Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν νομίζω ότι μίλησα για το τι αγοράζει κάποιος ή για το ποια είναι καλύτερη. Απλά ότι η γκρίνια για τις τιμές Nvidia,  είναι για αυτές των 4080 και 4070, όχι για των 4090

  

Δεν είναι θέμα "ιδιοκτητών" αλλά θέμα πλευράς και το ξέρεις.

Η αντίστοιχη γκρίνια γιατί δεν υπάρχει για τις Amd στο δίπλα νήμα και όσοι αγόρασαν δηλώνουν κατά ευχαριστημένοι;

Μήπως γιατί τελικά οι περισσότεροι θέλουν να αγοράσουν nVidia αλλά δεν επιλεγουν/έχουν τη δυνατότητα να το κανουν;

Για να μη σου πω ότι στα ίδια χρήματα ή nvidia θα ήταν η μόνη επιλογή στο 99% 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

  • Super Moderators
1 minute ago, Armoral said:

Η αντίστοιχη γκρίνια γιατί δεν υπάρχει για τις Amd στο δίπλα νήμα και όσοι αγόρασαν δηλώνουν κατά ευχαριστημένοι;

Γιατί ντρέπονται κι αυτοί να πουν ότι οι τιμές των RX7000 δεν είναι αισχρές, οπότε πεθαίνει η συζήτηση (αν υπάρξει) μπαμ μπαμ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Συνειδητά από τότε που ξέφυγαν τα HighEnd πάνω από τα $500-550

Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το ενδιαφέρον μου για το PC hardware από το Entry level μέχρι και Server. Κατά δεύτερων, σε τεχνολογικό site είμαστε και γράφουμε για τις RTX4000, δεν καταλαβαίνω γιατί παραπονούνται κάποιοι επειδή  συζητάμε για θέματα που αφορούν τις RTX4000 εδώ στο topic.

Οσο συζήτηση μπαίνουν να κάνουν στα θέματα των Iphone, κάτοχοι Xiaomi Redmi κινητών των 200ευρώ.... Και αυτοί το ίδιο με σένα λένε, οτι δηλαδή για συζήτηση μπαίνουν, ασχέτως που σε μόνιμη βάση μόνο κράζουν.

14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Takes two to tango...

Φαντάζομαι γνωρίζεις και εσύ αναλογικά τι αγοράζουν οι περισσότεροι στο τέλος της ημέρας(και άρα πόσο νόημα τελικά έχει όλο αυτό).

Αν ήμασταν στην ενότητα των επεξεργαστών, θα συμφωνούσα με το point σου, αλλά στις κάρτες γραφικών έχουμε...μονότερμα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Armoral είπε

Πετράν αποφασίστε είναι 4k κάρτα ή 3080 ναι η οχι; Γιατί αν είναι τότε είναι και η 4070ti.

Οι κάρτες μια χαρά παίζουν σε 4k δε διαφωνώ. Έχω βίντεο από spiderman σε 4k με την 3080 ti να γράφει και ταυτόχρονα να στριμάρει και δεν καταλάβαινε τίποτα.

Αυτό δε σημαίνει ότι ήταν κάρτα προορισμένη για 4k χρήση. Μόνο η 3090 ήταν κάρτα φτιαγμένη για 4k χρήση.

Οι άλλες έπαιζαν αλλά με περιορισμούς.

Ένας είμαι, δεν χρειάζεται να αποφασίσω πάλι.

Βρε συ...3080Τι vs 3090 πόσο είναι? 4-7%? Είναι αυτή διαφορά για 2.5κ vs 4κ?

Η 3080 ήταν (και δεν ήταν, λόγω μνήμης μόνο) κάρτα 4Κ όταν βγήκε. Για τα τότε παιγνίδια, όχι για τα σημερινά.

Το έγραψα κι όταν ξεκίνησε η κουβέντα μας, για τις 3060Τι/3070/6700ΧΤ/6800...μιλάμε για τις επιδόσεις τους όταν βγήκαν, στην εκάστοτε ανάλυση, για τις τότε κυκλοφορίες.

Δεν θα πάω να βάλω κάρτα 3ετίας με παιγνίδια σημερινά.

Μη μου αλλάζεις σημείο αναφοράς κάθε φορά.

Εδώ γράφει πόσος κόσμος ότι μια χαρά κάρτα για 4Κ θα μπορούσε να είναι η 4070Ti αν δεν χαντακωνόταν (οριακά ακόμα) από τη μνήμη της, γιατί από πυρήνα σκίζει (ναι, θα ήταν 50-60fps ξέρω γω και η 4090 όσο πάνω είναι...+50-60% ή όσο), αλλά ίσα που έχει τη μυτούλα πάνω από το νερό αυτή τη στιγμή...και ανεβαίνει η στάθμη στο πηγάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Thresh είπε

Για κάποιο λόγο όμως όχι μόνο την έχουμε αποδεχτεί, αλλά σελίδες επί σελίδων ουσιαστικά την υπερασπιζόμαστε κιόλας, μόνο και μόνο επειδή μας την λένε οι απέναντι. Αλλά θα μου πεις, γιατί κι αυτών δεν ανέβηκαν?

 

Το ιδιο γινεται σε ολα τα Hobby, το να σου λεει καποιος οτι οι Nvidia ειναι ακριβες ενω η "αντιπαλη" πλευρα που προτιμα ειναι χειροτερη σε επιδοσεις,τεχνολογια,θερμοκρασια, καταναλωση και παραλληλα πιο ακριβη, σε βγαζει απο τα ρουχα σου καποιες φορες και δεν γινεται να μην απαντησεις.
Δεν μπορεις δηλαδη να μου λες οτι το μηλο που πουλαω με 1€ το κιλο ειναι ακριβο οταν εσυ το πουλας 1.5€ και ειναι και σαπιο.
Και στο ψαρεμα τα ιδια γινονται.
Οι 2 μεγαλυτερες εταιριες ειναι η Shimano και η Yuki.
Η Shimano ειναι  περισσοτερα χρονια στην αγορα και επειδη παντα ειχε ποιοτικα προιοντα εχει πολυ υψηλες τιμες.
Η Yuki ειναι λιγοτερα χρονια αλλα ασχολειται αποκλειστικα με το Surfcasting.
Oταν λοιπον ενας που εχει Shimano καλαμι των 1200€ μου πει οτι η Yuki ειναι ακριβη εταιρια ενω το αντιστοιχο καλαμι Yuki εχει 800€ και ειναι και πολυ καλυτερο σε ολους τους τομεις θα γυρισεις και θα του απαντησεις.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι χαιρεσαι που το Yuki Neox 911 εχει 800€ , μακαρι να ειχε 400€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί ντρέπονται κι αυτοί να πουν ότι οι τιμές των RX7000 δεν είναι αισχρές, οπότε πεθαίνει η συζήτηση (αν υπάρξει) μπαμ μπαμ.

Απαραίτητη διόρθωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Fulgore said:

Φαντάζομαι γνωρίζεις και εσύ αναλογικά τι αγοράζουν οι περισσότεροι στο τέλος της ημέρας(και άρα πόσο νόημα τελικά έχει όλο αυτό).

Αν ήμασταν στην ενότητα των επεξεργαστών, θα συμφωνούσα με το point σου, αλλά στις κάρτες γραφικών έχουμε...μονότερμα.

Τα οποία δεν επηρεάζουν αυτά που λέω όμως.

 

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

σε βγαζει απο τα ρουχα σου καποιες φορες και δεν γινεται να μην απαντησεις.

Μια χαρά γίνεται, αφού καταλάβεις ότι δεν έχει νόημα να το κάνεις. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ένας είμαι, δεν χρειάζεται να αποφασίσω πάλι.

Βρε συ...3080Τι vs 3090 πόσο είναι? 4-7%? Είναι αυτή διαφορά για 2.5κ vs 4κ?

Η 3080 ήταν (και δεν ήταν, λόγω μνήμης μόνο) κάρτα 4Κ όταν βγήκε. Για τα τότε παιγνίδια, όχι για τα σημερινά.

Το έγραψα κι όταν ξεκίνησε η κουβέντα μας, για τις 3060Τι/3070/6700ΧΤ/6800...μιλάμε για τις επιδόσεις τους όταν βγήκαν, στην εκάστοτε ανάλυση, για τις τότε κυκλοφορίες.

Δεν θα πάω να βάλω κάρτα 3ετίας με παιγνίδια σημερινά.

Μη μου αλλάζεις σημείο αναφοράς κάθε φορά.

Εδώ γράφει πόσος κόσμος ότι μια χαρά κάρτα για 4Κ θα μπορούσε να είναι η 4070Ti αν δεν χαντακωνόταν (οριακά ακόμα) από τη μνήμη της, γιατί από πυρήνα σκίζει (ναι, θα ήταν 50-60fps ξέρω γω και η 4090 όσο πάνω είναι...+50-60% ή όσο), αλλά ίσα που έχει τη μυτούλα πάνω από το νερό αυτή τη στιγμή...και ανεβαίνει η στάθμη στο πηγάδι.

Και στα ίδια μπορεί να ήταν ανάλογα το μοντέλο. Αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η μνήμη εκεί για να είσαι απλά πιο άνετος σε 4k.

Εγώ ίσα ίσα υπερασπιζομαι και την 3080ti για τότε και την 4070ti για τώρα σε 4k.

Ε θα ρίξεις ρυθμίσεις και τι έγινε. Πάντα αυτό συνέβαινε. Ακόμη και με την 3080ti σε 4k native πλα δεξιά στο Control με Rt δεν έπαιζε απλά, δεν είχε σωστή εμπειρία, ήθελε dlss.

Η συζήτηση ξεκίνησε από το γεγονός ότι ξαφνικά η 3060ti έγινε ω top κάρτα 1440p για να βγει άχρηστη επειδή 3 χρόνια μετά δε μπορεί να παίξει τίτλους κακογραμμένους με τις σημερινές πολύ ανεβασμένες απαιτήσεις τους σε σχέση με αυτούς που έβγαιναν στην αγορά 3 χρόνια πριν.

Η μιρλα δηλαδή να αποδείξουμε πόσο λάθος έκαναν όσοι δεν επέλεξαν Amd τότε ενώ τους τα λέγαμε άρα καλό είναι να το κάνουν τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί ντρέπονται κι αυτοί να πουν ότι οι τιμές των RX7000 δεν είναι αισχρές, οπότε πεθαίνει η συζήτηση (αν υπάρξει) μπαμ μπαμ.

Μα δε χρειάζεται να ντρέπεται. Οπως δίνει 1500 ευρώ κάποιος για iphone δινεις αυτός δίνει για κάρτα γραφικών.

Απλά να είμαστε αντικειμενικοί γιατί τα χρήματά είναι ακριβώς τα ίδια.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, Armoral said:

Μα δε χρειάζεται να ντρέπεται. Οπως δίνει 1500 ευρώ κάποιος για iphone δινεις αυτός δίνει για κάρτα γραφικών.

Απλά να είμαστε αντικειμενικοί γιατί τα χρήματά είναι ακριβώς τα ίδια.

Καλώς ή κακώς κι οι τιμές των 2 σε αυτή τη γενιά είναι τραγικές, με εξαίρεση την 4090.

Το θέμα είναι ότι εσύ συγκρίνεις τιμή με βάση τον ανταγωνιστή, ενώ εγώ με βάση τις αντίστοιχες σειρές των προηγούμενων γενεών και των 2 εταιρειών.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τα οποία δεν επηρεάζουν αυτά που λέω όμως.

Εξ αρχής αναφέρθηκες σε στρατόπεδα και endless loop, εκεί είναι που διαφωνώ.

Πλέον δεν υπάρχουν στρατόπεδα στις νέες κάρτες ,γιατί και οι 2 έχουν τιμές χάλια, όπως και στα κινητά ή ddr5 mobo μεριά.

Χάθηκε δηλαδή το βασικό κίνητρο της κόκκινης μεριάς που ήταν και ο κυριότερος λόγος προτίμησης(και οπαδισμού), δηλαδή η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Fulgore said:

Πλέον δεν υπάρχουν στρατόπεδα στις νέες κάρτες

Μπορεί να μην υπάρχουν στις νέες κάρτες, αλλά υπάρχουν γενικότερα των εταιρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καλώς ή κακώς κι οι τιμές των 2 σε αυτή τη γενιά είναι τραγικές, με εξαίρεση την 4090.

με πιο σκεπτικό σου φαίνεται καλή η τιμή τις 4090? μιλάς για msrp η για street price?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το θέμα είναι ότι εσύ συγκρίνεις τιμή με βάση τον ανταγωνιστή, ενώ εγώ με βάση τις αντίστοιχες σειρές των προηγούμενων γενεών και των 2 εταιρειών.

 

Oι τιμές με βάση τον ανταγωνιστή πρέπει να συγκριθούν. Αν η 7900xtx έκανε ας πούμε 139€ δεν θα είχε 900 η 4070ti. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...