Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά όσο κι αν προσπαθεί να μας πείσει οι ''αγάπες'' δεν κρύβονται.

Εννοείται για αυτό πλέον δε θα χρησιμοποιεί κανένα upscaling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε Zotac RTX 4070 Ti Trinity έχω αρκετό, θεωρώ, coil whine...Δεν ξέρω αν είναι με τη μάρκα ή καθαρά θέμα τύχης πάντως πρώτη φορά μου συμβαίνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, noble είπε

Εγώ πάντως σε Zotac RTX 4070 Ti Trinity έχω αρκετό, θεωρώ, coil whine...Δεν ξέρω αν είναι με τη μάρκα ή καθαρά θέμα τύχης πάντως πρώτη φορά μου συμβαίνει...

Ωπ. Γιατί ο Arkin μας έλεγε (περίπου) ότι καμία Zotac δεν έχει coil whine.

Τυχαίνει σε όλες τις μάρκες και μοντέλα, κυρίως σε αυτά με μεγαλύτερο wattage. Αν δε σε ενοχλεί μην ασχοληθείς με το θέμα. Κάνε λίγο undervolt, βάλε power limit στο 80%, παίζε με fps cap και θα μειωθεί αρκετά.

Kάποιες μάρκες έχουν "παραδοσιακά" πολύ coil whine (π.χ. Asus) και μάλλον θα είσαι εξαιρετικά τυχερός να έχεις GPU τους και να μην έχει καθόλου ή ελάχιστο.

Αντίθετα, υπάρχουν μάρκες (π.χ. Gigabyte) που συμβαίνει το αντίστροφο. Μάλλον θα είσαι άτυχος αν έχεις GPU τους και έχεις πολύ coil whine.

Εδώ να πούμε ότι το πόσο το ακούει κάποιος εξαρτάται από το πόσο αθόρυβο κουτί έχει και τι fan curves έχει στο σύστημα του και βέβαια αν παίζει με fps cap/uv/oc κτλ κτλ κτλ.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όταν απέκτησα κουτί με mesh panels/filters σε πολλά σημεία και έχω τα ανεμιστήρια πρακτικά inaudible ακούγονται τα πάντα. Με το ίδιο κουτί έχω αλλάξει 5 GPUs.

XFX RX580

Sapphire Nitro+ Vega64

EVGA 3070Ti

Giga Aorus Xtreme 3080

Asus Strix 3080

αυτή με το λιγότερο coil whine (πρακτικά inaudible) ήταν η Gigabyte Aorus 3080 Xtreme, παρόλο που είχε και τα περισσότερα W. Αυτή με το περισσότερο είναι η Asus Strix. Κάποια πράγματα δεν είναι τυχαία. ;)

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά όσο κι αν προσπαθεί να μας πείσει οι ''αγάπες'' δεν κρύβονται.

Μπα. Εδώ μέσα απλά υπάρχει ακόμα κόσμος που πιστεύει ότι το DLSS είναι ΠΟΛΥ καλύτερο και ταχύτερο από το FSR 2.1/2.2. Και επειδή ένα φόρουμ είναι μικρογραφία της κοινωνίας το ίδιο συμβαίνει και σε μεγαλύτερες κυβερνοπαρέες όπως είναι το reddit.

Κατά καιρούς κάνει πατάτες το HWU αλλά δε νομίζω να υπάρχει δόλος. Τα τελευταία 1-2 χρόνια τουλάχιστον .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ωπ. Γιατί ο Arkin μας έλεγε (περίπου) ότι καμία Zotac δεν έχει coil whine.

Τυχαίνει σε όλες τις μάρκες και μοντέλα, κυρίως σε αυτά με μεγαλύτερο wattage. Αν δε σε ενοχλεί μην ασχοληθείς με το θέμα. Κάνε λίγο undervolt, βάλε power limit στο 80%, παίζε με fps cap και θα μειωθεί αρκετά.

Kάποιες μάρκες έχουν "παραδοσιακά" πολύ coil whine (π.χ. Asus) και μάλλον θα είσαι εξαιρετικά τυχερός να έχεις GPU τους και να μην έχει καθόλου ή ελάχιστο.

Αντίθετα, υπάρχουν μάρκες (π.χ. Gigabyte) που συμβαίνει το αντίστροφο. Μάλλον θα είσαι άτυχος αν έχεις GPU τους και έχεις πολύ coil whine.

Εδώ να πούμε ότι το πόσο το ακούει κάποιος εξαρτάται από το πόσο αθόρυβο κουτί έχει και τι fan curves έχει στο σύστημα του και βέβαια αν παίζει με fps cap/uv/oc κτλ κτλ κτλ.

Εγώ δεν έχω σε 3, ο Αρκιν σε άλλη μια και εσύ παίρνεις ένα παράδειγμα στον οποίο έτυχε, γενικεύεις και λες έχουν όλες.

Όταν μιλάμε για ήχο από ανεμιστήρες μιλάμε για στοκ καταστάσεις. Με fan curve, σιγά τη δυσκολία δηλαδή, μπορείς να φτιάξεις τον ήχο ακόμη περισσότερο ανάλογα με το τι σε ικανοποιεί.

Σε gigabyte σε 3080ti και 3070 αγορασμένες η μία πήγαινε στους 100 βαθμούς τις μνήμες για πλάκα αν την έβαζες να δουλεύει βαριά και η αλλη μου πέταγε μπλε οθόνες συνέχεια και ανέβαζε θερμοκρασία.

Άσε τις υποθέσεις καλύτερα και περιορίσου σε ότι έχεις δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Σε gigabyte σε 3080ti και 3070 αγορασμένες η μία πήγαινε στους 100 βαθμούς τις μνήμες για πλάκα αν την έβαζες να δουλεύει βαριά και η αλλη μου πέταγε μπλε οθόνες συνέχεια και ανέβαζε θερμοκρασία.

Ναι. Στην αρχή ήταν χάλια οι RTX3000 της Giga. Αλλά οι LHR/v2/v3 μαμούσαν.

Άλλαξε thermal pads η εταιρία και πλέον ήταν δεύτερη σε θερμοκρασίες GDDR6X, μετά μόνο από την Asus Strix.

Ξέρεις ποια εταιρία δεν άλλαξε ποτέ thermal pads κατά τη διάρκεια παραγωγής των RTX3000 και από τελευταία παρέμεινε τελευταία; Η Zotac.

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εγώ δεν έχω σε 3, ο Αρκιν σε άλλη μια και εσύ παίρνεις ένα παράδειγμα στον οποίο έτυχε, γενικεύεις και λες έχουν όλες.

Διάβασες το ποστ; Είδες πουθενά να λέω όλες; Για άλλη μια φορά αλλοιώνεις λεγόμενα και παραφράζεις, το ξέρεις καλά το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, noble είπε

Εγώ πάντως σε Zotac RTX 4070 Ti Trinity έχω αρκετό, θεωρώ, coil whine...Δεν ξέρω αν είναι με τη μάρκα ή καθαρά θέμα τύχης πάντως πρώτη φορά μου συμβαίνει...

Σε τι αναλυση παιζεις ;
Eχεις βαλει FPS cap;

Πολλες καρτες εχουν coil whine αλλα σε επιπεδο που δεν ακουγεται.
Αν αυτες οι καρτες παιζουν σε πολλα FPS λογω χαμηλης αναλυσης το coil whine αυξανεται.
Αν παιζουν σε υψηλες αναλυσεις και με το αναλογο cap αναλογα το monitor τοτε μειωνεται.
Αν πχ παιζεις 1080p σε 60Hz monitor (με σκοπο να παρεις καλυτερο monitor μετα) και τα games παιζουν ανεξελεκτα στα 250FPS εχει και περισσοτερο coil whine απο οσο θα ειχες αν εβαζες cap στα 59 και επαιζαν στα 59.
Επισης παιζει ρολο το τροφοδοτικο σου, υπαρχει περιπτωση με αλλαγη τροφοδοτικου να παψεις να εχεις, ειδικα αν το τροφοδοτικο σου ειναι χαμηλα/οριακα watt και παλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι. Στην αρχή ήταν χάλια οι RTX3000 της Giga. Αλλά οι LHR/v2/v3 μαμούσαν.

Άλλαξε thermal pads η εταιρία και πλέον ήταν δεύτερη σε θερμοκρασίες GDDR6X, μετά μόνο από την Asus Strix.

Ξέρεις ποια εταιρία δεν άλλαξε ποτέ thermal pads κατά τη διάρκεια παραγωγής των RTX3000 και από τελευταία παρέμεινε τελευταία; Η Zotac.

Διάβασες το ποστ; Είδες πουθενά να λέω όλες; Για άλλη μια φορά αλλοιώνεις λεγόμενα και παραφράζεις, το ξέρεις καλά το σύστημα.

Ειρωνεύεσαι όμως και σε αυτό δεν έκανα καμία αλλοίωση. Γιατί ο Αρκιν δεν είπε ότι σε καμία δεν υπάρχει coil whine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά όσο κι αν προσπαθεί να μας πείσει οι ''αγάπες'' δεν κρύβονται.

Haters gonna hate.

Μια χαρά απέδειξε τη θέση του στο video, είναι ο μόνος που κάνει τόσο διεξοδικά τεστ. Φυσικά λάθη πάντα μπορεί να γίνουν.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Zotac αδερφέ μηδενικο coil whine σε όλη τη σειρά 4000

 

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Zotac all the way να έχεις ηρεμία από τσιρηγματα

@Armoral Ναι, έχεις δίκιο. Δεν το είπε πουθενά και ποτέ.

Ξέρεις ποιο είναι το αστείο; Ότι και οι δικές σας Zotac, όπως και οι Gigabyte έχουν coil whine. Αλλά είναι λίγο ή ελάχιστο ή δεν ακούγεται λόγω θορύβου του υπόλοιπου συστήματος.

Άλλο αυτό άλλο να είμαστε απόλυτοι.

Στις διατυπώσεις μου είμαι προσεκτικός και ποτέ απόλυτος.

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Και (σχεδόν) καθόλου coil whine.

  

35 λεπτά πριν, kkatzos είπε

λιγότερο coil whine (πρακτικά inaudible) ήταν η Gigabyte Aorus 3080 Xtreme

  

45 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αντίθετα, υπάρχουν μάρκες (π.χ. Gigabyte) που συμβαίνει το αντίστροφο. Μάλλον θα είσαι άτυχος αν έχεις GPU τους και έχεις πολύ coil whine.

Άντε ... αυτόκλητοι υπερασπιστές/διαφημιστές της Zotac 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

 

@Armoral Ναι, έχεις δίκιο. Δεν το είπε πουθενά και ποτέ.

Ξέρεις ποιο είναι το αστείο; Ότι και οι δικές σας Zotac, όπως και οι Gigabyte έχουν coil whine. Αλλά είναι λίγο ή ελάχιστο ή δεν ακούγεται λόγω θορύβου του υπόλοιπου συστήματος.

Άλλο αυτό άλλο να είμαστε απόλυτοι.

Στις διατυπώσεις μου είμαι προσεκτικός και ποτέ απόλυτος.

  

  

Άντε ... αυτόκλητοι υπερασπιστές/διαφημιστές της Zotac 🤣

Ρε συ υπερασπιστής και διαφημιστής είσαι αν βγάζεις χρήματα. Δηλαδή για να μην πει ο kkatzos ότι διαφημίζω θα πρέπει να πω ψέμματα και να μην προτείνω με βάση την εμπειρία μου από τη χρήση των καρτων;

Πάλι καλά που πήρες strix και παραδέχεσαι ότι είχε coil whine κάτι που είναι πολύ σύνηθες σε αυτήν την κορυφαία κατά τα λεγόμενα σειρά καρτών γραφικών σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από το cool whine η τα θέματα στις πολύ τίμιες υλοποιήσεις της Zotac που και δε ζητούν τον ουρανό με τα άστρα και λειτουργούν όπως πρέπει στη μεγαλύτερη πλειοψηφία τους.

Εδώ βγήκε ο Herald και ειλικρινά μοιραστηκε την εμπειρία του. Δηλαδή αυτός τι είναι τώρα δυσφημιστής;

Ελεος όλο κάτι σου φταίει, πάρε Amd να δεις το φως σου η φάε ένα σνικερ.

33 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι. Στην αρχή ήταν χάλια οι RTX3000 της Giga. Αλλά οι LHR/v2/v3 μαμούσαν.

Άλλαξε thermal pads η εταιρία και πλέον ήταν δεύτερη σε θερμοκρασίες GDDR6X, μετά μόνο από την Asus Strix.

Ξέρεις ποια εταιρία δεν άλλαξε ποτέ thermal pads κατά τη διάρκεια παραγωγής των RTX3000 και από τελευταία παρέμεινε τελευταία; Η Zotac.

Διάβασες το ποστ; Είδες πουθενά να λέω όλες; Για άλλη μια φορά αλλοιώνεις λεγόμενα και παραφράζεις, το ξέρεις καλά το σύστημα.

Η 3080 ti δεν ήταν lhr; Έπρεπε να ειναι γυμνή από pads στις μνήμες όταν κόστιζε 1350 ευρώ;

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ξέρεις ποια εταιρία δεν άλλαξε ποτέ thermal pads κατά τη διάρκεια παραγωγής των RTX3000 και από τελευταία παρέμεινε τελευταία; Η Zotac.

Για τα περί rtx 3000, ένα πχ review σε rtx 3080 μεριά

https://www.techpowerup.com/review/zotac-geforce-rtx-3080-trinity/31.html

Και εδώ ένα review για 4090 Amp Extreme https://www.techpowerup.com/review/zotac-geforce-rtx-4090-amp-extreme-airo/37.html

και για 4070ti(amp extreme)https://www.techpowerup.com/review/zotac-rtx-4070-ti-amp-extreme-airo/

Η Amp Extreme είναι υποτίθεται η ακριβότερη σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 2 τροφοδοτικά άλλαξα, το ίδιο αποτέλεσμα. Ένα corsair και ένα be quiet! gold και τα 2. Σε 2 αναλύσεις έπαιξα, 1440p πριν και 2160p τώρα, όσο ανεβάζει κατανάλωση η GPU αυξάνεται και το whine σε σημείο που άλλαξα κουτί και πήρα με ηχομόνωση και κλειστό από μπροστά. Βέβαια τώρα ανέβηκαν αρκετά θερμοκρασίες και οι στροφές στους ανεμιστήρες αλλά το προτιμώ από εκείνον τον υψίσυχνο ήχο του whine μέσα στον εγκέφαλό μου :D. Power Limit δεν δοκίμασα να βάλω. Τί προτείνετε; Το 80% δεν είναι πολύ χαμηλό; Δεν θα μου κόψει αρκετά; MSI afterburner έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...