Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τι σχεση εχει το ποτε βγηκε το xl? Ξανα λεω, σε αντιθεση με της gb, το βιδωνεις στην μητρικη και βιδωνει πανω μεχρι 2 στηριγματα που πατανε πανω οι gpu. Δεν εχει να κανει με τις 4000, κανει σε ολες τις καρτες, σε ολες τις μητρικες. 

image.png.88c13eca086a8fb073d5463f37b9ac7b.png

Αναφερομαι στο 2019 γιατι αν ολα τα Lian Li cases το ειχα μεσα στο στανταρ εξοπλισμο θα το ειχαν και τα νεοτερα cases.
Anti Sag bracket χρειαζοσουν στα top μοντελα 3000 (3080-3090) και στις 4000 που ειναι τεραστιες.
Κατι 3060, 3070 καθονται και με μια βιδα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

12 hours ago, Herald said:

Οταν το CPU τραβάει περίπου 10-15 φορές παραπάνω ρεύμα, τοτε και ολόκληρο το PC με ίδια / παρόμοια components θα τραβάει παραπάνω ρεύμα. 

 

Για να βγάζουν το ίδιο total system consumption μάλλον οι επεξεργαστές έχουν παρόμοια Idle κατανάλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Για να βγάζουν το ίδιο total system consumption μάλλον οι επεξεργαστές έχουν παρόμοια Idle κατανάλωση.

Ναι είναι γνωστό εδώ και καιρό ότι intel και amd έχουν παρόμοια κατανάλωση σε idle και light loads 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Herald said:

Ναι είναι γνωστό εδώ και καιρό ότι intel και amd έχουν παρόμοια κατανάλωση σε idle και light loads 😁

Δυο πραγματικά, η έχουν ιδία κατανάλωση σε idle οι επεξεργαστές η τότε η ΑΜ5 πλατφόρμα έχει πολύ χαμηλότερη κατανάλωση από της Intel , αφού όλο το υπόλοιπο hardware είναι ίδιο.  Βέβαια το τελικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο και για τους δυο οπότε δεν έχει και πολύ σημασία , είτε τον έναν έχεις είτε τον άλλον επεξεργαστή,  στο τέλος της ημέρας την ιδία κατανάλωση θα έχει το σύστημα σου σε Idle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δυο πραγματικά, η έχουν ιδία κατανάλωση σε idle οι επεξεργαστές η τότε η ΑΜ5 πλατφόρμα έχει πολύ χαμηλότερη κατανάλωση από της Intel , αφού όλο το υπόλοιπο hardware είναι ίδιο.  Βέβαια το τελικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο και για τους δυο οπότε δεν έχει και πολύ σημασία , είτε τον έναν έχεις είτε τον άλλον επεξεργαστή,  στο τέλος της ημέρας την ιδία κατανάλωση θα έχει το σύστημα σου σε Idle.

Είτε η συγκεκριμένη mobo / το λοιπό Hardware που χρησιμοποιήθηκε δημιουργεί αποκλισεις. Ακομα και ένα τροφοδοτικό σε τέτοια χαμηλά loads μπορεί να ευθύνεται. 

Βάζεις ένα πινακάκι από το οποίο έχω / ειχα κυριολεκτικά στην κατοχή μου τα μισά από τα cpu. Έλα παππού να σου δείξω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Herald said:

Είτε η συγκεκριμένη mobo / το λοιπό Hardware που χρησιμοποιήθηκε δημιουργεί αποκλισεις. Ακομα και ένα τροφοδοτικό σε τέτοια χαμηλά loads μπορεί να ευθύνεται. 

Βάζεις ένα πινακάκι από το οποίο έχω / ειχα κυριολεκτικά στην κατοχή μου τα μισά από τα cpu. Έλα παππού να σου δείξω... 

Μια ζωή το ίδιο άρνηση, πάμε παρακάτω😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μια ζωή το ίδιο άρνηση, πάμε παρακάτω😉

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι το πινακακι είναι μουφα απτην πλευρά σου είναι η άρνηση. Ανέβασε το στο θέμα των zen 4 αν θες να το συζητήσουμε εδώ είμαστε off-topic. Κάνει μπαμ ότι κάτι δεν πάει καλά, και μονο τα amd μεταξύ τους να συγκρίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Ενημερωτικά ψαχτείτε, μόλις έσκασε σε γνωστό μου πάλι email από skroutz για -20% (έως 150€ νομίζω)

Νομιζω οτι παει μονο σε αυτους που εχουν πληρωσει τα 17€ συνδρομη και οχι σε random εγγεγραμμένους χρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Νομιζω οτι παει μονο σε αυτους που εχουν πληρωσει τα 17€ συνδρομη και οχι σε random εγγεγραμμένους χρηστες.

Μπα, στο τοπικ των προσφορών που είχε ανοίξει την προηγούμενη εβδομάδα, ούτε άτομα με plus έλαβαν το σχετικό mail. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αναφερομαι στο 2019 γιατι αν ολα τα Lian Li cases το ειχα μεσα στο στανταρ εξοπλισμο θα το ειχαν και τα νεοτερα cases.
Anti Sag bracket χρειαζοσουν στα top μοντελα 3000 (3080-3090) και στις 4000 που ειναι τεραστιες.
Κατι 3060, 3070 καθονται και με μια βιδα.

Spoiler

Για το γαμωτο το εψαξα, πρεπει να το βαζουν στα πιο νεα cases. Το εχουν τα o11 xl, o11 evo, v3000. Οχι τα o11 και πχ το 216 που ειναι και αυτο προσφατο, αλλα πιο μικρο case. 

Παντως η 3070 gainward phoenix Που εχω, εχει λιγο sag και εχω παρει της coolermaster because rgb :P

Εχει μεγαλουτσικο συστημα ψηξης, για αυτο κιολας εχω 55-60 βαθμους σε gaming 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SabotazNic είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για το γαμωτο το εψαξα, πρεπει να το βαζουν στα πιο νεα cases. Το εχουν τα o11 xl, o11 evo, v3000. Οχι τα o11 και πχ το 216 που ειναι και αυτο προσφατο, αλλα πιο μικρο case. 

Παντως η 3070 gainward phoenix Που εχω, εχει λιγο sag και εχω παρει της coolermaster because rgb :P

Εχει μεγαλουτσικο συστημα ψηξης, για αυτο κιολας εχω 55-60 βαθμους σε gaming 

Και ετσι να το δεις ακομα και αν αρχισαν να το βαζουν απο τις 3000, η 3070 κυκλοφορησε Μαιο του 2021.
Ειναι λιγο περιεργο να το εχει μεσα ενα case που βγηκε το 2019.
Για αυτο πιστευω οτι αν το εβαλαν εγινε απο καποια παρτιδα και μετα.
Και εκει γκαντεμης ειμαι και το πηρα μεσα στο 2022, παλι καλα που πηρα Gigabyte :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Και ετσι να το δεις ακομα και αν αρχισαν να το βαζουν απο τις 3000, η 3070 κυκλοφορησε Μαιο του 2021.
Ειναι λιγο περιεργο να το εχει μεσα ενα case που βγηκε το 2019.
Για αυτο πιστευω οτι αν το εβαλαν εγινε απο καποια παρτιδα και μετα.
Και εκει γκαντεμης ειμαι και το πηρα μεσα στο 2022, παλι καλα που πηρα Gigabyte :P

Οι lhr ανακοινωθηκαν τον Μαιο '21, η σειρα 3000 fall 2020 βγηκε. Ξαναλεω, για το o11 XL, εγω το πηρα Αυγουστο '21 και το ειχε μεσα κανονικα οπως λεει και στο manual

Anyway, φυγαμε οφφτοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...