Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Στα 220w power limited το καρτόνι, , 4k ultra + DLSS Q

 

 

50% plimit, +150, +1400 στα ίδια με FSR 2 Quality. Δεν έβαλα το dll για το dlss οπότε τσέκαρα με FSR2.

Spoiler

Tlou.jpg.f7ee9f78854c5b93bd71c8932e017b7d.jpg

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν της αρέσουν οι στρογγυλοί αριθμοί αλλά η 4080 μου  δεν πάει με τίποτα παραπάνω από 250 core/1500 mem σε benchmark,οσο και να της γλυκομιλαω..ε ρε τι κάνει η αϋπνία..

3d.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά 4070 θα ναι καλύτερη από ti? 

Πιο νεα τεχνολογία, ίδια Vram.... Φαντάζομαι όχι πολύ χαμηλότερες επιδόσεις.... Μένει να δούμε και την τιμή... Και Φυσικά διαθεσιμότητα... 

Φαινεται να προσπαθουν να διορθώσουν την "πατάτα" που έκαναν με την 4070ti με πετσόκομμα στα specs και υπερβολικά ακριβή .... Ίσως ωριμαζει και η σειρά 4ΧΧΧ τώρα που βρίσκετε στο μέσο περίπου της κυκλοφορίας της... 

Και το ερώτημα του value for money θα είναι.... 4070? Ή μεταχειρισμένη 3070ti ??? 

Σαφώς η vram θα υπερισχύσει στην 4070 και σαν τελευταία γενιά με όλα τα νέα "καλούδια".... Ίσως γίνει η νέα budget κάρτα για αναλύσεις μέχρι 1440p και ικανοποιητικό gaming σε βάθος χρόνου σε σχέση με την τιμή... 

Ειδομεν... 

Επεξ/σία από Andy_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Andy_gr είπε

Τελικά 4070 θα ναι καλύτερη από ti? 

Πιο νεα τεχνολογία, ίδια Vram.... Φαντάζομαι όχι πολύ χαμηλότερες επιδόσεις.... Μένει να δούμε και την τιμή... Και Φυσικά διαθεσιμότητα... 

Φαινεται να προσπαθουν να διορθώσουν την "πατάτα" που έκαναν με την 4070ti με πετσόκομμα στα specs και υπερβολικά ακριβή .... Ίσως ωριμαζει και η σειρά 4ΧΧΧ τώρα που βρίσκετε στο μέσο περίπου της κυκλοφορίας της... 

Και το ερώτημα του value for money θα είναι.... 4070? Ή μεταχειρισμένη 3070ti ??? 

Σαφώς η vram θα υπερισχύσει στην 4070 και σαν τελευταία γενιά με όλα τα νέα "καλούδια".... Ίσως γίνει η νέα budget κάρτα για αναλύσεις μέχρι 1440p και ικανοποιητικό gaming σε βάθος χρόνου σε σχέση με την τιμή... 

Ειδομεν... 

H 4070 ειναι μια 4070Ti με λιγοτερα Cores αρα κατωτερες επιδοσεις.
Σε επιδοσεις θα ειναι περιπου σαν 3080 12gb με καταναλωση 3060.

https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-4070-graphics-card-opencl-benchmark-leak-19-percent-slower-than-4070-ti/

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Armoral είπε

Εντάξει κάποιες ελάχιστες φορές θυμάμαι είχε κρασάρει και σε εμένα στις αρχές.  Μην πτοείσαι. Με Zotac είμαι κι εγώ.

Δεν με καίει, το έβαλα απλά για δοκιμή.

4 ώρες πριν, niko13 είπε

Δεν ξέρω αν της αρέσουν οι στρογγυλοί αριθμοί αλλά η 4080 μου  δεν πάει με τίποτα παραπάνω από 250 core/1500 mem σε benchmark,οσο και να της γλυκομιλαω..ε ρε τι κάνει η αϋπνία..

3d.png

Τα ίδια και σε μένα μέχρι +250/1500 παίρνει μόνο που εγώ βγάζω graphics score 2000 κάτω από εσένα. Έχεις πειράξει ρεύματα ή power limit; Στα πόσα watt είσαι με αυτό το σκορ; Και βασικά ποιο μοντέλο είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Andy_gr said:

4070

Σαν μια ≤3080 10-12GB θα είναι σε τιμή 3080 λανσαρισματος. Ίσως και να μένει μερικά καρέ πίσω ως ελαφρώς χειρότερη στα φτηνά μοντέλα. Πάλι θα σου πουλήσει τα frame generation και μπλα μπλα μπλα για 7+ κατοσταρικα (τιμή Ελλάδα με ΦΠΑ)

🍠

Skip η σειρά αυτή λέμε εκτός και μπορεί κανείς να πάει στα δύο μοντέλα που αξίζουν και έχουν νόημα σε σχέση με τις φλούδες που πετάγονται (και αυτά προωθεί ο Τζένσεν), δηλαδή 4080 & 4090. Οι απέναντι φτιάχνουν PS5 PRO chips τώρα δεν έχουν καμία όρεξη για δουλειά οπότε RIP "ανταγωνισμό"

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Arkin είπε

2560x1440 είσαι έτσι? Μπάλα θα σε πηγαίνει είσαι ήδη 110 130fps όλα δεξιά dlss quality και fg οπότε πόσο να πέσεις? 60αρι βλέπω εγώ και στα 80 90 εσύ με overdrive. 

Ναι 2560x1440. Μωρέ το cap των 73 fps να πιάσω και όλα καλά δεν με νοιάζει παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Σαν μια ≤3080 10-12GB θα είναι σε τιμή 3080 λανσαρισματος. Ίσως και να μένει μερικά καρέ πίσω ως ελαφρώς χειρότερη στα φτηνά μοντέλα. Πάλι θα σου πουλήσει τα frame generation και μπλα μπλα μπλα για 7+ κατοσταρικα (τιμή Ελλάδα με ΦΠΑ)

🍠

Skip η σειρά αυτή λέμε εκτός και μπορεί κανείς να πάει στα δύο μοντέλα που αξίζουν και έχουν νόημα σε σχέση με τις φλούδες που πετάγονται (και αυτά προωθεί ο Τζένσεν), δηλαδή 4080 & 4090. Οι απέναντι φτιάχνουν PS5 PRO chips τώρα δεν έχουν καμία όρεξη για δουλειά οπότε RIP "ανταγωνισμό"

Skip αλλά χάνετε το dlss 3. Δηλαδή αυτομάτως λες ότι αρκετά παιχνίδια θα τα παίξεις σε 2 χρόνια με το RT τους. Πχ 2077 Witcher dying light 2 portal sackboy hogwarts hitman 3 κάποια που μου ήρθαν στο μυαλό και με RT γονατίζουν τα πάντα χωρίς Dlss 3. Και σκέψου για την επόμενη γενιά πάμε τέλος 2024 ακόμα έχουμε 1.5 χρόνο που θα αυξηθούν σίγουρα τα παιχνίδια με dlss 3. Εκεί πατάει η nvidia πάρα πολύ για να προωθήσει Ada. 

Οι devs πάντως έπρεπε να προσπαθούν να φτιάχνουν τα παιχνίδια για τους πολλούς και όχι για το 0.1% που έχει 4090 13900κ 7950x3d γιατί με τα τελευταία releases δείχνουν να το έχουν παρατήσει τελειως το optimization. Δωστους να γράψουν κώδικα για πολλούς πυρήνες και χάνουν τα μπάλα. Όπως και με το streaming των assets στον υπολογιστή κάποιες μηχανές γραφικών ακόμα το παλεύουν πχ unreal και traversal stutters. Την ίδια ώρα στο PS5 όλα κυλάνε όπως πρέπει με hardware 10 φορές χειρότερο από το καλύτερο του υπολογιστή. 

15 λεπτά πριν, iazriel είπε

Ναι 2560x1440. Μωρέ το cap των 73 fps να πιάσω και όλα καλά δεν με νοιάζει παραπάνω. 

Κομπλέ θα είσαι το έχεις πιάσει το νόημα εκεί 75 80 είναι η χρυσή τομή για single player παιχνίδια και τα απολαμβάνεις τρομερά. 5 μερούλες έμειναν. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Skip η σειρά αυτή λέμε εκτός και μπορεί κανείς να πάει στα δύο μοντέλα που αξίζουν και έχουν νόημα σε σχέση με τις φλούδες που πετάγονται

Συμφορουμίτη περίεργα μας τα λές, ποιοι είσαστε εσείς που λέτε skip αυτή η σειρά, ενώ οι περισσότεροι στο θέμα έχουν πάει σε rtx 4000?

Η 4080 δεν είναι που έφαγε το μεγαλύτερο κράξιμο και για την τιμή της που ξέφυγε τελείως και για την Vram που έπρεπε να ειναι παραπάνω(λόγω ανταγωνισμού)?

Στα cost per frame γραφήματα δεν είναι αυτή που βγάζει αισθητά χειρότερο value απο την ''φλούδα'' 4070ti?

Τώρα ξαφνικά αξίζει?

Η 4070ti δεν έχει βγει(έστω και με αυτή την τιμή/vram)η καλύτερη σε value 4070ti?

Να φανταστώ το ''skip''αυτή την σειρά'', το λέτε με την ελπίδα να δειτε καμια 5070ti 16gb με απόδοση 4090 στα 500ευρώ του χρόνου ξέρω γω?

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...