Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Συμφορουμίτη το έχουμε εμπεδώσει καλά ότι οι rtx 4000, όπως και οι rx 7900 δεν είναι τα απόλυτα vfm και η κάθε κάρτα κάπου υστερεί, ειτε αυτό το λένε τιμή, είτε Vram, ειτε RT, κλπ. Κυριολεκτικά έχουν γραφτει σελίδες επί σελίδων .

Και 16gb Vram να είχε η 4070ti, πάλι θα υπήρχε γκρινια, γιατί θα ήταν οριακή στο Last of us σε 4Κ ultra, άρα ούτε αυτή θα ήταν στο τελος αρκετή,και αρα πάλι θα υπήρχε γκρινια.

Η αν έκανε 700ευρώ, θα βλέπαμε σχόλια ότι ειναι και πάλι ακριβή και υπομονή να πέσει στα 400-500ευρω.

Κούρασε όμως σε κάθε γενιά να περιμένουμε την σουπερ ντουπερ high end κάρτα με άπειρη Vram και τιμή χώμα(ετσι δηλαδή οπως προκύπτει αυτή η γκρινια),λές και η nvidia και η κάθε nvidia δεν κοιτάζει πάνω από όλα το κέρδος.

Νομιζω το θεμα ξεχειλωνει καθε φορα επειδη ο καθενας ξεχωριστα εχει διαφορετικα κριτηρια στο αν αξιζει μια καρτα τα λεφτα της σε συναρτηση με τα specs/επιδοσεις.

Εδω καλα καλα δεν συμφωνουμε για το πως συγκρινουμε τις καρτες.Εγω ειμαι της αποψης πχ δινω 500 ευρω τι ειναι το καλυτερο που παιρνω σε αυτα τα λεφτα ολα τα αλλα τυπου φοραει τετοιο τσιπακι τοσα νανομετρα,τι ρευμα καιει κτλ μου περνανε αδιαφορα.Για μενα ενα ειναι το κριτηριο ποιο μου δινει τις καλυτερες επιδοσεις με τα λεφτα που εχω στην τσεπη μου.

Γιατι θα επρεπε να με νοιαζει αν φορανε ιδιο μεγεθος τσιπακι ενω το ενα ειναι 2 φορες καλυτερο απο το αλλο αλλα 4 φορες πιο ακριβο?Για να μην κανω quote @BlurayMoviesGreece συμφωνω οτι το χειροτερο προιον ριχνει τιμη και στην προκειμενη συνηθως το κανει η κοκκινη επειδη υστερει σε τεχνολογιες(rt, efficiency κτλ).

Αλλα σε τελικη αναλυση εμενα σαν πελατη αλλο με ενδιαφερει.Αν αποφασισει η κοκκινη να δωσει την 7900xtx στα 500€ στο ραφι λιγο θα με νοιαξει αυτο που λες οτι ειναι χειροτερη απο την 4090 στην κατηγορια της.Ειναι απλο αν η πτωση τιμης επηρεασει το αγοραστικο κοινο και αποφασισει οτι ξαφνικα αξιζει περισσοτερο μια καρτα απο την αλλη ειναι καθαρα επειδη ειναι καλυτερο value.

Προσωπικα το να βλεπω το hardware και να το κρινω μονο βαση τεχνολογικου ενδιαφεροντος με αφηνει παγερα αδιαφορο.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Κοιτάω ετοιμοπαράδοτες στη Γερμανία, 849€ η 7900xt - 899€ η 4070ti. 

Αν δεν έχεις θέμα να χάσεις το DLSS 2, είναι καλύτερη επιλογή η XT όταν είναι και φτηνότερη. 

Το φαντάστηκα για αυτό σου είπα 850. Εδώ έχει min 890. Ε δεν είναι καλή η τιμή, καλύτερα 50€ παραπάνω για 4070ti και δεν είναι μόνο το dlss2 αυτό είναι το λιγότερο μη σου πω, οι διαφορες με fsr2 δεν είναι αξιοπρόσεκτες.

Που καταντήσαμε βρε, εσύ να προτιμάς amd και εγώ nvidia, τα ύστερα του κόσμου! Άμα συμφωνεί (λέμε τώρα) και ο AtenRa μαζί μου, έδεσε το γλυκό!:P

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chrisde είπε

Το φαντάστηκα για αυτό σου είπα 850. Εδώ έχει min 890. Ε δεν είναι καλή η τιμή, καλύτερα 50€ παραπάνω για 4070ti και δεν είναι μόνο το dlss2 αυτό είναι το λιγότερο μη σου πω, οι διαφορες με fsr2 δεν είναι αξιοπρόσεκτες.

Που καταντήσαμε βρε, εσύ να προτιμάς amd και εγώ nvidia, τα ύστερα του κόσμου! Άμα συμφωνεί (λέμε τώρα) και ο AtenRa μαζί μου, έδεσε το γλυκό!:P

Δεν προτιμάω, προσωπικά θα σκίπαρα και τις 2 και θα πήγαινα σε 4080, καθαρά λόγω DLSS 2. Με FSR = εμετός / ναυτία σε μένα, δεν αντέχω το sharpen με τίποτα. 


Η  4070ti μαμούσε όταν ήταν 100-130€ κάτω από την 7900xt, ξεκάθαρα. Ε τώρα που είανι ακριβότερη δεν βλέπω λόγο να την προτιμήσεις. Αφού και σε raster είναι πίσω, και μνήμη έχει λιγότερη, και σε RT δεν την βλέπω να τραβάέι παραπάνω γκάζια - είναι καλύτερη από την XT σε RT αλλά θα ξεμείνουν και οι 2

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω ειμαι της αποψης πχ δινω 500 ευρω τι ειναι το καλυτερο που παιρνω σε αυτα τα λεφτα ολα τα αλλα τυπου φοραει τετοιο τσιπακι τοσα νανομετρα,τι ρευμα καει κτλ μου περνανε αδιαφορα.

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το ρεύμα που καταναλώνει καθώς οι τιμές στην ηλεκτρική ενέργεια έχουν ξεφύγει. Όταν κάποιος παίζει σχεδόν καθημερινά (ειδικά αν παίζει κάποιες ώρες τη μέρα) τότε σε βάθος χρόνου μετράει πολύ η κατανάλωση. Δεν υπάρχει μόνο το κόστος αγοράς αλλά και το κόστος χρήσης. Μπορεί μια κάρτα να έχει μεγαλύτερη τιμή αγοράς αλλά εξαιρετικό efficiency (συγκριτικά με κάποια άλλη). Σε βάθος χρόνου θα σου στοιχίσει λιγότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Herald είπε

Και τι σε νοιάζει ρε μαν αν η AMD είναι κατώτερη εταιρεία με κατώτερα προιόντα; Εμένα με νοιάζει πόσα μου ζητάει και τι μου δίνει - τα υπόλοιπα είναι αδιάφορα.

Οταν λες οτι η Nvidia/ΑΜD ειναι καλυτερη απο την αλλη, ή οτι οι RTX 4000/Rx7000 ειναι καλυτερες απο την αλλες αυτα συγκρινεις, τα προιοντα και τις δυνατοτητες τους ανα μοντελο οχι το MSRP.
Για να φτασουμε να συγκρινουμε το MSRP θα πρεπει πρωτα να ειναι ισαξια προιοντα σε ολα τα υπολοιπα.
Αν με ενα μαγικο τροπο οι AMD αποκτησουν αξιοπιστους drivers, καλυτερο Efficiency, καλυτερες θερμοκρασιες, καλυτερο Ray Tracing ,FSR 3.0 κτλ κτλ τοτε θα δω αν στα ιδια χρηματα αγοραζω κατι καλυτερο απο την AMD.
Εμενα μου θυμιζει λιγο τα γυαλια ηλιου απο το περιπτερο που λενε 5€ εχουν μια χαρα ειναι και μπορει να μεινεις τυφλος.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, chrisde είπε

Συμφορουμίτη, λέμε (και το έχουμε κουράσει υπερβολικά χωρίς λόγο) ότι ιδανικά η 4070ti λόγω πυρήνα και τιμής θα έπρεπε να είχε 16gb vram για να είναι πιο ισορροπημένη. Αυτό, τελεία. Δεν τα έχει, οκ δεν θα πεθάνουμε κιόλας, απλά το επισημαίνουμε και τέλος. Αυτά περί doa προφανώς είναι ανούσιες υπερβολές γιατί τσιμπάτε; Η κάρτα εξακολουθεί να είναι πολύ καλή, όχι για 900-1000€ αλλά για 700€ που την πήρατε όσοι την πήρατε από πλαίσιο, την καλύτερη δουλειά κάνατε. Πρόβλημα ιδιαίτερο με τα 12gb δεν θεωρώ ότι υπάρχει, θα ρίξεις 1-2 ρυθμίσεις από ultra σε high, αμα δεις διαφορές σφύρα μου και τέλος. Γιατί να υπήρχε γκρίνια άμα είχε 16gb, ακούς κανέναν με 4080, που είναι και δυνατότερη στον πυρήνα να έχει θέμα με αυτό; Οι τιμές είναι όλες χάλια, άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο τι να κάνουμε τώρα, θα περιμένουμε τίποτα παρόμοιες προσφορές, this is the way.

Συμφορουμίτη, αυτό έχει ηδη γραφτεί από τον Γενάρη, και είμαστε Απρίλιο και πάλι τα ίδια γράφονται. Πριν από την 4070ti,μάντεψε ποια κάρτα έτρωγε όλη την γκρινια και σε ποιον τομέα(spoiler 4080).

Εντομεταξύ, ούτε καν οι ίδιοι οι κάτοχοι πχ της 4070ti(ή και της 4080), εχουν βγει να πουν ότι πχ η Vram της είναι futureproof για πολλά χρόνια, ότι η τιμή της είναι τζάμπα/δωρο από τον Πέτσινο κλπ.

Οποιος λοιπον κρινει ότι αυτή η γενιά δεν τον καλύπτει και θέλει να περιμένει την επόμενη, ας γράψει μια φορά την γνώμη του(θετική ή αρνητική)και ας αφήσει το εδώ θέμα για τους κατόχους ή υποψήφιους αγοραστές να γράψουν.

Οχι μέχρι και τις επόμενες κάρτες να διαβάζουμε συνέχεια για Vram και κακές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το ρεύμα που καταναλώνει καθώς οι τιμές στην ηλεκτρική ενέργεια έχουν ξεφύγει. Όταν κάποιος παίζει σχεδόν καθημερινά (ειδικά αν παίζει κάποιες ώρες τη μέρα) τότε σε βάθος χρόνου μετράει πολύ η κατανάλωση. Δεν υπάρχει μόνο το κόστος αγοράς αλλά και το κόστος χρήσης. Μπορεί μια κάρτα να έχει μεγαλύτερη τιμή αγοράς αλλά εξαιρετικό efficiency (συγκριτικά με κάποια άλλη). Σε βάθος χρόνου θα σου στοιχίσει λιγότερα χρήματα.

Καλα προφανως σαν παραδειγμα το εφερα ουτως η αλλως οι διαφορες στις καρτες βαση price segment αν μπορω να το πω ετσι δεν ειναι τραγικες.Εκτος αν γινει κανα θαυμα και δωθει η 7900xtx στα 500€ και μετα την συγκρινεις με καμια 4060...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, icenex είπε

Νομιζω το θεμα ξεχειλωνει καθε φορα επειδη ο καθενας ξεχωριστα εχει διαφορετικα κριτηρια στο αν αξιζει μια καρτα τα λεφτα της σε συναρτηση με τα specs/επιδοσεις.

Προφανώς, απλά τα κριτήρια ορισμένων κάθε γενιά(και ακόμα χειρότερα το πως ψηφίζει με το πορτοφόλι του) είναι τέρμα παράλογα, εξού και η μόνιμη γκρίνια.

Θέλουμε μπόλικη Vram και δεν μας ενδιαφέρει το RT, αλλά δεν πάμε σε 6800xt αλλά πάμε σε 3070ti πχ για να μπαίνουμε μετά και να γκρινιάζουμε για τον πέτσινο και την Vram του, και όχι τους εαυτούς μας για την κακή αγορά που κάναμε.

Θέλουμε μπόλικη Vram και δεν μας ενδιαφέρει το RT για 4Κ, αλλά δεν πάμε σε 7900xt, αλλά κοιτάμε την 4070ti(που μέχρι και ο πέτσινος την προωθει σαν 1440p κάρτα), για να κράζουμε μετά τον πέτσινο για την Vram.

Πιθανώς μια από τα ίδια και με 4070/7800xt.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν προτιμάω, προσωπικά θα σκίπαρα και τις 2 και θα πήγαινα σε 4080, καθαρά λόγω DLSS 2. Με FSR = εμετός / ναυτία σε μένα, δεν αντέχω το sharpen με τίποτα. 


Η  4070ti μαμούσε όταν ήταν 100-130€ κάτω από την 7900xt, ξεκάθαρα. Ε τώρα που είανι ακριβότερη δεν βλέπω λόγο να την προτιμήσεις. Αφού και σε raster είναι πίσω, και μνήμη έχει λιγότερη, και σε RT δεν την βλέπω να τραβάέι παραπάνω γκάζια - είναι καλύτερη από την XT σε RT αλλά θα ξεμείνουν και οι 2

Διαφωνώ. Καταρχάς δεν είναι καλύτερη σε ράστερ, πάνω κάτω ίδιες είναι, σε κάποια παιχνίδια κερδίζει η μια, σε κάποια η άλλη. Για τη μνήμη οκ αυτά λέμε τις τελευταίες 5000 σελίδες, είναι ο μόνος λόγος να την προτιμήσεις. Από την άλλη η 4070ti έχει dlss3, καλύτερο rt (μια χαρά playable είναι, μην τρελαθούμε τώρα, ειδικά σε 1440p και ειδικά αν βάλουμε και τον παράγοντα frame generator στην εξίσωση), cuda κτλ. Η χαριστική βολή για μένα όπως έχω ξαναπεί ήρθε και από το καλύτερο efficiency/temps. Εκεί που υπερτερούσε δηλαδή η amd στην προηγούμενη γενιά και πολλοί το κάνατε αβαβά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κι εσύ δεν πας πίσω εδώ και χρόνια. 😛

Statler And Waldorf Oscars GIF by The Academy Awards

Με έχεις δει εμένα συγκεκριμένα εδώ και χρόνια να γκρινιάζω κάθε χρόνο για την Vram της nvidia που αναφερόμαστε?

Η να γκρινιάζω κάθε μέρα για τις high end τιμές σε nvidia συγκεκριμένα, λές και ανέκαθεν η nvidia δεν είχε τις χειρότερες τιμές?

Η μήπως έγραψα κάπου ότι εγώ δεν έχω γκρινιάξει πότε ή για τίποτα?

Που κολλάει τώρα αυτό το σχόλιο με τα πιο πίσω?

Και μιας και βλέπω ότι γενικά απέχεις από όλα αυτά, θέλουμε να γραφτεί τίποτα ουσιώδες για τις ίδιες τις κάρτες ή να συνεχίζουμε μέχρι και του χρόνου όταν ανακοινωθούν οι νέες κάρτες να γκρινιάζουμε για τις τιμές και την Vram απο 4070ti και κάτω?

Μήπως είμαι λάθος σε αυτά που γράφω και αρέσει στους υπόλοιπους όλο αυτό.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Προφανώς, απλά τα κριτήρια ορισμένων κάθε γενιά είναι εκτός πραγματικότητας, εξού και η μόνιμη γκρίνια.

Θέλουμε μπόλικη Vram και δεν μας ενδιαφέρει το RT, αλλά δεν πάμε σε 6800xt αλλά πάμε σε 3070ti πχ για να μπαίνουμε μετά και να γκρινιάζουμε για τον πέτσινο και την Vram του, και όχι τους εαυτούς μας για την κακή αγορά που κάναμε.

Θέλουμε μπόλικη Vram και δεν μας ενδιαφέρει το RT για 4Κ, αλλά δεν πάμε σε 7900xt, αλλά κοιτάμε την 4070ti(που μέχρι και ο πέτσινος την προωθει σαν 1440p κάρτα), για να κράζουμε μετά τον πέτσινο για την Vram.

Πιθανώς μια από τα ίδια και με 4070/7800xt.

Να σου μια παγκοσμια αληθεια που ισχυει ακομη και εδω μεσα? Υπαρχουν ανθρωποι που θα γκρινιαξουν ακομη και αν τους δωσουν κατι τσαμπα.Θα γκρινιαξουν μονο κ μονο γιατι θελουν να γκρινιαξουν.Τι να κανουμε τωρα υπαρχουν αναμεσα μας και εχουν αυτο σαν ελαττωμα.Οπως η 7900 series με το κακο rt perfomance,drivers,efficiency ή η 4070ti με το κουτσουρεμενη vram. :P Μην αρχισετε παλι για πλακα τα αναφερω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisde είπε

Διαφωνώ. Καταρχάς δεν είναι καλύτερη σε ράστερ, πάνω κάτω ίδιες είναι, σε κάποια παιχνίδια κερδίζει η μια, σε κάποια η άλλη. Για τη μνήμη οκ αυτά λέμε τις τελευταίες 5000 σελίδες, είναι ο μόνος λόγος να την προτιμήσεις. Από την άλλη η 4070ti έχει dlss3, καλύτερο rt (μια χαρά playable είναι, μην τρελαθούμε τώρα, ειδικά σε 1440p και ειδικά αν βάλουμε και τον παράγοντα frame generator στην εξίσωση), cuda κτλ. Η χαριστική βολή για μένα όπως έχω ξαναπεί ήρθε και από το καλύτερο efficiency/temps. Εκεί που υπερτερούσε δηλαδή η amd στην προηγούμενη γενιά και πολλοί το κάνατε αβαβά.

Δοκίμασε FG στα 40 fps και θα καταλάβεις γιατί δεν είναι και τόσο feature :P 

Πιο πολύ κάνει αν βγάζεις ήδη 60-70+ fps και θες να τιγκάρις το 120αρι monitor παρά για να σου δώσει playable framaerates όταν η κάρτα δεν τραβάει - εκεί αποτυγχάνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δοκίμασε FG στα 40 fps και θα καταλάβεις γιατί δεν είναι και τόσο feature :P 

Πιο πολύ κάνει αν βγάζεις ήδη 60-70+ fps και θες να τιγκάρις το 120αρι monitor παρά για να σου δώσει playable framaerates όταν η κάρτα δεν τραβάει - εκεί αποτυγχάνει.

Δεν διαφωνώ σε αυτό. (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα βέβαια σε 40, αλλά το δέχομαι). Λίγο είναι όμως το 60-70 να στο κάνει 110-120 χωρίς θέματα όπως στο witcher που είδα; BTW εγώ είμαι τρελός φαν του Sharpen (χωρίς υπερβολές βέβαια). Το πόσο μου λείπει το ris δεν λέγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chrisde είπε

Δεν διαφωνώ σε αυτό. (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα βέβαια σε 40, αλλά το δέχομαι). Λίγο είναι όμως το 60-70 να στο κάνει 110-120 χωρίς θέματα όπως στο witcher που είδα; BTW εγώ είμαι τρελός φαν του Sharpen (χωρίς υπερβολές βέβαια). Το πόσο μου λείπει το ris δεν λέγεται...

Βρε μια χαρά είναι το FG - απλά να ξέρουμε που και τι κάνει. Δεν είναι ότι θα το βάλεις ξέρω γώ στα 30 fps και θα είσαι μπόμπα :P 

Σε λίγες μέρες βγαίνει το overdrive - πιστεύεις θα πιάσει τα 50-60 η 70ti σε 1440p + DLSS Q?


Για το sharpen το δέχομαι, είναι εντελώς θέμα γούστο - γιαυτό δεν το βάζω στο τραπέζι, Απλά προσωπικά θα έδινα  όσα  € μου ζητήσει ο πέτσινος για να έχω DLSS 2. 1000€ θέλει παραπάνω? 1100 θα του δώσω :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...