Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Ποιος το λέει αυτό; 16GB VRAM έχει μια χαρά είναι και σε σχέση με τα 900€ της σεLifeSupport 4070Τι. Καθώς με +300€ έχεις μια πιο ολοκληρωμένη πρόταση που θα σε κρατήσει αρκετά περισσότερο. Ναι η τιμή είναι κακή όπως σε όλες τις κάρτες εδώ και 3 χρόνια αλλά τουλάχιστον αυτή και η 4090 παίρνουν ελαφρώς συγχώρεση γιατί φτιάχτηκε έτσι η αγορά ώστε να μην αξίζει οτιδήποτε άλλο και οι αγοραστές την δέχτηκαν με ευχαρίστηση για "την καλή τους τύχη".

Thank you papa Jensen 

 

 

300 ευρω πανω για 27% καλυτερες επιδοσεις κανε τις πραξεις να δεις ποια καρτα δινει αναλογικα τα περισσοτερα fps προς την τιμη της. Τελος 2024 θα αλλαχτει οπως θα αλλαξουν και οσοι εχουν 4080 4090 με τη νεα γενια δεν θα μεινουμε σε αυτες οπως καθε 2 χρονια. 

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ποιος το λέει αυτό, όχι εγώ πάντως; 16GB VRAM έχει μια χαρά είναι και σε σχέση με τα 900€ της σεLifeSupport 4070Τι. Καθώς με +300€ έχεις μια πιο ολοκληρωμένη πρόταση που θα σε κρατήσει αρκετά περισσότερο. Ναι η τιμή είναι κακή όπως σε όλες τις κάρτες εδώ και ~3 χρόνια αλλά τουλάχιστον αυτή και η 4090 παίρνουν ελαφρώς συγχώρεση γιατί φτιάχτηκε έτσι η αγορά ώστε να μην αξίζει οτιδήποτε άλλο. Εν τέλει όπως είχα πει παλαιότερα, οι αγοραστές γαληνευσαν & την δέχτηκαν με ευχαρίστηση για "την καλή τους τύχη".

Thank you papa Jensen 

 

 

Nα σε ρωτήσω κάτι. Plague tale Requiem έπαιξες? Δοκίμασες? Θες να μου εξηγήσεις πως ζητάει 6GB Vram σε 4k ultra ενώ το TLOU 16+? Ήρεμα ρωτάω :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chrisde είπε

Το φαντάστηκα για αυτό σου είπα 850. Εδώ έχει min 890. Ε δεν είναι καλή η τιμή, καλύτερα 50€ παραπάνω για 4070ti και δεν είναι μόνο το dlss2 αυτό είναι το λιγότερο μη σου πω, οι διαφορες με fsr2 δεν είναι αξιοπρόσεκτες.

Που καταντήσαμε βρε, εσύ να προτιμάς amd και εγώ nvidia, τα ύστερα του κόσμου! Άμα συμφωνεί (λέμε τώρα) και ο AtenRa μαζί μου, έδεσε το γλυκό!:P

Και ο Aten κράζει Amd στο νήμα των επεξεργαστών για τον 7800x3d. Νομιζω δεν πάμε καλά. :D

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Nα σε ρωτήσω κάτι. Plague tail Requirem έπαιξες? Δοκίμασες? Θες να μου εξηγήσεις πως ζητάει 6GB Vram σε 4k ultra ενώ το TLOU 16+? Ήρεμα ρωτάω :P 

Τα εγραψα και στο θεμα του LOU μπορω να αναφερω τουλαχιστον 20 παιχνιδια τα οποια παιζουν αριστα ακομα και με 6GB vram σε 1440P παιζουν αριστα με cpu οπως 7700K και αριστα με 16gb ram η ακομα και 8 τα οποια ριχνουν σαγονια στα γραφικα και τα χαζευεις. Το hogwarts προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ οπτικα το LOU δεν μου αρεσε και ειδα πολλα chapters αυτα που ζηταει δεν τα δικαιολογει ουτε στο 10% του. Horizon zero dawn ειναι κλασεις ομορφοτερο και τρεχει αιωνες καλυτερα σε ολα τα συστηματα και god of war το ιδιο days gone rdr 2 fallen order guardians of the galaxy και καμια 100αρια ακομα ΑΑΑ παιχνιδια την τελευταια 2ετια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H για να το θέσω καλύτερα, το TLOU θέλει 9.5GB σε 720p LOW. Το Plague tale θέλει 6.5-7GB σε 4k ultra. 

 

Αυτό, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο :) 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

H για να το θέσω καλύτερα, το TLOU θέλει 9.5GB σε 720p LOW. Το Plague tail θέλει 6.5-7GB σε 4k ultra. 

 

Αυτό, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο :) 

Και αν βαλεις διπλα διπλα last of us με plague tale το πρωτο θα σου φανει παιχνιδι του 2015 ανετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Herald Σε προηγούμενο post είχες πει ότι δεν αντέχεις το sharpening του DLSS 2.0 νομίζω. Από την έκδοση 2.5 και μετά το έχουν απενεργοποιήσει και η διαφορά στην ποιότητα εικόνας είναι εμφανής (τουλάχιστον στο CP 2077 που το είχα δοκιμάσει).

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

@Herald Σε προηγούμενο post είχες πει ότι δεν αντέχεις το sharpening του DLSS 2.0 νομίζω. Από την έκδοση 2.5 και μετά το έχουν απενεργοποιήσει και η ποιότητα εικόνας είναι εμφανής (τουλάχιστον στο CP 2077 που το είχα δοκιμάσει).

Στο RDR2 αυτό, στις αρχικές εκδόσεις έβαζε sharpen και δεν είχε slider να το πειράξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ποιος το λέει αυτό, όχι εγώ πάντως; 16GB VRAM έχει μια χαρά είναι και σε σχέση με τα 900€ της σεLifeSupport 4070Τι. Καθώς με +300€ έχεις μια πιο ολοκληρωμένη πρόταση που θα σε κρατήσει αρκετά περισσότερο. Ναι η τιμή είναι κακή όπως σε όλες τις κάρτες εδώ και ~3 χρόνια αλλά τουλάχιστον αυτή και η 4090 παίρνουν ελαφρώς συγχώρεση γιατί φτιάχτηκε έτσι η αγορά ώστε να μην αξίζει οτιδήποτε άλλο. Εν τέλει όπως είχα πει παλαιότερα, οι αγοραστές γαληνευσαν & την δέχτηκαν με ευχαρίστηση για "την καλή τους τύχη".

Thank you papa Jensen 

 

 

Δεν έχεις δίκιο. Άλλο να μη θέλεις να δώσεις τα 900 ευρώ που ειναι απολυτωε σεβαστο γιατί ειναι αρκετά τα χρήματα, άλλο να βγάζεις την κάρτα άχρηστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Arkin said:

Ναι αν δεν σε ενδιαφερουν προσπερνας και την γενια εννοειται αυτο αν σε ενδιαφερει καποιο κανεις κινηση να το παιξεις οπως θελεις η πας σε ps5 λυσεις υπαρχουν. 

Spoiler

Αυτό επίσης το λέω ότι θέλω να βρω φθηνό μτχ PS5 ΜΟΝΟΝ για να παίζω κάποια games σε σύντομο χρονικό διάστημα και μεταπώληση των τίτλων έπειτα, είτε για exclusives, είτε για ports που δε θα τραβάνε όπως θέλω plug and play δηλαδή γιατί δεν έχω και χρόνο -δυστυχώς λόγω χειρονακτικής 7ωρης+ 6ημερης εργασίας- να παίζω με ρυθμίσεις και πειράγματα, ctd's και υπό αναμονή patches. Φαντάσου το Σαββατοκύριακο που έλεγα να ασχοληθώ με το TLOU, ασχολήθηκα με το να ΚΟΙΜΗΘΩ και για διασκέδαση είδα μερικά επεισόδια από σειρά (The Night Agent).

Δεν είναι ότι μαρεσει κιόλας γιατί θέλει συνεχώς να κάθομαι να "μαθαίνω" το χειριστήριο μετά από πολλά χρόνια αποχής, κάτι που το αισθάνομαι ξένο στα χέρια μου σε σχέση με την χρήση ποντικιού/πληκτρολογίου που ασυναίσθητα τα χρησιμοποιώ αρμονικά χωρίς να σκεφτώ καν "ποιο είναι το R*αυτο, που είναι το Χ" (κατάλαβες).

Επίσης είναι και η τιμή το θέμα ναι..Δεν υπάρχει κάρτα εώς 650€ αυτή τη στιγμή (βάζοντας την τιμή αγοράς της (τότε) κάρτας που έχω τώρα) που να δικαιολογεί τα χρήματα της και να σου δίνει μια αίσθηση ασφάλειας στην κατηγορία της χωρίς παρατράγουδα. 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Αυτό επίσης το λέω ότι θέλω να βρω φθηνό μτχ PS5 ΜΟΝΟΝ για να παίζω κάποια games σε σύντομο χρονικό διάστημα και μεταπώληση των τίτλων έπειτα, είτε για exclusives, είτε για ports που δε θα τραβάνε όπως θέλω plug and play δηλαδή γιατί δεν έχω και χρόνο -δυστυχώς λόγω χειρονακτικής 7ωρης+ 6ημερης εργασίας- να παίζω με ρυθμίσεις και πειράγματα, ctd's και υπό αναμονή patches. Φαντάσου το Σαββατοκύριακο που έλεγα να ασχοληθώ με το TLOU, ασχολήθηκα με το να ΚΟΙΜΗΘΩ και για διασκέδαση είδα μερικά επεισόδια από σειρά (The Night Agent).

Δεν είναι ότι μαρεσει κιόλας γιατί θέλει συνεχώς να κάθομαι να "μαθαίνω" το χειριστήριο μετά από πολλά χρόνια αποχής, κάτι που το αισθάνομαι ξένο στα χέρια μου σε σχέση με την χρήση ποντικιού/πληκτρολογίου που ασυναίσθητα τα χρησιμοποιώ αρμονικά χωρίς να σκεφτώ καν "ποιο είναι το R*αυτο, που είναι το Χ" (κατάλαβες).

Επίσης είναι και η τιμή το θέμα ναι..Δεν υπάρχει κάρτα εώς 650€ αυτή τη στιγμή (βάζοντας την τιμή αγοράς της (τότε) κάρτας που έχω τώρα) που να δικαιολογεί τα χρήματα της και να σου δίνει μια αίσθηση ασφάλειας στην κατηγορία της χωρίς παρατράγουδα. 

 

 

Spoiler

Στην παραγραφο με το χειριστηριο σε ενιωσα εχω να πιασω controller 5 χρονια και απλα μου φαινεται ξενο. Αλλα αν πας σε κονσολα δεν γινεται αλλιως το μαθαινεις παλι απο πισω. Και για τα λεφτα σε καταλαβαινω απολυτα αναλογα με πια καρτα εχεις τωρα και ποσο θα σου βγει η αλλη. Για 3 κατοσταρικα ουτε εγω θα εδινα 6800xt για 4070ti για 100 ευρω ομως ηταν no brain και για αυτο για τον καθενα η καθε αγορα ακομα και να μην ειναι τοσο future proof μπορει να ειναι εξαιρετικη γιατι εκανε αναβαθμιση σχεδον τσαμπα. Μακαρι να πεσουν οι τιμες γιατι μπορει να κραζουμε το pc gaming για τα κακα ports αλλα το γουσταρουμε 100%.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ποιος το λέει αυτό, όχι εγώ πάντως;

16GB VRAM έχει μια χαρά είναι και σε σχέση με τα 900€ της σεLifeSupport 4070Τι. Καθώς με +300€ έχεις μια πιο ολοκληρωμένη πρόταση που θα σε κρατήσει αρκετά περισσότερο.

Η 4080 των 1200 δολλαρίων σε σχέση με τα 700 της 3080 παίρνει συγχώρεση επειδή έχει 16gb Vram, ενώ η 4070ti των 800δολλαριων σε σχέση με τα 600 δολλάρια της 3070ti πριν από αυτή ειναι σε life support και δεν παιρνει συγχώρεση γιατί έτσι φτιάχτηκε η αγορά(?) ώστε να μην αξίζει οτιδήποτε άλλο 🤔 Μαααλιστα..

Ωραια τα λέμε εμείς εδώ,για να δούμε και στην πράξη πως ψηφίζει ο κόσμος με το πορτοφόλι του και τι αγοράζει τελικά, λίγες ημέρες μετά και το δημοφιλές Last of us

https://www.newegg.com/d/Best-Sellers/GPUs-Video-Graphics-Cards/s/ID-48

https://www.amazon.com/Best-Sellers-Computer-Graphics-Cards/zgbs/pc/284822

Και στο γειτονικό caseking

image.png.a742c14ecd05ae549fe0884b5d5648c8.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι

Εγώ δεν έχω καταλάβει 2 πράγματα.

1) Δεν έλεγαν ότι το Path Tracing θα είναι πιο ελαφρύ από το νορμάλ RT;

2) Ο ντόρος για ποιο λόγο; Από το βιντεάκι που είδα οι διαφορές είναι μικρές; Έχουν αυξήσει το blooming και ανεβάσει την ανάλυση των reflections για να νομίζουμε ότι υπάρχει τρελή διαφορά. Σε 2 σκηνές από τις 10 είδα σοβαρές διαφορές.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω κάτι να σας πω....μη με κράξετε πάρα πολύ.... χρειάζομαι τροφοδοτικό θαρρώ γιατί ίσως να είναι λίγο παλιό αυτό που έχω...

 

wait for it

 

 

Μόνο 11 χρονών

 

Περιμένω τα γαμόσταυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Λοιπόν, έχω κάτι να σας πω....μη με κράξετε πάρα πολύ.... χρειάζομαι τροφοδοτικό θαρρώ γιατί ίσως να είναι λίγο παλιό αυτό που έχω...

 

wait for it

 

 

Μόνο 11 χρονών

 

Περιμένω τα γαμόσταυρα...

Πολυ καλη σειρα με καλες κριτικες, τσεκαρε ομως αν το case σου ειναι συμβατο γιατι παιρνουν τα καλωδια στο πλαι αντι για πισω.

 

https://youtu.be/f0scwWRzHRw

 

Screenshot_18.jpg

Screenshot_19.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...