Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ρε μαν γράφεις ότι οι κάρτες που δεν έχουν 16gb υστερούν. Και σου λέω ότι η 3080 σε HIGH βγάζει παρόμοια fps με την 6800xt σε medium, και σε 1440p και σε 4k. Oπότε σε τι υστερούν; Σε settings που δεν θα έπαιζες έτσι και αλλιώς γιατί οι κάρτες σέρνονται λόγω πυρήνα? 


Σε 4k ultra είναι 4 fps κάτω η 3080 σε 1% lows από την 6800xt, αλλά αμφότερες σέρνονται στα 36 fps average, οπότε τι συζητάμε ακριβώς; Θα παίξεις στα 36 fps? 

Δε θα παίξουν σε 4ΚUltra,θα παίξουν σε 1440P Ultra και η 6800XT είναι 20% ταχύτερη σε lows,ακόμα και η 6800 την περνάει.Γιατί τόση υπεράσπιση με την τακτική της NVIDIA να προμηθεύει τόσο μικρή Vram ειδικά σε μοντέλα όπως η 3080 και τον κόσμο που τις έχει χρυσωπληρώσει,δεν καταλαβαίνω.

Δε βλέπεις πως σύντομα ακόμα και τα 10GB παίζει να υστερούν όχι σε 3-4 χρόνια όπως λένε κάποιοι αλλά ίσως σε λιγότερο από ένα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ισχύει αυτό, μην τα διαστρεβλώνομυε. Μην  ξεκινήσουμε τώρα το tune και undervolting γιατί και η 3090 παίρνει τέτοια. Προφανώς καταναλώνει παραπάνω αλλά δεν ισχύουν οι διαφορές που λες. 

Επειδή την είχες πόσο πέφτει αν ειναι σε stock? Εγώ την έχω σε stock πυρήνα +500 μνήμες και max έχω δει 155watt σε ray tracing με 99% usage 0.910 voltage. Πέφτει στα 310watt η 3090ti για stock επιδόσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Real life benchmark στο Last Of Us.

i7-9900k με xmp ενεργοποιημένο και gigabyte 4090 oc. πήρε 35 λεπτά για να κάνει optimize shaders με καρφωμένη cpu στο 100%

Παίζω σε ανάλυση 3440x1440 όλα full με DLSS Quality και FPS limit  (απο nvidia panel) στα 119 (120 πιανει η οθονη μου). Η cpu ειναι μονιμα στο 100% με GPU στο 75-85% και παίζω 90-119fps. Στα 90 πέφτει σε εξωτερικούς χώρους. GPU ram πραγματικο usage 11-13GB. 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτησις (αν και κάπου θυμάμαι ότι το διάβασα εδώ αλλά 905 σελίδες το έχασα 😁😞 από τις μάρκες του "λαού" (πχ Gainward/Palit/Manli/Zotac) για 4080 υπάρχει κάποια προτίμηση; Και pm δέχομαι μη βγούμε offtopic

ΥΓ Coil whine μπορεί να βγάλουν όπως έχω καταλάβει όλες ΔΥΣΤΥΧΩΣ οπότε αυτό δε με ενδιαφέρει, ότι κάτσει 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

E τι να σας πω ψέματα?

Με oc κάρτα είμαι και γενικά σύστημα.

Τώρα εάν σε κάποια σκηνή πέσει σε αυτά που λένε θα το γράψω.

 

Μέχρι στιγμής αυτά τα 52φπς κτλ δεν τα έχω δει.

Αυτό που παραδέχομαι είναι ότι το παιχνίδι είναι πολύ βαρύ και δεν μπορώ να καταλάβω την δικαιολογία.

Βρίσκει την οποία αστάθεια εάν παίζεις oc σύστημα.Γενικα καταπονεί όλο το σύστημα ακόμα και 4κ native

Έρχονται 2 μεγάλα patch τις επόμενες μέρες έπρεπε να βγει αργότερα όπως το 90% των νέων release εδώ και λίγα χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Westbaum είπε

To ποιος λέει ψέμματα εδώ και ηθελημένα παραποιεί λεγόμενα είναι ολοφάνερο.Το'χεις κάνει σε μένα και σε άλλους εδώ πέρα.Δεν έχεις όμως το θάρρος να βγεις και να πεις πως ο HW είναι πουλημένος και τα bench του ψεύτικα λόγω AMD ατζέντας κατ'εσού.

Oποιος θέλει να δώσει 2000  να πάρει 4090 την παίρνει,δε χρειάζεται να ρωτήσει,όσο για το ποιος λέει να μείνει στα αυγά του εαν παίζει τα παιχνίδια η να πάει από 3080/3090 σε 4070TI με κουτσουρεμμένα spec και αυτό το είδαμε και ποιοι υποστηρίζουν ποιους.

Εσύ είσαι προκατειλημμένος όπως και να'χει,πάλι μόνος σου το είπες,προφανώς κάτι σου έκανε η AMD και σου άφησε ψυχικό τραύμα.Μην ντρέπεσαι πες μας,σου έκλεψε κανένας που δουλεύει στην κόκκινη την γκόμενα και το'χεις απωθημένο?

Ψυχικό τραύμα ενώ μέχρι και την 3070 είχαν περάσει από το Pc μου 6 κάρτες  Amd δεν παίζει.

Απλά πλέον δεν τους κάνω τη χάρη. Την πάλεψα μαζί τους όσο μπορούσα από κάποιο σημείο και μετά πήγα με την κορυφαία εταιρία του χώρου.

Εκτός αν θεωρείς ότι ο ηγέτης στις κάρτες γραφικών είναι η Amd.

Να σου πω ψέμματα δεν έχω λόγο, δε θα δώσω λογαριασμό σε κανέναν τι κάνω και τι δεν κάνω και σίγουρα όχι σε εσένα.

Εσύ που ξαφνικά κόπτεσαι για τα 0.1% lows λόγω vram ενώ ούτε έχεις την κάρτα ούτε θα την αγοράσεις ούτε πρόκειται να την τσεκάρεις ποτέ.

Σου απαντάει ο κάτοχος της κάρτας και κανεις την πάπια. Και ναι θεωρώ ότι είναι υποκειμενικό οι δοκιμές του hw unboxed καθώς αγνοεί σημαντικά δεδομένα, στο είπα και σε προηγούμενο μήνυμα αλλά δε διαβάζεις μόνο γράφεις.

Όσο για τη 4090 χαίρω πολύ, ευτυχώς που είναι το δυνατή και με τόση διαφορά από την άλλη και αν εξαιρέσουμε τον πρώτο μήνα που ονειρευοσασταν ίδιες επιδόσεις για την 7900xtx σας επανέφερε ο πέτσινος στην πραγματικότητα και δε μπορείτε να πείτε και κουβέντα.

Όποιος έχει 900 ευρω Μια χαρά τη βολεύει με 4070ti ειδικά αν πρόκειται να δώσει το ίδιο ποσό για την 7900x δεν το συζητάμε καν. Όπως λέει και ο Herald δώρο μας έχει κάνει ο πετσινος με αυτόν τον ανύπαρκτο ανταγωνισμό που παίζει εκεί που παίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Braveheart1980 είπε

Ερώτησις (αν και κάπου θυμάμαι ότι το διάβασα εδώ αλλά 905 σελίδες το έχασα 😁😞 από τις μάρκες του "λαού" (πχ Gainward/Palit/Manli/Zotac) για 4080 υπάρχει κάποια προτίμηση; Και pm δέχομαι μη βγούμε offtopic

ΥΓ Coil whine μπορεί να βγάλουν όπως έχω καταλάβει όλες ΔΥΣΤΥΧΩΣ οπότε αυτό δε με ενδιαφέρει, ότι κάτσει 😉

Palit και zotac από αυτές τις 4. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Επειδή την είχες πόσο πέφτει αν ειναι σε stock? Εγώ την έχω σε stock πυρήνα +500 μνήμες και max έχω δει 155watt σε ray tracing με 99% usage 0.910 voltage. Πέφτει στα 310watt η 3090ti για stock επιδόσεις? 

Σε 4k + RT ήταν στα 300-320, άνευ RT και σε μικρότερες αναλύσεις 250-280 ανάλογα το game - με κλειδωμένο πυρήνα στα 1860 mhz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Westbaum είπε



Δε βλέπεις πως σύντομα ακόμα και τα 10GB παίζει να υστερούν όχι σε 3-4 χρόνια όπως λένε κάποιοι αλλά ίσως σε λιγότερο από ένα?

Ατράνταχτα επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Σε 4k + RT ήταν στα 300-320, άνευ RT και σε μικρότερες αναλύσεις 250-280 ανάλογα το game - με κλειδωμένο πυρήνα στα 1860 mhz. 

Στα 310 δηλαδή με rt δηλαδή στα μισά πάνω κάτω με undervolt και οι 2. Χωρίς rt όντως παίζουν 20 30 watt πιο κάτω το έχω παρατηρήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Δε θα παίξουν σε 4ΚUltra,θα παίξουν σε 1440P Ultra και η 6800XT είναι 20% ταχύτερη σε lows,ακόμα και η 6800 την περνάει.Γιατί τόση υπεράσπιση με την τακτική της NVIDIA να προμηθεύει τόσο μικρή Vram ειδικά σε μοντέλα όπως η 3080 και τον κόσμο που τις έχει χρυσωπληρώσει,δεν καταλαβαίνω.

Δε βλέπεις πως σύντομα ακόμα και τα 10GB παίζει να υστερούν όχι σε 3-4 χρόνια όπως λένε κάποιοι αλλά ίσως σε λιγότερο από ένα?

Mα σε 1440p ultra που λές με το ζόρι κρατάνε 60 average. Εγώ σε 1440p high θα έπαιζα που η 3080 γράφει ένα άνετο 83 fps average. Και επειδή έχω 4k monitor, αναγκαστικά μιλάμε για 4k + DLSS = 1440p. 

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Στα 310 δηλαδή με rt δηλαδή στα μισά πάνω κάτω με undervolt και οι 2. Χωρίς rt όντως παίζουν 20 30 watt πιο κάτω το έχω παρατηρήσει. 

Ρε μαν σε cyberpunk 4k + RT στα 150 παίζει η δικιά σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Ερώτησις (αν και κάπου θυμάμαι ότι το διάβασα εδώ αλλά 905 σελίδες το έχασα 😁😞 από τις μάρκες του "λαού" (πχ Gainward/Palit/Manli/Zotac) για 4080 υπάρχει κάποια προτίμηση; Και pm δέχομαι μη βγούμε offtopic

ΥΓ Coil whine μπορεί να βγάλουν όπως έχω καταλάβει όλες ΔΥΣΤΥΧΩΣ οπότε αυτό δε με ενδιαφέρει, ότι κάτσει 😉

PALIT / Gainward (ίδιες κάρτες) φυσάνε τα ανεμιστήρια όταν ανεβοκατεβάζουν στροφές, τουλάχιστον στην 4090. Coil whine δεν έχω παρατηρήσει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...