Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να λέμε εδώ μέσα…. Οι τιμές των καρτών κουράζουν , η vram ενοχλεί , τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν έχουν νόημα … ας μπούμε λοιπόν στο θέμα πες μας @Herald πως πάνε φέτος οι δηλώσεις ; Ανέβηκε το εισόδημα των πολιτών ; Με τη 4090 ποσά εξελακια τρέχεις ; Εσένα @kkatzos σου αρέσει το theme του insomnia ; εμένα με έχει κουράσει να πούμε να βάλουν με φάτσες του Jen και της Λίζας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Τελικά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να λέμε εδώ μέσα…. Οι τιμές των καρτών κουράζουν , η vram ενοχλεί , τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν έχουν νόημα … ας μπούμε λοιπόν στο θέμα πες μας @Herald πως πάνε φέτος οι δηλώσεις ; Ανέβηκε το εισόδημα των πολιτών ; Με τη 4090 ποσά εξελακια τρέχεις ; Εσένα @kkatzos σου αρέσει το theme του insomnia ; εμένα με έχει κουράσει να πούμε να βάλουν με φάτσες του Jen και της Λίζας 

Όλα ενοχλούν γιατί τους έχει πάει μπάλα ο πέτσινος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, malakudi said:

Οι Gainward Phoenix RTX 4080 και Manli 4080 (M3520+N701), που έχουν 1200 και 1215 ευρώ αντίστοιχα,  λένε τίποτα;

 

Τιμιοτατες, αν η αρρενωπή (MANLI) έχει μεγαλύτερο VRM profile πήγαινε εκεί.

Επίσης ψάξε σχόλια χρηστών για Coil Whine ώστε να έχεις μια εικόνα στο περίπου

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Herald είπε

Gainward phoenix = Palit gaming pro. Είναι ακριβώς οι ίδιες κάρτες -αφού είναι η ίδια εταιρεία ουσιαστικά. Από ότι βλέπω χρησιμοποιούν τους παλιούς ανεμιστήρες και όχι αυτούς που έχουν στην σειρά Gamerock / Phantom - οπότε είσαι κομπλέ. Στην high end σειρά βάλανε καινούργιιους ανεμιστήρες που σφυρίζουν ενοχλητικά όταν αλλάζουν rpms. 

Aπό θέμα VRMs είναι κυριολεκτικά η χειρότερη 4080 αυτή τη στιγμή αλλά από θερμοκρασίες και θόρυβο τα πάνε αρκετά καλά.

Η Manli; Αναφέρει 13+3 VRM design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Όλα ενοχλούν γιατί τους έχει πάει μπάλα ο πέτσινος.

Σε λιγο θα λενε για το ναιλον απο τη συσκευασια.
Δεν βαζουν καλο ειναι σαν πλαστικοποιημενο, στις AMD ειναι μεμβρανη και δεν σκιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Τελικά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να λέμε εδώ μέσα…. 

α)σχόλια κατόχων για απόδοση σε παιχνίδια(το ιδανικό για νεώτερες κυκλοφορίες)

β)σχόλια κατόχων για υλοποιήσεις που έχουν ή προτίμηση σε εταιρείες/after sales support.

γ)overclock,underclock, undervolt cpu bottleneck κλπ

δ)ενημέρωση για τυχόν προσφορές

ε)φήμες για επερχόμενες κυκλοφορίες νεώτερων μοντέλων

Δεν ξέρω, σε ένα θέμα για συγκεκριμένη σειρά καρτών γραφικών τι ακριβώς πρέπει να γράφεται?

Παλιότερα πχ στις GTX 900 και 1000 τι να γραφόταν άραγε στα εκεί θέματα που δεν είχαμε το RT?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η Manli; Αναφέρει 13+3 VRM design.

Δεν έχω ιδέα - λογικά καλύτερα - η gainward έχει 12+2 - αλλά μάλλον την gainward θα έπαιρνα μεταξύ των 2. Εκτός αν σκοπεύεις να σκίσεις την κάρτα σε oc και benching, δεν νομίζω να σε απασχολήσουν τα vrms. Για 600w είναι rated η gainard, ε κλάιν μάιν νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

α)σχόλια κατόχων για απόδοση σε παιχνίδια(το ιδανικό για νεώτερες κυκλοφορίες)

β)σχόλια κατόχων για υλοποιήσεις που έχουν ή προτίμηση σε εταιρείες/after sales support.

γ)overclock,underclock, undervolt cpu bottleneck κλπ

δ)ενημέρωση για τυχόν προσφορές

ε)φήμες για επερχόμενες κυκλοφορίες νεώτερων μοντέλων

Δεν ξέρω, σε ένα θέμα για συγκεκριμένη σειρά καρτών γραφικών τι ακριβώς πρέπει να γράφεται?

Παλιότερα πχ στις GTX 900 και 1000 τι να γραφόταν άραγε στα εκεί θέματα που δεν είχαμε το RT?

Όχι ποιοι κάτοχοι θα μας πει ο Aten Ra που δεν έχει σκοπό να αγοράσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Armoral said:

Όχι ποιοι κάτοχοι θα μας πει ο Aten Ra που δεν έχει σκοπό να αγοράσει ποτέ.

Πολύ ενδιαφέρεστε τώρα τελευταία με τις προσωπικές μου αγορές, να ανοίξω κάνα κανάλι στο YouTube να κάνετε εγράφη να γίνετε followers ??  🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πολύ ενδιαφέρεστε τώρα τελευταία με τις προσωπικές μου αγορές, να ανοίξω κάνα κανάλι στο YouTube να κάνετε εγράφη να γίνετε followers ??  🙄

Εγω θα εκανα, δεν υπαρχουν και πολλα ελληνικα καναλια που να παρουσιαζουν Intel Nvidia.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πολύ ενδιαφέρεστε τώρα τελευταία με τις προσωπικές μου αγορές, να ανοίξω κάνα κανάλι στο YouTube να κάνετε εγράφη να γίνετε followers ??  🙄

Βάλε όποιον θες στη θέση σου ή στο όνομά σου. Γενικά μιλάω, έτσι σε ανέφερα ως παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω θα εκανα, δεν υπαρχουν και πολλα ελληνικα καναλια που να παρουσιαζουν Intel Nvidia.
 

ένας ο atenra και ένας ο κοκκινοφρουρός ο herald με τα κανάλια τους να τους βάζεις μαζί να κανουν podcast σε διαφορα θέματα τεχνολογίας εγώ θα πλήρωνα πάντως :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

Όχι ποιοι κάτοχοι θα μας πει ο Aten Ra που δεν έχει σκοπό να αγοράσει ποτέ.

Καλά έχουν γραφτεί και χειρότερα.

Οπως έγραψε άλλος συμφορουμίτης το Σάββατο, τις εδώ κάρτες του θέματος τις ξέρουμε/μάθαμε(?), άρα νόημα το νήμα θα αποκτήσει αν το γυρίσουμε σε προβλέψεις για το τι έρχεται.

Γιαυτό είχα γράψει παλιότερα ότι τα κεντρικά θέματα των καρτών δεν έχουν πλέον νόημα όπως παλιότερα, και το ιδανικότερο θα ήταν να είχαμε μόνο θέματα για κατόχους/υποψήφιους αγοραστές δυστηχώς.

Αλλίως και στις rtx 5000/rx 8000 ίδια ιστορία θα έχουμε, όπως φυσικά και στις εντος των επόμενων μηνων 4070 και 4060ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να δούμε πότε θα αποφασίσετε που θα γράφετε για VRAM, σ' αυτό το νήμα ή στο άλλο που είναι dedicated και καλά..

Και σπαμάρετε άτομα που δεν αγοράζετε συχνά HW ή δεν αγοράζετε ποτέ NVIDIA..Είναι να απορεί κανείς..Τραβάτε να παίξετε κάνα παιχνιδάκι και αφήστε το κόσμο να χαρεί τις αγορές του, κυρίως το RE 4 Remake αξίζει πολύ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο το patch για το jitter του ποντικιου και τελος της βδομαδας το μεγαλο. 

Naughty Dog apologises to PC games, promises more The Last of Us Part 1 patches

https://www.overclock3d.net/news/software/naughty_dog_apologises_to_pc_games_promises_more_the_last_of_us_part_1_patches/1

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...