Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Mα σε 1440p ultra που λές με το ζόρι κρατάνε 60 average. Εγώ σε 1440p high θα έπαιζα που η 3080 γράφει ένα άνετο 83 fps average. Και επειδή έχω 4k monitor, αναγκαστικά μιλάμε για 4k + DLSS = 1440p. 

Ρε μαν σε cyberpunk 4k + RT στα 150 παίζει η δικιά σου; 

150 με 160 4Κ RT

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Mε τάπωσες πάλι😧

Τίποτα δε σου έκανα απλά με τα ίσως και παιζει να δε μπορείς να κάνεις συζητήσεις γιατί ίσως όχι και παιζει να μην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Herald είπε

Αλήθεια ρωτάω, γιατί? Πώς το ένα είναι οκ και το άλλο όχι? Δηλαδή το να έχεις άπειρη μνήμη και να μην μπορείς να την χρησιμοποίησεις γιατί έχεις ξεμείνει από πυρήνα γιατί είναι εντάξει; 

Έλα, επίτηδες το κάνεις και γράφεις πράγματα που ξέρεις ότι θα με φορτώσουν. Γράφω κάπου ότι είναι καλοί οι ανεπαρκείς πυρήνες?

Απόλυτη ισορροπία μεταξύ πυρήνα/μνήμης δεν θα βρεις ποτέ πρακτικά, είτε από το ένα θα ξεμείνεις είτε από το άλλο.

Το ζήτημα είναι να υπάρχει μια σχετική ισορροπία, τουλάχιστον για τις ανάγκες του χρήστη.

Η 3070 με τα 8 έχει κακή, πολύ κακή σχέση μεταξύ των 2. Η 12ρα 3060 το ίδιο, από την άλλη.

Το ζήτημα είναι ότι η μνήμη στοιχίζει ελάχιστα σε σχέση με τον πυρήνα, και δεν χρειάζεται και "ανάπτυξη".  Το ότι παίρνουμε σταγόνα-σταγόνα τις επιδόσεις της στην gddr6/x γενιά τόσα χρόνια, να είχαμε να λέγαμε.

Έγραψα ήδη ότι πυρήνα δεν είναι εύκολο να αναπτύξουν και οι 2 (έτσι μας έχουν πείσει, τουλάχιστον), πήγαμε στο recon.

Μνήμη, όμως? Textures? Εσύ ο ίδιος πόσες φορές είχες γράψει παλιότερα ότι είναι το μόνο εύκολο...μέχρι που τώρα γίνεται κι αυτό δύσκολο, από ότι φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσύ,για μένα είναι playable,στην τελική κάνεις ένα μικρό oc και το 57 γίνεται 60,βγάζεις και το άχρηστο motion blur και είσαι με full graphics στην 6800XT.To βασικό όμως είναι με  6800ΧΤ πως αν βγει ένα ωραίο παιχνίδι και το σηκώνει το chip δε θα αγχώνεσαι αν πρέπει να ρίξεις textures όπως ίσως να χρειαστεί με 3080 10GB,ενώ η κάρτα τραβάει.
 

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

Νάτος.

Tον ερωτεύτηκες ε?😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Δε θα παίξουν σε 4ΚUltra,θα παίξουν σε 1440P Ultra και η 6800XT είναι 20% ταχύτερη σε lows,ακόμα και η 6800 την περνάει.Γιατί τόση υπεράσπιση με την τακτική της NVIDIA να προμηθεύει τόσο μικρή Vram ειδικά σε μοντέλα όπως η 3080 και τον κόσμο που τις έχει χρυσωπληρώσει,δεν καταλαβαίνω.

Δε βλέπεις πως σύντομα ακόμα και τα 10GB παίζει να υστερούν όχι σε 3-4 χρόνια όπως λένε κάποιοι αλλά ίσως σε λιγότερο από ένα?

Τα θελει και εσενα ο πωπουδακος σου...Μην μιλας αγορασε καθε γενια νεα καρτα γραφικων μην σου πω και σε καθε νεα κυκλοφορια για να εισαι σιγουρος.Απο 3080 σε 3090 μετα σε 3090ti μετα σε 4080 και παει λεγοντας.Και μην παραπονιεσαι αφου ανανεωνεις και την εγγυηση σου περα απο τα καλυτερα specs.

Πηρες την πληρωμενη σου απαντηση. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ, με FG είσαι στα 51 fps. 40-45 έβγαζε η 3090 με DLSS Q. Με κλειστό FG πόσα βγάζεις; 

Θα σε γελάσω δεν το δοκίμασα καθόλου έτσι. Όλα max και psycho μέχρι 50 στα 57 58 ήταν average σε 4Κ με το undervolt προφίλ με το oc δίνει ένα 7 8% ακόμα με 270 κατανάλωση όμως που δεν αξίζει. Είδες κατανάλωση? Σε 3440x1440 είμαι στα 85 με 100 που παίζω όλα δεξιά. 

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ, με FG είσαι στα 51 fps. 40-45 έβγαζε η 3090 με DLSS Q. Με κλειστό FG πόσα βγάζεις; 

Βλέπω 3090ti πέφτει κάτω από 40 fps σε 4Κ ultra lighting όχι psycho. Πως κρατούσε 40 45 η 3090? 

Κάτι δεν πάει καλά εδώ 

35αρια βλέπω με 3090 και dlss quality. 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα με πεισατε, εβαλα παραγγγελια μια 4090 της gigabyte gaming oc.Λογικα δεν θα εχω θεμα με το συστημα της υπογραφης.

Spoiler

Πρωταπριλια :P

 

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, icenex είπε

Τελικα με πεισατε, εβαλα παραγγγελια μια 4090 της gigabyte gaming oc.Λογικα δεν θα εχω θεμα με το συστημα της υπογραφης.

Πες την αλήθεια,τα δικά μου επιχειρήματα σε έπεισαν,ε?🥳
(Kαι θα έχεις,αλλά no rush,ζητάς από azazil να σου δανείσει,φαίνεται καλός πιστωτής).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα σε γελάσω δεν το δοκίμασα καθόλου έτσι. Όλα max και psycho μέχρι 50 στα 57 58 ήταν average σε 4Κ με το undervolt προφίλ με το oc δίνει ένα 7 8% ακόμα με 270 κατανάλωση όμως που δεν αξίζει. Είδες κατανάλωση? Σε 3440x1440 είμαι στα 85 με 100 που παίζω όλα δεξιά. 

Βλέπω 3090ti πέφτει κάτω από 40 fps σε 4Κ ultra lighting όχι psycho. Πως κρατούσε 40 45 η 3090? 

Κάτι δεν πάει καλά εδώ 

35αρια βλέπω με 3090 και dlss quality. 

 

Eγώ 35αρια δεν έβλεπα. Έπαιζα στα περίπου 50 με DLSS balanced

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Πες την αλήθεια,τα δικά μου επιχειρήματα σε έπεισαν,ε?🥳
(Kαι θα έχεις,αλλά no rush,ζητάς από azazil να σου δανείσει,φαίνεται καλός πιστωτής).

Πρωταπριλια :P θα βαλω ενα σποιλερ στο ποστ δεν λεει να χαλασω το θεμα και να μου λεει μεγειες ο κοσμος.

Δεν ξερω πως και δεν το θυμηθηκε κανεις και ειπα να κανω ενα αστειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγώ 35αρια δεν έβλεπα. Έπαιζα στα περίπου 50 με DLSS balanced

Με balanced πάω νομίζω 70+ με FG δεν ξέρω αν έχω βάλει balanced στο βίντεο μετά από ένα σημείο. Γενικά με FG σε 4Κ όλα δεξιά όσο έπαιξα ήταν πολύ καλά στο 2077 ειναι παιχνίδι που και με 60fps έχεις τρομερή εμπειρία και εξαιρετικά Frametimes δουλεύει την cpu όπως πρέπει και δίνει πολύ smooth εμπειρία. Περιμένω το overdrive πως και πως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, icenex είπε

Πρωταπριλια :P θα βαλω ενα σποιλερ στο ποστ δεν λεει να χαλασω το θεμα και να μου λεει μεγειες ο κοσμος.

Δεν ξερω πως και δεν το θυμηθηκε κανεις και ειπα να κανω ενα αστειο. 

καλά για μερικούς εδώ μέσα κάθε μέρα πρωταπριλιά είναι με αυτά που διαβάζουμε :P 

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...