Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Να κάνω το δικηγόρο του Jensen? Τι όχι? Καλά αφού επιμένεις :P 


Εντάξει το MSRP της 3080 ήταν φαντασιοπληξία. Δεν έβρισκες 3080 για μήνες - χρόνια ούτε καν κοντά σε MSRP χωρίς τουφέκι στα διάφορα drop discord /twitter channels. Οπότε τις τιμές τις βρίσκω "λογικές", με την έννοια ότι - όπως η 3080 τελικά έφτασε τα 1000-1500$ τα οποία τσεπώναν όλοι οι άλλοι εκτός του Jensen, ε φρόντισε ο Jensen σε αυτήν την γενιά να τα τσεπώνει ο ίδιος.  Και την 3070 να πιάσεις, πέταγε απτά ράφια στα 700-800-1000$, και δεν την αγόραζαν μόνο οι miners. 

Οταν βγηκε η 3080 μπορουσες να βρεις για λιγο καιρο καρτα στα 750-850 ,μετα λογω Mining οι τιμες ξεφυγαν. Αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο ,να μου πουλας ομως τρια χρονια μετα σαπακι για 599 δολαρια δεν το δικαιολογω εγω με τπτ. Ουτε την 3080 την 10αρα δεν μπορει να πιασει ,τι συζηταμε μωρε τωρα?

Α σορρυ ξεχασα αυτη εχει και fg , αυξανει το κοστος 😛

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οταν βγηκε η 3080 μπορουσες να βρεις για λιγο καιρο καρτα στα 750-850 ,μετα λογω Mining οι τιμες ξεφυγαν. Αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο ,να μου πουλας ομως τρια χρονια μετα σαπακι για 599 δολαρια δεν το δικαιολογω εγω με τπτ. Ουτε την 3080 την 10αρα δεν μπορει να πιασει ,τι συζηταμε μωρε τωρα?

Δεν λέω ότι οι τιμές είναι καλές, λέω όμως ότι πχ την 3070 ποτέ μα ποτέ δεν την βρήκα κάτω από 620 ευρώ, με γερμανικό ΦΠΑ και το χειρότερο ichill μοντέλο. Προ mining αυτά, για μετά mining ας μην το συζητήσουμε. Όποτε αν βρω την 4070 στα ίδια 620 ευρώ δεν την θεωρώ παράλογη, έχουμε 25% jump, 50% μεγαλύτερη και γρηγορότερη vram. Φυσικά δεν είναι μεγάλο jump αλλά αν συνυπολογισεις fg+rt performance ε οκ, δεν είναι η χειρότερη κάρτα που έχω δει ποτέ μου. 

 

Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για fg rt και dlss τότε κακώς κοιτάει σε nvidia γενικότερα. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

επιδοσεις 3080 και ουτε ,3 χρονια μετα με msrp 100 δολαρια πιο κατω

 

Προσπαθεις να δωσεις 3 διαφορετικες πληροφοριες ταυτοχρονα .
Το ενα ειναι ποσο κερδισε απο γενια σε γενια , το αλλο με ποια εχει αναλογες επιδοσεις και τελος συγκρινεις το MSRP ενω ολες αλλαξαν ταβανι.
Απο γενια σε γενια κερδισε (3070 vs 4070) περιπου 20% raster 2K και 4Κ , σε RT 25-40% 2Κ 4Κ ενω παραλληλα επεσε 30w σε καταναλωση.
Το MSRP της αναλογικα με τις νεες τιμες στις 4000 και συγκριτικα με τον ανταγωνισμο για κλαματα δεν ειναι τοσο κακο αν και ολοι παντα θελουν καλυτερες καρτες και φθηνοτερες τιμες.

 

Screenshot_28.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπόψιν λεβέντες, δεν γκρινιάζουμε μόνο εμείς για τις τιμές κτλ ασχέτως αν αγοράζουμε ή όχι. Ακόμα και σε κανονικές χώρες με κανονικούς μισθούς ισχύουν τα ίδια. Όλοι τα ίδια λέμε.

Το να λέμε επίσης ότι όποιος μπορεί/θέλει αγοράζει, είναι το προφανές.

Κρίνουμε το ίδιο το προϊόν. Ο εχθρός του καλού πάντα θα είναι το καλύτερο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Α σορρυ ξεχασα αυτη εχει και fg , αυξανει το κοστος 

😛

Οι τεχνολογίες που σου δίνει η nvidia σου φέρνουν γραφικά που θα είχες 2-3 γενιές από τώρα, στο σήμερα. Το αν θα τις χρησιμοποιήσουν οι developers είναι δικό τους θέμα. Εγω προτιμώ να παίξω άλλη μια φορά το CyberPunk με path tracing πάρα forspoken και το tlou που τρεχει cpu crypto miner στο background. 

Αν είναι να λέμε μάπα το dlss, fake frames και gimmick tech demo το rt OK, ας φορτώσουμε vram τις κάρτες να παίζουμε forspoken farcry 6 και godfall. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

το tlou που τρεχει cpu crypto miner στο background. 

😂 το tlou πέρα του πολύ κακού port είναι διαμάντι και θα το φέρουν σιγά σιγά στα ίσα του εσυ με το σύστημα που έχεις μια χαρά μπορείς να το ευχαριστηθείς από day one 😉… μη ξεχνάμε ότι και το cyberpunk ακόμα μετά από 2 χρόνια βγάζαν patch να το συνεφέρουν…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Οι τεχνολογίες που σου δίνει η nvidia σου φέρνουν γραφικά που θα είχες 2-3 γενιές από τώρα, στο σήμερα. Το αν θα τις χρησιμοποιήσουν οι developers είναι δικό τους θέμα. Εγω προτιμώ να παίξω άλλη μια φορά το CyberPunk με path tracing πάρα forspoken και το tlou που τρεχει cpu crypto miner στο background. 

Αν είναι να λέμε μάπα το dlss, fake frames και gimmick tech demo το rt OK, ας φορτώσουμε vram τις κάρτες να παίζουμε forspoken farcry 6 και godfall. 

Δεν παιρνεις καρτα για να παιζεις ενα game ρε συ. Το οτι σου δινει οριακα  χειροτερες επιδοσεις με 100 δολαρια  παρακατω + fg εσυ το βλεπεις σαν τεχνολογικη προοδο? Ειλικρινα απαντησε μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

😂 το tlou πέρα του πολύ κακού port είναι διαμάντι και θα το φέρουν σιγά σιγά στα ίσα του εσυ με το σύστημα που έχεις μια χαρά μπορείς να το ευχαριστηθείς από day one 😉… μη ξεχνάμε ότι και το cyberpunk ακόμα μετά από 2 χρόνια βγάζαν patch να το συνεφέρουν…

Το σύστημα που έχω κάνει 3.5-4k. Αυτό έλειπε. 

Στο σύστημα που έχει η κοπέλα μου θα το ευχαριστηθει? Με 3700x και 3060ti? Χλωμό το κόβω, δεν έχω τολμήσει να το βάλω ακομα. Άσχετα με το ποσό καλό είναι σαν παιχνίδι, το θεωρώ αστείο να πρέπει να αναβαθμίσει και cpu και κάρτα για ένα παιχνίδι που δείχνει στην καλύτερη μέτριο. Αλλά το path tracing είναι tech demo γιατί παίζει σε λίγα συστήματα, ενώ το TLOU ε? Αέρα πάει 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Αλλά το path tracing είναι tech demo γιατί παίζει σε λίγα συστήματα, ενώ το TLOU ε? Αέρα πάει 😁

Όχι. Το CP2077 είναι tech demo γιατί το έχουμε παίξει και τελειώσει κτλ κτλ κτλ.

Τα updates που βγάζουν είναι ωραία αλλά ποιος το ξαναπαίζει κτλ κτλ. Δεν το κάνεις uninstall, μόνο το βλέπεις και θαυμάζεις όταν βγει update.

Το TLOU θα το τελειώσεις και πήρε δρόμο. Δεν ξανασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

Να κάνω το δικηγόρο του Jensen? Τι όχι? Καλά αφού επιμένεις :P

Έχεις ένα θέμα με τους δικηγόρους πάντως.:P

35 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

επιδοσεις 3080 και ουτε ,3 χρονια μετα με msrp 100 δολαρια πιο κατω ,να γελασεις η να κλαψεις?

Το αστείο και λυπηρό της υπόθεσης είναι πάντως ότι για τα σημερινά δεδομένα θα το έλεγες και καλό deal ΑΝ έκανε 600$. Αν βάλεις φόρους, καπέλα κτλ κάτω από 750-800€ σε εμάς δύσκολα θα τη βρεις, ειδικά στην αρχή. Και δεν μιλάμε για τις καλές υλοποιήσεις. Αυτές θα παρουσιαστούν σήμερα, όχι πως θα είναι κάτι ιδιαίτερο φαντάζομαι αλλά θα είναι πιο ακριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν παιρνεις καρτα για να παιζεις ενα game ρε συ. Το οτι σου δινει οριακα  χειροτερες επιδοσεις με 100 δολαρια  παρακατω + fg εσυ το βλεπεις σαν τεχνολογικη προοδο? Ειλικρινα απαντησε μου.

Μα αυτό είναι το θέμα, δεν είναι πρόβλημα ούτε της κάρτας ούτε της nvidia που οι devs αντί να ασχοληθούν με σοβαρά visuals ασχολούνται με το vram hogging και βλέπουμε τις αηδίες forspoken και tlou και goddamnfall κλπα κλπα. Η κάρτα έχει τις δυνατότητες να βγάλει γραφικά που εμένα με κάνουν να κατουραω το παντελόνι μου αλλά τις βαφτιζουμε tech demos. 

 

Όσο για τις τιμές, τα είπαμε, να δω πόσο θα έχει στο κατάστημα τους πρώτους 3 μήνες - 620 ήταν η φτηνότερη - χειρότερη 3070. Αν είναι στα ίδια και η 4070 μια χαρά κομπλέ. Αν είναι στα 700+ φόλα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Το σύστημα που έχω κάνει 3.5-4k. Αυτό έλειπε. 

Στο σύστημα που έχει η κοπέλα μου θα το ευχαριστηθει? Με 3700x και 3060ti? Χλωμό το κόβω, δεν έχω τολμήσει να το βάλω ακομα. Άσχετα με το ποσό καλό είναι σαν παιχνίδι, το θεωρώ αστείο να πρέπει να αναβαθμίσει και cpu και κάρτα για ένα παιχνίδι που δείχνει στην καλύτερη μέτριο. Αλλά το path tracing είναι tech demo γιατί παίζει σε λίγα συστήματα, ενώ το TLOU ε? Αέρα πάει 😁

Επειδή είπες εσυ προτιμάς να παίξεις πάλι cyberpunk… κατά τα αλλά δε διαφωνώ δεν έχουν επαφή τα specs που ζητάει με το αποτέλεσμα το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι στα social με 2-3 patch θα το βελτιώσουν … την κοπέλα σου να την αφήσεις να παίξει στο pc σου να είναι και χαρούμενη να μην ακούς μουρμούρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Όχι. Το CP2077 είναι tech demo γιατί το έχουμε παίξει και τελειώσει κτλ κτλ κτλ.

Τα updates που βγάζουν είναι ωραία αλλά ποιος το ξαναπαίζει κτλ κτλ. Δεν το κάνεις uninstall, μόνο το βλέπεις και θαυμάζεις όταν βγει update.

Το TLOU θα το τελειώσεις και πήρε δρόμο. Δεν ξανασχολείσαι.

Μα το θέμα αυτό είναι, με τα specs που θέλει το tlou και όλες οι λοιπές αηδίες (ουσιαστικά δεν παίζουν σε καμία ampere maxed out πέρα από 3090,lol) παίζεις cyberpunk με path tracing + fg. Όποτε το ερώτημα είναι γιατί αυτά τα παιχνίδια δεν δείχνουν το ίδιο / καλύτερα από το CyberPunk και το Plague tale. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Προσπαθεις να δωσεις 3 διαφορετικες πληροφοριες ταυτοχρονα .
Το ενα ειναι ποσο κερδισε απο γενια σε γενια , το αλλο με ποια εχει αναλογες επιδοσεις και τελος συγκρινεις το MSRP ενω ολες αλλαξαν ταβανι.
Απο γενια σε γενια κερδισε (3070 vs 4070) περιπου 20% raster 2K και 4Κ , σε RT 25-40% 2Κ 4Κ ενω παραλληλα επεσε 30w σε καταναλωση.
Το MSRP της αναλογικα με τις νεες τιμες στις 4000 και συγκριτικα με τον ανταγωνισμο για κλαματα δεν ειναι τοσο κακο αν και ολοι παντα θελουν καλυτερες καρτες και φθηνοτερες τιμες.

 

Screenshot_28.jpg

και επιδοσεις 2070 να ειχε εσυ θα τη δικαιολογουσες αρκει που εχει αυτοκολλητο Nvidia πανω ,τι να συζητησουμε?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chrisde είπε

Το αστείο και λυπηρό της υπόθεσης είναι πάντως ότι για τα σημερινά δεδομένα θα το έλεγες και καλό deal ΑΝ έκανε 600$. Αν βάλεις φόρους, καπέλα κτλ κάτω από 750-800€ σε εμάς δύσκολα θα τη βρεις, ειδικά στην αρχή. Και δεν μιλάμε για τις καλές υλοποιήσεις. Αυτές θα παρουσιαστούν σήμερα, όχι πως θα είναι κάτι ιδιαίτερο φαντάζομαι αλλά θα είναι πιο ακριβές.

600$ = 544€ + 24% = 674€ αντε με τα καπελα οι φθηνες να ξεκινανε απο 700€.
Με 750€ θα βρεις Zotac Trinity Eagle, Ventus, Non-OC TUF, Non-OC Gaming κτλ , οχι Manli , Inno, PNY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...