Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Westbaum είπε

Το μόνο σίγουρο είναι πως η 4070TI δεν είναι η ευκαιριά της δεκαετίας στα 950,όπως κάποιος είπε εδώ,δε θυμάμαι ποιος.Στα 700 καλή είναι,Arkin μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος στα 610 με τιμολόγιο είσαι αρχηγός.

Κανενας δεν τη προτεινε σαν την ευκαιρια της δεκαετιας.
Ολοι την προτεινουν σαν τον "μονοφθαλμο που βασιλευει στους τυφλους" (3080 new, 3090 used, 7900xt new).
Aν δεν εχεις GPU και πρεπει να παρεις σε περιπτωση που διαθετεις μονο 800-900€ ειναι η καλυτερη λυση απο θεμα Efficiency,Features, performance RT.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, Herald είπε

Εγώ το μόνο συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι αν παιζεις σε 1440p θες 4090,αν παιζεις σε 1080p 4080 / 3090. Οι υπόλοιπες nvidia δεν κάνουν γιατί δεν έχουν vram και οι amd με το που δουν rt παθαίνουν εγκεφαλικό. Αν παιζεις σε 4k την πάτησες, δεν έχει βγει ακόμα κάρτα για τέτοιες αναλύσεις. 

 

ΥΓ1. Α ναι, και δεν υπάρχουν settings στα pc games, αναγκαστικά τρέχεις τα πάντα ultra. 

το αστείο είναι ότι με την 4090 έχω παίξει μονο σε 1440 (4k +dlssq) και εδώ μιλάμε για το αν η 4070ti παίζει σε 4k native.... γενικά το θέμα είναι ότι κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δασος.. τα games που βγαίνουν έχουν τρελα specs και δε δικαιολογούν σε καμια περίπτωση το οπτικό αποτέλεσμα όταν είχα 6800xt μπορούσα να παίξω metro exodus σε 4k(dlssq με το mod) όλα δεξιά full rt αλλα με την 4090 ζορίζεται να παίξει witcher, harry potter, forspoken, portal (γελάω), tlou κτλπ γενικά βλέπω πολύ κακό optimization σε ότι βγαίνει με την ελπίδα ότι θα σωθεί η κατάσταση με dlss2-3....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τελικά κάποιος, μέσα στο φόρουμ, που αντιμετωπίζει όντως κάποιο θέμα με vram?

Πραγματικά ποτέ δεν είχα θέμα, τώρα άμα θέλω μπορώ να δημιουργήσω θέμα, 4090 έχω, έβαλα στο rdr2 όλα max, κοπανάω μια αυτό το πολαπλασιαστη της ανάλυσης, 4090 έχω τι δε μπορώ? βλέπω 40gb vram να ζητάει 🤣🤣🤣🤣🤣 παρτα τα @@@@@@@  μου λέει το game 🤣🤣🤣 δε κάνει η κάρτα 🤣🤣🤣🤣 δε φτάνουν πλέον ούτε 24 σε παιχνίδια 5ετιας?👻

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Υπάρχει τελικά κάποιος, μέσα στο φόρουμ, που αντιμετωπίζει όντως κάποιο θέμα με vram?

Πραγματικά ποτέ δεν είχα θέμα, τώρα άμα θέλω μπορώ να δημιουργήσω θέμα, 4090 έχω, έβαλα στο rdr2 όλα max, κοπανάω μια αυτό το πολαπλασιαστη της ανάλυσης, 4090 έχω τι δε μπορώ? βλέπω 40gb vram να ζητάει 🤣🤣🤣🤣🤣 παρτα τα @@@@@@@  μου λέει το game 🤣🤣🤣 δε κάνει η κάρτα 🤣🤣🤣🤣 δε φτάνουν πλέον ούτε 24 σε παιχνίδια 5ετιας?👻

 

 

7900xtx φίλε μου μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

ASUS TUF Gaming NVIDIA GeForce RTX™ 4070 Ti Gaming 883 από Amazon US. Η αγορά πρέπει να γίνει μαζί με αυτό το προΙόν για να μειωθούν τα τέλη. Ένα τεμάχιο δείχνει.

Καλή τιμή αλλά ASUS που σημαίνει μεγάλη πιθανότητα coil whine.

Ευρωπαϊκή εγγύηση δε θα έχει οπότε θα πρέπει να επιστραφεί Αμερική.

Μεγάλο ρίσκο. Προσωπικά από amazon.com (που όντως έχει καλές τιμές) θα αγόραζα μόνο Gigabyte.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Ποιοι είναι αυτοί; Πού είναι; Τους ψάχνουμε με το φανάρι. Μόνο ο @enable_your_mind έχει ανεβάσει, προς τιμήν του, νούμερα από benchmarks+games.

Τα πράγματα είναι απλά: η ti είναι -δυστυχώς- η καλύτερη κάρτα στα λεφτά της. Φτάσαμε να θέλουμε 900 ευρώ για μια κάρτα που θα έπρεπε να κάνει 700 max. Η xt είναι για γέλια. Αν πέσει στα 500, να το συζητήσουμε. Από τη στιγμή κατά την οποία η AMD ποτίζεται κι αυτή δίπλα στον βασιλικό, τα λεφτά που ζητάει η ti είναι take it or leave it. 

Από πλευράς επιδόσεων, ουδείς την αγόρασε πιστεύοντας ότι θα παίζει @4k@superduperultra settings για τα επόμενα 3 χρόνια. Ρίχνουμε και 2-3 settings, δεν είναι ντροπή. Για 1440p/3440x1440 η κάρτα σπέρνει. 

Το πρόβλημα ξεκινά από την αστεία προσπάθεια ορισμένων να βγάλουν την κάρτα doa, επειδή δεν τα πάει καλά σ' ένα σκουπιδοπαιχνίδι, για το οποίο θα βγαίνουν patches μέχρι να στρώσει. Το πρόβλημα, επίσης, ξεκινά από την προσπάθεια ορισμένων να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα όταν πρόκειται για την αγία αγαπημένη AMD. Δεν είδα τους κατόχους Nvidia καρτών να σπαμάρουν ανελέητα το νήμα για τις rdna3. Αντίθετα, στο παρόν νήμα συζητάμε εδώ και 50 σελίδες το ''πρόβλημα'' της vram της ti, γιατί πρέπει να τη βγάλουμε με το ζόρι doa, ικανοποιώντας τις ονειρώξεις ορισμένων. Αυτό συμβαίνει τη στιγμή κατά την οποία ο @Arkin, ο οποίος έχει ti, ανεβάζει νούμερα που δείχνουν μια εντελώς διαφορετική εικόνα. Μην πει κανείς ότι υποστηρίζω τον @Arkin, γιατί είναι γνωστός ο εξάψαλμος που έχει ακούσει από εμένα στο παρελθόν.

Κλείνω με την επισήμανση πως έχει ανοίξει τρολονήμα για την επάρκεια της vram (των Nvidia καρτών εννοείται, θα πέσει φωτιά να μας κάψει σε διαφορετική περίπτωση) των GPUs σε διάφορα παιχνίδια, οπότε όσοι θέλουν να αναπτύξουν τους προβληματισμούς τους για την απαίσια Nvidia, μπορούν να το κάνουν εκεί.

Γιατί να ανεβάσουν? Ποιός ο λόγος, σοβαρά?

Ρωτήσαμε στην αρχή 2-3 πράγματα, απάντησαν, ας ξαναρωτήσουμε κι αν έχουν όρεξη απαντούν πάλι.

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Τα πράγματα είναι απλά: η ti είναι -δυστυχώς- η καλύτερη κάρτα στα λεφτά της. Φτάσαμε να θέλουμε 900 ευρώ για μια κάρτα που θα έπρεπε να κάνει 700 max. Η xt είναι για γέλια. Αν πέσει στα 500, να το συζητήσουμε. Από τη στιγμή κατά την οποία η AMD ποτίζεται κι αυτή δίπλα στον βασιλικό, τα λεφτά που ζητάει η ti είναι take it or leave it. 

Ω, ναι. Ακριβώς έτσι, αλλά για κάποιο λόγο όταν γράφεται κάτι τέτοιο από "κόκκινο" γίνεται το σώσε.

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Από πλευράς επιδόσεων, ουδείς την αγόρασε πιστεύοντας ότι θα παίζει @4k@superduperultra settings για τα επόμενα 3 χρόνια. Ρίχνουμε και 2-3 settings, δεν είναι ντροπή. Για 1440p/3440x1440 η κάρτα σπέρνει. 

Το οποίο δεν ειπώθηκε ποτέ και από κανέναν.

Γράφτηκαν πολύ-πολύ συγκεκριμένα πράγματα, τα οποία ξανά και ξανά τραβήχτηκαν από τα @@ για να μπορέσουν να "απαντηθούν"...strawman arguments λέγονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 λεπτά πριν, Westbaum είπε

4090-4080-7900ΧΤ απ'ότι φαίνεται αρκεί η τελευταία να μην αρχίσει να ψήνεται στους 100C🙃

Αστεία αστεία, δε ξέρω αλλά αφήνεται να εννοηθεί από you tube κτλ ότι όντως μόνο εκεί πρέπει να πάει κάποιος για να πιάσουν ''τόπο'' τα λεφτά του, μη σου πω μόνο 4090, το οποίο είναι απίστευτο από κάθε άποψη, μπορεί να είναι και η ιδέα μου τι να πω.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το πρόβλημα ξεκινά από την αστεία προσπάθεια ορισμένων να βγάλουν την κάρτα doa, επειδή δεν τα πάει καλά σ' ένα σκουπιδοπαιχνίδι, για το οποίο θα βγαίνουν patches μέχρι να στρώσει. Το πρόβλημα, επίσης, ξεκινά από την προσπάθεια ορισμένων να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα όταν πρόκειται για την αγία αγαπημένη AMD.

Ειλικρινά, δείξε μου το. Πού έγινε αυτό και από ποιόν?

Το μόνο που γράφτηκε ξανά και ξανά είναι ότι δεν γίνεται σε κάρτες τέτοιων χρημάτων να λείπουν βασικά+φτηνά πράγματα για να δημιουργούνται τεχνητές ανάγκες. Τέτοιο πράγμα είναι η παραπάνω μνήμη...βασικό και φτηνό.

Ειλικρινά, δεν βλέπεις να υπάρχει θέμα με την ανισορροπία πυρήνα/μνήμης στη συγκεκριμένη κάρτα (πρώην 4080, ε?) τόσο σύντομα μετά την κυκλοφορία της? Δεν είναι τα 12 οριακά ήδη σε 1440, όταν ότι βγαίνει στη θεωρία ζητάει τόσα κι άλλα τόσα?

Όσο για την ΑΜΔ, ψάχνω να βρω δικαιολογία και δεν τη βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ειλικρινά, δείξε μου το. Πού έγινε αυτό και από ποιόν?

Εδώ και περίπου 600 σελίδες από τον atenra. Αν θυμάμαι καλά ήδη στο launch του hogwarts έγραψε DOA με κεφαλαία :P 

Tα 12gb της 4070ti είναι όντως οριακά, για ULTRA textures.. Όταν και σε όποιο παιχνίδι τα βρεί αν τα βρεί σκούρα - κατεβάζεις τα textures. Το πρόβλημα φαντάζομαι είναι πως θεωρείς μη αποδεκτό να ρίχνεις textures σε κάρτα των 900€. Δηλαδή αν είχε 16gb ram θα ήταν αποδεκτή η τιμή? Μιλάμε για κάρτα που ουσιαστικά είναι για 1440p. Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα της 4070ti, ΟΛΕΣ οι κάρτες έχουν μη αποδεκτές τιμές. Μη αποδεκτό είναι και το ότι ας πούμε η 4080 των 1300€ δεν μπορεί να παίξει χαλαρό 4k. Μη αποδεκτό είναι ότι αμφότερες οι amd κάρτες με το που δούν reflection κάνουν χαρακίρι και παρασέρνει το ποτάμι το πτώμα τους. 

Ε δεν μπορούμε στο σήμερα που όλες οι κάρτες είναι λίγο πολύ overpriced να μιλάμε 600 σελίδες για την 4070ti που είναι - τραγική μεν - η πιο legit σε σχέση με τις υπόλοιπες δε. 


Για να μην παρεξηγήθω, πέρα από την 4090 που έδωσε boost της προκοπής, όλες οι άλλες κάρτες και από amd και από nvidia είναι για κρεμάλα.. Από τα 699 msrp της 3080 φτάσαμε τα 899 msrp για κάρτα που ουσιαστικά αποτελεί sidegrade. Δεν νομίζω να έχουμε ξαναματαδεί ακριβότερη κάρτα επόμενης γενιάς να είναι ουσιαστικά οριακό sidegrade.. Αλλά με δεδομένο ότι οι τιμές είναι αυτές που είναι, καταπίνεται η 4070ti. Η 4080 πως καταπίνεται? :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Εδώ και περίπου 600 σελίδες από τον atenra. Αν θυμάμαι καλά ήδη στο launch του hogwarts έγραψε DOA με κεφαλαία :P 

Tα 12gb της 4070ti είναι όντως οριακά, για ULTRA textures.. Όταν και σε όποιο παιχνίδι τα βρεί αν τα βρεί σκούρα - κατεβάζεις τα textures. Το πρόβλημα φαντάζομαι είναι πως θεωρείς μη αποδεκτό να ρίχνεις textures σε κάρτα των 900€. Δηλαδή αν είχε 16gb ram θα ήταν αποδεκτή η τιμή? Μιλάμε για κάρτα που ουσιαστικά είναι για 1440p. Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα της 4070ti, ΟΛΕΣ οι κάρτες έχουν μη αποδεκτές τιμές. Μη αποδεκτό είναι και το ότι ας πούμε η 4080 των 1300€ δεν μπορεί να παίξει χαλαρό 4k. Μη αποδεκτό είναι ότι αμφότερες οι amd κάρτες με το που δούν reflection κάνουν χαρακίρι και παρασέρνει το ποτάμι το πτώμα τους. 

Ε δεν μπορούμε στο σήμερα που όλες οι κάρτες είναι λίγο πολύ overpriced να μιλάμε 600 σελίδες για την 4070ti που είναι - τραγική μεν - η πιο legit σε σχέση με τις υπόλοιπες δε. 


Για να μην παρεξηγήθω, πέρα από την 4090 που έδωσε boost της προκοπής, όλες οι άλλες κάρτες και από amd και από nvidia είναι για κρεμάλα.. Από τα 699 msrp της 3080 φτάσαμε τα 899 msrp για κάρτα που ουσιαστικά αποτελεί sidegrade. Δεν νομίζω να έχουμε ξαναματαδεί ακριβότερη κάρτα επόμενης γενιάς να είναι ουσιαστικά οριακό sidegrade.. Αλλά με δεδομένο ότι οι τιμές είναι αυτές που είναι, καταπίνεται η 4070ti. Η 4080 πως καταπίνεται? :P 

Θα συμφωνήσω με κάποιες ενστάσεις, αλλά θα συμφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ειλικρινά, δείξε μου το. Πού έγινε αυτό και από ποιόν?

Το μόνο που γράφτηκε ξανά και ξανά είναι ότι δεν γίνεται σε κάρτες τέτοιων χρημάτων να λείπουν βασικά+φτηνά πράγματα για να δημιουργούνται τεχνητές ανάγκες. Τέτοιο πράγμα είναι η παραπάνω μνήμη...βασικό και φτηνό.

Ειλικρινά, δεν βλέπεις να υπάρχει θέμα με την ανισορροπία πυρήνα/μνήμης στη συγκεκριμένη κάρτα (πρώην 4080, ε?) τόσο σύντομα μετά την κυκλοφορία της? Δεν είναι τα 12 οριακά ήδη σε 1440, όταν ότι βγαίνει στη θεωρία ζητάει τόσα κι άλλα τόσα?

Όσο για την ΑΜΔ, ψάχνω να βρω δικαιολογία και δεν τη βρίσκω.

Απλά ψάξε DOA 4070 ti, συγκεκριμένα άτομα πάνε να βγάλουν την κάρτα άχρηστη και όλους μας χαζούς που δεν επιλέγουμε με γνώμονα μόνο τη Vram. Έχει μοιράσει πολύ πόνο ο πέτσινος δυστυχώς.

20 λεπτά πριν, Herald είπε

. Μη αποδεκτό είναι ότι αμφότερες οι amd κάρτες με το που δούν reflection κάνουν χαρακίρι και παρασέρνει το ποτάμι το πτώμα τους. 

 

😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, AlexandrosKle said:

image.jpeg.45d249ad6a3c73c44e540378c02b0ed5.jpeg

Μεγάλος Νυφιτσος, δικαιολογημένα όμως.

12 hours ago, DEADLAZARUS said:

Η τιμή της ti είναι εξωφρενικά υψηλή, αλλά αυτό έχει αναφερθεί εξαρχής. Στα 700 ευρώ είναι λουκούμι.

This! 

ΕΑΝ έπαιζε DAY1 700 (φπα included✓) κ η μικρη 4070σκετο 500κατι (φπα✓) σίγουρα θα υπήρχε λιγότερη δυσχέρεια 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Armoral είπε

Απλά ψάξε DOA 4070 ti, συγκεκριμένα άτομα πάνε να βγάλουν την κάρτα άχρηστη και όλους μας χαζούς που δεν επιλέγουμε με γνώμονα μόνο τη Vram. Έχει μοιράσει πολύ πόνο ο πέτσινος δυστυχώς.

😁

Καταλαβαίνεις ότι για κάθε doa υπερβολή (και λάθος ξεκάθαρα), υπάρχει η αντίστοιχη rt υπερβολή, πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μεγάλος Νυφιτσος, δικαιολογημένα όμως.

This! 

ΕΑΝ έπαιζε DAY1 700 (φπα included✓) κ η μικρη 4070σκετο 500κατι (φπα✓) σίγουρα θα υπήρχε λιγότερη δυσχέρεια 

Παλι τα ιδια θα εγραφαν για τη 4070Ti με τη λιγη VRam ,το μικρο Bus και οτι ειναι αδικαιολογητο να ριχνεις textures η να βαζεις DLSS με τουπε και απαιτησεις ναυαρχιδας.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...