Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 minutes ago, Aten-Ra said:

Μα δεν βλέπουμε τα  ίδια Games, το ποσοστό της διαφοράς από την μια χχ70 στην άλλη χχ70 βλέπουμε σε κάθε launch.

Έχεις δίκιο, αλλά αυτό μόνο για την περίπτωση του launch. Προσωπικά δεν βρίσκω νόημα σε αυτή τη σύγκριση, αν δεν είναι ίδια τα games. Φαίνεται καλό cherry picking.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Μα δεν βλέπουμε τα  ίδια Games, το ποσοστό της διαφοράς από την μια χχ70 στην άλλη χχ70 βλέπουμε σε κάθε launch.

Είμαι σίγουρος ότι στα ίδια watt ο 13900Κ θα έβγαζε παραπάνω από τον 12900Κ.

Άμα τον κάνω underclock φυσικά. Αλλά τότε  ποιο το νόημα. Στοκ ρολόγια  τρέχω στον 12 και δεν τραβάει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ πάντως έστειλα τον 13900Κ και γύρισα σε 12900 λόγω κατανάλωσης. Δεν βρίσκω το νόημα να καίει το PC 600w αντί για 350w για να πάρεις 2-3% επιδόσεις. Δεν είναι θέμα χρημάτων, απλά η σπατάλη δεν μαρεσει

Εσυ είσαι μία εξειδικευμένη περιπτωση χρήστη που πηγες απο τον τοπ επεξεργαστή μίας γενιάς στον τοπ της προηγουμενης γενιάς γιατί για ελάχιστη απόδοση καταναλωνες πολυ περισσότερο ρευμα. 

Στις τωρινές κάρτες γραφικών δεν υπάρχει αυτό το σενάριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iazriel είπε

Την κατανάλωση, τις θερμοκρασίες, την ησυχία και το dlss 3 της 4070ti δεν τα αλλάζω ούτε για 3090 HOF.

Οχι πες εχεις ξανα δει κατι αντιστοιχο? Με 0.910voltage και 150watt εχεις σχεδον stock επιδοσεις. Παιζω forza 4 με 100fps και η καρτα ειναι στα 85-90watt δεν υπαρχει αυτο το πραγμα και κατω απο 50 βαθμους και 30% τα fans. Καλα και ο 5700x με τα 50-55αρια με την ψυκτρα στις 500 στροφες θα με καλομαθει και μετα δεν θα μου αρεσει αν παω σε κανεναν πολυ πιο ζεστο που ειναι ολα τα νεα cpu που βγηκαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Άμα τον κάνω underclock φυσικά. Αλλά τότε  ποιο το νόημα. Στοκ ρολόγια  τρέχω στον 12 και δεν τραβάει τίποτα. 

Έχεις καλύτερες επιδόσεις με τα ίδια Watt τι εννοείς ποιο το νόημα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Χαβαλε κάνει ρε συ .

Γιατί είμαι στους τοπ 10 εγώ? 😆

Καλά προφανώς, μου αρέσει που παρεξηγήθηκε. Όταν τα λέει αυτός (σε amd users) είναι καλά όμως.😁

Το δεύτερο το εννοούσα.:cool:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Thresh said:

Έχεις δίκιο, αλλά αυτό μόνο για την περίπτωση του launch. Προσωπικά δεν βρίσκω νόημα σε αυτή τη σύγκριση, αν δεν είναι ίδια τα games.

Η σύγκριση δείχνει πόσο stagnation έχουμε σήμερα στις κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Έχεις καλύτερες επιδόσεις με τα ίδια Watt τι εννοείς ποιο το νόημα ??

Για να έχω καλύτερες επιδόσεις θα πρέπει να με κόβει το cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εγω ασχολουμαι τουλαχιστον και πιστευω και αρκετοι ακομα απο εδω μεσα. Αλλο να παιζεις με 250watt και αλλο με 600. Η διαφορα ειναι μεγαλη μακροπροθεσμα με την τιμη KW που εχει παει το ρευμα. Δεν ειναι το ιδιο να σου ερχεται 450 ευρω το τετραμηνο με το να ερχεται κοντα 20% παρακατω. 

Διαφωνώ φίλε μου. 

Από την ώρα που θα σκάσω 750-800-1000€ για κάρτα,έχω πρόβλημα αν θα σκεφτώ τα 100€ ρευμα παραπανω τον χρόνο. 

Κάπου εκεί βγαίνει με νορμάλ χρήση.Δηλαδη μέσο όρο 2-3 ώρες την μέρα. 

Είναι σαν να παιρνω φεραρι και να σκέφτομαι να της βάλω αέριο για να μην καίει. 

Σε κάρτες 200-300€ εκεί μάλιστα θα κοιτάξεις και κατανάλωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bonorov είπε

Διαφωνώ φίλε μου. 

Από την ώρα που θα σκάσω 750-800-1000€ για κάρτα,έχω πρόβλημα αν θα σκεφτώ τα 100€ ρευμα παραπανω τον χρόνο. 

Κάπου εκεί βγαίνει με νορμάλ χρήση.Δηλαδη μέσο όρο 2-3 ώρες την μέρα. 

Είναι σαν να παιρνω φεραρι και να σκέφτομαι να της βάλω αέριο για να μην καίει. 

Σε κάρτες 200-300€ εκεί μάλιστα θα κοιτάξεις και κατανάλωση. 

Δεν παιζουν ολοι 2-3 ωρες τη μερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν παιζουν ολοι 2-3 ωρες τη μερα :P

I know 😉

Εχω περασει κι εγώ από αυτό το στάδιο αλλά τότε δεν κοιτούσαμε καταναλώσεις. 

Τότε είχαμε ΠΑΣΟΚ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kλαιω :P

Screenshot_39.jpg

Screenshot_42.jpg

Δεν χρειάζεται να κλάψεις όταν στην πληοψηφία των παιχνιδιών τρώει ξύλο απο την RX 6800 xt (κάρτα προηγούμενης γενιάς). Κάνει ΜΠΑΜ ότι η RTX 4070 είναι στην πραγματικότητα μια RTX 4060 με άλλο όνομα. Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:
red-dead-redemption-2-2560-1440.png

 

resident-evil-village-2560-1440.png

battlefield-5-2560-1440.png

Να δω τώρα τι δικαιολογίες θα ακούσουμε απο τους γνωστούς άγνωστους ειδικά αν η τιμή της κάρτας στην Ελλάδα θα ξεκινάει απο τα 700

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Δεν χρειάζεται να κλάψεις όταν στην πληοψηφία των παιχνιδιών τρώει ξύλο απο την RX 6800 xt (κάρτα προηγούμενης γενιάς). Κάνει ΜΠΑΜ ότι η RTX 4070 είναι στην πραγματικότητα μια RTX 4060 με άλλο όνομα. Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:
red-dead-redemption-2-2560-1440.png

 

resident-evil-village-2560-1440.png

battlefield-5-2560-1440.png

Να δω τώρα τι δικαιολογίες θα ακούσουμε απο τους γνωστούς άγνωστους ειδικά αν η τιμή της κάρτας στην Ελλάδα θα ξεκινάει απο τα 700

Ξεχασες να βαλεις Ray Tracing ,για βαλε κανενα καινουριο σε 1440p και Ray Tracing να δω λιγο κατι.
Ακομα και τη 7900xt φτανει / περναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ξεχασες να βαλεις Ray Tracing ,για βαλε κανενα καινουριο σε 1440p και Ray Tracing να δω λιγο κατι.
Ακομα και τη 7900xt φτανει / περναει.

καινουριο εννοεις το cp? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...