Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Westbaum είπε

 Στο Last Of US θα πρέπει να πάει στο high σε 4Κ με 4070ΤΙ εκτός αν θέλει να έχει 31 fps,το ότι η 3090 τη ρίχνει 28% σε lows,γιατί το προσπερνάς,δε σε προβληματίζει καθόλου?

Το Last of Us θα πάρει patch που θα διορθώσουν τα πάντα για να παίζει όσο καλύτερα γίνεται στη μεγάλη μάζα που έχει κάρτες με 6 και 8gb vram. Σιγά μη λάβω υπ' όψιν ένα παιχνίδι και τα lows του για να αποφασίσω αν μου κάνει η κάρτα ή όχι.

Με προβληματίζει στο βαθμό που θα έχω πρόβλημα με τα dips στο παιχνίδι τα οποία μπορεί να οφείλονται και σε άλλους παράγοντες πχ cpu. Αν είναι unplayable το συζητάμε αλλά δεν είναι και ίσα ίσα θα γίνει καλύτερο. Εδώ χαρήκαμε (και πολλοί χαίρονται) το παιχνίδι PS5 με upscaling στα 30 και 60 fps και υποδεέστερη ανάλυση στην 4070 ti θα κολλήσουμε;

Σε τελική ανάλυση τι σε προβληματίζει ακριβώς; Μήπως χάσει ο άλλος την επένδυσή του;

Και φυσικά θα πάει στο high. 4070 ti έχει, όχι 4080 ή 4090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Kαρφί δε μου καίγεται,απλά δε μου αρέσουν οι κακές συμβουλές.Ηδη απάντησες μόνος όμως γιατί  είναι  προτιμώτερη η 7900XT που θα μείνει σε Ultra και ας υστερεί σε RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Westbaum είπε

A,τώρα μιλάμε για 70series.Για θύμισέ μου πόσο κόστισε η 3070ΤΙ,και οι άλλες 70series τα προηγούμενα χρόνια?
Εφόσον επέλεξε να έχει big boy price θα χορέψει και στο big boy club,διαφορετικά να έμενε στα 700.Ταιριάζει και με το όνομά της.
 

3070 499$, 3080 699$

4070ti 899$, 4080 1199$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Kαρφί δε μου καίγεται,απλά δε μου αρέσουν οι κακές συμβουλές.Ηδη απάντησες μόνος όμως γιατί  είναι  προτιμώτερη η 7900XT που θα μείνει σε Ultra και ας υστερεί σε RT.

Α γεια σου. Και γιατί δεν το λες τόση ώρα;

Πάντως δεν είναι γιατί είναι χειρότερη και ελλιπής στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά με χειρότερη κατανάλωση και άλυτα θεματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω,μόνος σου το παραδέχτηκες.Θα προτιμήσω αυτή με 20GB που θα μου επιτρέψει να παίξω Ultra και να έχω ήσυχο το κεφάλι μου για το μέλλον.

Το RT είναι το κερασάκι στην τούρτα,να το βράσω αν είναι να ρίχνω textures για να μην κρασάρει το game και εντέλει να έχω υποδεέστερο οπτικά αποτέλεσμα.Δεν είμαι απολογητής/sheep της Nvidia ούτε θέλω να αγοράζω δερμάτινα στον γυαλάκια παρα πάνω από όσα χρειάζεται.

Παραγίνεται arrogant και τον τρώμε ομαδικώς μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Τι να πω,μόνος σου το παραδέχτηκες.Θα προτιμήσω αυτή με 20GB που θα μου επιτρέψει να παίξω Ultra και να έχω ήσυχο το κεφάλι μου για το μέλλον.

Το RT είναι το κερασάκι στην τούρτα,να το βράσω αν είναι να ρίχνω textures για να μην κρασάρει το game και εντέλει να έχω υποδεέστερο οπτικά αποτέλεσμα.Δεν είμαι απολογητής/sheep της Nvidia ούτε θέλω να αγοράζω δερμάτινα στον γυαλάκια παρα πάνω από όσα χρειάζεται.

Παραγίνεται arrogant και τον τρώμε ομαδικώς μετά.

Ultra θα παίξεις αν σου επιτρέπει και η ισχύς της κάρτας. Αν είναι βράζεις το RT, τα tensor και rt cores, την κατανάλωση και το efficiency, το DLSS 2 και το DLSS 3 για να μπορείς να γεμίζεις μία vram αν χρειαστεί κάποια στιγμή στο μέλλον ε και εγώ βράζω τη vram για τα υπόλοιπα.

Απολογητής/sheep της Nvidia δεν είσαι για την AMD μια χαρά την κάνεις τη δουλειά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά επιτρέπει στο Last of US εκτός αν ισχυρίζεσαι πως τα bench είναι φτιαχτά,οπότε βρες τα cojones και πεστο ανοιχτά.Tώρα ποιος είναι το γιουσουφάκι ποιας εταιρίας το αφήνουμε στους αξιότιμους αναγνώστες🙄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει τώρα πέφτουμε iq μαζί με αυτή τη συζήτηση.Πάντως 4090/4080 είναι legit και οι μόνες άξιες αγοράς στις αντίστοιχες κατηγορίες τους.Στην από κάτω ας διαφωνήσουμε.

Κι όμως,στην πλάκα είναι γρηγορότερη από 3070 σε 1440P στο TPU.Εγώ λυπάμαι τους ιδιοκτήτες των 3070 TI που πάθαν ταράκουλο από χθες ενώ οι 6800 ανάβουν τσιγάρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Eντάξει τώρα πέφτουμε iq μαζί με αυτή τη συζήτηση.Πάντως 4090/4080 είναι legit και οι μόνες άξιες αγοράς στις αντίστοιχες κατηγορίες τους.Στην από κάτω ας διαφωνήσουμε.

Κι όμως,στην πλάκα είναι γρηγορότερη από 3070 σε 1440P στο TPU.Εγώ λυπάμαι τους ιδιοκτήτες των 3070 TI που πάθαν ταράκουλο από χθες ενώ οι 6800 ανάβουν τσιγάρο.

Σε ρωτησα και νωριτερα αλλα δεν εχω παρει απαντηση.
Αν εβγαινε το "The Last of Αss" και η 4090 εβγαζε 15FPS σε 4Κ Native ή αν τα Settings σου προτειναν οτι πρεπει να εχεις 48gb VRam για να παιξεις με Ultra, θα εβγαινες να πεις οτι η 4090 ειναι DOA και δεν της φτανει η VRam σε games του 2023 ή θα ελεγες οτι εχουν κανει πατατια και σε καποιο Patch Driver θα φτιαξει;
Γιατι στα αλλα 100 games παιζει μια χαρα χωρις προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Σε ρωτησα και νωριτερα αλλα δεν εχω παρει απαντηση.
Αν εβγαινε το "The Last of Αss" και η 4090 εβγαζε 15FPS σε 4Κ Native ή αν τα Settings σου προτειναν οτι πρεπει να εχεις 48gb VRam για να παιξεις με Ultra, θα εβγαινες να πεις οτι η 4090 ειναι DOA και δεν της φτανει η VRam σε games του 2023 ή θα ελεγες οτι εχουν κανει πατατια και σε καποιο Patch Driver θα φτιαξει;
Γιατι στα αλλα 100 games παιζει μια χαρα χωρις προβληματα.

Δεν εννοείς να καταλάβεις πως τα άλλα games όπως God Of War,Rdr2  και άλλα 2020-22 games κτλ που πάει τόσο καλά δε στρεσάρουν τη μνήμη και το bandwith όπως αυτό.Τα γραφικά του TLOUS είναι πολύ ανώτερα και αυτό οφείλεται και στα υπερdetailed textures,ambient occlusion και άλλα settings,παιχνίδι δείχνει εξαίρετο max,δεν είμαι σίγουρος αν το patch θα διορθώσει τα vram issues η απλά μπαίνουμε σε νέα γενιά παιχνιδιών όπου αυτός σιγά σιγά θα είναι ο ο κανόνας.

Aκόμα και το Resident Evil 4,που δείχνει φανταστικό btw,θέλει σχεδόν 12GB Vram σε 4Κ,οι απαιτήσεις αυξάνονται ραγδαία δεν είναι μόνο το "κακό" Last of Us,αλλά θα το βλέπουμε πιο συχνά σε 1st τίτλους.

Οσο για την 4090,θα μείνει από horsepower πολύ πριν μείνει από μνήμη,and that's fine,σημαίνει πως θα έχουν βγει παιχνίδια με τέτοια γραφικά που θα την έχουν κάνει obsolete αλλά αυτό δε θα συμβεί άμεσα και όχι δε θεωρώ game που θα έχει 30 fps λόγω RT ειδικά στο Psycho setting σε αυτή την κατηγορία.Το Rt είναι setting για μελλοντικές κάρτες και δεν το θεωρώ αναπόσπαστο μέρος του DNA του παιχνιδιού.Αυτό που είναι μέρος και θα το υποβαθμίσει είναι τα textures που αν τα ρίξω θα ξέρω πως παίζω υποδεέστερο οπτικά παιχνίδι,ειδικά σε κάρτα χιλιάρικου,τόσο νωρίς για μένα είναι ανεπίτρεπτο.

Ηδη πάω στοίχημα πως αν ρωτούσες τους κατόχους 3070ΤΙ αν γυρνούσαν πίσω το χρόνο πια κάρτα θα αγόραζαν θα λέγαν 6800 το 90% αυτών.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Δεν εννοείς να καταλάβεις πως τα άλλα games όπως God Of War,Rdr2  και άλλα 2020-22 games κτλ που πάει τόσο καλά δε στρεσάρουν τη μνήμη και το bandwith όπως αυτό.Τα γραφικά του TLOUS είναι πολύ ανώτερα και αυτό οφείλεται και στα υπερdetailed textures,ambient occlusion και άλλα settings,παιχνίδι δείχνει εξαίρετο max,δεν είμαι σίγουρος αν το patch θα διορθώσει τα vram issues η απλά μπαίνουμε σε νέα γενιά παιχνιδιών όπου αυτός σιγά σιγά θα είναι ο ο κανόνας.

Aκόμα και το Resident Evil 4,που δείχνει φανταστικό btw,θέλει σχεδόν 12GB Vram σε 4Κ,οι απαιτήσεις αυξάνονται ραγδαία δεν είναι μόνο το "κακό" Last of Us,αλλά θα το βλέπουμε πιο συχνά σε 1st τίτλους.

Οσο για την 4090,θα μείνει από horsepower πολύ πριν μείνει από μνήμη,and that's fine,σημαίνει πως θα έχουν βγει παιχνίδια με τέτοια γραφικά που θα την έχουν κάνει obsolete αλλά αυτό δε θα συμβεί άμεσα και όχι δε θεωρώ game που θα έχει 30 fps λόγω RT ειδικά στο Psycho setting σε αυτή την κατηγορία.Το Rt είναι setting για μελλοντικές κάρτες και δεν το θεωρώ αναπόσπαστο μέρος του DNA του παιχνιδιού.Αυτό που είναι μέρος και θα το υποβαθμίσει είναι τα textures που αν τα ρίξω θα ξέρω πως παίζω υποδεέστερο οπτικά παιχνίδι,ειδικά σε κάρτα χιλιάρικου,τόσο νωρίς για μένα είναι ανεπίτρεπτο.

Ηδη πάω στοίχημα πως αν ρωτούσες τους κατόχους 3070ΤΙ αν γυρνούσαν πίσω το χρόνο πια κάρτα θα αγόραζαν θα λέγαν 6800 το 90% αυτών.

Δεν εχεις δει δηλαδη κανενα game να ειναι τραγικο τις πρωτες μερες και μετα να στρωνει με drivers και patches.
To Τhe Last of Us επιμενεις οτι ειναι μια χαρα αλλα λογο εξωπραγματικων γραφικων ζηταει πολυ Vram και οχι οτι ζηταει περισσοτερο απο οσο πραγματικα χρειαζεται;
To oτι δεν μπορεις να κρατησεις τα FPS πανω απο 60 με 4090 και αυτο θεμα της 4090 ειναι ;
Το Cyberpunk και το Resident Evil 4 μια χαρα παιζουν σε 4070Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που δεν μπορείς να κρατήσεις 60,στο Last of Us,που ανέφερες εσύ άρθρο ότι πέφτει στα 52,δεν ξέρω σε τι σύστημα και κυρίως τι cpu/ram είχε ο τύπος και αν θυμάμαι είπε πως αvg είναι στα 75 αλλά TPU και ΗW είναι 68.5fps και 70 αντίστοιχα lows με το αντίστοιχο high end σύστημα φυσικά 13900Κ,6000ram.

Bασικά άστην 4090,είναι τόσο μπροστά από όλες τις άλλες που πραγματικά νιώθεις οκ που την χρυσωπληρώσαμε όσο χαζό κι αν ακούγεται να δίνεις 2χιλ για κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...