Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H 4090 τα παίζει όλα τα games full,πάλι Cyberpunk θα πεις με Psycho RT, καλά εντάξει.
H 4070ΤΙ θα ρίχνει settings όχι λόγω δύναμης αλλά λόγω Bus/Vram ήδη φαίνεται αυτό σε σχέση με την 3090 .
Ας βγει και άλλο παιχνίδι που να τρέχει με 40 fps στην 4090 εφόσον δικαιολογούνται τα γραφικά,πάλι θα παίρνεις το value όταν οι άλλες θα είναι με 20fps των 1000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Τι DLSS 3 ... σε παιχνίδια tech demos που τα έχουμε τελειώσει 2 και 3 φορές;

Εδώ σε 2-3 καλά παιχνίδια που θέλεις να τα παίξεις γιατί είναι ΚΑΛΑ παιχνίδια γίνεται σφαγή στις 8GB και ζορίζονται και οι 10GB. Ξέρουμε όλοι ποια είναι η συνέχεια.

Την 3090Ti θα τη βλέπει με κυάλια σε λίγο.

Μη λέμε αστειότητες...

Κάτσε να δούμε ακόμα τώρα βγήκε περιμένω να γίνει mainstream σιγά σιγά σε όλα τα νέα ΑΑΑ. Τελευταίο παράδειγμα hogwarts legacy βλέπω 60αρια με 3090ti εγώ ακουμπάω 100 με το dlss έρχεται και το overdrive του 2077 συν Witcher 3 συν hitman 3 με rt που επίσης είναι θεοβαρο βλέπω 60αρια σε 3090ti και έχω 110 με fg. Βέβαια αν έρθει fsr ίσως δούμε fg και στις 3000 Jensen ειναι αυτός. Δεν μιλάω για portal rtx εκεί ειναι μεγαλύτερες οι διαφορές. Για 4Κ θα πήγαινα 4080 το λιγότερο πάντως σήμερα η 7900xtx ούτε 3090ti ούτε 4070ti. Στα 1440p είναι στα ίδια χωρίς το FG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Westbaum είπε

H 4090 τα παίζει όλα τα games full,πάλι Cyberpunk θα πεις με Psycho RT, καλά εντάξει.
H 4070ΤΙ θα ρίχνει settings όχι λόγω δύναμης αλλά λόγω Bus/Vram ήδη φαίνεται αυτό σε σχέση με την 3090 .
Ας βγει και άλλο παιχνίδι που να τρέχει με 40 fps στην 4090 εφόσον δικαιολογούνται τα γραφικά,πάλι θα παίρνεις το value όταν οι άλλες θα είναι με 20fps των 1000 ευρώ.

Άστο το CyberPunk, Hogwarts παίζει? 😁

Τι σημασια έχει το για ποιο λόγο ρίχνει settings. Και οι 2 θα ρίξουν settings, η μία κάρτα όμως κάνει 2k η άλλη 900.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 4070ti τρώει φάπες και από 3090 ποσο μάλλον από ti μη λέμε τα ίδια... μέχρι και ο bluerays που έλεγε για super αναβάθμιση σε 4080 πήγε τελικά σιγά μην έδινε 3090 για 4070 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Κάτσε να δούμε ακόμα τώρα βγήκε περιμένω να γίνει mainstream σιγά σιγά σε όλα τα νέα ΑΑΑ. Τελευταίο παράδειγμα hogwarts legacy βλέπω 60αρια με 3090ti εγώ ακουμπάω 100 με το dlss έρχεται και το overdrive του 2077 συν Witcher 3 συν hitman 3 με rt που επίσης είναι θεοβαρο βλέπω 60αρια σε 3090ti και έχω 110 με fg. Βέβαια αν έρθει fsr ίσως δούμε fg και στις 3000 Jensen ειναι αυτός. Δεν μιλάω για portal rtx εκεί ειναι μεγαλύτερες οι διαφορές. Για 4Κ θα πήγαινα 4080 το λιγότερο πάντως σήμερα η 7900xtx ούτε 3090ti ούτε 4070ti. Στα 1440p είναι στα ίδια χωρίς το FG.

Το fg σε gpu bound σενάρια ειναι παρηγοριά στον αρρωστο. Δεν μπορείς να συγκρίνεις fg με κανονικό render. Μην τα ξεχειλωνουμε όλα ρε παίδες... 

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

η 4070ti τρώει φάπες και από 3090 ποσο μάλλον από ti μη λέμε τα ίδια... μέχρι και ο bluerays που έλεγε για super αναβάθμιση σε 4080 πήγε τελικά σιγά μην έδινε 3090 για 4070 :P 

Ε καλά από 3090 δεν πας σε 4070ti, λογικο. Σε καμια γενιά δεν είχε νόημα τέτοια αναβάθμιση, από  το ti στο επόμενο 70αρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Westbaum είπε

H 4090 τα παίζει όλα τα games full,πάλι Cyberpunk θα πεις με Psycho RT, καλά εντάξει.
H 4070ΤΙ θα ρίχνει settings όχι λόγω δύναμης αλλά λόγω Bus/Vram ήδη φαίνεται αυτό σε σχέση με την 3090 .
Ας βγει και άλλο παιχνίδι που να τρέχει με 40 fps στην 4090 εφόσον δικαιολογούνται τα γραφικά,πάλι θα παίρνεις το value όταν οι άλλες θα είναι με 20fps των 1000 ευρώ.

4K max settings δικό μου βίντεο με την 4070ti.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Άστο το CyberPunk, Hogwarts παίζει? 😁

Τι σημασια έχει το για ποιο λόγο ρίχνει settings. Και οι 2 θα ρίξουν settings, η μία κάρτα όμως κάνει 2k η άλλη 900.

Nαι,απλά στη μια θα είσαι με full graphics και θα ρίχνεις το RT από Psycho σε Ultra στην άλλη θα ρίχνεις τα textures από ultra σε high λόγω Bus/Vram.I'll take door one😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

η 4070ti τρώει φάπες και από 3090 ποσο μάλλον από ti μη λέμε τα ίδια... μέχρι και ο bluerays που έλεγε για super αναβάθμιση σε 4080 πήγε τελικά σιγά μην έδινε 3090 για 4070 :P 

Δεν την εδωσα τη 3090 παρολο που τη πηρα 500€.
Την εβαλα στο 2ο pc.
Για το Diablo 4 ημουν υπερκαλυμενος με μια 4070Ti σε 4Κ Native 120+FPS.
Oταν ομως η Aero 4070Τi εχει 1150€ και εγω βρηκα τη 4080 με 1300€ γιατι να μη παρω 4080;
Aν η Aero 4070Τi ειχε 950€ και η 4080 1450€ φυσικα και θα πηγαινα στη 4070Ti.
 

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Westbaum είπε

Nαι,απλά στη μια θα είσαι με full graphics και θα ρίχνεις το RT από Psycho σε Ultra στην άλλη θα ρίχνεις τα textures από ultra σε high λόγω Bus/Vram.I'll take door one😄

Και οποίος πάρει την πόρτα 2 και έχει ρέστα 1000+ είναι χαζός δηλαδή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Το fg σε gpu bound σενάρια ειναι παρηγοριά στον αρρωστο. Δεν μπορείς να συγκρίνεις fg με κανονικό render. Μην τα ξεχειλωνουμε όλα ρε παίδες... 

Ε καλά από 3090 δεν πας σε 4070ti, λογικο. Σε καμια γενιά δεν είχε νόημα τέτοια αναβάθμιση, από  το ti στο επόμενο 70αρι.

Δεν ξέρω ρε συ όπου έχει μπει δουλεύει απροσδόκητα καλά. Για cpu bound καταστάσεις είναι εξαιρετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Και οποίος πάρει την πόρτα 2 και έχει ρέστα 1000+ είναι χαζός δηλαδή? 

Nαι😊

Σοβαρά όμως αν η Amd δεν έχει 100 και βάλε temp θα πήγαινα προς XT,προτιμώ ultra graphics από RT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

η 4070ti τρώει φάπες και από 3090 ποσο μάλλον από ti μη λέμε τα ίδια...

Ερώτηση.

Σε 1080p που το παιχνίδι τρώει κοντά 13gb, τι κάρτες να προτείνονται από εδώ και πέρα σε nvidia μεριά?

4080 ή μονο 4090 που έχει μπόλικη Vram για να ειναι ο άλλος futureproof?

image.jpeg.7d34e24a270c7a2ae557e7d650758e7b.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε καλά από 3090 δεν πας σε 4070ti, λογικο. Σε καμια γενιά δεν είχε νόημα τέτοια αναβάθμιση, από  το ti στο επόμενο 70αρι.

μα κάτι τέτοια γράφονταν άμα παρακολουθούσες... ότι είναι μεγάλη αναβάθμιση 3090 σε 4070ti... όσοι λέγαμε το αντίθετο amd fanboys, paid actors και κάτι τέτοια διάβαζα είμαι και σε ηλικία που πεφτουν τα μαλλιά :P 

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν την εδωσα τη 3090 παρολο που τη πηρα 500€.
Την εβαλα στο 2ο pc.
Για το Diablo 4 ημουν υπερκαλυμενος με μια 4070Ti σε 4Κ Native.
Oταν ομως η Aero 4070Τi εχει 1150€ και εγω βρηκα τη 4080 με 1300€ γιατι να μη παρω 4080;

εγώ ξέρω ότι πήρες τελικά την κάρτα που προσφέρει ουσιαστική αναβάθμιση από την κάρτα που είχες (και πολύ καλά έπραξες)... τα αλλα είναι να χαμε να λέγαμε (μου θυμίζεις λίγο atenra που αλλα προτείνει αλλα έχει στο κουτί του) :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

μα κάτι τέτοια γράφονταν άμα παρακολουθούσες... ότι είναι μεγάλη αναβάθμιση 3090 σε 4070ti... όσοι λέγαμε το αντίθετο amd fanboys, paid actors και κάτι τέτοια διάβαζα είμαι και σε ηλικία που πεφτουν τα μαλλιά :P 

εγώ ξέρω ότι πήρες τελικά την κάρτα που προσφέρει ουσιαστική αναβάθμιση από την κάρτα που είχες (και πολύ καλά έπραξες)... τα αλλα είναι να χαμε να λέγαμε (μου θυμίζεις λίγο atenra που αλλα προτείνει αλλα έχει στο κουτί του) :P 

Το καινούργιο 70αρι θα είναι συνήθως πιο γρήγορο σε ελαφριά φορτία (χαμηλές αναλύσεις) αλλά οι πυρήνες και το bandwidth του μεγάλου τσιπακιου προηγούμενης γενιάς θα φανούν μόλις σφίξουν οι πισινοί ( 4k). Τα ίδια ισχύουν και στα cpus, μόλις αρχίζουν τα MultiThreading το παλιό μεγάλο τσιπάκι πιτσίλαει το καινούργιο midrange. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Αυτο ειναι μια εξαιρεση δεν ειναι ο κανονας. Ουτε ολοι μπορουν να κοβουν τιμολογια ουτε ειναι ολοι απο αθηνα να παρουν την προσφορα του πλαισιου.

Κι εγώ με αντίστοιχη προσφορά αγόρασα την 4090. Και ο billeros και τόσοι άλλοι.

Εκτός από το @azazil1190 βέβαια που το έχει ντροπή να αγοράζει με discount και σε ποσότητες μικρότερες του 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...