Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Εσύ μη μιλάς γιατί εσύ τα  άρχισες όλα, κόκκινη πέτρα του σκανδάλου. Πάρε Nvidia να στρώσεις είπαμε.:D

Φιλαράκι σοβαρά τώρα? Μου λες τι μπορώ να γράφω και τι όχι?

😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Thresh είπε

Elder Scrolls style, Deus Ex, Fallout 3, Might n Magic :)

Ολόιδιο με το Heroes of Might and Magic και με τα Elder Scrolls όμως. Μη συνεχίζεις δεν υπάρχει νόημα, οτιδήποτε έχει skill tree δεν είναι απαραίτητα RPG. Πες το όπως θες, αλλά είναι παιχνιδάρα.

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Φιλαράκι σοβαρά τώρα? Μου λες τι μπορώ να γράφω και τι όχι?

😁

Ναι γιατί προκάλεσες όλο αυτό το χαμό και εδώ γράφουμε μόνο για 40 σειρά! Έτσι λένε οι κανόνες. Στο άλλο νήμα γράφουμε για Vram, φτιάξτε άλλο για το τι είναι το Cyberpunk. :D

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαι αυτό λέω, ότι back in the day πολλοί το αποκαλούσαν tech demo και αυτό παρότι ήταν παιχνιδάρα. Συνήθως είναι η ίδια ομάδα, άτομα που δεν έχουν το hw να το τρέξουν ανθρώπινα. Αν κάνεις poll το 97.5% όσων έχουν amd κάρτα θεωρούν το cyberpunk tech demo και κακό παιχνίδι :P 

 

O άλλος τις προάλλες έγραφε για oled που δεν δείχνουν καλό HDR - τι συζητάμε τώρα

Καλά και εγώ που έχω nVidia το θεωρώ μια λαμακία και μισή και tech demo. Μην με ρωτήσεις γιατί, το έχω αναλύσει αρκετά στο αντίστοιχο thread. Κάνε ένα ένα search και θα καταλάβεις.

Κλασσική συζήτηση περί Cyberpunk 2077:

"A: -Τελικά μάπα το Cybercrap 2077...

B: Όχι είναι παιχνιδάρα. Με RT σου πέφτουν τα σαγόνια από τα γραφικά!!"

Άντε βγάλε άκρη...🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Καλά και εγώ που έχω nVidia το θεωρώ μια λαμακία και μισή και tech demo. Μην με ρωτήσεις γιατί, το έχω αναλύσει αρκετά στο αντίστοιχο thread. Κάνε ένα ένα search και θα καταλάβεις.

Κλασσική συζήτηση περί Cyberpunk 2077:

"A: -Τελικά μάπα το Cybercrap 2077...

B: Όχι είναι παιχνιδάρα. Με RT σου πέφτουν τα σαγόνια από τα γραφικά!!"

Άντε βγάλε άκρη...🤪

Δεν είπα ότι όσοι έχουν nvidia το βρίσκουν παιχνιδάρα. Είπα ότι συγκεκριμένα οι περισσότεροι με AMD το θεωρούν μάπα.

Συμμετείχα στο αντίστοιχο νήμα και ποτέ δεν έγινε τέτοια συζήτηση. Σου έγραψα 1002 λόγους που μου αρέσει το παιχνίδι και μου απάντησες ότι σου μιλάω για τα γραφικά - πράγμα που ποτέ δεν έκανα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαι αυτό λέω, ότι back in the day πολλοί το αποκαλούσαν tech demo και αυτό παρότι ήταν παιχνιδάρα.

Δεν ήταν tech demo γιατί δεν έβγαζαν updates κάθε 2-3 μήνες με μόνο στόχο την αναβάθμιση των visuals.

Το άφησαν να είναι η παιχνιδάρα που θα θυμόμαστε για πολλά χρόνια ακόμα. Κυρίως για τα γραφικά αλλά και σε story/gameplay.

41 λεπτά πριν, Herald είπε

Συνήθως είναι η ίδια ομάδα, άτομα που δεν έχουν το hw να το τρέξουν ανθρώπινα. Αν κάνεις poll το 97.5% όσων έχουν amd κάρτα θεωρούν το cyberpunk tech demo και κακό παιχνίδι :P 

Μπορώ να τρέξω το CP2077 φουλαρισμένο άψογα με την 3080 στη 1080p οθόνη μου. Το θεωρώ tech demo όμως γιατί το έχουμε παίξει, ξαναπαίξει και ο λόγος για αυτό γίνεται μόνο για την οπτική αναβάθμιση ανά μερικούς μήνες. Το ίδιο και το Portal RTX, Quake RTX και βέβαια Witcher 3 NG. Όλα αυτά είναι tech demos της Nvidia.

Κακά παιχνίδια δεν τα θεωρώ. Τουναντίον. Αλλά φτάνει, νισάφι. Θα δούμε κανένα καινούριο ΠΑΙΧΝΙΔΙ για να ΠΑΙΞΟΥΜΕ με αντίστοιχα γραφικά και τεχνολογίες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είπα ότι όσοι έχουν nvidia το βρίσκουν παιχνιδάρα. Είπα ότι συγκεκριμένα οι περισσότεροι με AMD το θεωρούν μάπα.

Συμμετείχα στο αντίστοιχο νήμα και ποτέ δεν έγινε τέτοια συζήτηση. Σου έγραψα 1002 λόγους που μου αρέσει το παιχνίδι και μου απάντησες ότι σου μιλάω για τα γραφικά - πράγμα που ποτέ δεν έκανα :D

Δεν είπα για σένα συγκεκριμένα, αναφέρθηκα στον κλασσικό υποστηρικτή του παιχνιδιού με ένα υποθετικό διάλογο. Και εγώ έχω αναφέρει 1002 λόγους που το συγκεκριμένο είναι άλλο ένα συνηθισμένο παιχνιδάκι με ωραία γραφικά αλλά κατά βάθος είναι μάπα. 

Παιχνίδι του 2000 (Deus Ex 1 αλλά και τα πιο καινούργια) και στο μόνο που υστερεί είναι τα γραφικά. 

 

Εδώ το (πολύ καλό) adventure "Observer" και μου έδωσε καλύτερο feeling του Cyberpunk στοιχείου από ότι το Cybercrap 2077.

 

https://store.steampowered.com/app/1386900/Observer_System_Redux/ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν ήταν tech demo γιατί δεν έβγαζαν updates κάθε 2-3 μήνες με μόνο στόχο την αναβάθμιση των visuals.

Το άφησαν να είναι η παιχνιδάρα που θα θυμόμαστε για πολλά χρόνια ακόμα. Κυρίως για τα γραφικά αλλά και σε story/gameplay.

Μπορώ να τρέξω το CP2077 φουλαρισμένο άψογα με την 3080 στη 1080p οθόνη μου. Το θεωρώ tech demo όμως γιατί το έχουμε παίξει, ξαναπαίξει και ο λόγος για αυτό γίνεται μόνο για την οπτική αναβάθμιση ανά μερικούς μήνες. Το ίδιο και το Portal RTX, Quake RTX και βέβαια Witcher 3 NG. Όλα αυτά είναι tech demos της Nvidia.

Κακά παιχνίδια δεν τα θεωρώ. Τουναντίον. Αλλά φτάνει, νισάφι. Θα δούμε κανένα καινούριο ΠΑΙΧΝΙΔΙ για να ΠΑΙΞΟΥΜΕ με αντίστοιχα γραφικά και τεχνολογίες;

 

E δεν διαφωνώ, δεν είπα ότι πήρα 4090 να παίξω cyberpunk ξερώ γώ - αλλά τότε την 3090 για αυτό την πήρα.. Βέβαια μαζί με το overdrive update θα κυκλοφορήσει και ένα expansion κάποια στιγμή - και περιμένει η 4090 καρτερικά την ώρα ;) Μακάρι να είναι τόσο μπροστά τα visuals που θα κάνει την 4090 να σπαρταράει σε μονοψήφια 

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Δεν είπα για σένα συγκεκριμένα, αναφέρθηκα στον κλασσικό υποστηρικτή του παιχνιδιού με ένα υποθετικό διάλογο. Και εγώ έχω αναφέρει 1002 λόγους που το συγκεκριμένο είναι άλλο ένα συνηθισμένο παιχνιδάκι με ωραία γραφικά αλλά κατά βάθος είναι μάπα. 

Παιχνίδι του 2000 (Deus Ex 1 αλλά και τα πιο καινούργια) και στο μόνο που υστερεί είναι τα γραφικά. 

 

Εδώ το (πολύ καλό) adventure "Observer" και μου έδωσε καλύτερο feeling του Cyberpunk στοιχείου από ότι το Cybercrap 2077.

 

https://store.steampowered.com/app/1386900/Observer_System_Redux/ 

 

Ρε φίλε - αλήθεια τώρα - το να συγκρίνεις με το Deus Ex 1 λες και είναι κανά παιχνιδάκι της σειράς ας πούμε... είναι σα να λές άμπαλος ο Ρονάλντο γιατί ο Μέσσι είναι ανώτερος. Ναι οκ, σύγκρινε τον με τον Βύντρα όμως και έλα πες μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

E δεν διαφωνώ, δεν είπα ότι πήρα 4090 να παίξω cyberpunk ξερώ γώ - αλλά τότε την 3090 για αυτό την πήρα.. Βέβαια μαζί με το overdrive update θα κυκλοφορήσει και ένα expansion κάποια στιγμή - και περιμένει η 4090 καρτερικά την ώρα ;) Μακάρι να είναι τόσο μπροστά τα visuals που θα κάνει την 4090 να σπαρταράει σε μονοψήφια 

Ρε φίλε - αλήθεια τώρα - το να συγκρίνεις με το Deus Ex 1 λες και είναι κανά παιχνιδάκι της σειράς ας πούμε... είναι σα να λές άμπαλος ο Ρονάλντο γιατί ο Μέσσι είναι ανώτερος. Ναι οκ, σύγκρινε τον με τον Βύντρα όμως και έλα πες μου

 

Ε καλά σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν τώρα οκ, στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Οι περισσότεροι περίμεναν να δουν ένα Blade Runner game ή έστω ένα Deus Ex open world και απογοητευθήκαν. Χώρια τα άπειρα bugs, που τόσα πολλά και γελοία, ούτε στο Crysis 1 υπήρχαν. 

Είναι όπως το 2004, με την σύγκριση Half Life 2 και DOOM 3. Από την μία είχες πολύ καλύτερο gameplay και σενάριο, από την άλλη θεϊκά γραφικά. Διαλέγεις και παίρνεις. Το θέμα είναι να τα έχουμε και τα δύο.

Spoiler

Ο Βύντρα όμως τίμιος και την δουλειά του την έκανε, όσο μπορούσε... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κακά παιχνίδια δεν τα θεωρώ. Τουναντίον. Αλλά φτάνει, νισάφι. Θα δούμε κανένα καινούριο ΠΑΙΧΝΙΔΙ για να ΠΑΙΞΟΥΜΕ με αντίστοιχα γραφικά και τεχνολογίες;

If you built it they will come λέει το motto. Πρέπει να ξεκινήσουμε από κάπου.

Το δημοσιευμένο research για realtime RT πάνω στο Quake 2 έχει πάνω από 20 χρόνια που συμβαίνει, έπρεπε να πάμε 2020 για να το δούμε πράξη όμως.

Δεν είναι κακό που τα αναβαθμίζουν... Το Portal 1 ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια και με χαρά το ξανάπαιξα (2 ώρες είναι εξάλλου) και το Quake 2 RTX επίσης ήταν πρωτόγνωρο σε αίσθηση, junky animations, ok, πάσο, αλλά η αίσθηση ότι είσαι μέσα στον χώρο από τα secondary shadow animations πχ. μόνο σε VR έχω βιώσει κάτι αντίστοιχο.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω σχόλια άμπαλων να λένε ότι δεν έχουν ακρίβεια τα visuals τώρα με path-tracing να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι..

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έπος 

Μαζί με το texture pack του Hulk θα σπέρνει..11/4 ξεκινάμε το 2ο playthrough και ελπίζω να έχει και το patch 1.7 με το improved police AI.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ωρε φίλε ο φωτισμός είναι CGI επίπεδο..

 

Cyberpunk-2077-RTX-Path-Tracing-Overdriv

 

Μπορεί να μου πει κάποιος πώς εξηγείται το παράθυρο και ο φωτισμός του, μαζί και οι σκιές του?

Κάπου/κάπως/κάποιος έχει χάσει το μέτρημα.

Έχει παράθυρο από την άλλη μεριά, που δεν βλέπουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Περιμένω σχόλια άμπαλων να λένε ότι δεν έχουν ακρίβεια τα visuals τώρα με path-tracing να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι..

Μαζί με το texture pack του Hulk θα σπέρνει..11/4 ξεκινάμε το 2ο playthrough και ελπίζω να έχει και το patch 1.7 με το improved police AI.

11/4 ε; Ωραία, να μαστε καλά να δούμε τι είναι αυτό το ψέμμα το pathτέτοιο που προσπαθεί να μας πουλήσει πάλι ο πέτσινος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Περιμένω σχόλια άμπαλων να λένε ότι δεν έχουν ακρίβεια τα visuals τώρα με path-tracing να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι..

Μαζί με το texture pack του Hulk θα σπέρνει..11/4 ξεκινάμε το 2ο playthrough και ελπίζω να έχει και το patch 1.7 με το improved police AI.

Μονο να παιζει οπως πρεπει αν και με dlss 3 δεν θα εχει προβλημα. Να ερθουν ολα μαζι με patch 1.7? Δυσκολα μου φαινεται ας ερθει το overdrive και αργοτερα η καλυτερη police AI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...