρίου που άλλαξε στροφή η Amd στην πολιτική της, όπως άλλαξαν άποψη και πολλοί άλλοι.

Για να δούμε εγώ που εκτίθεμαι τι είχα γράψει πίσω στον Γενάρη όταν πρωτο παρουσιάστηκε η 4070ti, σχεδόν 2 μήνες πριν την προσφορά του Πλαισιου.

Κρίμα πραγματικά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...