Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το FG καλως η κακως θα δωσει αλλον 1 χρονο ζωη σε ολες τις 4000 οσο και αν το κραζουν οι κοκκινοφρουροι.
Βεβαια οταν και αν βγει το FSR 3 και ειναι αντιστοιχο του DLSS 3.0 τοτε ως δια μαγιας και οι 7000κλαινμαιν θα γινουν "αναλογες" των 4000 μεχρι τοτε ειναι fake frame.

Άσε το fake frame. Για το latency μιλάω. Που αν δεν είναι προ-FG πάνω από 50 fps την καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Επίσης τι χρόνο ζωής; Υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια;

Θα παρακαλάμε το Jensen να πληρώσει για να το βάλουν;

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι δεν είναι το ίδιο λυπάμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Άσε το fake frame. Για το latency μιλάω. Που αν δεν είναι προ-FG πάνω από 50 fps την καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Επίσης τι χρόνο ζωής; Υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια;

Θα παρακαλάμε το Jensen να πληρώσει για να το βάλουν;

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι δεν είναι το ίδιο λυπάμαι...

Το fg μαμαει όταν ο dev το χρησιμοποιεί για να σου δώσει visuals, πχ path cyberpunk. Το FG δεν μαμαει όταν ο dev το χρησιμοποιεί για να γίνει το παιχνίδι playable,  πχ hogwarts, γιατί χωρίς FG δεν τραβάει ο 12900k, βλέπεις γέρασε πρόωρα 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Ναι. Κάποια στιγμή η AMD θα βγάλει το FSR 3 όπως και με τις προηγούμενες τεχνολογίες (π.χ GSync/Freesync). Αν βάλεις στην εξίσωση το πολύ καλύτερο Raster της rx 6950 καθώς και την επιπλέον VRAM η επιλογή της είναι μονόδρομος.

Με driver updates μπορεί να φτιάξει και την διαφορά σε RT, η NVIDIA όμως κρίνοντας απο την ιστορία της δεν θα σου δώσει σχεδόν ποτέ boost στο Raster. Αν τώρα κάποιον τον καίει τόσο πολύ το να έχει RT δεν νομίζω να πάει σε κάτι λιγότερο απο RTX 4070 ti / 4080.

Kαποια στιγμη
Με driver updates μπορει
Raster Raster Raster

3 φανταστικοι κοσμοι
Οταν ζεις στη πραγματικοτητα κοιτας τι γινεται τωρα και προχωρας.
Τιποτα δεν θα παιξει σε Raster ,ειδικα σε mid range το DLSS/FSR ειναι μονοδρομος.
Το RT μονο οσοι επιλεγουν κοκκινες το σνομπαρουν, για ολους τους υπολοιπους ανηκει μεσα στα Ultra settings.
Τα Ultra δεν τα πατε σε High για κανενα λογο ειναι ντροπη, το να εχετε μονιμα κλειστο το RT ειναι οκ, πρεπει να σε καιει για να ασχοληθεις.

21 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Άσε το fake frame. Για το latency μιλάω. Που αν δεν είναι προ-FG πάνω από 50 fps την καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Επίσης τι χρόνο ζωής; Υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια;

Θα παρακαλάμε το Jensen να πληρώσει για να το βάλουν;

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι δεν είναι το ίδιο λυπάμαι...

Το Latency ειναι σχετικο, εδω υπαρχει κοσμος που δεν καταλαβαινει διαφορα απο 60Hz σε 144Hz, απο 1080p σε 4Κ και απο RT ON σε RT Off και θα καταλαβει μεταβολες στο Latency σε ms;
Φυσικα και δεν ειναι το ιδιο να παιζεις native 100FPS με FG 100FPS οπως δεν ειναι το ιδιο ο κοκκινος να παιζει σε 40FPS και ο πρασινος στα 90FPS λογο καλυτερου RT + FG.
Oταν εχεις FG εχεις την επιλογη να το βαλεις η να μη το βαλεις, οταν δεν εχεις επιλογη για FG τοτε τα τρως και δεν μιλας.
ο ενας θα αλλαξει καρτα η θα παιζει κατω απο 60 ο αλλος θα βαλει FG θα παιζει στα 90FPS απλα θα εχει λιγο παραπανω Latency που πιθανοτατα δεν θα το καταλαβει.
Μιλαμε για καταστασεις μπορω να παιξω δεν μπορω να παιξω και οχι τι ειναι ιδιο.
Στην αναγκη λοιπον απο το να μη παιξει , θα το βαλεις και θα παιξεις αλλιως κατσε να βλεπεις αλλους να παιζουν στο youtube "γιατι δεν ειναι ιδιο".

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kαποια στιγμη
Με driver updates μπορει
Raster Raster Raster

3 φανταστικοι κοσμοι
Οταν ζεις στη πραγματικοτητα κοιτας τι γινεται τωρα και προχωρας.
Τιποτα δεν θα παιξει σε Raster ,ειδικα σε mid range το DLSS/FSR ειναι μονοδρομος.
Το RT μονο οσοι επιλεγουν κοκκινες το σνομπαρουν, για ολους τους υπολοιπους ανηκει μεσα στα Ultra settings.
Τα Ultra δεν τα πατε σε High για κανενα λογο ειναι ντροπη, το να εχετε μονιμα κλειστο το RT ειναι οκ, πρεπει να σε καιει για να ασχοληθεις.

Το Latency ειναι σχετικο, εδω υπαρχει κοσμος που δεν καταλαβαινει διαφορα απο 60Hz σε 144Hz, απο 1080p σε 4Κ και απο RT ON σε RT Off και θα καταλαβει μεταβολες στο Latency σε ms;
Φυσικα και δεν ειναι το ιδιο να παιζεις native 100FPS με FG 100FPS οπως δεν ειναι το ιδιο ο κοκκινος να παιζει σε 40FPS και ο πρασινος στα 90FPS λογο καλυτερου RT + FG.
Oταν εχεις FG εχεις την επιλογη να το βαλεις η να μη το βαλεις, οταν δεν εχεις επιλογη για FG τοτε τα τρως και δεν μιλας.
ο ενας θα αλλαξει καρτα η θα παιζει κατω απο 60 ο αλλος θα βαλει FG θα παιζει στα 90FPS απλα θα εχει λιγο παραπανω Latency που πιθανοτατα δεν θα το καταλαβει.
Μιλαμε για καταστασεις μπορω να παιξω δεν μπορω να παιξω και οχι τι ειναι ιδιο.
Στην αναγκη λοιπον απο το να μη παιξει , θα το βαλεις και θα παιξεις.

3080 εχω να σου πω ποσα παιχνιδια εχω παιξει με rt που  κανει διαφορα οχι κατι χαζα τυπου sottr που απλα σου ριχνει τις επιδοσεις χωρις να βλεπεις διαφορα στην εικονα. Και οταν λεω εχω παιξει οχι να χαζολογήσω απλα ,να καστω να τα τελειωσω. Κανενα ,zero ,μηδεν.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Ναι. Κάποια στιγμή η AMD θα βγάλει το FSR 3 όπως και με τις προηγούμενες τεχνολογίες (π.χ GSync/Freesync). Αν βάλεις στην εξίσωση το πολύ καλύτερο Raster της rx 6950 καθώς και την επιπλέον VRAM η επιλογή της είναι μονόδρομος.

Αφου η Amd μια ζωή μονόδρομος είναι χωρις θέματα, τότε γιατί όλοι αγοράζουν/κοιτάζουν nvidia?

Αφού η 6950xt είναι τόσο δυνατή, γιατί η τιμή της έχει πέσει στα τάρταρα?

Ο Steve του hardware unboxed που από τους πρώτους τόνισε το θέμα της Vram, γιατί στο πρόσφατο video του ανέφερε σαν αντιπρόταση της 4070 την 6800xt με 16gb Vram, αλλά όπως είπε και ο ίδιος μεταξύ των 2 θα διάλεγε την κουτσή 4070(στο 25:40-25:50 του video?

Αφού η 7900xt με τα 20gb Vram και καλύτερη απόδοση σε 4Κ είναι τόσο καλή, γιατί η Amd την έκανε price drop 50δολλαρίων?

Τέλος ειλικρινής ερώτηση. Αφού έχουμε παγκοσμίως πληθωρισμό και έχουν ακριβύνει κυριολεκτικά τα πάντα(μέχρι και οι ίδιες οι κονσολες όπως και σε Amd μεριά), γιατί ορισμένοι περιμένανε να δούνε χαμηλότερες ή ίδιες τιμές σε σχέση με πχ προηγούμενες χρονιές?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Oταν εχεις FG εχεις την επιλογη να το βαλεις η να μη το βαλεις, οταν δεν εχεις επιλογη για FG τοτε τα τρως και δεν μιλας.

🤣

Καλά το είπες. "Οταν".

Όταν έχεις RTX4000 αλλά δεν έχεις την επιλογή για FG, τι γίνεται;

Δε σε είδα κάπου να το σχολιάζεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αφου η Amd μια ζωή μονόδρομος είναι χωρις θέματα, τότε γιατί όλοι αγοράζουν/κοιτάζουν nvidia?

Αφού η 6950xt είναι τόσο δυνατή, γιατί η τιμή της έχει πέσει στα τάρταρα?

Ο Steve του hardware unboxed που από τους πρώτους τόνισε το θέμα της Vram, γιατί στο πρόσφατο video του ανέφερε σαν αντιπρόταση της 4070 την 6800xt με 16gb Vram, αλλά όπως είπε και ο ίδιος μεταξύ των 2 θα διάλεγε την κουτσή 4070(στο 25:40-25:50 του video?

Αφού η 7900xt με τα 20gb Vram και καλύτερη απόδοση σε 4Κ είναι τόσο καλή, γιατί η Amd την έκανε price drop 50δολλαρίων?

Τέλος ειλικρινής ερώτηση. Αφού έχουμε παγκοσμίως πληθωρισμό και έχουν ακριβύνει κυριολεκτικά τα πάντα(μέχρι και οι ίδιες οι κονσολες όπως και σε Amd μεριά), γιατί ορισμένοι περιμένανε να δούνε χαμηλότερες ή ίδιες τιμές σε σχέση με πχ προηγούμενες χρονιές?

Εσυ αλλαζεις αποψεις αναλογα με το τι Hw εχεις στο πισι ,σταματηστε τις κωλοτουμπες ακομα και σωστα να ειναι αυτα που γραφετε εκτιθεστε

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Να αποδίδει 4Κ60fps high preset (single story games) & 1440p 144fps (mp τύπου warzone) έως 650€ αυτό το καρτονι ψάχνω χωρίς stuttering & 16GB vram. 

 

Δηλαδή θέλεις μια 4080 στην μισή τιμή, λογικά πράγματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

επιδοσεις 3080 και ουτε ,3 χρονια μετα με msrp 100 δολαρια πιο κατω ,να γελασεις η να κλαψεις?

Έχεις δίκιο, δεν το συζητώ. Ωστόσο, πες μου τι πρέπει να κάνει (αγοράσει) κάποιος ο οποίος έχει ξεμείνει με τις τίμιες 2060/2070/2070s; Έχω τη ventus 2070s, με τρώει ο αντίχειράς μου να πάρω κάρτα, θέλω να δροσίσουν το κορμάκι μου τα dlss3+fg. Διαβάζοντας τις παρουσιάσεις των νέων καρτών γραφικών, διαπιστώνω πως το value τους βρίσκεται στα τάρταρα. Τραγική η τιμή της 4070ti (στα 700 τρώγεται), τραγική η τιμή της 4070 (κάρτα των 500 ευρώ). Δυστυχώς, στο τέλος της ημέρας, οι τιμές είναι αυτές. Να μείνω με την 2070s; Να το γυρίσω στο console gaming; Να πάρω στον Θωμά ένα rack; Τι να κάνω;

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Έχεις δίκιο, δεν το συζητώ. Ωστόσο, πες μου τι πρέπει να κάνει (αγοράσει) κάποιος ο οποίος έχει ξεμείνει με τις τίιμιες 2060/2070/2070s; Έχω τη ventus 2070s, με τρώει ο αντίχειράς μου να πάρω κάρτα, θέλω να δροσίσουν το κορμάκι μου τα dlss3+fg. Διαβάζοντας τις παρουσιάσεις των νέων καρτών γραφικών, διαπιστώνω πως το value τους βρίσκεται στα τάρταρα. Τραγική η τιμή της 4070ti (στα 700 τρώγεται), τραγική η τιμή της 4070 (κάρτα των 500 ευρώ). Δυστυχώς, στο τέλος της ημέρας, οι τιμές είναι αυτές. Να μείνω με την 2070s; Να το γυρίσω στο console gaming; Να πάρω στον Θωμά ένα rack; Τι να κάνω;

θες να σου απαντησω? τπτ μεχρι να βαλουν μυαλο.

μπες με team viewer και παιξε απο μενα :lol:

και να σας πω και το αλλο γτ κοιτατε τιμες 3xxx ,τις 3xxx τις μοσχοπληρωνες αλλα εσκαβες και εβγαζες και κερδος στο τελος ,τωρα απλα αγορζεις καινουριο πετσινο στον τζενσεν και σακακι στη λιζα 😛

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

🤣

Καλά το είπες. "Οταν".

Όταν έχεις RTX4000 αλλά δεν έχεις την επιλογή για FG, τι γίνεται;

Δε σε είδα κάπου να το σχολιάζεις αυτό.

Το DLSS 3.0 εχει βγει μερικους μηνες ειμαστε ακομα στη μεταβαση.
Πολλα παλια games εχουν ή θα εχουν συντομα και ολα τα καινουρια το εχουν day 1 η στο πρωτο patch.
Συνολικα ειναι παρα πολλα οταν FSR 3 δεν εχει ουτε 1.
Υποτιθεται θα εβγαινε Q1 2023 και κοντεβουμε Q3 2023.
Για τα mid και Low μοντελα(7800 7700 7600) δεν το συζητω ντρεπονται να τα βγαλουν ,μαλλον θα τα δουμε ολα μαζι παρεα με τις 5000.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

θες να σου απαντησω? τπτ μεχρι να βαλουν μυαλο.

Κατάλαβα, θα περιμένω το rack του Θωμά😜...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εσυ αλλαζεις αποψεις αναλλογα με το τι Hw εχεις στο πισι ,σταματηστε τις κωλοτουμπες ακομα και σωστα να ειναι αυτα που γραφετε εκτιθεστε

Ποια άποψη αλλάζω συμφορουμίτη σύμφωνα με το τι HW έχω και σε τι ακριβώς εκτίθεμαι?

Τα ιδια πράγματα δεν έγραφα και πέρυσι που η Amd ήταν ξεκάθαρα καλύτερη επιλογή με την μειωσή τιμών της στις rx 6000 σε σχέση με τις rtx 3000, ειδικά στην φθηνότερη κατηγορία? Πάλι όμως οι περισσότεροι rtx 3000 δεν έπαιρναν? Και πέρυσι δεν είχαμε mining έτσι...

Τα ίδια τα νούμερα αυτό το πράγμα δεν δείχνουν?

Πάλι καλά που έβαλε το Πλαισιο κάποιες καλές προσφορές μαζί με παιχνιδια.

Η μήπως τα περι πληθωρισμού που γράφω δεν ισχύουν ή για τον Steve του hardware unboxed, για να ξέρουμε ποιος εκτίθεται και ποιος όχι.

Και μιας και το γύρισες σε προσωπικό, το είχα γράψει και πέρυσι ότι ενώ είχα πάρει με πολύ θετικό μάτι πέρυσι την Amd, ξενέρωσα και εγώ όπως και πόσοι άλλοι με τις rx 7900 και την όλη στροφή της.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Συνολικα ειναι παρα πολλα οταν FSR 3 δεν εχει ουτε 1.

Ρε φίλε, επικοινωνείς; Πάλι για AMD μου μιλάς;

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το DLSS 3.0 εχει βγει μερικους μηνες ειμαστε ακομα στη μεταβαση.
Πολλα παλια games εχουν ή θα εχουν συντομα και ολα τα καινουρια το εχουν day 1 η στο πρωτο patch.

Ποια μετάβαση; Ποια μετάβαση; Τα AMD sponsored δε θα πάρουν ποτέ και μερικά από αυτά είναι και καλά ΑΑΑ παιχνίδια.

Σε αυτά τα καλά παλιά που δε θα πάρουν και στα καινούρια που δε θα έχουν τι κάνει αυτός που πλήρωσε για την "αναβάθμιση" μέσω FG;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εσυ αλλαζεις αποψεις αναλογα με το τι Hw εχεις στο πισι ,σταματηστε τις κωλοτουμπες ακομα και σωστα να ειναι αυτα που γραφετε εκτιθεστε

Μα αυτα τα πραγματα πανε μαζι.
Δηλαδη τι επρεπε να κανει , να θεωρει καλυτερο το Χ προιον και να αγορασει το Ψ προιον;
Oτι θεωρεις καλυτερο αυτο αγοραζεις οποτε εχεις αυτο που θεωρουσες καλυτερο.
Κωλοτουμπα ειναι να εχεις αλλα και να προτεινεις αλλα .
Οπως λεμε ¨κανω τον κινεζο" εδω στο Hardware θα λεμε "κανω τον Αιγυπτιο" :P

17 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ρε φίλε, επικοινωνείς; Πάλι για AMD μου μιλάς;

Ποια μετάβαση; Ποια μετάβαση; Τα AMD sponsored δε θα πάρουν ποτέ και μερικά από αυτά είναι και καλά ΑΑΑ παιχνίδια.

Σε αυτά τα καλά παλιά που δε θα πάρουν και στα καινούρια που δε θα έχουν τι κάνει αυτός που πλήρωσε για την "αναβάθμιση" μέσω FG;

Mου αρεσει που λες παλι για AMD μιλας και μου απαντας χρησιμοποιοντας την ΑΜD :P

Φυσικα και θα μιλησω για AMD.
Αυτη ειναι η δευτερη επιλογη και αν βελτιωθει λιγο η Intel την βλεπω για 3η επιλογη.
Οταν μου λες οτι η Α επιλογη δεν κανει ,θα κοιταξω μηπως η Β επιλογη κανει.
Αν η Β επιλογη ειναι χειροτερη τοτε ξαναγυρναω στην Α.

Τα AMD sponsored μια χαρα θα παρουν απλα θα το παρουν καθηστερημενα.
Αν δεν το παρουν δεν θα δουν πωλησεις σε PC.
Οταν το 90%+ εχει Nvidia ποιος publisher θα βγαλει Game ΑΜD Οnly;

Tα παλια games δεν απασχολουν και πολυ καποιον που αγοραζει νεα GPU .
Tα παλια τα εχει παιξει με τη παλια GPU ή πλεον δεν εχουν τοσο μεγαλες απαιτησεις για να χρειαστουν DLSS 3.0 .
Το καλυτερο παλιο ειναι το RDR2.
Σε μια 4070Ti θα παιζει Native 4K καπου στα 60-70FPS ,δεν χρειαζεται να βαλει ουτε καν DLSS 2.0 ποσο μαλλον DLSS 3.0
Σε 1440p Native ειναι κοντα στα 100FPS.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...