Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
12 minutes ago, Fulgore said:

Με έχεις δει εμένα συγκεκριμένα εδώ και χρόνια να γκρινιάζω κάθε χρόνο για την Vram της nvidia που αναφερόμαστε?

Σε έχω δει άπειρες φορές να γκρινιάζεις για άλλους σαν τον γέρο, "να φύγετε κύριε να πάτε αλλού". 😛

Αυτό δεν μετράει? Νομίζεις ότι μόνο η γκρίνια για τιμές/vram/επιδόσεις/κτλπ είναι κουραστική? :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

4 λεπτά πριν, chrisde είπε

BTW εγώ είμαι τρελός φαν του Sharpen (χωρίς υπερβολές βέβαια). Το πόσο μου λείπει το ris δεν λέγεται...

Geforce Experience overlay --> Filters --> Sharpening

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Με έχεις δει εμένα συγκεκριμένα εδώ και χρόνια να γκρινιάζω κάθε χρόνο για την Vram της nvidia που αναφερόμαστε?

Η να γκρινιάζω κάθε μέρα για τις high end τιμές σε nvidia συγκεκριμένα, λές και ανέκαθεν η nvidia δεν είχε τις χειρότερες τιμές?

Η μήπως έγραψα κάπου ότι εγώ δεν έχω γκρινιάξει πότε ή για τίποτα?

Που κολλάει τώρα αυτό το σχόλιο με τα πιο πίσω?

Βρε άνθρωπε, εντελώς καλοπροαίρετα το λέω, αν θες πίστεψε το, χαλάρωσε λίγο, χιούμορ έκανε το παλλικάρι σου έβαλε και το σχετικό emoticon. Μην αρπάζεσαι με όλους και με όλα. Γράφεις λες και είσαι μες τη τσίτα, φορουμ για υπολογιστές είναι εδώ, το χαβαλέ μας κάνουμε...

4 λεπτά πριν, Herald είπε


Σε λίγες μέρες βγαίνει το overdrive - πιστεύεις θα πιάσει τα 50-60 η 70ti σε 1440p + DLSS Q?
 

Καλά, κάτσε να τα φτάσει η 4080, που αμφιβάλω... Χωρίς fg προφανώς έτσι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκλεισα 1 ωριτσα forza 4 μηδεν crash οποτε το εφτιαξαν και για τις 4000 series. Τους πηρες 3-4 μηνες αλλα ηταν θεμα απο MS και steam οχι απο nvidia μιας και αυτοι εδωσαν το patch προχθες οχι η nvidia. 

32 λεπτά πριν, Herald είπε

Δοκίμασε FG στα 40 fps και θα καταλάβεις γιατί δεν είναι και τόσο feature :P 

Πιο πολύ κάνει αν βγάζεις ήδη 60-70+ fps και θες να τιγκάρις το 120αρι monitor παρά για να σου δώσει playable framaerates όταν η κάρτα δεν τραβάει - εκεί αποτυγχάνει.

Εκει στα 50+ να εισαι οπως ημουν στο portal και το FG δουλευει πολυ καλα. Απο τα 30 δεν το δοκιμασα ακομα αλλα σιγουρα το latency θα ειναι μεγαλο. Μεχρι τωρα εχω δοκιμασει hitman 3/2077/portal/witcher 3/hogwarts με FG στο πρωτο ημουν 120fps στο 2077 90-95 portal 70-80 witcher 3 80-100 και hogwarts 120-140. Σε ολα δοκιμασα και χωρις fg και η εμπειρια ειναι πολυ πολυ καλυτερη με fg κρατοντας το latency του native+dlss quality. Και ολα τα παραπανω παιχνιδια εκτος hogwarts με ultra+RT Full που χωρις το FG σε πολλες καρτες ειναι unplayable. Θα το δουμε και το overdrive πρωτος θα βαλω bench και βιντεο μολις βγει να δουμε πως πηγαινει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε έχω δει άπειρες φορές να γκρινιάζεις για άλλους σαν τον γέρο, "να φύγετε κύριε να πάτε αλλού". 😛

Εχεις δικιο σε αυτό που γραφείς.

Αν κάνεις όμως μια βόλτα και στα άλλα θέματα που τα έγραφα αυτά και δεις που έχουν καταντήσει πλέον νεκροταφείο σε σχέση με παλιότερα, θα καταλάβεις πως προκύπτει αυτό.

Τι να κάνω, να βαράω παλαμάκια που και αυτό το θέμα/γενιά θα καταστραφεί με σχόλια για την κακιά ngreedia και τις τιμές της, με αποτέλεσμα όλο και λιγότεροι να σχολιάζουν/συμμετεχουν?

Να ρωτήσουμε και τα υπόλοιπα παιδιά αν τους αρέσει όλο αυτό και θέλουν μέχρι και του χρόνου να διαβάζουν στην πλειοψηφια σχόλια για τραγικές τιμές και ngreedia?

27 λεπτά πριν, chrisde είπε

Γράφεις λες και είσαι μες τη τσίτα, φορουμ για υπολογιστές είναι εδώ, το χαβαλέ μας κάνουμε...

Συμφορουμίτη, γράφω όπως γράφω γιατί βλέπω και αυτό το θέμα όσο περνάει ο καιρός να γίνεται νεκροταφείο με αυτά που γράφονται πάλι περί ngreedia, και δεν θέλω και σε αυτό το θέμα όπως και στα άλλα να έχουμε αυτη την κατάληξη . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχεις δικιο σε αυτό που γραφείς.

Αν κάνεις όμως μια βόλτα και στα άλλα θέματα που τα έγραφα αυτά και δεις που έχουν καταντήσει πλέον νεκροταφείο σε σχέση με παλιότερα, θα καταλάβεις πως προκύπτει αυτό.

Τι να κάνω, να βαράω παλαμάκια που και αυτό το θέμα/γενιά θα καταστραφεί με σχόλια για την κακιά ngreedia και τις τιμές της, με αποτέλεσμα όλο και λιγότεροι να σχολιάζουν/συμμετεχουν?

Να ρωτήσουμε και τα υπόλοιπα παιδιά αν τους αρέσει όλο αυτό και θέλουν μέχρι και του χρόνου να διαβάζουν στην πλειοψηφια σχόλια για τραγικές τιμές και ngreedia?

Οτι ειναι βαρετη αυτη η λουπα ειναι και εχεις δικιο. Αλλα και τι μπορεις να κανεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οτι ειναι βαρετη αυτη η λουπα ειναι και εχεις δικιο. Αλλα και τι μπορεις να κανεις. 

Nα παραδεχτείς δημόσια ότι η AMD βγάζει καλύτερες GPU με μπόλικη vram και παρόμοιο RT, βγάζει τις καλύτερες CPU που δεν χρειάζονται 500€ custom loop, και βγάζουν και τα καλύτερα ποδήλατα. 77978256.jpg

 


Μετά θα πέσει ηρεμία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Οτι ειναι βαρετη αυτη η λουπα ειναι και εχεις δικιο. Αλλα και τι μπορεις να κανεις. 

Και πίσω στο 2019 γινόταν αυτό, γιαυτό και ορισμένοι πήραν την πρωτοβουλία και έφτιαξαν ξεχωριστό θέμα για 2080ti.

Ας μας πει ο moderator παραπάνω τι προτείνει για να μην γκρινιάζουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και πίσω στο 2019 γινόταν αυτό, γιαυτό και ορισμένοι πήραν την πρωτοβουλία και έφτιαξαν ξεχωριστό θέμα για 2080ti.

Ας μας πει ο moderator παραπάνω τι προτείνει για να μην γκρινιάζουμε.

 

Έτσι είναι. Το πρόβλημα είναι ότι όσοι κράζουν δεν έχουν καν σκοπό να πάρουν την κάρτα ή όποια κάρτα κράζουν cpu κτλ. Και ξέρεις ε δεν πιάνουν τα 9999 παιχνίδια που πάνε μπάλα και τρέχουν τέλεια θα πιάσουν αυτό το 1 που βγήκε τώρα που ολος ο κόσμος το κράζει για να στηρίξουν την άποψη τους  όποια στέκει για αυτό το 1 παιχνίδι στα χιλιάδες που υπάρχουν. Αντί να διαβάζουμε ποστ από κατόχους η άτομα που σκέφτονται να αγοράσουν διαβάζουμε ότι να ναι. Σαν να πηγαίνω στο θέμα των amd και να λέω ουυυυυυυ ουυυυυυυ δεν έχετε καλό rt δεν είναι future proof οι κάρτες και καίνε τα άντερα τους. Έγραφα όταν είχα σκοπό να αγοράσω τώρα θα γράψω για να βοηθήσω η αν βγει κάποιο νέο drivers κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε λίγες μέρες βγαίνει το overdrive - πιστεύεις θα πιάσει τα 50-60 η 70ti σε 1440p + DLSS Q?

Ενδιαφέρουσα ερώτηση!
Τα teraflops είναι λίγο ένδειξη για το Path Tracing που είναι το overdrive, κρίνουμε και από τα Portal/Quake 2 RTX που η 4070ti αποδίδει ~40-45% της 4090

Επιβεβαιώνουμε ότι η απόδοση είναι αναλογική της ανάλυσης του rendering.
Στο επίσημο video: Native 4K vs dlss-3, κάνουν boost τα 16fps ~> 115fps
16 * κάτι λιγότερο από 4x (1080p) * κάτι λιγότερο από 2x (FG) < μέγιστο 128fps

Θα πρέπει να περιμένουμε την 4070ti να είναι ιδανικά:
4K ~ 7fps Native και ίσως πάει στα 50 fps με dlss performance + FG (εμετός)
1440p ~ 16 fps Native και ίσως ~ 110 με dlss performance + FG
1080p ~ 27 fps Native και λογικά ~ 70 με dlss balanced

Και όλα αυτά τα καλούδια εφόσον δεν χτυπήσουμε VRAM

Τέλος η επερχόμενη 4070 (non-ti) θα έχει το 70% της απόδοσης της 4070ti
και όλοι οι κάτοχοι 3000 και 2000 series που δε θα έχουν SER και MicroMeshing (για transparencies) θα πρέπει να αφαιρέσουμε ένα επιπλέον 15-25% από τα terflops της αντίστοιχης κάρτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι:

Βελτιώσεις στα γραφικά του Cyberpunk 2077 χωρίς να είναι ενεργοποιημένο το RT θα υπάρξουν; Ακόμα και με το SSAO στο High παρατηρούσα κάτι κουκκίδες στα γραφικά και ήταν ενοχλητικό.

Επίσης θα υπάρχει penalty στις επιδόσεις ακόμα και με RT στο low ή και Off;; Να ξέρω να μην το εγκαταστήσω καν...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι:

Βελτιώσεις στα γραφικά του Cyberpunk 2077 χωρίς να είναι ενεργοποιημένο το RT θα υπάρξουν; Ακόμα και με το SSAO στο High παρατηρούσα κάτι κουκκίδες στα γραφικά και ήταν ενοχλητικό.

Επίσης θα υπάρχει penalty στις επιδόσεις ακόμα και με RT στο low ή και Off;; Να ξέρω να μην το εγκαταστήσω καν...😁

Με RT low θα ειναι πολυ πιο κατω οι απαιτησεις απο medium ultra psycho. Το ssao δεν ειναι το καλυτερο στο παιχνιδι ισχυει αυτο που λες. Και χωρις RT δειχνει πολυ ομορφο παντως και τρεχει και εξαιρετικα απλα δεν εχεις κυριως τους φωτισμους ειδικα βραδυ γινεται μεταμορφωση την μερα οχι και τοσο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Arkin said:

Skip αλλά χάνετε το dlss 3. Δηλαδή αυτομάτως λες ότι αρκετά παιχνίδια θα τα παίξεις σε 2 χρόνια με το RT τους. Πχ 2077 Witcher dying light 2 portal sackboy hogwarts hitman 3 κάποια που μου ήρθαν στο μυαλό και με RT

Γιατί να παίξω αυτά τα παιχνίδια εφόσον ΔΕΝ με ενδιαφέρουν είτε λόγο θεματολογίας, είτε ιστορίας/σεναρίου, είδους κ.α. ; 

*μόνο το Sackboy έχω υπόψιν αλλά μια χαρά τερματίζει με την 3070 απ'όσο είχα δοκιμάσει.

Αν κάτι δεν τραβάει DLSS 2 ή ότι άλλο μπορεί 

6 hours ago, Arkin said:

devs

Έχουν στο μυαλό τους ( για τα από δω και πέρα ports ) τη λογική/hardware PS5 

Το TLOU P1 ήταν η αρχή. Δεν θα ναι όλοι οι τίτλοι τόσο σκατά αλλά ως έναν βαθμό θα εντοπίζονται αντίστοιχα νοσηρά σημεία κι αλλού.

Αυτό επρόκειτο να συμβεί αργά ή γρήγορα με το PS5 και το Xbox Series X να έχουν 16 GB ενοποιημένης μνήμης RAM (που είναι πιο αποτελεσματικό γι αυτούς από την εναλλακτική λειτουργία RAM και VRAM των PC). Πέρασαν 2 1/2 χρόνια από την κυκλοφορία των νέων κονσολών. Είναι λογικό πλέον ότι οι κάρτες με περιορισμένη VRAM (8 GB ή λιγότερο) θα αρχίσουν να δυσκολεύονται να τρέξουν παιχνίδια στις μέτριες έως υψηλότερες ρυθμίσεις, ακόμη και στα 1080p και προσεχώς έρχεται και για τις ΥΠΕΡΚΟΣΤΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ 12αρες το scalp. 

Προετοιμαστείτε για τα χειρότερα και πράξτε αναλόγως. Νιώστε!

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Γιατί να παίξω αυτά τα παιχνίδια εφόσον ΔΕΝ με ενδιαφέρουν;

*μόνο το Sackboy έχω υπόψιν αλλά μια χαρά τερματίζει με την 3070.

Αν κάτι δεν τραβάει DLSS 2 

Έχουν στο μυαλό τους ( για τα από δω και πέρα ports ) τη λογική/hardware PS5 

Το TLOU P1 ήταν η αρχή. 

Αυτό επρόκειτο να συμβεί αργά ή γρήγορα με το PS5 και το Xbox Series X να έχουν 16 GB ενοποιημένης μνήμης RAM (που είναι πιο αποτελεσματικό γι αυτούς από την εναλλακτική λειτουργία RAM και VRAM των PC). Πέρασαν 2 1/2 χρόνια από την κυκλοφορία των νέων κονσολών. Είναι λογικό πλέον ότι οι κάρτες με περιορισμένη VRAM (8 GB ή λιγότερο) θα αρχίσουν να δυσκολεύονται να τρέξουν παιχνίδια στις μέτριες έως υψηλότερες ρυθμίσεις, ακόμη και στα 1080p και προσεχώς έρχεται και για τις ΥΠΕΡΚΟΣΤΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ 12αρες το scalp. 

Προετοιμαστείτε για τα χειρότερα και πράξτε αναλόγως. Νιώστε!

Ναι αν δεν σε ενδιαφερουν προσπερνας και την γενια εννοειται αυτο αν σε ενδιαφερει καποιο κανεις κινηση να το παιξεις οπως θελεις η πας σε ps5 λυσεις υπαρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Fulgore said:

4080 δεν είναι που έφαγε το μεγαλύτερο κράξιμο και για την τιμή της που ξέφυγε τελείως και για την Vram που έπρεπε να ειναι παραπάνω(λόγω ανταγωνισμού)?

Ποιος το λέει αυτό, όχι εγώ πάντως; 16GB VRAM έχει μια χαρά είναι και σε σχέση με τα 900€ της σεLifeSupport 4070Τι. Καθώς με +300€ έχεις μια πιο ολοκληρωμένη πρόταση που θα σε κρατήσει αρκετά περισσότερο. Ναι η τιμή είναι κακή όπως σε όλες τις κάρτες εδώ και ~3 χρόνια αλλά τουλάχιστον αυτή και η 4090 παίρνουν ελαφρώς συγχώρεση γιατί φτιάχτηκε έτσι η αγορά ώστε να μην αξίζει οτιδήποτε άλλο. Εν τέλει όπως είχα πει παλαιότερα, οι αγοραστές γαληνευσαν & την δέχτηκαν με ευχαρίστηση για "την καλή τους τύχη".

Thank you papa Jensen 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...