Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

άσε πήρα τον 5600g η 4090 πέταγε χαρταετό...μετά από ένα μηνα πήρα τον 5600x τα ίδια, τον κράτησα μια μέρα και πήρα τον 3d (ένα μηνα τον έχω :P ) τώρα έχω ξενερώσει που έχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες από την κάρτα γραφικών... έχω φτάσει σε απόγνωση είμαι στο τσακ να πάω σε 13700k ή να περιμένω να δω τα νέα intel-78003d πάντως πριν αποφασίσω θα βάλω εσένα και @Aten-Ra να με βοηθήσετε :P 

Eγώ θα πήγαινα σε 78003d ειδικά αφού θα πάρεις καινούργιο mobo.Για μένα ο 12700Κ 5Ghz αν και είναι υπεραρκετός,10λεπτά πήρε το comp shaders στο Last of Us,θα πήγαινα σε 13700Κ και λόγω,cashe,ipc ,ram αλλά οι τρελές θερμοκρασίες με τρομάζουν και δεν έχω όρεξη να αλλάξω το Arctic Freezer 360

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, icenex είπε

Δηλαδη τι θα πεις σε καποιον που ειναι στην περιπτωση μου και παιζει 1440 και πηδαει μια γενια καθε φορα που κανει αναβαθμιση στις καρτες.θα του πεις με το χερι στην καρδια παρε 4070ti η 4080 μεχρι να βγει η σειρα 6000?

Αυτό ακριβώς ρωτάω και εγώ, ποιο είναι το συμπέρασμα/πόρισμα από όλα αυτά,.

Αυτοί που στις προηγούμενες σελίδες έριχναν μπηχτές για λίγη Vram, έχουν εξαφανιστεί όλως τυχαίως.

Κατα τα άλλα εμεις οι υπόλοιποι παίρνουμε κόσμο στο λαιμό μας με αυτά που προτείνουμε.....

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, icenex είπε

Δηλαδη τι θα πεις σε καποιον που ειναι στην περιπτωση μου και παιζει 1440 και πηδαει μια γενια καθε φορα που κανει αναβαθμιση στις καρτες.θα του πεις με το χερι στην καρδια παρε 4070ti η 4080 μεχρι να βγει η σειρα 6000?Μην μπουμε σε αλλα σεναρια που πρεπει να κανω αναβαθμιση καθε γενια γιατι καλιστα μπορω να κανω δουλεια και με μια 4060 η 4070 οταν με το καλο βγουνε και να κανω και εκει υποχωρησεις οπως θα κανω και στην 4070ti.

Mια χαρά είναι η 4070ti,, δεν ξερώ γιατί μασάς. Οποιαδήποτε μα οποιαδήποτε κάρτα και να πάρεις, δεν θα σε βγάλει 2 γενιές που θες σε ultra settings χωρίς υποχωρήσεις. Και 40100 να πάρεις, για να σκιπαρις γενιά που θες θα αρχίσιεις να κόβεις.

Περίεργα πράματα πάντως - πάλι για τις nvidia που σέρνονται στο last of us συζητάνε οι γνωστοί άγνωστοι.. Για τα ρύζια που δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν βλέπω κινητικότητα. 3 μηνών επεξεργαστής στα 350€ βιτρίνα τον πίνει από τον προπέρσινο i5 με τα μουσαμένια cores 😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτό ακριβώς ρωτάω και εγώ, ποιο είναι το συμπέρασμα/πόρισμα από όλα αυτά,.

Αυτοί που στις προηγούμενες σελίδες έριχναν μπηχτές για λίγη Vram, έχουν εξαφανιστεί όλως τυχαίως.

Κατα τα άλλα εμεις οι υπόλοιποι παίρνουμε κόσμο στο λαιμό μας με αυτά που προτείνουμε.....

Αν με ρωτας εμενα το συμπερασμα ειναι οτι ειναι κριμα να φοραει τοσο δυνατο τσιπακι η 4070ti και να την χαντακωνει η μνημη και ο διαυλος και εστω αν αυτο το χαντακωμα το δουμε μελλοντικα.Επειδη τα specs δεν αλλαζουν το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να γκρινιαξουμε μπας και αλλαξει η τιμη.

Τα αλλα δεν ξερω ποιος τα ειπε εγω απλα βλεπω ενα προιον και το κρινω βαση της δικης μου οπτικης γωνιας δεν εχω καποιο συμφερον να το χαντακωσω εναντι καποιου αλλου.Ισα ισα η κοκκινη μερια σε αυτη την γενια τα εκανε ακομη πιο σαλατα και απο την προηγουμενη αν με ρωτας.Και τα εκανε τοσο σαλατα που ειναι μονοδρομος να πας στην πρασινη μερια δεν αξιζει να πας σε κανενα μοντελο της κοκκινης αν βγαλει καποιο μικροτερο μοντελο σε τιμη χωμα το συζηταμε για την ωρα η πρασινη την εχει αφησει κολωνες πισω μην πω πολυκατοικιες.

bluray herald δεν σας κανω quote πανω κατω τα ιδια θα σας εγραφα δεν εχω καποιο ιδιαιτερο κολλημα πιο πολυ απανταω απο τεχνολογικο ενδιαφερον.Εννοειτε οτι η 4070ti ειναι καρταρα παρολα τα στραβα που αναφερω πιο πανω. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα τα αναφερω επειδη ο ανταγωνισμος κοιμαται ορθιος.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ κατι ακομα. Εχουμε πιασει το last of us και τεσταρουμε τα παντα native και ξεχασαμε το DLSS για καποιο λογο. Εδω σε 4Κ DLSS Quality και βλεπω βαραει ανετα 70-90 fps η καρτα απο τα 45-50 σε native. Δηλαδη τα χουμε ολα και θελουμε και 4Κ native ultra τα παντα αν βαλουμε dlss quality θα γκρεμιστει ο φουρνος διπλα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Herald είπε

Περίεργα πράματα πάντως - πάλι για τις nvidia που σέρνονται στο last of us συζητάνε οι γνωστοί άγνωστοι.. Για τα ρύζια που δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν βλέπω κινητικότητα. 3 μηνών επεξεργαστής στα 350€ βιτρίνα τον πίνει από τον προπέρσινο i5 με τα μουσαμένια cores 😁

Χρησιμοποιεί πολλά threads αυτό.

-------------

@Psycho_Warhead Στο Diablo IV βλέπω ακόμα και σε 4Κ οι 8GB VRAM κάρτες να μην έχουν το παραμικρό πρόβλημα.

3060Τι πάνω από 6700ΧΤ και 3060

Άρα ήταν μούφα VRAM usage ή μάλλον ήταν allocation που δεν επηρεάζει καθόλου την απόδοση.

Επίσης η 4070Ti τον πίνει σε όλες τις αναλύσεις από διάφορες 3080 ... άρα φαντάζομαι η 3090Ti θα είναι κάνα 30% πάνω.

1080p

2.jpg

4K

1.jpg

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίαα τα νούμερα του steve αλλά read between the lines.. 

Η 3080 (αυτή ντε με την ποταπή vram) σε 1440p HIGH βγάζει 83 average και 68 minimum. Η 6800xt με την τερατώδη vram βγάζει 88average - αλλά σε 1440p MEDIUM. 

Και τα ίδια ισχύουν και σε 4k,, 47 fps η 3080 σε 4k high, 50 fps η 6800xt σε 4k medium.

Σε ποιά απτις 2 θα παίξεις καλύτεραε, ,το αφήνω στη φαντασία σας

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Χρησιμοποιεί πολλά threads αυτό.

E και πως τα πάει καλά ο 6πύρηνος 12600k (αφού τα ecores είναι άχρηστα σε games μας λέει ο γνωστός)? 

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στο μεταξυ κατι ακομα. Εχουμε πιασει το last of us και τεσταρουμε τα παντα native και ξεχασαμε το DLSS για καποιο λογο. Εδω σε 4Κ DLSS Quality και βλεπω βαραει ανετα 70-90 fps η καρτα απο τα 45-50 σε native. Δηλαδη τα χουμε ολα και θελουμε και 4Κ native ultra τα παντα αν βαλουμε dlss quality θα γκρεμιστει ο φουρνος διπλα. 

 

Και σε αυτό το video τα ίδια βλέπω. Η 4070ti δίνει σακούλες στον 5800x 3d ο οποίος κοντεύτει να τα βγάλει όλα.. Δυνατό cpu μπουκάλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Ωραίαα τα νούμερα του steve αλλά read between the lines.. 

Η 3080 (αυτή ντε με την ποταπή vram) σε 1440p HIGH βγάζει 83 average και 68 minimum. Η 6800xt με την τερατώδη vram βγάζει 88average - αλλά σε 1440p MEDIUM. 

Και τα ίδια ισχύουν και σε 4k,, 47 fps η 3080 σε 4k high, 50 fps η 6800xt σε 4k medium.

Σε ποιά απτις 2 θα παίξεις καλύτεραε, ,το αφήνω στη φαντασία σας

E και πως τα πάει καλά ο 6πύρηνος 12600k (αφού τα ecores είναι άχρηστα σε games μας λέει ο γνωστός)? 

Και σε αυτό το video τα ίδια βλέπω. Η 4070ti δίνει σακούλες στον 5800x 3d ο οποίος κοντεύτει να τα βγάλει όλα.. Δυνατό cpu μπουκάλι

Βρε δεν λεμε για τα cpu εδω για την καρτα που ειναι για 1080p λεμε. Για τα cpu στο αλλο thread στα cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Βρε δεν λεμε για τα cpu εδω για την καρτα που ειναι για 1080p λεμε. Για τα cpu στο αλλο thread στα cpu. 

Ε καλά για την κάρτα μιλάω - τι CPU χρειάζεται για να οδηγήσει την 4070ti. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ε καλά για την κάρτα μιλάω - τι CPU χρειάζεται για να οδηγήσει την 4070ti. 

Κοιτα ισως κανει τα shaders compile οσο παιζει οποτε ειναι λογικα τα ζορια στη cpu. Αν γινουν compile στο menu στην αρχη μετα ειναι πολυ καλυτερα. Ιδια φαση και το uncharted 4 αν δεν το αφησεις να τα κανει το menu σου maxarei τη cpu οσο παιζεις και μπορει να δεις micro stutters κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Westbaum είπε

Εγώ βλέπω κάρτες  με αρκετή vram όπως η 3090 να τρέχουν μια χαρά και ειδικά στα lows με την 4070ΤΙ να είναι στα 30 κάτι και ουσιαστικά unplayable.

Θα ηθελα να δω αυτο το vs, και με τις 2 καρτες να ειναι στις ιδιες ρυθμισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Θα ηθελα να δω αυτο το vs, και με τις 2 καρτες να ειναι στις ιδιες ρυθμισεις

Το ανέβασα το video του HW,πριν μερικές σελίδες.4k Ultra  Last of Us 4070TI: 43~32 lows,3090 :49~41.Δες το στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν βοηθάω άλλο, κουράστηκα. Τα έχω πεί 1000 φορές,, για games παντού και πάντα και παντός καιρού πας σε Intel, ειδικά αν σε νοιάζουν τα lows. Αν παίζεις συγκεκριμένα 1 παιχνίδι που τα πάει καλά με την 3d cache πας σε 7800x 3d. 

μην είσαι τέτοιος... πάμε για ένα last dance με τον atenra :P 

1 ώρα πριν, Westbaum είπε

Eγώ θα πήγαινα σε 78003d ειδικά αφού θα πάρεις καινούργιο mobo.Για μένα ο 12700Κ 5Ghz αν και είναι υπεραρκετός,10λεπτά πήρε το comp shaders στο Last of Us,θα πήγαινα σε 13700Κ και λόγω,cashe,ipc ,ram αλλά οι τρελές θερμοκρασίες με τρομάζουν και δεν έχω όρεξη να αλλάξω το Arctic Freezer 360

θα περιμένω να δω 14gen intel άμα παίρνει 3 γενιές που ακούγεται το socket μάλλον θα πάω εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Το ανέβασα το video του HW,πριν μερικές σελίδες.4k Ultra  Last of Us 4070TI: 43~32 lows,3090 :49~41.Δες το στο youtube.

Οκ, παλι για το ιδιο game μιλαμε. Οταν βρεις καποιο που να εχει κανα 5-10 διαφορετικα games, lmk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...