Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, chrisde είπε

Την τρέλα μου μέσα, πριν λίγο έβαλα τους 531.41.:P Μια και το φέρνει η κουβέντα όμως ήθελα να το ρωτήσω αυτό: Χρησιμοποιείτε ddu εσείς οι πράσινοι, ή τους βάζετε από πάνω χύμα;

Προσωπικα απο πανω δεν πειραζω τιποτα αλλο μεσω geforce experience.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε Davinci Resolve Studio 18 τα renders και το editing είναι απλά απόλαυση. Η δωρεάν έκδοση δεν υποστηρίζει AMD, Nvidia, QSV encoders, μόνο cpu.

Σε σχέση με Magix Vegas η μέρα με τη νύχτα ΣΕ ΟΛΑ. 9 ώρες video timeline render 10 bit χρώμα με εφέ σε AV1 format σε 5 ώρες και κάτι λεπτά, σε H265 σε 4.5 ώρες, .

Σε Vegas 15 ώρες εύκολα, παρότι είχα επιλέξει GPU Acceleration αν δεν είχα κάνει κάτι λάθος.

Δοκίμασα render με Intel QSV, θα έπαιρνε 15 ώρες αλλά μπορούσα να τρέξω ταυτόχρονα RE4 Remake σε 4Κ Ultra + RT με 119 fps μέσο όρο.

Davinci Resolve λέμε.

4 λεπτά πριν, chrisde είπε

Την τρέλα μου μέσα, πριν λίγο έβαλα τους 531.41.:P Μια και το φέρνει η κουβέντα όμως ήθελα να το ρωτήσω αυτό: Χρησιμοποιείτε ddu εσείς οι πράσινοι, ή τους βάζετε από πάνω χύμα;

Δεν έχω διαπιστώσει καμία διαφορά, είτε κάνω DDU, είτε χύμα. Εδώ οι πράσινοι δεν έχουν τα θέματα που έχουν οι κόκκινοι.

Spoiler

Ο ΤΑΣΟΣ ΠΟΤΣΕΠΗΣ Ο ''ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ'' ΣΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΦΡΟΥΡΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛ.ΑΣ. |  MPOUFAKOS.COM

Έλα να σας πειράξω λίγο ακόμη. Αγάπη μόνο!:D

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, chrisde είπε

Χρησιμοποιείτε ddu εσείς οι πράσινοι, [;]

Δεν είναι απαραίτητο αν είσαι ήδη πράσινός, αλλά αν ήσουν πριν κόκκινος, τότε ναι, καλό θα ήταν να ψαχτείς λίγο, διαβάζω αρκετά προβλήματα με driver conflicts.

και ισχύει και το ανάποδο από nvidia -> amd

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisde είπε

Πρώτη φορά πράσινος! https://www.skroutz.gr/s/39614539/Zotac-GeForce-RTX-4080-16GB-GDDR6X-Trinity-OC-Κάρτα-Γραφικών-ZT-D40810J-10P.html

Δεν έχω προλάβει να τη σκαλίσω καθόλου, έχω πολλές απορίες, θα σας ζαλίσω λίγο όταν έρθει η ώρα. Συνηθισμένος από amd, έχω χάσει τη μπάλα, αλλά που θα πάει θα τη βρω την άκρη. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές όσον αφορά την υλοποίηση της zotac αλλά όπως είπα δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ καθόλου με ρυθμίσεις, ούτε msi afterburner δεν έχω κατεβάσει ακόμα οπότε είμαι τελείως στοκ για την ώρα. Ξέρω ότι και έτσι να μείνω μια χαρά θα είμαι αλλά τόσα χρόνια amd έχω μάθει να τις σκαλίζω όσο μπορώ οπότε το ίδιο θα κάνω και τώρα (από αύριο - μάλλον). Μη με κράξετε αλλά μου λείπει το interface της amd όπως και το ris, αλλά θα το ξεπεράσω, τι να κάνουμε.IMG_20230404_1913482.jpg.3937f8c54a7f5fc7ce2f684389395579.jpgIMG_20230404_193358.jpg.80482d4f2c1508cc3506eb37a664b534.jpg

Welcome to the dark side !

@ArmoralLol ρε γράψαμε το ίδιο χωρίς να έχω διαβάσει το σχόλιό σου.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, chrisde είπε

Την τρέλα μου μέσα, πριν λίγο έβαλα τους 531.41.:P Μια και το φέρνει η κουβέντα όμως ήθελα να το ρωτήσω αυτό: Χρησιμοποιείτε ddu εσείς οι πράσινοι, ή τους βάζετε από πάνω χύμα;

Όταν αλλάζεις gpu ναι, αλλά όχι σε κάθε νέο driver. Όταν πήγα από 3080--->4090 χωρίς ddu το msi afterburner δεν μου αναγνώριζε την 4090 πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, chrisde είπε

Την τρέλα μου μέσα, πριν λίγο έβαλα τους 531.41.:P Μια και το φέρνει η κουβέντα όμως ήθελα να το ρωτήσω αυτό: Χρησιμοποιείτε ddu εσείς οι πράσινοι, ή τους βάζετε από πάνω χύμα;

Δεν χρειάζεται να βάζεις τον hotfix driver εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα fixes του γιατί κατά τα άλλα είναι ακριβώς ο ίδιος driver.

Επίσης, καλό είναι να βάζετε την GPU σας σε MSI mode μετά από κάθε driver installation γιατί μειώνει το DPC latency, με το πρόγραμμα του Wagnard(WTools).

https://www.wagnardsoft.com/content/Wagnardsoft-Tools-WTools-V1023

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν χρειάζεται να βάζεις τον hotfix driver εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα fixes του γιατί κατά τα άλλα είναι ακριβώς ο ίδιος driver.

Επίσης, καλό είναι να βάζετε την GPU σας σε MSI mode μετά από κάθε driver installation γιατί μειώνει το DPC latency, με το πρόγραμμα του Wagnard(WTools).

https://www.wagnardsoft.com/content/Wagnardsoft-Tools-WTools-V1023

Γιατί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είχε ανοιχτό by default η NVIDIA στις Turing αλλά αποφάσισε να το απενεργοποιήσει στις νέες χωρίς να έχουν αναφέρει το γιατί και χωρίς να υπάρχει πρόβλημα σε όσους το ενεργοποιούμε στις 40 series, ίσα ίσα που το DPC latency είναι πολύ καλύτερο μιας και οι τελευταίοι drivers το έχουν ανεβασμένο γενικά και είναι στα known issues..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aki είπε

 

Aν σου πω ότι είναι θεοσκώτεινο το δωμάτιο με τόσο έντονο Direct Light που πέφτει στο έδαφος, θα με πιστέψεις; Ίσως γι'αυτό σου φαίνεται λάθος η εικόνα, διαφορετικά είναι ανοικτός χώρος..

Η μεγαλύτερη βελτίωση που πήρε είναι στα κοντινά inderect light-bounces (στα wooden planks) και σχεδόν τίποτα στο υπόλοιπο δωμάτιο. Η οπτική βελτίωση είναι ανώτερη από το SSGI (screen space global illumination) που χρησιμοποιεί η Unreal Engine 5.2 πχ αλλά απέχει από αυτό που θα περιμέναμε να δούμε στην πραγματικότητα.

Γιατί;, διότι χρησιμοποιεί το "φτηνό" Path Tracing και όχι κάτι πιο advanced όπως το ReSTIR που έχει το Portal RTX. Αυτό θα είχε επιπλέον 30-40% performance penalty σε τέτοιο εύρος. Ακόμα και το ReSTIR όμως απέχει παρασάγγας από μια offline, pre-rendered GI υλοποίηση. Το κοντινότερο που έχουμε δει από το research της nvidia είναι το Neural Radiance Caching Path Tracing (με +100% performance hit (το επόμενο CP77 update για να πουλήσει 5000series :P)

https://d1qx31qr3h6wln.cloudfront.net/publications/nrc-video.mp4

 

 

Πέρα από όλα αυτά, λέω πως το παράθυρο που βλέπουμε δεν ταιριάζει με κανένα τρόπο με αυτό που απεικονίζεται στο πάτωμα.

Υποθέτω πως υπάρχει κάποιο άλλο παράθυρο "πίσω" μας, και από αυτό προκύπτει ότι βλέπουμε, αλλιώς είναι εντελώς λάθος όλο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάθος έρχεται απ' την αντίθετη μεριά, φαίνεται ξεκάθαρα η κατεύθυνση του ήλιου όταν κοιτάξεις το παράθυρο έξω που πέφτει..

Για να το πούμε ακόμα πιο απλά, ο ήλιος έρχεται απ' τη μεριά που γράφει ''RTX ON'' η φώτο.

Cyberpunk-2077-RTX-Path-Tracing-Overdriv

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

 

Χρειάζεται και στις 3xxx ενεργοποίηση;

υπάρχει τρόπος πριν το ενεργοποιήσω να ελέγξω αν είναι ενεργοποιημένο με κάποιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ωρε φίλε ο φωτισμός είναι CGI επίπεδο..

Cyberpunk-2077-RTX-Path-Tracing-Overdriv

Cyberpunk-2077-RTX-Path-Tracing-Overdriv

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Cyberpunk-2077-RTX-Path-Tracing-Overdriv

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Cyberpunk-2077-RTX-Path-Tracing-Overdriv

 

Επρεπε να ριξω καποιες ρυθμισεις στην 7900xtx αλλα ολα οκ παιδια, playable. Εχει καλα min

Spoiler

Cyberpunk-2077-RTX-Path-Tracing-Overdrive-screenshots-3.jpg.68126fa7e1e9ebf47a41b016adfcdb4d.jpg

Cyberpunk-2077-RTX-Path-Tracing-Overdrive-screenshots-1.jpg.e096fe74df43d547aac89cef9b9952f5.jpg

😁

Αντε να ερθει το dlc να πεσουμε ολοι πανω στο cp παλι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...