Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, noble είπε

Παιδιά 2 τροφοδοτικά άλλαξα, το ίδιο αποτέλεσμα. Ένα corsair και ένα be quiet! gold και τα 2. Σε 2 αναλύσεις έπαιξα, 1440p πριν και 2160p τώρα, όσο ανεβάζει κατανάλωση η GPU αυξάνεται και το whine σε σημείο που άλλαξα κουτί και πήρα με ηχομόνωση και κλειστό από μπροστά. Βέβαια τώρα ανέβηκαν αρκετά θερμοκρασίες και οι στροφές στους ανεμιστήρες αλλά το προτιμώ από εκείνον τον υψίσυχνο ήχο του whine μέσα στον εγκέφαλό μου :D. Power Limit δεν δοκίμασα να βάλω. Τί προτείνετε; Το 80% δεν είναι πολύ χαμηλό; Δεν θα μου κόψει αρκετά; MSI afterburner έχω...

Εγώ θα τραβούσα video και θα το έστελνα στο support τους, όπως ακριβώς έκανα και με κάποιες Gigabyte στο παρελθόν και η εταιρία προς τιμήν της παραδέχθηκε το θέμα και πρότεινε να κάνω επιστροφή στο Amazon όπως και έγινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noble είπε

Power Limit δεν δοκίμασα να βάλω. Τί προτείνετε; Το 80% δεν είναι πολύ χαμηλό; Δεν θα μου κόψει αρκετά; MSI afterburner έχω...

 Ξεκινάς και ρίχνεις power limit και συγκρίνεις πόσο κερδίζεις σε θερμοκρασίες και κατανάλωση και πόσο χάνεις σε απόδοση.

Μια πρόταση στα γρήγορα που μπορώ να σου δώσω είναι να τρέξεις ένα benchmark παιχνιδιού, και να ρίχνεις ανά 10% το power limit και να συγκρίνεις, αν δεν θέλεις να κοιτάς in game διαφορές/μπερδεύεσαι.

Γενικά πάντως μην νομίζεις ότι 80% power limit= 20% κάτω επιδόσεις ξέρω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, noble είπε

Παιδιά 2 τροφοδοτικά άλλαξα, το ίδιο αποτέλεσμα. Ένα corsair και ένα be quiet! gold και τα 2. Σε 2 αναλύσεις έπαιξα, 1440p πριν και 2160p τώρα, όσο ανεβάζει κατανάλωση η GPU αυξάνεται και το whine σε σημείο που άλλαξα κουτί και πήρα με ηχομόνωση και κλειστό από μπροστά. Βέβαια τώρα ανέβηκαν αρκετά θερμοκρασίες και οι στροφές στους ανεμιστήρες αλλά το προτιμώ από εκείνον τον υψίσυχνο ήχο του whine μέσα στον εγκέφαλό μου :D. Power Limit δεν δοκίμασα να βάλω. Τί προτείνετε; Το 80% δεν είναι πολύ χαμηλό; Δεν θα μου κόψει αρκετά; MSI afterburner έχω...

Το Power limit και το undevolting θα σε σώσουν. Μια και η 4070Ti είναι mem bandwidth starved λογικά με PL = 80% παίζει να χάσεις μόλις 3-4% επιδόσεις. Με το UV μπορεί να έρθεις στα ίσα ή και να ανέβεις ψηλότερα.

Αυτά κάνω με την 3080 Strix και έχει μειωθεί στο μισό το coil whine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Εδώ βγήκε ο Herald και ειλικρινά μοιραστηκε την εμπειρία του. Δηλαδή αυτός τι είναι τώρα δυσφημιστής;

Πολύ καλός και ειλικρινής αυτός ο herald. Δεν το παντρεύέται το hardware, αμά πάρει κάτι που είναι παπάτζα θα το πεί. Άλλοι ότι αγοράζουν είναι το καλύτερο και πρέπει να το υπερασπιστούν μέχρι θανάτου - θα πέσουν να σε φάνε αν πείς κάτι. Βλέπε palit / 13900k κλπα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Πολύ καλός και ειλικρινής αυτός ο herald. Δεν το παντρεύέται το hardware, αμά πάρει κάτι που είναι παπάτζα θα το πεί. Άλλοι ότι αγοράζουν είναι το καλύτερο και πρέπει να το υπερασπιστούν μέχρι θανάτου - θα πέσουν να σε φάνε αν πείς κάτι. Βλέπε palit / 13900k κλπα :P 

Έλα μια κουβέντα είπαμε τον έκανες χτένι.:D

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις, 0 coil whine, έκλεισα τα πάντα απο fans κτλ και δεν ακουγόταν τίποτα...

 

Επιτέλους η gigabyte υλοποίησε ένα σοβαρό σύστημα για αντι-sag

μπαίνει στο πίσω μέρος μια βάση μεταλλική που πιάνει σε 3 σημεία

image.png.93a28ff247d6a864d4f585f4be20b150.png

και μετά μια βάση οπού με αποστάτες στις δυο εξωτερικές βίδες της μητρικής δημιουργούν ένα Γ οπου και βιδώνει η GPU

 

image.png.92c258002b89f9a6f6c61290e57c8c87.png

image.png.0d3accabf2c18618b191e9ccdbfb5fc3.png

image.png.22ee42cd418fc8b652c73886214a6086.png

Και το τελικό αποτέλεσμα σε 780t το οποίο το κάνει να φαίνεται μινιατούρα

image.png.54ea1870cffa5c0814a75323ad1bfd7d.png

Τώρα Benchmarks με i7-9900k
image.png.c126ea1670013ba7d2539d47b88f9ff1.png

 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Πρώτες εντυπώσεις, 0 coil whine, έκλεισα τα πάντα απο fans κτλ και δεν ακουγόταν τίποτα...

 

Επιτέλους η gigabyte υλοποίησε ένα σοβαρό σύστημα για αντι-sag

μπαίνει στο πίσω μέρος μια βάση μεταλλική που πιάνει σε 3 σημεία

image.png.93a28ff247d6a864d4f585f4be20b150.png

και μετά μια βάση οπού με αποστάτες στις δυο εξωτερικές βίδες της μητρικής δημιουργούν ένα Γ οπου και βιδώνει η GPU

 

image.png.92c258002b89f9a6f6c61290e57c8c87.png

 

image.png.0d3accabf2c18618b191e9ccdbfb5fc3.png

image.png.22ee42cd418fc8b652c73886214a6086.png

Και το τελικό αποτέλεσμα σε 780t το οποίο το κάνει να φαίνεται μινιατούρα

image.png.54ea1870cffa5c0814a75323ad1bfd7d.png

Τώρα Benchmarks με i7-9900k
image.png.c126ea1670013ba7d2539d47b88f9ff1.png

 

Το καλυτερο αντι-sag, 4 χρονια εγγυηση και γενικα απο τις καλυτερες κριτικες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cyberguy είπε

Πρώτες εντυπώσεις, 0 coil whine, έκλεισα τα πάντα απο fans κτλ και δεν ακουγόταν τίποτα...

 

Επιτέλους η gigabyte υλοποίησε ένα σοβαρό σύστημα για αντι-sag

μπαίνει στο πίσω μέρος μια βάση μεταλλική που πιάνει σε 3 σημεία

image.png.93a28ff247d6a864d4f585f4be20b150.png

και μετά μια βάση οπού με αποστάτες στις δυο εξωτερικές βίδες της μητρικής δημιουργούν ένα Γ οπου και βιδώνει η GPU

 

image.png.92c258002b89f9a6f6c61290e57c8c87.png

 

image.png.0d3accabf2c18618b191e9ccdbfb5fc3.png

image.png.22ee42cd418fc8b652c73886214a6086.png

Και το τελικό αποτέλεσμα σε 780t το οποίο το κάνει να φαίνεται μινιατούρα

image.png.54ea1870cffa5c0814a75323ad1bfd7d.png

Τώρα Benchmarks με i7-9900k
image.png.c126ea1670013ba7d2539d47b88f9ff1.png

 

Μεγείες !

Όταν αλλάξεις CPU θα το καταλάβεις το coil whine..Και 'γω δεν άκουγα σχεδόν τίποτα με τον 5900Χ..Μόλις μπήκε ο 13700Κ άρχισε η ''μελωδία'' :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Εγώ θα τραβούσα video και θα το έστελνα στο support τους, όπως ακριβώς έκανα και με κάποιες Gigabyte στο παρελθόν και η εταιρία προς τιμήν της παραδέχθηκε το θέμα και πρότεινε να κάνω επιστροφή στο Amazon όπως και έγινε.

Video δεν έστειλα αλλά ρώτησα το support τους ποια είναι η πολιτική τους σχετικά με το coil whine και μου απάντησαν το εξής:

"Coil whine is something normal for electronic devices and it’s not a reason for warranty.

 You can still return the card to your seller for RMA, but most likely your card will comeback to you.

 Check whether it’s something else making that noise, because PSU and MOBO can make that noise too…"

Οπότε για την ώρα είπα να μην ασχοληθώ γιατί έχω ταλαιπωρηθεί και με το τροφοδοτικό μου και δεν έχω κουράγιο θέλω να χαρώ και το PC μου έδωσα και αρκετά χρήματα. Δεν χάνω το δικαίωμα θεωρώ...Αν υπάρχει κάποιο προφανώς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Πόσο σκουπίδι μπορεί να είναι ένα παιχνίδι..Meanwhile, το RE 4 Remake τρέχει με 70άρια+ σε native 5K στην ίδια κάρτα..

NVIDIA RTX4090 cannot run Forspoken with 60fps at Native 4K/Max Settings/No Ray Tracing

5k monitor έχεις; ποιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Nope, απλά ανεβάζω το resolution scaling όπου το επιτρέπει η κάρτα.

Μόνο για δοκιμή; η κερδίζεις κάτι έτσι; 

Σε 2160p που το δοκίμασα τερματίζει τα 120hz της οθόνης και έχει και ρέστα.... Πολύ ελαφρύ το παιχνίδι. 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Μόνο για δοκιμή; η κερδίζεις κάτι έτσι; 

Σε 2160p που το δοκίμασα τερματίζει τα 120hz της οθόνης και έχει και ρέστα.... Πολύ ελαφρύ το παιχνίδι. 

Μειώνεται το aliasing - καλύτερη εικόνα. Άμα το σηκώνει η κάρτα γιατί να μην το ανεβάσεις ; Και το Diablo 4 έτσι το έπαιξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Μειώνεται το aliasing - καλύτερη εικόνα. Άμα το σηκώνει η κάρτα γιατί να μην το ανεβάσεις ; Και το Diablo 4 έτσι το έπαιξα.

Θα το δοκιμάσω. Αν και σε 2160p δεν μου φαίνεται να έχει θέμα. Παρόλο που είναι 48" το monitor.

 

Το ΤΑΑ δεν σε καλύπτει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...