Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ερώτηση.

Σε 1080p που το παιχνίδι τρώει κοντά 13gb, τι κάρτες να προτείνονται από εδώ και πέρα σε nvidia μεριά?

4080 ή μονο 4090 που έχει μπόλικη Vram για να ειναι ο άλλος futureproof?

image.jpeg.7d34e24a270c7a2ae557e7d650758e7b.jpeg

το έχω πει πολλές φορες η καλυτερη κάρτα της γενιάς με διαφορα είναι η 4070ti στη τιμή των 700-750 εδώ όμως μιλάμε για άλλο πράγμα... από 3090 σε 4070τι δε θα πήγαινα σίγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

μα κάτι τέτοια γράφονταν άμα παρακολουθούσες... ότι είναι μεγάλη αναβάθμιση 3090 σε 4070ti... όσοι λέγαμε το αντίθετο amd fanboys, paid actors και κάτι τέτοια διάβαζα είμαι και σε ηλικία που πεφτουν τα μαλλιά :P 

εγώ ξέρω ότι πήρες τελικά την κάρτα που προσφέρει ουσιαστική αναβάθμιση από την κάρτα που είχες (και πολύ καλά έπραξες)... τα αλλα είναι να χαμε να λέγαμε (μου θυμίζεις λίγο atenra που αλλα προτείνει αλλα έχει στο κουτί του) :P 

Πρεπει να ειναι η 5η φορα που το γραφω.
Η 3090 μια χαρα παιζει Diablo 4 σε 4Κ Native 100+ FPS, το ξερω εδω και μηνες γιατι ημουν Alpha Tester.
To θεμα λοιπον ειναι οτι ηθελα να logαρω 2 accounts ωστε το 2ο να ειναι Mule.
Απο το να παω να παρω μια 3070 για το 2ο pc , προτιμησα να παρω μια 4070Ti/4080 στο main και να βαλω τη 3090 στο 2ο.
Δεν εψαχνα για ΑΝΑΒΑΜΙΣΗ GPU για να κανω συγκρισεις με τη 3090.
2η καρτα εψαχνα και εφοσον η ΑΣΠΡΗ 4070Ti ειχε 1150€ και η ΑΣΠΡΗ 4080 ειχε 1300€(με καρτα) προτιμησαν τη 4080 για 150€ διαφορα.
Αν η διαφορα ηταν 300-400€ για μερικα FPS δεν θα το εκανα εφοσον και οι 2 παιζουν 120+.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακία έκανε ο πελαργός.Επρεπε να μας ρίξει στο σπίτι του Azazil και θα'μασταν όλοι με 3 4090 παραμάσχαλα αντί να πλακωνόμαστε για την ψωροκώσταινα την 4070☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

το έχω πει πολλές φορες η καλυτερη κάρτα της γενιάς με διαφορα είναι η 4070ti στη τιμή των 700-750 εδώ όμως μιλάμε για άλλο πράγμα... από 3090 σε 4070τι δε θα πήγαινα σίγουρα

Εννοείται αυτό ποιος το έγραψε αυτό ο Blu? Νομίζω από 3080 έλεγε ότι άξιζε σε 4070ti δεν έλεγε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Κι εγώ με αντίστοιχη προσφορά αγόρασα την 4090. Και ο billeros και τόσοι άλλοι.

Εκτός από το @azazil1190 βέβαια που το έχει ντροπή να αγοράζει με discount και σε ποσότητες μικρότερες του 2.

Ναι δυστυχώς εγώ βιάστηκα και δεν πρόλαβα προσφορές κτλ.

Την επόμενη καλά να ειμαστε θα κάνω υπομονή όσο μπορώ και ίσως παίξω και τιμολόγιο ανάλογα το ποσό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εδώ όμως μιλάμε για άλλο πράγμα... από 3090 σε 4070τι δε θα πήγαινα σίγουρα

Μα αφού κανείς δεν πρότεινε κάτι τέτοιο, όπως και τα review δείχνανε μικρές διαφορές ειδικά σε 4Κ.

Εγώ άλλο όμως ρώτησα.

Από την στιγμή που στο συγκεκριμένο παιχνίδι χρειάζεσαι κάρτα με 16gb Vram ακόμα και για 1080p, τι κάρτες να προτείνονται από εδώ και πέρα ακόμα και στις χαμηλότερες αναλύσεις?4080 και 4090?

Τέλος, καθαρά από πλευράς Vram που είναι και η όλη κουβέντα σε 4Κ, πως ακριβώς είναι ουσιαστική αναβάθμιση τα 16GB Vram της 4080, σε σχέση με τα 24 της 3090?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ναι δυστυχώς εγώ βιάστηκα και δεν πρόλαβα προσφορές κτλ.

Την επόμενη καλά να ειμαστε θα κάνω υπομονή όσο μπορώ και ίσως παίξω και τιμολόγιο ανάλογα το ποσό .

Σε παρακαλώ, οι παραδόσεις υπάρχουν για να τηρούνται.

Ειδική κατασκευή την άλλη φορά στολισμένη σαν την Palit αλλά με αληθινά διαμάντια.:D

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Μα αφού κανείς δεν πρότεινε κάτι τέτοιο, όπως και τα review δείχνανε μικρές διαφορές ειδικά σε 4Κ.

Εγώ άλλο όμως ρώτησα.

Από την στιγμή που στο συγκεκριμένο παιχνίδι χρειάζεσαι κάρτα με 16gb Vram ακόμα και για 1080p, τι κάρτες να προτείνονται από εδώ και πέρα ακόμα και στις χαμηλότερες αναλύσεις?4080 και 4090?

Τέλος, καθαρά από πλευράς Vram που είναι και η όλη κουβέντα σε 4Κ, πως ακριβώς είναι ουσιαστική αναβάθμιση τα 16GB Vram της 4080, σε σχέση με τα 24 της 3090?

Amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μα αφού κανείς δεν πρότεινε κάτι τέτοιο, όπως και τα review δείχνανε μικρές διαφορές ειδικά σε 4Κ.

Εγώ άλλο όμως ρώτησα.

Από την στιγμή που στο συγκεκριμένο παιχνίδι χρειάζεσαι κάρτα με 16gb Vram ακόμα και για 1080p, τι κάρτες να προτείνονται από εδώ και πέρα ακόμα και στις χαμηλότερες αναλύσεις?4080 και 4090?

Τέλος, καθαρά από πλευράς Vram που είναι και η όλη κουβέντα σε 4Κ, πως ακριβώς είναι ουσιαστική αναβάθμιση τα 16GB Vram της 4080, σε σχέση με τα 24 της 3090?

6800xt 6800 7900xt 7900xtx έχουν 16gb 20 24gb vram άρα καλύτερες επιλογές για το last of us των 2 ημερών. Η μήπως όχι? 

 

IMG_20230331_173526.jpg

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Πρεπει να ειναι η 5η φορα που το γραφω.
Η 3090 μια χαρα παιζει Diablo 4 σε 4Κ Native 100+ FPS, το ξερω εδω και μηνες γιατι ημουν Alpha Tester.
To θεμα λοιπον ειναι οτι ηθελα να logαρω 2 accounts ωστε το 2ο να ειναι Mule.
Απο το να παω να παρω μια 3070 για το 2ο pc , προτιμησα να παρω μια 4070Ti/4080 στο main και να βαλω τη 3090 στο 2ο.
Δεν εψαχνα για ΑΝΑΒΑΜΙΣΗ GPU για να κανω συγκρισεις με τη 3090.
2η καρτα εψαχνα και εφοσον η ΑΣΠΡΗ 4070Ti ειχε 1150€ και η ΑΣΠΡΗ 4080 ειχε 1300€(με καρτα) προτιμησαν τη 4080 για 150€ διαφορα.
Αν η διαφορα ηταν 300-400€ για μερικα FPS δεν θα το εκανα εφοσον και οι 2 παιζουν 120+.

σταματα να δικαιολογείσαι λες και μονο diablo θα παίξεις.. άμα βγει κάνα stalker αύριο δε θα κάτσεις να λιώσεις...

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μα αφού κανείς δεν πρότεινε κάτι τέτοιο, όπως και τα review δείχνανε μικρές διαφορές ειδικά σε 4Κ.

Εγώ άλλο όμως ρώτησα.

Από την στιγμή που στο συγκεκριμένο παιχνίδι χρειάζεσαι κάρτα με 16gb Vram ακόμα και για 1080p, τι κάρτες να προτείνονται από εδώ και πέρα ακόμα και στις χαμηλότερες αναλύσεις?4080 και 4090?

Τέλος, καθαρά από πλευράς Vram που είναι και η όλη κουβέντα σε 4Κ, πως ακριβώς είναι ουσιαστική αναβάθμιση τα 16GB Vram της 4080, σε σχέση με τα 24 της 3090?

έχουν γραφτεί όπως είναι και λίγο κάπως να διαβάζεις ότι 4070ti>3090-90ti με το καλο θα βγει και το fsr3 όπως βγήκε και το fsr2 που ανταγωνίζεται αξια το dlss2 και θα τρώει πάλι χαστούκια το 70ti άσχετα με το αν έχεις την κάρτα η όχι καλο είναι να γραφεις αντικειμενικά όχι εσύ προσωπικά.. όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Tambas91 said:

(μου θυμίζεις λίγο atenra που αλλα προτείνει αλλα έχει στο κουτί του) :P 

Την εποχή που αγόρασα τον i3 τον 12100 πρότεινα , επίσης την 6700 10GB έχω για main κάρτα, η 3060 είναι για benchmarks και για δεύτερο σύστημα.  Αν αγόραζα σήμερα σε αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα τον Ryzen 5600, ανάλογα την χρονική στιγμή και το τι θέλει ο καθένας προτείνω, δεν έχω πρόβλημα να προτείνω Intel/AMD/NVIDIA κλπ σε αντίθεση με κάποιους άλλους εδώ μέσα. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

καλο είναι να γραφεις αντικειμενικά όχι εσύ προσωπικά.. όλοι

Ενα απλό ερώτημα έχω θέσει πάνω σε αυτά που γράφονται εδώ και σελίδες για το πόση Vram θεωρείται αρκετή με βάση και το συγκεκριμένο παιχνίδι, δεν έχει καμία σχέση με 4070ti vs 3090.

Περιμένω μια απάντηση πάνω σε αυτό, για να ξέρουμε τι να προτείνουμε και στα υπόλοιπα άτομα που πιθανώς να μπουν μελλοντικά στο εδώ θέμα, γιατί όπως γράφτηκε πιο πίσω, ορισμένοι προτείνουμε ότι να ναι.

Το σχόλιο σου είναι το 2ρο στην σειρά που αποφεύγει να απαντήσει σε αυτό, ούτε βλέπω από τα υπόλοιπα άτομα που σπαμάρουν εδώ και σελίδες για 4Κ Ultra Vram, κάποια απάντηση.

16 λεπτά πριν, Arkin είπε

6800xt 6800 7900xt 7900xtx έχουν 16gb 20 24gb vram άρα καλύτερες επιλογές για το last of us των 2 ημερών. 

Ναι η Amd έχει και φθηνότερες επιλογές, αλλά στο εδώ θέμα συνήθως όσοι ρωτάνε, θα τους ενδιαφέρουν κυρίως nvidia κάρτες.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

σταματα να δικαιολογείσαι λες και μονο diablo θα παίξεις.. άμα βγει κάνα stalker αύριο δε θα κάτσεις να λιώσεις...

 

Μα μονο Diablo 4 θα παιζω. αντε να κανω διαλειμμα με κανενα RTS σαν το Dawn of War , Heroes of Might And Magic III ,Αge of Empires κτλ.
Το pc στηθηκε για Diablo 4 και δεν εχω βαλει ουτε 1 ευρω απο τη τσεπη μου.
Το πληρωσε το Diablo 2 Resurrected.
To ιδιο θα κανει και το 4.
Competitive παιζω , πουλαω Rush , Power Leveling και items.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ενα απλό ερώτημα έχω θέσει πάνω σε αυτά που γράφονται εδώ και σελίδες για το πόση Vram θεωρείται αρκετή με βάση και το συγκεκριμένο παιχνίδι, δεν έχει καμία σχέση με 4070ti vs 3090.

Περιμένω μια απάντηση πάνω σε αυτό, για να ξέρουμε τι να προτείνουμε και στα υπόλοιπα άτομα που πιθανώς να μπουν μελλοντικά στο εδώ θέμα, γιατί όπως γράφτηκε πιο πίσω, ορισμένοι προτείνουμε ότι να ναι.

Το σχόλιο σου είναι το 2ρο στην σειρά που αποφεύγει να απαντήσει σε αυτό.

το είπα ξεκάθαρα νομίζω δεν απέφυγα να απαντήσω το έχω πει πολλές φορες η καλυτερη κάρτα της γενιάς με διαφορα είναι η 4070ti στη τιμή των 700-750

τώρα για τα αλλα περί 1080p κτλπ δε ξέρω που θες να καταλήξεις την κάρτα δε την έχω ούτε θα βγάλω συμπέρασμα από ένα game που σιγά σιγά θα έρθει στα ισα του εγώ βλέπω αυτό

image.png.0726503d4765f5e7ee23ff1ac700da4d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...