Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, Tambas91 said:

 

η παρακάτω εικόνα λοιπόν είναι από το γνωστό παιχνίδι που μονο σε αυτή παίζει να κάνει render περισσότερα objective απ ότι έχει όλο το portal μαζί, μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνετε σε μια 6800xt με όλο το πακέτο rt να τρέχει με 60fps σε 4k αλλα το portal με τα άπειρα εφέ του να τρέχει με 2 fps σε 1080p?

 

Απλά στο Portal δεν τρέχει το RT στις RDNA

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

αδερφέ με όλο το σεβασμό γιατί γράφεις χωρίς να προκαλείς ή να ειρωνεύεσαι διαφωνώ καθέτως οριζοντίως και πλαγίως...θυμάσαι τι γινόταν πριν πάρεις την 4070ti εδώ μέσα με αυτά που έγραφες? όταν εγραφες τότε για τους pre-baked φωτισμούς του rdr2 και ποσο ανώτεροι είναι από κάτι cyberpunk και τέτοια? τότε που σου την είχαν πέσει όλοι εδώ μέσα και βάζανε χαχανητά και απορημένες φάτσες? μάλλον ξεχνάς γρήγορα λοιπόν, τώρα πως γίνετε με το που άλλαξες κάρτα και έπαιξες portal να έγινε game changer για εσένα και να είναι ότι καλύτερο έχεις δει δε ξέρω.. μάλλον με τις κάρτες αλλάζουν και τα γούστα-απόψεις.. 

η παρακάτω εικόνα λοιπόν είναι από το γνωστό παιχνίδι που μονο σε αυτή παίζει να κάνει render περισσότερα objective απ ότι έχει όλο το portal μαζί, μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνετε σε μια 6800xt με όλο το πακέτο rt να τρέχει με 60fps σε 4k αλλα το portal με τα άπειρα εφέ του να τρέχει με 2 fps σε 1080p?

image.jpeg.a702157c0ae1ca59dd97a4e7ac3fa933.jpeg

Πόσο λάθος είσαι. Το rdr 2 παραμένει κορυφαίο το 2077 ποτέ δεν είπα ότι έχει κακά γραφικά αντιθέτως το εξυμνουσα και έλεγα θα το παίξω όταν μπορέσω βάζεις λόγια που δεν έχω πει και είναι κρίμα αυτό. Metro exodus έχω παίξει την enchanced με φουλ όλα το portal δεν το πιάνει το οποίο έχω τερματίσει 2 φορές. Το portal είναι full path tracing δεν έχει καμία σχέση με το hybrid pre-baked υλοποιηση exodus καμία όμως όταν το παίξεις θα με θυμηθείς σε αυτό που λέω στο θέμα φωτισμού δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή. 

Μην το πιάνεις ως ξερά γραφικά τα οποία είναι μια χαρά εδώ και χρόνια πιάσε την ρεαλιστικότητα που σου προσδίδει όλο αυτό. 8 light bounces έχει το portal και ότι συμβαίνει στον χώρο είναι σαν live στο θέμα φωτισμού κτλ. Εγώ θα πω δωστου μια ευκαιρία λίγες ώρες και μου λες μετά. Πάνε διάβασε και τα ποστ οτσν είχα 6800χτ να δεις τι έλεγα για 2077 control ανέκαθεν εξυμνουσα το ray tracing δεν νομίζω να το έκρυψα ποτέ αλλά θα δώσω και χίλια μπράβο σε παιχνίδια όπως rdr 2 days gone zero dawn forza hellblade και πολλά άλλα με pre-baked τα πάντα αλλά το μέλλον είναι το full path tracing. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Arkin said:

Το portal είναι full path tracing δεν έχει καμία σχέση με το hybrid pre-baked υλοποιηση exodus καμία όμως όταν το παίξεις θα με θυμηθείς σε αυτό που λέω στο θέμα φωτισμού δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή. 

 

To EXODUS Enhanced Edition δεν εχει pre-baked φωτισμο, όλα τα Light sources είναι Ray Traced

https://www.eurogamer.net/digitalfoundry-2021-metro-exodus-enhanced-edition-on-xbox-series-consoles#:~:text=The rasterised real-time global,alternative that 'just works'.

 

The rasterised real-time global illumination system of the old version looked fine, but ray tracing takes fidelity to the next level. All of the old artist-placed lights are gone, replaced with a fully ray traced alternative that 'just works'.

Light from the sun, the moon - or objects that emit light - taps into RT, illuminating any given scene with accurately calculated light bounce. The original Metro Exodus's PC RT solution shipped with just one light bounce, while the Enhanced Edition - even on consoles - works with infinite bounces, calculated over time. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πόσο λάθος είσαι. Το rdr 2 παραμένει κορυφαίο το 2077 ποτέ δεν είπα ότι έχει κακά γραφικά αντιθέτως το εξυμνουσα και έλεγα θα το παίξω όταν μπορέσω βάζεις λόγια που δεν έχω πει και είναι κρίμα αυτό. Metro exodus έχω παίξει την enchanced με φουλ όλα το portal δεν το πιάνει το οποίο έχω τερματίσει 2 φορές. Το portal είναι full path tracing δεν έχει καμία σχέση με το hybrid pre-baked υλοποιηση exodus καμία όμως όταν το παίξεις θα με θυμηθείς σε αυτό που λέω στο θέμα φωτισμού δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή. 

Μην το πιάνεις ως ξερά γραφικά τα οποία είναι μια χαρά εδώ και χρόνια πιάσε την ρεαλιστικότητα που σου προσδίδει όλο αυτό. 8 light bounces έχει το portal και ότι συμβαίνει στον χώρο είναι σαν live στο θέμα φωτισμού κτλ. Εγώ θα πω δωστου μια ευκαιρία λίγες ώρες και μου λες μετά. Πάνε διάβασε και τα ποστ οτσν είχα 6800χτ να δεις τι έλεγα για 2077 control ανέκαθεν εξυμνουσα το ray tracing δεν νομίζω να το έκρυψα ποτέ αλλά θα δώσω και χίλια μπράβο σε παιχνίδια όπως rdr 2 days gone zero dawn forza hellblade και πολλά άλλα με pre-baked τα πάντα αλλά το μέλλον είναι το full path tracing. 

Αδερφέ θυμάμαι πολύ καλα και δυστυχώς ότι γράφει δε ξε γράφει 

Τα fake frames τα rt τις κακιάς ώρας και αλλά που έλεγες άλλαξαν με το portal rt…

C5EC1C90-649B-46E8-B2EF-307DFF0235E8.jpeg

 

0BE5ADE4-0406-4E77-8A7F-B219F9FF0A9C.jpeg

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Αδερφέ θυμάμαι πολύ καλα και δυστυχώς ότι γράφει δε ξε γράφει 

Τα fake frames τα rt τις κακιάς ώρας και αλλά που έλεγες άλλαξαν με το portal rt…

C5EC1C90-649B-46E8-B2EF-307DFF0235E8.jpeg

27998E3A-E979-4C3B-B3F2-2788BA45A6D9.jpeg

Ναι τι λέει εδώ ότι είναι κακό το 2077 η ότι είναι εξαιρετικά και τα rdr 2 plague tale? Βρες και τα ποστ που έλεγα ότι τα πιο βαριά παιχνίδια με rt θα παιχτούν όταν αγοραστεί σωστή κάρτα. Το μέλλον είναι dlss 3 fsr 3 χωρίς αυτά το ξέρουμε το performance αυτή τη στιγμή στα πιο βαριά παιχνίδια με rt που γονατιζουν ότι κυκλοφορεί. Για αυτό είναι game changer τέτοιες τεχνολογιες ας το γράψω ακόμα μια φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

11/4 έρχεται το RT overdrive στο CP 2077, θα κλάψουν μανούλες..

Να θυμίσω micro maps micro mesh θα μπουν με το overdrive στο 2077 να δούμε τι θα δώσουν λένε για 40% καλύτερο performance σε ιδανικές συνθήκες πάντα. 

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

To EXODUS Enhanced Edition δεν εχει pre-baked φωτισμο, όλα τα Light sources είναι Ray Traced

https://www.eurogamer.net/digitalfoundry-2021-metro-exodus-enhanced-edition-on-xbox-series-consoles#:~:text=The rasterised real-time global,alternative that 'just works'.

 

The rasterised real-time global illumination system of the old version looked fine, but ray tracing takes fidelity to the next level. All of the old artist-placed lights are gone, replaced with a fully ray traced alternative that 'just works'.

Light from the sun, the moon - or objects that emit light - taps into RT, illuminating any given scene with accurately calculated light bounce. The original Metro Exodus's PC RT solution shipped with just one light bounce, while the Enhanced Edition - even on consoles - works with infinite bounces, calculated over time. 

1 light bounce 8 εχει το portal. Αν έβαζαν 8 στο metro θα είχαν 1 2 fps οι 4090 στα 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Αδερφέ θυμάμαι πολύ καλα και δυστυχώς ότι γράφει δε ξε γράφει 

Τα fake frames τα rt τις κακιάς ώρας και αλλά που έλεγες άλλαξαν με το portal rt…

C5EC1C90-649B-46E8-B2EF-307DFF0235E8.jpeg

 

0BE5ADE4-0406-4E77-8A7F-B219F9FF0A9C.jpeg

Κι εγώ για fake frame είχα μιλήσει  και μάλιστα είχα πει να βάλουν τα 2 χιλιαρικα εκεί που ξέρουν. Τελικά και 4090 τσίμπησα και το πάω πολύ το dlss 3 γιατί ειναι όντως game changer, Αυτό μάλιστα έλεγα και σε μηνύματα στον Arkin τόσο καιρό. Ότι όταν θα δει τι είναι το dlss3 θα καταλάβει.

Αυτό ίσα ίσα τον τιμά είναι ειλικρινής και αποδεικνύει ότι όταν δεν έχεις το hardware και δε γνωρίζεις για τι πράγμα μιλάς καλύτερα να είσαι πιο προσεκτικός. Κάτι που δεν κάνουν πολλοί άλλοι που ούτε έχουν ούτε πρόκειται να αποκτήσουν το hardware.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πρέπει να το δω το portal, με τις φώτο που είχα δει σε ένα θέμα που ανέβασε ο αρκιν έδειχνε πολύ εντυπωσιακό, ειδικά σε σχέση με ότι θυμόμουν, μου άρεσε και πολύ σα game γενικότερα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Κι εγώ για fake frame είχα μιλήσει  και μάλιστα είχα πει να βάλουν τα 2 χιλιαρικα εκεί που ξέρουν. Τελικά και 4090 τσίμπησα και το πάω πολύ το dlss 3 γιατί ειναι όντως game changer, Αυτό μάλιστα έλεγα και σε μηνύματα στον Arkin τόσο καιρό. Ότι όταν θα δει τι είναι το dlss3 θα καταλάβει.

Αυτό ίσα ίσα τον τιμά είναι ειλικρινής και αποδεικνύει ότι όταν δεν έχεις το hardware και δε γνωρίζεις για τι πράγμα μιλάς καλύτερα να είσαι πιο προσεκτικός. Κάτι που δεν κάνουν πολλοί άλλοι που ούτε έχουν ούτε πρόκειται να αποκτήσουν το hardware.

η εικόνα που ανέβασα είναι ξεκάθαρη...ο arkin απαντάει στον kkatzo που λέει για το cyberpunk και πως αυτο τρέχει... και του απαντάει παιχνίδια με rt τις κακιας ώρας.... δε θα κάτσω να ψάξω και αλλα έβαλα, τα 2 πρώτα που βρήκα... πάω να παίξω ο κάθε ένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του από εμενα κλείνει εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ξαναδιάβασε

1 bounce ειναι real time. 

Yes, the Enhanced Edition is phenomenal in many ways, but perfection is always a pursuit for the future. With the GI system, only the first light bounce is calculated in real-time, with other bounces the result of temporal accumulation, so you may see some 'lag' in the build-up of global illumination within the scene. When I deliberately set out to 'game' the system to amplify this effect, I noticed that it took around 20 full frames for all the bounces to accrue with the game running at 60fps. Very rarely, I encountered some glowing surfaces, while the RT effect runs with a relatively low sample count, so you can see some 'noise' sometimes in the lighting.

8 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Μάλλον θα πρέπει να το δω το portal, με τις φώτο που είχα δει σε ένα θέμα που ανέβασε ο αρκιν έδειχνε πολύ εντυπωσιακό, ειδικά σε σχέση με ότι θυμόμουν, μου άρεσε και πολύ σα game γενικότερα 

 

Περιμένω εντυπώσεις. Παραμένει η παιχνιδαρα που αγαπήσαμε το 2007 και είναι το ίδιο πανέξυπνο με τότε ειδικά τα challenges και τα advanced chambers το ανεβάζουν ακόμα περισσότερο σαν παιχνίδι. Είναι next gen και δείχνει next gen αλλά θεόβαρο χωρίς τεχνολογιες upscaling και fg. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Arkin said:

 

1 light bounce 8 εχει το portal. Αν έβαζαν 8 στο metro θα είχαν 1 2 fps οι 4090 στα 1080p.

https://www.4a-games.com.mt/4a-dna/in-depth-technical-dive-into-metro-exodus-pc-enhanced-edition

Originally, we used a single light source for creating these bounce light sources: the sun. It would be fair therefore to suggest that, for every pixel, we had one additional light source contributing to the global illumination. You could maybe say two, if you include sampling the sky texture since the sky is really one large area light source.

We have extended this raytraced lighting pipeline to much more closely resemble the deferred lighting pipeline used for direct illumination of on-screen pixels. We now allow for up to 256 analytic lights sources to contribute to each sample, meaning that for every pixel we can now have up to 256 light sources, in addition to the sun and the sky, all adding information to the RTGI term. These can all be spot or radial lights, each with their own shadow map to provide accurate secondary occlusion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

η εικόνα που ανέβασα είναι ξεκάθαρη...ο arkin απαντάει στον kkatzo που λέει για το cyberpunk και πως αυτο τρέχει... και του απαντάει παιχνίδια με rt τις κακιας ώρας.... δε θα κάτσω να ψάξω και αλλα έβαλα, τα 2 πρώτα που βρήκα... πάω να παίξω ο κάθε ένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του από εμενα κλείνει εδώ!

Μα τι σημαίνει αυτό, θέλεις να πεις δηλαδή ότι δε θα πρέπει να μιλάμε άπαξ και αλλάξουμε άποψη για κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...