Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βάλε και μία μείωση στα cuda cores (κοντά στα ~9000 cuda) και μια χαρά χιλιαρικάκι θα βγάλει την μικρή 4080.....συμπληρώνει όλα τα κενά ο πέτσινος σιγά σιγά...χρειάζεται κάποιος 16gb ,στο 1500ρι θα την εκτοξεύσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2299

  • Arkin

    1886

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Καλά τέτοιες τιμές δεν πρόκειται να παίξουν, αν βγάλει 12GB 4080 θα την βγάλει μόνο και μόνο για να έχει ίδιο MSRP με την 3080 10G, δηλαδή 699$. Η 16άρα θα είναι κάνα 200$ πάνω και τέλος η 4090 στα 1499$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα δουμε και σε τι τιμες θα βγουν..

Μονο 4090 ti πλεον θα αξιζει στα 2000.. με το 102..  4080, 4090 για τις πλέμπες! 😆😂:P

Έλα να ετοιμάζεται και ο φούρνος σιγά σιγά..

 

omni-6-Making-of-NVIDIA-GTC-NVIDIA-Omniverse.jpg

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Alleged NVIDIA GeForce RTX 4090 renders show bigger fans

GEFORCE-RTX-4090-RENDER-1.jpg

Performance vs 3090:

''The RTX 40 GPU (likely RTX 4090) is supposedly 80% to 120% faster than the predecessor.''

RTX-4090-Performance.jpg

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Πιθανόν σε RT. Aν ισχύουν τα leaks.

Σε games με RT θες να πεις, όχι καθαρό RT. Επίσης δεν ξέρουμε αν είναι η 4090 αλλά για να φτάνει 2x κλπ μάλλον αυτή είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ περιμένω τιμές για να δω εάν θα χαρώ .

Καλά τα λικς αλλά θέλω τις τιμές να δω στην Ευρώπη τώρα που το ευρώ όσο πάει πέφτει.

Για καμιά 4080 μας βλέπω φέτος και βλέπουμε.

Τα νούμερα πάντως δείχνουν πολύ δυνατά.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν εντυπωσιάζομαι με τα νούμερα, ναι μεν είναι Pascal-like το jump αλλά δεν θα μπορούσε να δώσει κάτι λιγότερο όταν η 3090 σε κάποια γκειμς βγάζει 25-30FPS average σε 4Κ. Δηλαδή στο CP 2077 θες 2x3090 για να έχεις 60FPS σε 4Κ/max με DLSS Quality. 

Επίσης να δούμε και τιμές/διαθεσιμότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ δεν εντυπωσιάζομαι με τα νούμερα, ναι μεν είναι Pascal-like το jump αλλά δεν θα μπορούσε να δώσει κάτι λιγότερο όταν η 3090 σε κάποια γκειμς βγάζει 25-30FPS average σε 4Κ. Δηλαδή στο CP 2077 θες 2x3090 για να έχεις 60FPS σε 4Κ/max με DLSS Quality. 

Επίσης να δούμε και τιμές/διαθεσιμότητα. 

Συμφωνώ αλλά πιστεύω ότι φέτος θα δούμε σημαντική αύξηση επιδόσεων ειδικά στο κομμάτι rt.

Όσο για την 3090 μιλάμε πάντα με rt 4κ max out άνευ dlss,γιατί όσο είχα την 3090 και τώρα 3090ti δεν ειχα-έχω κάποιο θέμα σε game.οκ υπάρχουν τα δύο τρία παιχνίδια που τις γονατίζουν .Το cp2077 είναι μια κατηγορία μόνο του στο performance προς ώρας.

Οι τιμές ξέρεις πως πάνε και σημαντικό ρόλο σε αυτές όπως ξέρουμε τα τελευταία χρόνια παίζει η διαθεσιμότητα.(πέρα από το σκάψιμο που δεν το βάζω μέσα προς ώρας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2022 στις 10:43 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Καρα fake. Κάκιστο photoshop

Είναι for testing purposes λογικό να μην έχει σχεδιακια ή λεπτομέρειες το καπάκι!

Ναι εννοειται αυτο ελειπε να ερθει ετσι , για τον bulky σχεδιασμο αυτο που δεν εχει καμπυλες,γωνιες ωραιες και θυμιζει box αναφερομουν ποτε δεν μου αρεσε οπως καρτες τυπου aorus και msi 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Συμφωνώ αλλά πιστεύω ότι φέτος θα δούμε σημαντική αύξηση επιδόσεων ειδικά στο κομμάτι rt.

Όσο για την 3090 μιλάμε πάντα με rt 4κ max out άνευ dlss,γιατί όσο είχα την 3090 και τώρα 3090ti δεν ειχα-έχω κάποιο θέμα σε game.οκ υπάρχουν τα δύο τρία παιχνίδια που τις γονατίζουν .Το cp2077 είναι μια κατηγορία μόνο του στο performance προς ώρας.

Οι τιμές ξέρεις πως πάνε και σημαντικό ρόλο σε αυτές όπως ξέρουμε τα τελευταία χρόνια παίζει η διαθεσιμότητα.(πέρα από το σκάψιμο που δεν το βάζω μέσα προς ώρας)

Ναι εννοείται μιλάω για native 4K + RT. 

Αυτό που περιμένω περισσότερο είναι το DLSS 3.0 και επιτέλους την ενεργοποίηση του Directstorage. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Άντε να δούμε γιατί φέτος έχουμε ολικές αναβαθμίσεις και ακριβό ρεύμα

Όσο έχουμε επιδοτήσεις το ρεύμα θα κρατιέται κάτω από 20 λεπτά ή kw. Τώρα αν γίνει τίποτα και μετά τις εκλογές την κόψουν ετοιμαστείτε για ζόρια. Με 1 ευρώ την kw και ένα high end σύστημα να καιει τουλάχιστον 500watt σε gaming θέλουμε 5 ευρώ για 10 ώρες παιχνιδιού. Στην καλύτερη περίπτωση. Θα μας βγαίνει πιο ακριβά να τερματίσουμε ένα μεγάλο παιχνίδι από το να το αγοράσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα φτάσουμε να πληρώνουμε 1 ευρώ την kwh η μόνη λύση για διασκέδαση είναι κονσόλα που καίει 200W max. 

Το θέμα δεν είναι μόνο η τιμή του ρεύματος, αλλά το αν θα έχουμε διακοπές εντός της ημέρας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Άμα φτάσουμε να πληρώνουμε 1 ευρώ την kwh η μόνη λύση για διασκέδαση είναι κονσόλα που καίει 200W max. 

Το θέμα δεν είναι μόνο η τιμή του ρεύματος, αλλά το αν θα έχουμε διακοπές εντός της ημέρας. 

Στιγμιαίες διακοπές έχουμε καθημερινά ακόμα και με καλό καιρό εδω που είμαι εδώ και λίγους μήνες σίγουρα 3 4 τη μέρα σε τυχαίες ώρες. Τώρα για διακοπές διάρκειας μόνο χειμώνα με καταιγίδες. Το ups είναι must προφανώς η φωτοβολταϊκα με μπαταρίες και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...