Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Sorry αλλά δεν σώνεται η κατάσταση των τιμών έτσι. 

Η κατασταση των τιμων δεν σωνεται ,αυτο το ξερουμε εδω και 2-3 χρονια.
Δεν εγινε ξαφνικα με τη κυκλοφορια της 4070Ti ουτε με τα Unoptimized Games, που παιζουν μονο σε 4090 ενω με τα γραφικα που εχουν θα επρεπε να παιζουν ακομα και σε 3080.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

  • Super Moderators
Just now, BlurayMoviesGreece said:

Η κατασταση των τιμων δεν σωνεται ,αυτο το ξερουμε εδω και 2-3 χρονια.

Για κάποιο λόγο όμως όχι μόνο την έχουμε αποδεχτεί, αλλά σελίδες επί σελίδων ουσιαστικά την υπερασπιζόμαστε κιόλας, μόνο και μόνο επειδή μας την λένε οι απέναντι. Αλλά θα μου πεις, γιατί κι αυτών δεν ανέβηκαν?

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Για κάποιο λόγο όμως όχι μόνο την έχουμε αποδεχτεί, αλλά σελίδες επί σελίδων ουσιαστικά την υπερασπιζόμαστε κιόλας, μόνο και μόνο επειδή μας την λένε οι απέναντι. Αλλά θα μου πεις, γιατί κι αυτών δεν ανέβηκαν?

 

Mα δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.
Αυτες ειναι οι τιμες, αυτα ειναι τα specs και σε οποιον αρεσουν.
Οποιος νομιζει οτι θα γινει η Μπουμπουλινα του hardware επειδη δεν θα παρει GPU κοιμαται τον υπνο του δικαιου.
Kαι αυτο δεν γινεται μονο στο hardware που αποτελει ενα κλαδο του Hobby(ειδος πολυτελειας), αυτο γινεται ακομα και σε ειδη πρωτης αναγκης.
Οποιος πληρωνει ενοικιο,ρευμα ,βενζινη, supermarket θα επρεπε να το εχει εμπεδωσει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

H 3090 είναι τραβώντας την από παντού 12-15% πάνω από την 3080...βάλε και 4-5% ακόμα την 3090Τι...μιλάμε για 20% σε απόλυτα ιδανικές συνθήκες (για την 10ρα 3080 κιόλας...στη 12ρα θα βγάλεις και λίγο).

Σιγά τη σοβαρή διαφορά, για να είναι "σοβαρή 4Κ κάρτα μόνο η 3090/Τι".

Η 3090Τι είναι ούτε 80% πάνω από την 3060Τι. Θες 100%? Πάμε, 100%!

Πόσο πάνω είναι το 4Κ από το 2.5? Κάπου 2.4 φορές?

Αν η 3060Τι δεν φτάνει για 1440p, η 3090Τι αναλογικά είναι πολύ πιο αδύναμη για 4Κ.

Αν η 3060Τι, όμως, βγάζει πολύ άνετα το 1440p, η 3090Τι βγάζει σχετικά επαρκώς το 4Κ (με τις τότε απαιτήσεις, προφανώς).

Το RT το έχω ήδη καλύψει σα "θέμα"...μόνο που άμα βάλεις RT στα 1440 και πεθάνει η 3060Τι, βάζεις αναγκαστικά και στα 4Κ και εξαϋλώνεται η 3090Τι.

Πετράν αποφασίστε είναι 4k κάρτα ή 3080 ναι η οχι; Γιατί αν είναι τότε είναι και η 4070ti.

Οι κάρτες μια χαρά παίζουν σε 4k δε διαφωνώ. Έχω βίντεο από spiderman σε 4k με την 3080 ti να γράφει και ταυτόχρονα να στριμάρει και δεν καταλάβαινε τίποτα.

Αυτό δε σημαίνει ότι ήταν κάρτα προορισμένη για 4k χρήση. Μόνο η 3090 ήταν κάρτα φτιαγμένη για 4k χρήση.

Οι άλλες έπαιζαν αλλά με περιορισμούς.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Mα δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.
Αυτες ειναι οι τιμες, αυτα ειναι τα specs και σε οποιον αρεσουν.
Οποιος νομιζει οτι θα γινει η Μπουμπουλινα του hardware επειδη δεν θα παρει GPU κοιμαται τον υπνο του δικαιου.
Kαι αυτο δεν γινεται μονο στο hardware που αποτελει ενα κλαδο του Hobby, αυτο γινεται ακομα και σε ειδη πρωτης αναγκης.
Αυτες ειναι οι τιμες, αυτα ειναι τα προιοντα και αν μας αρεσουν , αν δεν μας αρεσουν δεν τα αγοραζουμε.

Ναι πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις για αλλάξεις κάτι, αλλά  όχι να πέφτει και τέτοια υπεράσπιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Ναι πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις για αλλάξεις κάτι, αλλά  όχι να πέφτει και τέτοια υπεράσπιση.

Υπεράσπιση τη στιγμή που η Amd πουλάει στις ίδιες τιμές με χειρότερα specs;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Armoral said:

Υπεράσπιση τη στιγμή που η Amd πουλάει στις ίδιες τιμές με χειρότερα specs;

@BlurayMoviesGreece , τι έλεγα?

8 minutes ago, Thresh said:

Αλλά θα μου πεις, γιατί κι αυτών δεν ανέβηκαν?

 

21 minutes ago, Thresh said:

Δεν έχει σημασία αν η μία λέει 1+1=5, αλλά το ότι κι η άλλη λέει 1+1=4, "γιατί εσείς καλύτεροι είστε?".

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Thresh είπε

Διαφωνώ, οι 4080 και 4070ti και λογικά οι πιο κάτω είναι το πρόβλημα, η τιμή της 4090 είναι άριστη και μάλλον η "καλύτερη".

Λογικό, με 900+ ευρώ για xx70ti, μέχρι και η έλλειψη αυτοκόλλητων θα είναι θέμα.

Μα και στην προηγούμενη γενιά που η Nvidia είχε καλύτερες τιμές, όπως και πέρυσι πριν ανακοινωθούν οι rtx 4000, πάλι την ίδια μουρμούρα είχαμε περί Vram και τιμών.

Αυτό το πράγμα δεν λέγαμε και πέρυσι που πχ η 6900xt είχε φτάσει την τιμή της 3080 ή η 3050 την τιμή της 6650xt?

Πάλι nvidia αγόραζε ο κόσμος. Πως γίνεται δηλαδή να απασχολεί κάποιον τόσο πολύ η Vram, και να μην αγοράζει ανάλογη κάρτα?

Αρα ποιο ακριβώς το νόημα από ένα σημείο και μετά να γράφονται συνέχεια τα ίδια και τα ίδια ,αφού ο κόσμος ψηφίζει με το πορτοφόλι του και αγοράζει αυτά που αγοράζει?

Και για τις τιμές των rtx 4000, το γνωρίζαμε πριν ανακοινωθούν ότι θα έχουν τσιμπημένες/κακές τιμές λόγω stock σε rtx 3000.

21 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτό που βλέπω είναι ότι μας πειράζει όταν γκρινιάζει/κράζει αυτός του αντίπαλου "στρατοπέδου". 

Δεν υπάρχει αυτή την στιγμή αντίπαλο στρατόπεδο να γκρινιάξει/κράξει, γιατί και στην κόκκινη μεριά είναι τα ίδια και χειρότερα(γιαυτο και βαράνε μύγες δίπλα με τις τιμές που βλέπουν). Δεν είναι να πεις ότι τρώγονται κάτοχοι 4080 με κατόχους 7900xtx πχ.

Εδώ έχουμε πχ τον συμφορουμίτη Aten Ra να κράζει σε μόνιμη βάση εδώ και χρόνια το high end, ενώ για τον ίδιο είναι εκτός budget....

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Ναι πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις για αλλάξεις κάτι, αλλά  όχι να πέφτει και τέτοια υπεράσπιση.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος εδω μεσα που υπερασπιστηκε τη τιμολογιση της Nvidia.
Ολοι θα θελαμε φθηνες GPU κανενας δεν τη πηρε τσαμπα ουτε του την εκανε δωρο η Nvidia, ολοι τα σκασαμε ή θα τα σκασουμε.
Aν παιρνουμε θεση ειναι γιατι καποιοι προσπαθουν να κανουν τη τριχα τριχια οσον αφορα τα specs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Fulgore said:

Πάλι nvidia αγόραζε ο κόσμος. Πως γίνεται δηλαδή να απασχολεί κάποιον τόσο πολύ η Vram, και να μην αγοράζει ανάλογη κάρτα?

Δεν νομίζω ότι μίλησα για το τι αγοράζει κάποιος ή για το ποια είναι καλύτερη. Απλά ότι η γκρίνια για τις τιμές Nvidia,  είναι για αυτές των 4080 και 4070, όχι για των 4090

  

8 minutes ago, Fulgore said:

Δεν υπάρχει αυτή την στιγμή αντίπαλο στρατόπεδο να γκρινιάξει/κράξει, γιατί και στην κόκκινη μεριά είναι τα ίδια και χειρότερα(γιαυτο και βαράνε μύγες δίπλα με τις τιμές που βλέπουν). Δεν είναι να πεις ότι τρώγονται κάτοχοι 4080 με κατόχους 7900xtx πχ.

Δεν είναι θέμα "ιδιοκτητών" αλλά θέμα πλευράς και το ξέρεις.

7 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος εδω μεσα που υπερασπιστηκε τη τιμολογιση της Nvidia.

"Ναι δεν είμαι Nvidia/AMD/Intel, αλλά...". 😛

7 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Aν παιρνουμε θεση ειναι γιατι καποιοι προσπαθουν να κανουν τη τριχα τριχια οσον αφορα τα specs.

Δεν υπάρχει "κακό" προϊόν, αλλά κακή τιμή. Όλα πηγάζουν από αυτή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος εδω μεσα που υπερασπιστηκε τη τιμολογιση της Nvidia.

Εγώ την υπερασπίζομαι την τιμολόγηση της nvidia. Χάρη μας κάνει ο jensen - πρέπει να λέμε και ευχαριστώ. Ο τύπος έχει καλύτερο προιόν και το λάνσαρε φτηνότερα από τον ανταγωνιστή του.  Σπάνια βλέπεις τέτοια πράματα, το κάνε η amd στους zen 1 το 2017 και η Intel τα τελευταία χρόνια που δίνει διπλάσια cores από την amd. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν νομίζω ότι μίλησα για το τι αγοράζει κάποιος ή το ποια είναι καλύτερη. Απλά ότι η γκρίνια για τις τιμές Nvidia, γκρινιάζουν είναι για αυτές των 4080 και 4070, όχι για των 4090

Ναι αλλά αυτό από ένα σημείο και μετά λογικό δεν είναι να καταντάει κουραστικό για τους υπόλοιπους γιατί από πέρυσι το Σεπτέμβριο αυτό το πράγμα γίνεται σε μόνιμη βάση? Το είπαμε 1,2,3,5,100 φορές ότι οι τιμές είναι χάλια και όποιος θέλει ειτε αγοράζει, είτε περιμενει να πέσουν οι τιμές, ειτε προσπερνάει και περιμένει τις επόμενες(ή το γυρνάει σε κονσόλα ξέρω γω)

Και εγώ πχ όπως και πολλοί άλλοι έχουμε ξενερώσει με τις τιμές σε Ddr5 μεριά. Δεν σπαμάρουμε μέρα νύχτα τα θέματα κράζοντας για τις υψηλές τιμές σε μητρικές/Ram.......

Και με τις 2080ti πίσω στο 2018, η ιδια ιστορία και αναγκάστηκαν οι κάτοχοι να ανοίξουν ξεχωριστό θέμα για να γράφουν για αυτές.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Fulgore said:

 

Εδώ έχουμε πχ τον συμφορουμίτη Aten Ra να κράζει σε μόνιμη βάση εδώ και χρόνια το high end, ενώ για τον ίδιο είναι εκτός budget....

Συνειδητά από τότε που ξέφυγαν τα HighEnd πάνω από τα $500-550

Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το ενδιαφέρον μου για το PC hardware από το Entry level μέχρι και Server. Κατά δεύτερων, σε τεχνολογικό site είμαστε και γράφουμε για τις RTX4000, δεν καταλαβαίνω γιατί παραπονούνται κάποιοι επειδή  συζητάμε για θέματα που αφορούν τις RTX4000 εδώ στο topic.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Fulgore said:

Ναι αλλά αυτό από ένα σημείο και μετά λογικό δεν είναι να καταντάει κουραστικό για τους υπόλοιπους

It takes two to tango...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει κακα τα ψεμματα η τιμη ειναι ενας απαγορευτικος λογος καποιος να μην αγορασει κατι και ας φαινεται σε ορισμενους καλη τιμη γιατι δεν εχουμε ολοι τα ιδια ψυχολογικα ορια ή γυναικα με το ιδιο μεγεθος παντοφλας:P

Την προσφορα αδικα την αναφερετε γιατι επρεπε να εχεις εκεινη την ωρα ζεστο το χρημα για να την τσιμπησεις, εγω τοτε δεν το ειχα τωρα που το εχω πρεπει να σκασω 1000-1200 για 4070ti.

Και η προιστορια μου σε καρτες γραφικων σε πρασινη μερια παει ετσι

970 στα 400€

2070s στα 560€

και η επομενη θελει τουλαχιστον 1000€ ε δεν το λες και λιγο το ποσο που πρεπει να δαπανησω για αναβαθμιση.

Δυστυχως στα ματια μου μετα απο αυτα που βλεπω με τα unoptimized παιχνιδια και ειδικα το αγαπημενο Last of us μου φαινεται το λιγοτερο που πρεπει να παρω απο καρτα ειναι 4080 για να παιχτει οπως πρεπει σε 1440p.

E αλλιως θα ητανε αν επρεπε να σκασω γυρω στα 1000 για 4080 απο τα 1350-1500 που ζητανε τωρα και αν ειναι να φτασω κοντα στα 1500 δεν παιρνω 4090 να εχω ησυχο το κεφαλι μου και απο vram?Λεω εγω τωρα εχουν καταντησει την σειρα αυτη που η μονη καρτα που βγαζει νοημα η τιμη της ειναι η 4090.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...