Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ενα απλό ερώτημα έχω θέσει πάνω σε αυτά που γράφονται εδώ και σελίδες για το πόση Vram θεωρείται αρκετή με βάση και το συγκεκριμένο παιχνίδι, δεν έχει καμία σχέση με 4070ti vs 3090.

Περιμένω μια απάντηση πάνω σε αυτό, για να ξέρουμε τι να προτείνουμε και στα υπόλοιπα άτομα που πιθανώς να μπουν μελλοντικά στο εδώ θέμα, γιατί όπως γράφτηκε πιο πίσω, ορισμένοι προτείνουμε ότι να ναι.

Το σχόλιο σου είναι το 2ρο στην σειρά που αποφεύγει να απαντήσει σε αυτό, ούτε βλέπω από τα υπόλοιπα άτομα που σπαμάρουν εδώ και σελίδες για 4Κ Ultra Vram, κάποια απάντηση.

Ναι η Amd έχει και φθηνότερες επιλογές, αλλά στο εδώ θέμα συνήθως όσοι ρωτάνε, θα τους ενδιαφέρουν κυρίως nvidia κάρτες.

 

Όσο περισσότερη VRAM τόσο καλύτερα, όμως τα πάντα είναι σχετικά. Με τις τιμές των 4070ti, 4080, 4090 πλέον να είναι πιο κοντά αναλογικά της τιμή/απόδοση, η 4070ti έχασε το χρηματικό της "πλεονέκτημα" και νομίζω καλύτερα είναι εφόσον δίνεις 900+€ να δώσεις τη διαφορά για 4080. Θα κρατήσει περισσότερο, θα έχει λιγότερα προβλήματα, πιο άνετη στα 4K, κτλ..

Νομίζω ότι το πρόβλημα της  λιγότερης VRAM θα πρέπει να  μειώνεται σταδιακά με τη χρήση του Direct Storage, αλλά για κάποιο λόγο δεν αξιοποιούν ακόμα οι devs και δουλεύει και στις rtx2000 επίσης. Τα επερχόμενα Unreal engine 5.2 παιχνίδια θα το υποστηρίζουν.

Είναι όμως προτιμότερη η παραπάνω VRAM, πιο σταθερότερο Frame Generation, λιγότερα δυνητικά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

42 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ερώτηση.

Σε 1080p που το παιχνίδι τρώει κοντά 13gb, τι κάρτες να προτείνονται από εδώ και πέρα σε nvidia μεριά?

4080 ή μονο 4090 που έχει μπόλικη Vram για να ειναι ο άλλος futureproof?

image.jpeg.7d34e24a270c7a2ae557e7d650758e7b.jpeg

παιδια πιστευω οτι σπερνετε το πανικο χωρις ιδιαιτερο λογο...(ειδικα καποια site και μερικα μελη κανουν χειροτερα και απο τους αναλυτες covid εποχης...)

προσωπικα με 3080 10gb ,32 gb ram ,1440P ultra ,και ενω το menu γραφει οτι χρειαζομαι 11.8 Gb Vram,το παιχνιδι παιζει απροβληματιστα χωρις κανενα crash ή lag...(ισα ισα που η 3080 χρειαζεται περισσοτερη δυναμη,ειδικα στην εισαγωγη και σε καποια αλλα σημεια πεφτει στα 50 fps λογω ελλειψης δυναμης...

Οπως εγραψε και ο john dsogaming ,οι περισσοτεροι ειτε εχουν κανει λαθος overclocking ειτε υπαρχει θεμα με τα 16gb ram..

Προσωπικα σε σχεση με το Hogwarts Legacy το παιχνιδι πιο optimized και πιο ομορφο φαινεται...

Απο την αλλη, οσοι λογω σχετικα χαμηλης vram (8 gb και κατω) και επιπλεον οριακης ram 16 GB,περιμενετε 2-3 μηνες και τα πραγματα θα στρωσουν... Δυστυχως στα day one games ειμαστε beta testers....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

Οπως εγραψε και ο john dsogaming ,οι περισσοτεροι ειτε εχουν κανει λαθος overclocking ειτε υπαρχει θεμα με τα 16gb ram..

Αναφερόταν στα Crashes όχι στο Stutterfest πιο βιώνουν οι 8gb vram κάρτες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το είπα ξεκάθαρα νομίζω δεν απέφυγα να απαντήσω το έχω πει πολλές φορες η καλυτερη κάρτα της γενιάς με διαφορα είναι η 4070ti στη τιμή των 700-750

τώρα για τα αλλα περί 1080p κτλπ δε ξέρω που θες να καταλήξεις την κάρτα δε την έχω ούτε θα βγάλω συμπέρασμα από ένα game που σιγά σιγά θα έρθει στα ισα του εγώ βλέπω αυτό

 

Τα 700-750€ που τα βρισκεις ρε θηριο?Απο 900 ξεκινανε η μειναμε στην προσφορα του πλαισιου που αναθεμα αν την προλαβαν 20 ατομα.

@Fulgore Θα σου απαντησω εγω στο ερωτημα σου η τουλαχιστον ετσι οπως το βλεπω εγω την δεδομενη στιγμη και ας μην προκειται να κανω τωρα συντομα καποια αναβαθμιση.

Θεωρω οτι οποιος παιζει απο 1440 και πανω αναλυση για να εχει ησυχο το κεφαλακι του για την επομενη διετια να παει κατευθειαν σε 4080.Τουλαχιστον αν τον κρεμασει κατι να ειναι το τσιπακι και οχι η μνημη.

Και κατι τελευταιο αν η 4070ti εβγαινε με 16αρα μνημη και στην τιμη που παιζει σημερα ανετα θα μπορουσαμε να την χαρακτηρισουμε απο τα καλυτερα deal ακομη και μεταξυ παλιοτερων γενεων.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

παιδια πιστευω οτι σπερνετε το πανικο χωρις ιδιαιτερο λογο...

Σε τι ακριβώς εγώ σπέρνω τον πανικό?

Εχουν ή δεν έχουν πιαστεί ορισμένοι εδώ και πόσες σελίδες(και μάλιστα άνοιξαν και δίπλα θέμα) σχετικά με την οριακή Vram πάνω στο συγκεκριμένο παιχνίδι σε nvidia μεριά, ναι ή οχι??

Επεσαν ή δεν έπεσαν μπηχτές ότι στο εδώ θέμα προτείνουμε ότι να ναι και είμαστε οπαδοί και καλύπτουμε ότι βγάζει ο πέτσινος, ναι ή οχι???

Για να κλείσει λοιπόν όλο αυτό,τι να προτείνουμε από εδώ και πέρα στον κόσμο, για να μην θεωρηθούμε οπαδοί και να μην τους πάρουμε στο λαιμο μας?

4080 και 4090 ή αλλιώς Amd 6800 και πάνω?Το γράφημα από Hardware Unboxed είναι ξεκάθαρο.

Γιατί αλλιώς δεν βλέπω να καταλαβαίνουν ορισμένοι και θα γεμίσουμε άλλες 500σελίδες με την Vram της 4070ti και σε λίγο και των φθηνότερων καρτών.

2 συμφορουμίτες λένε να προτείνουμε πλέον μόνο 4080.

21 λεπτά πριν, aki είπε

Όσο περισσότερη VRAM τόσο καλύτερα, όμως τα πάντα είναι σχετικά.

Με τις τιμές των 4070ti, 4080, 4090 πλέον να είναι πιο κοντά αναλογικά της τιμή/απόδοση, η 4070ti έχασε το χρηματικό της "πλεονέκτημα" και νομίζω καλύτερα είναι εφόσον δίνεις 900+€ να δώσεις τη διαφορά για 4080. 

 

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Θεωρω οτι οποιος παιζει απο 1440 και πανω αναλυση για να εχει ησυχο το κεφαλακι του για την επομενη διετια να παει κατευθειαν σε 4080.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, icenex είπε

Τα 700-750€ που τα βρισκεις ρε θηριο?Απο 900 ξεκινανε η μειναμε στην προσφορα του πλαισιου που αναθεμα αν την προλαβαν 20 ατομα.

τώρα δε ξέρω άμα υπάρχει, ούτε ψάχνω να σου πω την αλήθεια... εκεί μου φαίνεται καλο deal εμενα,τώρα ο κάθε ένας χτυπάει όπου νομίζει...

πάντως με την τότε προσφορα του πλαισίου όσοι την πήραν κλέψαν εκκλησια με αυτά που προσφέρει η κάρτα έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση με τις τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oι καρτες ειναι αυτες που ειναι , οι τιμες ειναι αυτες που ειναι, τα specs ειναι αυτα που ειναι,ειναι ανουσιο να συζηταμε ποσο θα θελαμε να εχουν ή τι specs θα θελαμε να εχουν για να ζησουμε την ουτοπια μας.
Απο εκει και περα ο καθε ενας κρινει αναλογα τις αναγκες του, το πορτοφολι του και τις παραχωρησεις που ειναι διατεθημενος να κανεις αναλογα με την επιλογη του σε σχεση και με τα λεφτα που θα "γλιτωσει".
Δεν γινεται να δωσεις 900€ και να παιζεις σαν αυτη με τα 2000€ ή να εχεις την ιδια απαιτηση με αυτον που εδωσε 2000€ οτι θα παιζει τα παντα max settings χωρις παραχωρησεις(High αντι για Ultra ή DLSS Quality).
Aν εκαναν την ιδια δουλεια θα κοστιζαν το ιδιο ή αυτο με τη διπλασια τιμη θα ηταν κοροιδια.
Το τι θα κανουν σε 2-3 χρονια δεν το ξερει κανενας απο τους 2.
Το να την πουλησουν και να παρουν αλλη με μια διαφορα επισης μπορουν να το κανουν και οι 2 απλα ο 2ος θα εχει χαλασει πολυ περισσσοτερα για να καταληξει να την αλλαξει στον ιδιο χρονο με αυτη που υποτιθεται οτι δεν θα τη παλευει σε 1 χρονο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι ο 3d τα έχει κακαρώσει πάντως,, lol 😮 

Αλλο αυτό για σύγκριση gpu το έβαλα. Σε cpu λόγω shader compile γονατίζει τα πάντα. Μόλις ολοκληρωθεί πέφτει αρκετά το cpu usage. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Oι καρτες ειναι αυτες που ειναι , οι τιμες ειναι αυτες που ειναι, τα specs ειναι αυτα που ειναι,ειναι ανουσιο να συζηταμε ποσο θα θελαμε να εχουν ή τι specs θα θελαμε να εχουν για να ζησουμε την ουτοπια μας.
Απο εκει και περα ο καθε ενας κρινει αναλογα τις αναγκες του, το πορτοφολι του και τις παραχωρησεις που ειναι διατεθημενος να κανεις αναλογα με την επιλογη του σε σχεση και με τα λεφτα που θα "γλιτωσει".
Δεν γινεται να δωσεις 900€ και να παιζεις σαν αυτη με τα 2000€ ή να εχεις την ιδια απαιτηση με αυτον που εδωσε 2000€ οτι θα παιζει τα παντα max settings χωρις παραχωρησεις(High αντι για Ultra ή DLSS Quality).
Aν εκαναν την ιδια δουλεια θα κοστιζαν το ιδιο ή αυτο με τη διπλασια τιμη θα ηταν κοροιδια.
Το τι θα κανουν σε 2-3 χρονια δεν το ξερει κανενας απο τους 2.
Το να την πουλησουν και να παρουν αλλη με μια διαφορα επισης μπορουν να το κανουν και οι 2 απλα ο 2ος θα εχει χαλασει πολυ περισσσοτερα για να καταληξει να την αλλαξει στον ιδιο χρονο με αυτη που υποτιθεται οτι δεν θα τη παλευει σε 1 χρονο.

Προφανως και οι επιδοσεις specs και τιμες ειναι αυτες που ειναι και ο καθενας λεει την αποψη του απο την δικη του οπτικη γωνια αλλιως θα ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο να το συζηταμε μπορει κατι που αγνοεις εσυ η εγω να μου το επισημανεις και να αλλαξω γνωμη η να διορθωσω καποιο σκεπτικο μου δεν ειναι κακο αυτο.Το κακο ειναι να επιμενει καποιος σε κατι απο εγωισμο και μονο να μην παραδεχτει οτι εχει αδικο.

Δηλαδη τι θα πεις σε καποιον που ειναι στην περιπτωση μου και παιζει 1440 και πηδαει μια γενια καθε φορα που κανει αναβαθμιση στις καρτες.θα του πεις με το χερι στην καρδια παρε 4070ti η 4080 μεχρι να βγει η σειρα 6000?Μην μπουμε σε αλλα σεναρια που πρεπει να κανω αναβαθμιση καθε γενια γιατι καλιστα μπορω να κανω δουλεια και με μια 4060 η 4070 οταν με το καλο βγουνε και να κανω και εκει υποχωρησεις οπως θα κανω και στην 4070ti.

Κανενας λογικος ανθρωπος δεν περιμενει η καρτα των 1000 να κανει τους ιδιους παπαδες με την καρτων των 2000.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι ο 3d τα έχει κακαρώσει πάντως,, lol 😮 

άσε πήρα τον 5600g η 4090 πέταγε χαρταετό...μετά από ένα μηνα πήρα τον 5600x τα ίδια, τον κράτησα μια μέρα και πήρα τον 3d (ένα μηνα τον έχω :P ) τώρα έχω ξενερώσει που έχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες από την κάρτα γραφικών... έχω φτάσει σε απόγνωση είμαι στο τσακ να πάω σε 13700k ή να περιμένω να δω τα νέα intel-78003d πάντως πριν αποφασίσω θα βάλω εσένα και @Aten-Ra να με βοηθήσετε :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αλλο αυτό για σύγκριση gpu το έβαλα. Σε cpu λόγω shader compile γονατίζει τα πάντα. Μόλις ολοκληρωθεί πέφτει αρκετά το cpu usage. 

Aπό game GPU εγώ βλέπω κάτι 6πυρήνα σάπακια (7600x γκουχ) να γονατίζουν ακόμα και σε 1440p. Θες 12600k και πάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, icenex είπε

Προφανως και οι επιδοσεις specs και τιμες ειναι αυτες που ειναι και ο καθενας λεει την αποψη του απο την δικη του οπτικη γωνια αλλιως θα ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο να το συζηταμε μπορει κατι που αγνοεις εσυ η εγω να μου το επισημανεις και να αλλαξω γνωμη η να διορθωσω καποιο σκεπτικο μου δεν ειναι κακο αυτο.Το κακο ειναι να επιμενει καποιος σε κατι απο εγωισμο και μονο να μην παραδεχτει οτι εχει αδικο.

Δηλαδη τι θα πεις σε καποιον που ειναι στην περιπτωση μου και παιζει 1440 και πηδαει μια γενια καθε φορα που κανει αναβαθμιση στις καρτες.θα του πεις με το χερι στην καρδια παρε 4070ti η 4080 μεχρι να βγει η σειρα 6000?Μην μπουμε σε αλλα σεναρια που πρεπει να κανω αναβαθμιση καθε γενια γιατι καλιστα μπορω να κανω δουλεια και με μια 4060 η 4070 οταν με το καλο βγουνε και να κανω και εκει υποχωρησεις οπως θα κανω και στην 4070ti.

Κανενας λογικος ανθρωπος δεν περιμενει η καρτα των 1000 να κανει τους ιδιους παπαδες με την καρτων των 2000.

Oταν γινεται η ιδια επισημαση καθε μερα επι 100 σελιδες σιγουρα δεν ειναι κατι που δεν το προσεξαμε και μας το θυμισατε.
Προφανως και ειναι η αποψη για μερικους και ειναι σεβαστη αλλα να βασιζεται σε λογικα πλαισια οχι σε unoptimized games και μονο τις μερες πρωτης κυκλοφοριας για να δικαιολογισουμε την αποψη μας.
Δηλαδη αν το The Last of Us εβγαινε και τη πρωτη μερα η 4090 ειχε 10FPS η αν ζηταγε 50gb Vram χωρις λογο θα συζηταγαμε τωρα για τη DOA 4090 ή οτι το game ειναι τραγικο και οτι θα φτιαχτει σε καποιο μελλοντικο Patch;

To με το χερι στη καρδια δεν υπαρχει, υπαρχει το με το χερι στη τσεπη.
Οτι πληρωνεις παιρνεις και φυσικα εχεις απαιτησεις με βαση αυτα που πληρωσες και οχι με αυτα που θα ηθελες.
Δεν μπορεις λοιπον να παρεις τη 3-4η καρτα Nvidia με 900€ και να απαιτεις να παιζει τα παντα ολα 4K Max Settings χωρις παραχωρησεις.
Επειδη λοιπον εδωσες 900€ και οχι 2000€ θα κανεις και τις αναλογες παραχωρησεις σε High η σε DLSS Quality.
Διαφορετικα δωσε 2000€ και γκρινιαξε μετα γιατι πρεπει να βαλεις DLSS για να δεις 100FPS σε τιτλους του 2023.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

άσε πήρα τον 5600g η 4090 πέταγε χαρταετό...μετά από ένα μηνα πήρα τον 5600x τα ίδια, τον κράτησα μια μέρα και πήρα τον 3d (ένα μηνα τον έχω :P ) τώρα έχω ξενερώσει που έχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες από την κάρτα γραφικών... έχω φτάσει σε απόγνωση είμαι στο τσακ να πάω σε 13700k ή να περιμένω να δω τα νέα intel-78003d πάντως πριν αποφασίσω θα βάλω εσένα και @Aten-Ra να με βοηθήσετε :P 

Δεν βοηθάω άλλο, κουράστηκα. Τα έχω πεί 1000 φορές,, για games παντού και πάντα και παντός καιρού πας σε Intel, ειδικά αν σε νοιάζουν τα lows. Αν παίζεις συγκεκριμένα 1 παιχνίδι που τα πάει καλά με την 3d cache πας σε 7800x 3d. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...