Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Φίλε μου εγώ την αγαπάω την εκτιμάω την 4070ti αλλά θα προτιμούσα να μου κοπεί το δεξί πάρα να την κάνω τράμπα για 3090.

Πιο πιθανο ειναι να σου κοψουν το ρευμα με τη 3090 παρα το χερι :P
Mιλαμε για τα μισα watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bonorov είπε

Συγγνώμη αλλά ποιος θα δώσει 700-750€ για κάρτα και να σκεφτεί την κατανάλωση;

Οσοι δεν εχουν τσαμπα ρευμα και το πληρωνουν οι ιδιοι θα σκεφτουν και την καταναλωση. Και κατσε να δουμε μετα τις εκλογες τι θα γινει μην διπλασιαστει και κοπει και η επιδοτηση εκει να δεις τι θα γινει. 

Θυσιασα 3-4fps για κοντα μιση καταναλωση της καρτας και οσο UV παει και η cpu και ειμαι στα 270-280watt σε gaming με 99% gpu usage απο πριζα ετσι με gold τροφοδοτικο. Με 6800xt ημουν 360-380 απο πριζα και 8700Κ UV και εδω και τα 2. Συν πολυ καλυτερες θερμοκρασιες και ησυχια οταν εχεις χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Εγώ. Βέβαια δεν έδωσα 700 αλλά άλλο θέμα αυτό. 

Εσυ αγαπητέ μου φίλε κοιτάς της κατανάλωση προς τα πανω,για να βγάζεις καλύτερους αριθμούς benchmarks,ή προς τα κάτω;😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Aten-Ra said:

RTX 3070 MSRP/price vs RTX 2070 Super 

3070 = 25% lower cost per frame

HWB-price-perf.png

RTX 4070 MSRP/price vs RTX 3070 

4070 = 8.5% lower cost per frame 

HWB-price-perf.png

Δεν έχει νόημα σύγκριση, στο νέο review έχει AVG η 3070 96FPS και στο παλιό 141, πιο πάνω από την 3080ti του νέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Thresh said:

Δεν έχει νόημα σύγκριση, στο ένα έχει AVG η 3070 96FPS και στο παλιό 141...

Πως δεν έχει ??? είναι το κόστος ανά frame στο launch της κάθε κάρτας με τα παιχνίδια της εποχής.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οσοι δεν εχουν τσαμπα ρευμα και το πληρωνουν οι ιδιοι θα σκεφτουν και την καταναλωση. Και κατσε να δουμε μετα τις εκλογες τι θα γινει μην διπλασιαστει και κοπει και η επιδοτηση εκει να δεις τι θα γινει. 

Σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν ασχολείται κανένας gamer με καταναλώσεις ρευματος. 

Εξαιρω επαγγελματίες όπου εκεί η καθημερινη χρήση για παρα πολλες ώρες,μακροπρόθεσμα,μαζεύεται ένα σεβαστό ποσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Aten-Ra said:

Πως δεν έχει ??? είναι το κόστος ανά frame στο launch της κάθε κάρτας.

Δεν έχει τα ίδια games man. Πιστεύεις ότι θα ήταν σταθερό το ποσοστό? Προσωπικά αμφιβάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bonorov είπε

Σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν ασχολείται κανένας gamer με καταναλώσεις ρευματος. 

Εξαιρω επαγγελματίες όπου εκεί η καθημερινη χρήση για παρα πολλες ώρες,μακροπρόθεσμα,μαζεύεται ένα σεβαστό ποσο. 

Εγώ πάντως έστειλα τον 13900Κ και γύρισα σε 12900 λόγω κατανάλωσης. Δεν βρίσκω το νόημα να καίει το PC 600w αντί για 350w για να πάρεις 2-3% επιδόσεις. Δεν είναι θέμα χρημάτων, απλά η σπατάλη δεν μαρεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bonorov είπε

Σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν ασχολείται κανένας gamer με καταναλώσεις ρευματος. 

Εξαιρω επαγγελματίες όπου εκεί η καθημερινη χρήση για παρα πολλες ώρες,μακροπρόθεσμα,μαζεύεται ένα σεβαστό ποσο. 

Εγω ασχολουμαι τουλαχιστον και πιστευω και αρκετοι ακομα απο εδω μεσα. Αλλο να παιζεις με 250watt και αλλο με 600. Η διαφορα ειναι μεγαλη μακροπροθεσμα με την τιμη KW που εχει παει το ρευμα. Δεν ειναι το ιδιο να σου ερχεται 450 ευρω το τετραμηνο με το να ερχεται κοντα 20% παρακατω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Εγω ασχολουμαι τουλαχιστον και πιστευω και αρκετοι ακομα απο εδω μεσα. Αλλο να παιζεις με 250watt και αλλο με 600. Η διαφορα ειναι μεγαλη μακροπροθεσμα με την τιμη KW που εχει παει το ρευμα. Δεν ειναι το ιδιο να σου ερχεται 450 ευρω το τετραμηνο με το να ερχεται κοντα 20% παρακατω. 

Κυρίως ο θόρυβος είναι το θέμα και φυσικά η σπατάλη. Αθόρυβο PC στα 600w δεν γίνεται εκτός αν πας custom loop με τίποτα mora στο μπαλκόνι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Thresh said:

Δεν έχει τα ίδια games man. Πιστεύεις ότι θα ήταν σταθερό το ποσοστό? Προσωπικά αμφιβάλω...

Μα δεν βλέπουμε τα  ίδια Games, το ποσοστό της διαφοράς από την μια χχ70 στην άλλη χχ70 βλέπουμε σε κάθε launch.

3 minutes ago, Herald said:

Εγώ πάντως έστειλα τον 13900Κ και γύρισα σε 12900 λόγω κατανάλωσης. Δεν βρίσκω το νόημα να καίει το PC 600w αντί για 350w για να πάρεις 2-3% επιδόσεις. Δεν είναι θέμα χρημάτων, απλά η σπατάλη δεν μαρεσει

Είμαι σίγουρος ότι στα ίδια watt ο 13900Κ θα έβγαζε παραπάνω από τον 12900Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Κυρίως ο θόρυβος είναι το θέμα και φυσικά η σπατάλη. Αθόρυβο PC στα 600w δεν γίνεται εκτός αν πας custom loop με τίποτα mora στο μπαλκόνι. 

Ετσι ειναι ναι γιατι με τον ενα η αλλο τροπο αυτα τα 600watt θα κανουν το κουτι να βρασει μετα απο λιγο οποτε αυτοματως η θα ανεβασεις ανεμιστηρες gpu ψυκτρας η του κουτιου αλλιως δεν γινεται η συσσωρευση τοσου ζεστου αερα θα κανει τα παντα μεσα στο κουτι να βρασουν. Εκει στα 250-300 ειμαι ησυχος οταν παιζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε μια φρέσκια κάρτα που είναι πιο γρήγορη απο την 3090 , έχει DLSS 3.0, έχει μεγαλύτερη εγγύηση , καλύτερη κατανάλωση και θα επιλέγατε την 3090 λόγω VRAM επειδή οι developers κοιμούνται όρθιοι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...