Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποια brands ακόμα και τώρα επιλέγουν τόσο στενο*ούνικα cases όταν παίζουμε σε αυτά τα μεγέθη στις gpu.

Στην δική μου περίπτωση με όχι τίποτα latest "τουμπανισιόν" spaceship case, είμαι άνετα ακόμα και το τουβλάκι την Strix ή την Aorus Master να έβαζα. Με την TUF έχω και χώρο κοντά μια αντρική παλάμη από το να βρει μπροστά στο radiator.

Σε midi tower ολα αυτά, ενώ βλέπω άλλους να είναι σε struggle mode να τις χωρέσουν σε αντίστοιχα ή και φαινομενικά μεγαλύτερα κουτιά. Γιατί άλλο ένα midi tower του 2005 και άλλο ένα του 2023. Εχουν μεγαλώσει πολύ στα πάντα αλλά από ότι φαίνεται δεν έχουν προνοησει να είναι μια δυο γενιες μετά safe. Δηλαδή αποκλείεται να μην θέλεις να αλλάξεις case για 5 με 6 χρόνια; 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kkatzos είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει 2 πράγματα.

1) Δεν έλεγαν ότι το Path Tracing θα είναι πιο ελαφρύ από το νορμάλ RT;

2) Ο ντόρος για ποιο λόγο; Από το βιντεάκι που είδα οι διαφορές είναι μικρές; Έχουν αυξήσει το blooming και ανεβάσει την ανάλυση των reflections για να νομίζουμε ότι υπάρχει τρελή διαφορά.

1) Το RT του CP 77 στο Global Illumination γίνεται με Light Probes

Αυτά χρησιμοποιεί και το Withcer 3 NG. Καλοδεχούμενο αλλά μέτριο από όλες τις απόψεις.

1 light-bounce με ~24 samples ανά probe, συνήθως σε 64*64*16 grid, με κενά μεταξύ τους (light leakage παντού). Υστερούν temporaly (χρονικά) μέχρι τη συλλογή όγκου δεδομένων, ασταθή σε κινούμενα αντικείμενα/NPC και εμφανίζονται σταδιακά με την απόσταση.

Θα έχετε παρατηρήσει όλοι ότι βελτιώνεται η εικόνα καθώς προχωράμε. Μπορούμε να αυξήσουμε το grid και τις αποστάσεις μέχρι ένα σημείο και μετά crash... Έχεις σπαταλήσει πόρους δίχως να υπολογίσεις: Ambient Occlusion, Reflections, κτλ.

2) Το path tracing πετάει στα σκουπίδια όλα τα hacks, δουλεύει ενοποιημένα:
Φως, Αντανακλάσεις, Διαθλάσεις, δίχως περιορισμούς σε αποστάσεις, κτλ.
Δεν χρειάζεται AO που σκοτεινιάζει τις επιφάνειες ούτε να περιορίσει ποσοτικά (και ποιοτικά) τις σκιές. Απλά χρωματίζει με φως, όπου και όσο χρειάζεται, όσα bounces μπορεί η κάρτα.

Το κυριότερο... Η ποιότητα θα είναι σταθερή.

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alex21121988 είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποια brands ακόμα και τώρα επιλέγουν τόσο στενο*ούνικα cases όταν παίζουμε σε αυτά τα μεγέθη στις gpu.

Στην δική μου περίπτωση με όχι τίποτα latest "τουμπανισιόν" spaceship case, είμαι άνετα ακόμα και το τουβλάκι την Strix ή την Aorus Master να έβαζα. Με την TUF έχω και χώρο κοντά μια αντρική παλάμη από το να βρει μπροστά στο radiator.

Σε midi tower ολα αυτά, ενώ βλέπω άλλους να είναι σε struggle mode να τις χωρέσουν σε αντίστοιχα ή και φαινομενικά μεγαλύτερα κουτιά. Γιατί άλλο ένα midi tower του 2005 και άλλο ένα του 2023. Εχουν μεγαλώσει πολύ στα πάντα αλλά από ότι φαίνεται δεν έχουν προνοησει να είναι μια δυο γενιες μετά safe. Δηλαδή αποκλείεται να μην θέλεις να αλλάξεις case για 5 με 6 χρόνια; 

Μα οι περισσοτεροι δεν εχουν cases που κυκλοφορισαν το 2023.
Μεχρι και το 2022 αν δεν κανω λαθος η μεγαλυτερη καρτα ηταν 318mm με τις περισσοτερες να ειναι 300mm και κατω.
Oι 4090 βγηκαν τελη 2022 αρχες 2023.
Μονο ενα πολυ καινουριο case του 2023 θα εχει προβλεψει ωστε να χωραει τοσο μεγαλη καρτα.
Με εξαιρεση βεβαια κατι τεραστια που στα ματια μου ειναι σαν σκουπιδοντενεκεδες.
Το case που ανεβασα πιο πανω δεν ειναι ακριβως Midi case ειναι μονο 40 λιτρα με υψος 38cm(μαζι με τα ποδια) αλλα χωραει
μεγαλα τροφοδοτικα
11 fans
7 Pci Slots
E-ΑΤΧ,ATX ,Micro ATX, ITX  μητρικες
μεχρι 362mm GPU
6x 2,5 drives ή 4x 3.5 + 2x 2.5
Επισης εχει τρομερο Air Flow
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιες υλοποιήσεις τις σειράς 4090, συνεργάζονται με το armoury crate (εκτός της asus που θεωρώ οτι ειναι δεδομένο) για τα RGB της GPU?

υπάρχει κάποιο software που για διαχείριση όλων των RGB (μητρικής/GPU/Fan κτλ) ή θα πρεπει να έχουμε για την κάθε εταιρία το δικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μα οι περισσοτεροι δεν εχουν cases που κυκλοφορισαν το 2023.

 

Συμφωνώ ότι είναι δύσκολο να προβλέψεις αλλά η Fractal Design το έκανε.  😜  Καποιοι το μυρίστηκαν που θα πάει η δουλειά.

Το R6 που έχω είναι του 2018 case και είμαι άνετα με την 4090 και έχω και λίγο ακόμα.

10 ώρες πριν, prefuse είπε

ποιες υλοποιήσεις τις σειράς 4090, συνεργάζονται με το armoury crate (εκτός της asus που θεωρώ οτι ειναι δεδομένο) για τα RGB της GPU?

υπάρχει κάποιο software που για διαχείριση όλων των RGB (μητρικής/GPU/Fan κτλ) ή θα πρεπει να έχουμε για την κάθε εταιρία το δικό τους.

Το Armoury Crate είναι ότι χειρότερο υπάρχει, θα πρότεινα να μπεις στην διαδικασία να το πετάξεις. Δες tutorial γιατί θα χρειαστείς το Uninstaller tool για να χαιρετήσει κάθε υπόλειμμα που αφήνει.

OpenRGB  κατέβασε. Αν είσαι λίγο τυχερός, υπάρχει ενδεχόμενο να μπορείς να τα ρυθμίζεις όλα από αυτό. Ακομα και αν δεν στα αναγνωρίσει όλα, ακομα και δυο τρία πράγματα να μπορείς να ανοιγοκλεινεις, είναι θετικό. 

Πχ εγώ μόνο το Aura αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ το οποίο έχω κατεβάσει την stand alone έκδοση του για να ρυθμίζω της μητρικής το RBG. Ram, AIO κτλ από το OpenRGB τα ανοιγοκλείνω.

*Πριν το OpenRGB έπρεπε να χρησιμοποιώ είτε τον καρκίνο το Armoury Crate για μητρική και μόνο, της GSkill για τις Ram, και το CAM για την ΑΙΟ. Το τελευταίο επισης ότι χειρότερο υπάρχει εκεί έξω. 😀

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι τα θέλετε τα rgb! 

Εγώ εχω μαύρο κουτί κλειστό δεν φαίνεται τίποτα μέσα... Και το έχω και εκτός γραφείου οπότε ούτε θόρυβος από ανεμιστήρια, coil.... ούτε τίποτα... Ένα καλώδιο στην οθόνη και ένα στα ηχεία.... Και μια προέκταση USB για πληκτρολόγιο /ποντίκι /gamepad με USB hub Και τέλος 😉

Επεξ/σία από Andy_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Andy_gr είπε

Τι τα θέλετε τα rgb! 

Εγώ εχω μαύρο κουτί κλειστό δεν φαίνεται τίποτα μέσα... Και το έχω και εκτός γραφείου οπότε ούτε θόρυβος από ανεμιστήρια, coil.... ούτε τίποτα... Ένα καλώδιο στην οθόνη και ένα στα ηχεία.... Και μια προέκταση USB για πληκτρολόγιο /ποντίκι /gamepad με USB hub Και τέλος 😉

Μα και να τα κλείσεις θες software. Σχεδόν όλα πλέον έχουν rgb θες δεν θες δυστυχώς.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, prefuse είπε

ποιες υλοποιήσεις τις σειράς 4090, συνεργάζονται με το armoury crate (εκτός της asus που θεωρώ οτι ειναι δεδομένο) για τα RGB της GPU?

υπάρχει κάποιο software που για διαχείριση όλων των RGB (μητρικής/GPU/Fan κτλ) ή θα πρεπει να έχουμε για την κάθε εταιρία το δικό τους.

Έχω aura sync για rgb strip μητρική και ram firestorm για zotac gpu και NZXT cam για την ψυκτρα. Με Asus gpu την ρύθμιζα κανονικά μέσα από aura sync. Και fans αν έχεις με argb μέσω του header με ένα rgb splitter τα ρυθμίζεις και αυτά με aura sync. Το armoury είναι λίγο για το ανάθεμα σαν πρόγραμμα. Aisuite έχω για ανεμιστήρες και aura για rgb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Jts said:

Μα και να τα κλείσεις θες software. Σχεδόν όλα πλέον έχουν rgb θες δεν θες δυστυχώς.

στις 40ΧΧ απλα ξεκουμπωνεις το 4πινο απτο πλαι και αφηνεις το 6πινο για τους ανεμιστηρες και εισαι κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μερικές υλοποιήσεις που δεν είναι εύκολο να το κάνεις αυτό χωρίς να τις ανοίξεις, αλλά ναι αυτό είναι η καλύτερη λύση στις κάρτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 06/04/2023 at 07:36, chrisde said:

Δεν με καίει, το έβαλα απλά για δοκιμή.

Τα ίδια και σε μένα μέχρι +250/1500 παίρνει μόνο που εγώ βγάζω graphics score 2000 κάτω από εσένα. Έχεις πειράξει ρεύματα ή power limit; Στα πόσα watt είσαι με αυτό το σκορ; Και βασικά ποιο μοντέλο είναι;

εγω στο Firestrike εχω σκορ λιγο πιο κατω απτο δικο σου, αν πουσαρω την 4080 βγαζει λιγο παραπανω απτο δικο σου στοκ, παιζει ρολο κι ο επεξεργαστης, στο ιδιο bench ο δικος μου i9 9900K βγαζει σκορ 10Κ ο δικος σου 5800x3D 12Κ και ο 12700Κ 20Κ, μιλαμε για διαφορες 5-10% σε αποδοση Gpu εξαιτιας του επεξεργαστη

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

Συμφωνώ ότι είναι δύσκολο να προβλέψεις αλλά η Fractal Design το έκανε.  😜  Καποιοι το μυρίστηκαν που θα πάει η δουλειά.

Το R6 που έχω είναι του 2018 case και είμαι άνετα με την 4090 και έχω και λίγο ακόμα.

Το Armoury Crate είναι ότι χειρότερο υπάρχει, θα πρότεινα να μπεις στην διαδικασία να το πετάξεις. Δες tutorial γιατί θα χρειαστείς το Uninstaller tool για να χαιρετήσει κάθε υπόλειμμα που αφήνει.

OpenRGB  κατέβασε. Αν είσαι λίγο τυχερός, υπάρχει ενδεχόμενο να μπορείς να τα ρυθμίζεις όλα από αυτό. Ακομα και αν δεν στα αναγνωρίσει όλα, ακομα και δυο τρία πράγματα να μπορείς να ανοιγοκλεινεις, είναι θετικό. 

Πχ εγώ μόνο το Aura αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ το οποίο έχω κατεβάσει την stand alone έκδοση του για να ρυθμίζω της μητρικής το RBG. Ram, AIO κτλ από το OpenRGB τα ανοιγοκλείνω.

*Πριν το OpenRGB έπρεπε να χρησιμοποιώ είτε τον καρκίνο το Armoury Crate για μητρική και μόνο, της GSkill για τις Ram, και το CAM για την ΑΙΟ. Το τελευταίο επισης ότι χειρότερο υπάρχει εκεί έξω. 😀

Τα έχω διαβάσει σε Reddit αλλά λένε ότι λύθηκαν και πλέον δεν είναι όπως ήταν.

Αλλά θα δοκιμάσω και το openRGB που προτείνεις.

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Έχω aura sync για rgb strip μητρική και ram firestorm για zotac gpu και NZXT cam για την ψυκτρα. Με Asus gpu την ρύθμιζα κανονικά μέσα από aura sync. Και fans αν έχεις με argb μέσω του header με ένα rgb splitter τα ρυθμίζεις και αυτά με aura sync. Το armoury είναι λίγο για το ανάθεμα σαν πρόγραμμα. Aisuite έχω για ανεμιστήρες και aura για rgb. 

Τώρα θυμήθηκα ότι αφού είχα διαβάσει τα σχόλια για το armoury crate πήγα να βάλω το aura sync αλλά διάβασα ότι δεν θα παίρνει update και ότι πλέον είναι στο armoury crate. Αν όμως λειτουργεί χωρίς προβλήματα και μια παλιά έκδοση και δεν χρειάζεται update να το βαλω

All Aura Sync Utility features are now part of Armoury Crate. We encourage you to download and install Armoury Crate for full-featured Aura lighting control, device configuration, membership service and more.
Learn more about Armoury Crate.

Note: The standalone version of Aura Sync Utility will stop receiving updates soon. The latest version is 1.07.84_V2
Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω χρησιμοποιησει και Open rgb και armoury στο υπαρχον συστημα ελαφρυ το open rgb αλλα δεν δουλευε σωστα με ολα τα parts mobo gpu ram

Eβαλα το armoury παρολο που το ειχα σιχαθει στο παρελθον , τα βλεπει ολα και δεν δημιουργει θεματα οπως παλια και εχει και ενα συν οτι μπορω να ρυθμισω τα fans μιας και εχω πολλα με manual ρυθμισεις και να ακολουθει το καθε fan αυτο που θα του ορισω και στις στροφες που θα του ορισω , καθως και να σταματα αν δεν χρειαζεαται. Πολυ χρησιμο για εμενα ,αυτος ειναι και ο κυριος λογος που το εχω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικό κακό του armory crate, πέραν της εγκατάστασης χωρίς να σε ρωτάει κάποιων εφαρμογών είναι ότι σε κάποια modes χρησιμοποιεί αρκετή cpu για rgb control. Εγώ τα κλείνω ή τα έχω static color και είναι εντάξει.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...