Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τότε όλες οι κάρτες στην ιστορία των GPU ήταν για γέλια. ΟΛΕΣ όμως. Ποιά κάρτα - όχι του χιλιάρικου - αλλά΄και του 2 χιλιάρου,, δεν θέλει παραχωρήσεις? 

Η 7900xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η 7900xt.

Aυτές τις παπάτζες τις γράφουν άτομα που απλά ποτέ στη ζωή τους δεν είχαν high end GPU. Δεν θυμάμαι ποτέ να είχα κάρτα που την κούμπωνα - τα έβαζα όλα τέρμα και έπαιζα ικανοποιητικά χωρίς να κόβω settings.

Άντε καμιά 1080ti το κατάφερε κουτσά στραβά σε 1080p

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

Aυτές τις παπάτζες τις γράφουν άτομα που απλά ποτέ στη ζωή τους δεν είχαν high end GPU. Δεν θυμάμαι ποτέ να είχα κάρτα που την κούμπωνα - τα έβαζα όλα τέρμα και έπαιζα ικανοποιητικά χωρίς να κόβω settings.

Άντε καμιά 1080ti το κατάφερε κουτσά στραβά σε 1080p

Μα αφού έχει vram και στο υπερατου κερδίζει κανονικά. Τι, όχι;

Πάντως στην 6700 όλα ειναι άριστα οπότε φαντάζομαι πόσο τζαματη θα είναι η 7900xt. Κάτσε να την προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ενώ ας πούμε στην 7900xt δεν κάνεις υποχωρήσεις.

Άιντε, δεύτερο ημιχρόνιο.

Και όλα αυτά την ώρα που εκατομμύρια χρήστες πληρώνουν 200 ευρώ στην Apple για 8 gb ram και άλλα 200 για επιπλέον  256gb χωρητικότητα αντε και αυξημένης ταχύτητας ssd.

Μη μιλήσουμε για τα Mac Studio και τις οθόνες τους.

Μου αρέσει που επιτηδες έβαλα την λέξη οποιαδήποτε σε bold για να καταλάβετε ότι αναφέρομαι σε όλες τις κάρτες του χιλιάρικου.

Ορισμένοι πραγματικά είναι κολημένοι ότι κάποιος έθιξε την πράσινη, ευελπιστώ να έχουν μετοχές γιατί αλλιώς δεν εξηγείται η φανατίλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Μου αρέσει που επιτηδες έβαλα την λέξη οποιαδήποτε σε bold για να καταλάβετε ότι αναφέρομαι σε όλες τις κάρτες του χιλιάρικου.

Ορισμένοι πραγματικά είναι κολημένοι ότι κάποιος έθιξε την πράσινη, ευελπιστώ να έχουν μετοχές γιατί αλλιώς δεν εξηγείται η φανατίλα.

Πότε δεν έκανες υποχωρήσεις για να μην κάνεις τώρα πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DestinyGR είπε

Μου αρέσει που επιτηδες έβαλα την λέξη οποιαδήποτε σε bold για να καταλάβετε ότι αναφέρομαι σε όλες τις κάρτες του χιλιάρικου.

Ορισμένοι πραγματικά είναι κολημένοι ότι κάποιος έθιξε την πράσινη, ευελπιστώ να έχουν μετοχές γιατί αλλιώς δεν εξηγείται η φανατίλα.

Eγώ δεν ανέφερα καμία πράσινη και καμία κόκκινη αλλά δεν μου απάντησες. Με κάνεις να πιστευώ πώς εσύ είσαι ο κολλημένος. Είπες κάτι που δεν μπορείς να το υποστηρίξεις και σου φταίνε "οι κολλημένοι με τους πράσινους". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Ποιοι είναι αυτοί; Πού είναι; Τους ψάχνουμε με το φανάρι. Μόνο ο @enable_your_mind έχει ανεβάσει, προς τιμήν του, νούμερα από benchmarks+games.

Τα πράγματα είναι απλά: η ti είναι -δυστυχώς- η καλύτερη κάρτα στα λεφτά της. Φτάσαμε να θέλουμε 900 ευρώ για μια κάρτα που θα έπρεπε να κάνει 700 max. Η xt είναι για γέλια. Αν πέσει στα 500, να το συζητήσουμε. Από τη στιγμή κατά την οποία η AMD ποτίζεται κι αυτή δίπλα στον βασιλικό, τα λεφτά που ζητάει η ti είναι take it or leave it. 

Από πλευράς επιδόσεων, ουδείς την αγόρασε πιστεύοντας ότι θα παίζει @4k@superduperultra settings για τα επόμενα 3 χρόνια. Ρίχνουμε και 2-3 settings, δεν είναι ντροπή. Για 1440p/3440x1440 η κάρτα σπέρνει. 

Το πρόβλημα ξεκινά από την αστεία προσπάθεια ορισμένων να βγάλουν την κάρτα doa, επειδή δεν τα πάει καλά σ' ένα σκουπιδοπαιχνίδι, για το οποίο θα βγαίνουν patches μέχρι να στρώσει. Το πρόβλημα, επίσης, ξεκινά από την προσπάθεια ορισμένων να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα όταν πρόκειται για την αγία αγαπημένη AMD. Δεν είδα τους κατόχους Nvidia καρτών να σπαμάρουν ανελέητα το νήμα για τις rdna3. Αντίθετα, στο παρόν νήμα συζητάμε εδώ και 50 σελίδες το ''πρόβλημα'' της vram της ti, γιατί πρέπει να τη βγάλουμε με το ζόρι doa, ικανοποιώντας τις ονειρώξεις ορισμένων. Αυτό συμβαίνει τη στιγμή κατά την οποία ο @Arkin, ο οποίος έχει ti, ανεβάζει νούμερα που δείχνουν μια εντελώς διαφορετική εικόνα. Μην πει κανείς ότι υποστηρίζω τον @Arkin, γιατί είναι γνωστός ο εξάψαλμος που έχει ακούσει από εμένα στο παρελθόν.

Κλείνω με την επισήμανση πως έχει ανοίξει τρολονήμα για την επάρκεια της vram (των Nvidia καρτών εννοείται, θα πέσει φωτιά να μας κάψει σε διαφορετική περίπτωση) των GPUs σε διάφορα παιχνίδια, οπότε όσοι θέλουν να αναπτύξουν τους προβληματισμούς τους για την απαίσια Nvidia, μπορούν να το κάνουν εκεί.

Τωρα οτι γινομαι tag  στo Nvdia θεμα και οχι στο Amd , ειναι φυσιολογικο; ( και σιγα το πραγμα το προς τιμη μου που ανεβαζω νουμερα και bench  ) ?  Περα απο την πλακα ,  εχω βαρεθει ο καθε φανατιλας να μπαινει και να χαλαει τα νηματα , οποτε συνεχιστε ελευθερα  :)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Τωρα οτι γινομαι tag  στo Nvdia θεμα και οχι στο Amd , ειναι φυσιολογικο; ( και σιγα το πραγμα το προς τιμη μου που ανεβαζω νουμερα και bench  ) ?  Περα απο την πλακα ,  εχω βαρεθει ο καθε φανατιλας να μπαινει και να χαλαει τα νηματα , οποτε συνεχιστε ελευθερα  :)

Τιιι; Σε λίγο θα μας πεις κιόλας ότι παίζεις κιόλας με την κάρτα αντί να κάθεσαι να μαλώνεις με τους αγαπητούς για την επιλογή σου … πάντως πέρα από την πλάκα ακόμα και με αυτές τις συζητήσεις όσο και να κουράζουν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα… αυτό που με κουράζει εμένα είναι ότι μερικοί το παίρνουν πολύ προσωπικά και κάνουν λες και τους ανήκει η εκάστοτε εταιρία 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Westbaum είπε

O ΒLU ανέφερε ένα review που λέει πως πέφτει σε 52fps,ο John Papadopoulos νομίζω, το HW/TPU βάζουν την 4090 εκεί που λες και εσύ,δε βλέπω πρόβλημα.

Πολυ μεγαλη σημασια παιζουν τα scenes στα οποια γινονται τα benchmarks. Ακομα και σε παιχνιδια που εχουν benchmarks, μπορει να υπαρξουν in-game περιοχες που να ειναι πιο απαιτητικες. Deus Ex: Mankind Divided και Forspoken ειναι κλασικα παραδειγματα αυτου του προβληματος.

Περι The Last of Us Part I, ο προλογος ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΣ απο τις υπολοιπες περιοχες. Γενικα στο DSOGaming προτιμαμε να benchmark-αρουμε τα πιο heavy scenes, γι αυτο στην αναλυση μας χρησιμοποιουμε τον προλογο (εκει πεφτει στα 52fps η RTX4090).

PS: Ενδεχεται περιοχες προς το τελος του παιχνιδιου να ειναι τοσο απαιτητικες οσο ο Προλογος. Το λεω αυτο γιατι α) δεν το εχω τελειωσει και β) το ιδιο ειχε γινει με το Dead Space Remake. Ολοι μας εκραζαν που χρησιμοποιησαμε τον Προλογο (ο οποιος ηταν πολυ πιο απαιτητικος απο τις μετεπειτα πιστες), αλλα οι περιοχες προς το τελος του παιχνιδιου ηταν τοσο απαιτητικες οσο ο Προλογος (και αρκετοι εκλαιγαν που ξαφνικα οι καρτες τους τα εβρισκαν σκουρα στις τελευταιες πιστες).

Επεξ/σία από john2gr
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Τιιι; Σε λίγο θα μας πεις κιόλας ότι παίζεις κιόλας με την κάρτα αντί να κάθεσαι να μαλώνεις με τους αγαπητούς για την επιλογή σου … πάντως πέρα από την πλάκα ακόμα και με αυτές τις συζητήσεις όσο και να κουράζουν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα… αυτό που με κουράζει εμένα είναι ότι μερικοί το παίρνουν πολύ προσωπικά και κάνουν λες και τους ανήκει η εκάστοτε εταιρία 

Εγώ το μόνο συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι αν παιζεις σε 1440p θες 4090,αν παιζεις σε 1080p 4080 / 3090. Οι υπόλοιπες nvidia δεν κάνουν γιατί δεν έχουν vram και οι amd με το που δουν rt παθαίνουν εγκεφαλικό. Αν παιζεις σε 4k την πάτησες, δεν έχει βγει ακόμα κάρτα για τέτοιες αναλύσεις. 

 

ΥΓ1. Α ναι, και δεν υπάρχουν settings στα pc games, αναγκαστικά τρέχεις τα πάντα ultra. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι πως η 4070TI δεν είναι η ευκαιριά της δεκαετίας στα 950,όπως κάποιος είπε εδώ,δε θυμάμαι ποιος.Στα 700 καλή είναι,Arkin μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος στα 610 με τιμολόγιο είσαι αρχηγός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.90d773007255a2e5b613f12c09d9ca88.png

ASUS TUF Gaming NVIDIA GeForce RTX™ 4070 Ti Gaming 883 από Amazon US. Η αγορά πρέπει να γίνει μαζί με αυτό το προΙόν για να μειωθούν τα τέλη. Ένα τεμάχιο δείχνει.

MSI Gaming GeForce RTX 4090 24GB 1824 ευρώ.

RTX 4090 SUPRIM Liquid X 24G στα 1910 ευρώ.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...