Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, TsAkira είπε

χρειάζομαι τροφοδοτικό θαρρώ γιατί ίσως να είναι λίγο παλιό αυτό που έχω...

Επώνυμο modular κατά προτίμηση gold(750-850W)από κάποια γνωστή εταιρεία(be quiet,Seasonic,Corsair κλπ)και είσαι άρχοντας, εκτός αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο, μιας και δεν αναφέρεις τίποτα άλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Εγώ προτείνω group buy κοντέινερ 5090 από πέτσινο απευθείας, δεν τον έχει κανείς στις επαφές του να κανονίσει? Του τραβάμε και ένα καλό ψαλίδι και γίναμε 🤣🤣🤣🤣, η χαρά του gamer θα είναι όλα τα θέματα του insomnia, και lol να παίζει ο ενδιαφερόμενος 5090 θα πάρει 🥳🤣

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Ευχαριστώ όλους σας. Λέω να πάρω το vertex 850 and call it a day. Το 1000άρι είναι overkill λέτε;

Ναι μια χαρά είσαι με το 850, και 4090(450W) την σηκώνει άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Η καρτούλα μπορεί και παίζει αυτό 4k ultra

4kultra.JPG.6b0edd4a51fb0b88be5f90b86d034bf2.JPG

 

αλλά θα την αναβαθμίσω για να μπορώ να παίξω αυτό γιατί δεν φτάνει η VRAM σε 720p 

720p.JPG.57b9eaa683c3ff65dd8c9fac133bbba6.JPG

Το πανω ειναι υποδειγμα optimization το δευτερο το πιο σκουπιδι μερα με τη νυχτα κυριολεκτικα. Ποσο πιο lazy θα γινουν οι devs ρε γαμωτο αφηνουν τα παντα σε upscaling και fg τεχνολογιες και σου λενε βγαλτε το φιδι απο την τρυπα για καλο performance. Mπαγλαμαδες το μπελα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το πανω ειναι υποδειγμα optimization το δευτερο το πιο σκουπιδι μερα με τη νυχτα κυριολεκτικα. Ποσο πιο lazy θα γινουν οι devs ρε γαμωτο αφηνουν τα παντα σε upscaling και fg τεχνολογιες και σου λενε βγαλτε το φιδι απο την τρυπα για καλο performance. Mπαγλαμαδες το μπελα μου. 

Δεν είναι lazy, είναι Lisa. Όσα game θέλουν 632gb vram βρίσκονται σε αυτήν εδώ την λίστα στη σελίδα της amd. Τυχαίο :P 

https://www.amd.com/en/gaming/featured-games

 

Forswoken, fc6, last of us , από όλα έχουμε

ΥΓ1. Α ναι και το boundary που droppare το support σε DLSS όταν δέχτηκε συνεργασία με την amd. Γενικά υποστήριζει η amd τις open τεχνολογίες :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν είναι lazy, είναι Lisa. Όσα game θέλουν 632gb vram βρίσκονται σε αυτήν εδώ την λίστα στη σελίδα της amd. Τυχαίο :P 

https://www.amd.com/en/gaming/featured-games

 

Forswoken, fc6, last of us , από όλα έχουμε

Βρε με τη vram δεν εχω θεμα αλλα ειναι σαπιο και στο cpu utilization η vram ειναι κατω απο 11gb σε χρηση και εχω μηδεν stutters αλλα δεν γινεται να εισαι σε σημειο με 4 τοιχους και να βλεπεις 85% το cpu και η καρτα στα 70fps με 70% usage. Ουτε ξερει τι κανει το παιχνιδι στους amd τετοιο πραγμα δεν εχω ξανα δει εκτος απο uncharted 4 σε 1-2 σημεια σε ολο το παιχνιδι με πολυ κοσμο και εκει τα ιδια. Η vram ειναι το τελευταιο που με καιει προβλημα εχουν οσοι δεν εχουν την καρτα οχι οσοι την εχουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

προβλημα εχουν οσοι δεν εχουν την καρτα οχι οσοι την εχουμε. 

Το τουπέ έρχεται με την κάρτα πακέτο η σε διαφορετικό DLC? Γιατί πρίν κάποιο διάστημα άλλα έλεγες και με διαφορετικό ύφος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

5 hours ago, Fulgore said:

Ας μας πει ο moderator παραπάνω τι προτείνει για να μην γκρινιάζουμε.

Club γι' αυτό, όχι topic, ώστε να γίνεται και moderate εύκολα, από τον δημιουργό του. 

5 hours ago, Fulgore said:

Αν κάνεις όμως μια βόλτα και στα άλλα θέματα που τα έγραφα αυτά και δεις που έχουν καταντήσει πλέον νεκροταφείο σε σχέση με παλιότερα, θα καταλάβεις πως προκύπτει αυτό.

Στα games γίνεται επειδή δεν υπάρχει ενδιαφέρον/νόημα συμμετοχής από ένας σημείο και μετά. Πάνε οι εποχές που πχ στο topic του WoW συμμετείχαν ενεργά οι παίχτες.

Στο hardware όσο είναι της "εποχής", δεν νεκρώνουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Το τουπέ έρχεται με την κάρτα πακέτο η σε διαφορετικό DLC? Γιατί πρίν κάποιο διάστημα άλλα έλεγες και με διαφορετικό ύφος.

Ετσι πανε αυτα, συνηθως αν δεν εχεις αγορασει κατι να το δοκιμασεις μπορει να εχεις λαθος αποψη.
Το προβλημα ειναι να μην εχεις το προιον και να λες αυτα που νομιζεις ή να εχεις το προιον και να μην λες αυτα που βλεπεις ακομα και αν ερχονται σε αντιθεση με αυτα που ελεγες/νομιζες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TsAkira είπε

Ευχαριστώ όλους σας. Λέω να πάρω το vertex 850 and call it a day. Το 1000άρι είναι overkill λέτε;

Εγώ πήρα το Vertex  1000W το οποίο είναι τελείως αθόρυβο,αλλά έχω την 4090.Για το τωρινό σου σύστημα το 850 είναι αρκετό,αλλά το 1000άρι θα σου το πρότεινα για 2 λόγους.
Πρώτο για να έχεις το απόθεμα για το μέλλον  σε περίπτωση αναβάθμισης και δεύτερον για το optimal noise level range που συνήθως στα περισσότερα mid/high range PC κυμαίνεται στα 500-650/700W,σε heavy cpu/gpu loads.

Ουσιαστικά θα έχεις 5-6db χαμηλότερο noise με το 1000W,καθώς θα ζορίζεται λιγότερο σε αυτό το load.
Κοίτα την πορτοκαλί γραμμή στο noise graph σε 115/230V και στα 2cpu.

https://www.cybenetics.com/index.php?option=database&params=1,0,12
 

Επεξ/σία από Westbaum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ποιός ήθελε ολόασπρη κάρτα και δεν του έβγαινε?

Εδώ είστε:

https://www.guru3d.com/news-story/asrock-unveils-white-edition-radeon-rx-7900-xtx-taichi-graphics-card.html

Άσπρη άσπρη σαν τα γάλατα, και με φουλ vram για να μην ξεχνιόμαστε.

thumbnail_6567567.jpg.86b64e76acc468b2a27916028d3a0b3f.jpg

...showing myself out...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...