Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο σκουπίδι μπορεί να είναι ένα παιχνίδι..Meanwhile, το RE 4 Remake τρέχει με 70άρια+ σε native 5K στην ίδια κάρτα..

NVIDIA RTX4090 cannot run Forspoken with 60fps at Native 4K/Max Settings/No Ray Tracing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

3 ώρες πριν, chrisde είπε

Η εμφάνιση είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει. Δεν το διευκρίνησα αλλά προφανώς αν με ενδιέφερε δεν θα την είχα καν στη λίστα, είναι κακάσχημη και κακόγουστη :lol:. Κλάιν. Μιλάς με κάποιον που βγάζει τα ανεμιστηράκια των gpu και βάζει δικά του για λιγότερο θόρυβο. Είναι ωραίο; Όχι. Ακούγεται λιγότερο; Ω ναι. Profit. (Δεν ψήνομαι να το κάνω πάλι, δεν νομίζω ότι θα έχει νόημα ούτως ή άλλως με μια 4080). Ειλικρινα αν μπορούσα και σύμφερε θα έπαιρνα τη noctua έκδοση :P. Αλλά δεν θα την πληρώσω όσο μία 4090 σχεδόν, εντάξει.

Nope. Η αγορά θα γίνει (αν τελικά το αποφασίσω) μέσω skroutz για να εκμεταλλευτώ το -150€ από την προσφορά της mastercard. Προφανώς αν μιλάμε για μικροδιαφορές δεν υπάρχει θέμα. Αν είναι να δώσω +100€ όμως πχ δεν νομίζω ότι αξίζει, απ όσο ξέρω όλες έχουν ικανοποιητική απόδοση/ψύξη/θόρυβο. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Δεν με καίει να περιμένω και μια εβδομάδα, μην κάνει κάνα μήνα και χάνεται το νόημα. Αξίζει περισσότερο σαν υλοποίηση ή είναι μόνο θέμα εγγύησης; Δεν διαβάζω και τα καλύτερα για το cooler της από άποψη θορύβου...

Zotac αδερφέ μηδενικο coil whine σε όλη τη σειρά 4000 που διαβάζω παντού 5 χρόνια εγγύηση τίμια fans που δεν ακούγονται μέχρι 50% γενικά για την τιμή τους εννοείται τις προτιμάς από manli και Gainward. MSI trio έχουν αρκετό coil whine και οι strix και tuf τα ίδια. Ορμα χωρίς δεύτερη σκέψη. Μια χαρά σου ήρθε και το voucher για 20% με mastercard βγαίνει πολύ καλή τιμή για 4080. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chrisde είπε

Gainward και palit είναι ίδιες κάρτες / ίδια εταιρεία / ίδιο pcb, μόνο το cooler σχεδιαστικά αλλάζει. Manli δεν θα έπαιρνα γιατί έχω δει αναφορές για κακές θερμοκρασίες σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντελα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Zotac αδερφέ μηδενικο coil whine σε όλη τη σειρά 4000 που διαβάζω παντού 5 χρόνια εγγύηση τίμια fans που δεν ακούγονται μέχρι 50% γενικά για την τιμή τους εννοείται τις προτιμάς από manli και Gainward. MSI trio έχουν αρκετό coil whine και οι strix και tuf τα ίδια. Ορμα χωρίς δεύτερη σκέψη. Μια χαρά σου ήρθε και το voucher για 20% με mastercard βγαίνει πολύ καλή τιμή για 4080. 

Σε ευχαριστώ για το feedback εσένα και τους υπόλοιπους που ασχολήθηκαν. Καλή τιμή δεν τη λες ακόμα και έτσι, αλλά τες πα... Το voucher έχει όριο τα 150€ υπ' όψιν και φυσικά ισχύει για επιλεγμένους λογαριασμούς. Για Zotac το βλέπω αν πάρω, με ψήσατε αλλά θα δω αύριο για σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ούτε palit / Gainward θα έπαιρνα, στην δικιά μου τα ανεμιστήρια σφυρίζουν - και το έχω ακούσει και από άλλους με ίδια καρτα. Είναι έτοιμος για νυστέρι και να κουμπώσω Noctua πάνω 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chrisde είπε

Σε ευχαριστώ για το feedback εσένα και τους υπόλοιπους που ασχολήθηκαν. Καλή τιμή δεν τη λες ακόμα και έτσι, αλλά τες πα... Το voucher έχει όριο τα 150€ υπ' όψιν και φυσικά ισχύει για επιλεγμένους λογαριασμούς. Για Zotac το βλέπω αν πάρω, με ψήσατε αλλά θα δω αύριο για σίγουρα.

Ναι 150 θα σου βγει 1100 δεν είναι άσχημα για όπως είναι οι τιμές για 4080. Zotac all the way να έχεις ηρεμία από τσιρηγματα. Και Palit πολύ τιμιες σε αυτό τον τομέα από coil whine και εξαιρετικές θερμοκρασίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Βασικά ούτε palit / Gainward θα έπαιρνα, στην δικιά μου τα ανεμιστήρια σφυρίζουν - και το έχω ακούσει και από άλλους με ίδια καρτα. Είναι έτοιμος για νυστέρι και να κουμπώσω Noctua πάνω 😁

Spoiler

spacer.png

 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

 

Στο συγκεκριμένο και η 4070Ti ζορίζεται.

Έχει (με FG) περίπου τα μισά fps από την 4080 και το 1/3 των fps της 4090.

1.jpg.ce92c25ba8050f28115ebd6a3e4bd729.jpg

 

12 ώρες πριν, chrisde είπε

Τείνω προς την πρώτη που είναι φθηνότερη και άμεσα διαθέσιμη.

Gigabyte πάρε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Gigabyte πάρε.

Την Eagle υποθέτω; https://www.skroutz.gr/s/39470035/Gigabyte-GeForce-RTX-4080-16GB-GDDR6X-Eagle-OC-Κάρτα-Γραφικών-GV-N4080EAGLEOC-16GD.html

H Gaming ξεφεύγει από τιμή, δεν με ενδιαφέρει.

Δεν είμαι φαν των Gigabyte γενικότερα, πόσο μάλλον για την eagle που υποτίθεται είναι η φθηνή της σειρά... Γιατί να δώσω παραπάνω και να την προτιμήσω σε σχέση με τη zotac;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chrisde είπε

Η εμφάνιση είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει. Δεν το διευκρίνησα αλλά προφανώς αν με ενδιέφερε δεν θα την είχα καν στη λίστα, είναι κακάσχημη και κακόγουστη :lol:. Κλάιν. Μιλάς με κάποιον που βγάζει τα ανεμιστηράκια των gpu και βάζει δικά του για λιγότερο θόρυβο. Είναι ωραίο; Όχι. Ακούγεται λιγότερο; Ω ναι. Profit. (Δεν ψήνομαι να το κάνω πάλι, δεν νομίζω ότι θα έχει νόημα ούτως ή άλλως με μια 4080). Ειλικρινα αν μπορούσα και σύμφερε θα έπαιρνα τη noctua έκδοση :P. Αλλά δεν θα την πληρώσω όσο μία 4090 σχεδόν, εντάξει.

Nope. Η αγορά θα γίνει (αν τελικά το αποφασίσω) μέσω skroutz για να εκμεταλλευτώ το -150€ από την προσφορά της mastercard. Προφανώς αν μιλάμε για μικροδιαφορές δεν υπάρχει θέμα. Αν είναι να δώσω +100€ όμως πχ δεν νομίζω ότι αξίζει, απ όσο ξέρω όλες έχουν ικανοποιητική απόδοση/ψύξη/θόρυβο. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Δεν με καίει να περιμένω και μια εβδομάδα, μην κάνει κάνα μήνα και χάνεται το νόημα. Αξίζει περισσότερο σαν υλοποίηση ή είναι μόνο θέμα εγγύησης; Δεν διαβάζω και τα καλύτερα για το cooler της από άποψη θορύβου...

Μιλάμε για πάρα πολύ καλές κάρτες. Ανύπαρκτο coil whine σε 3 που έχω αγοράσει μέχρι τώρα (3060 στο pc του γιού, 3070 ti παλιότερα σε εμένα και 4090 τώρα), τα fan δεν ακούγονται καθόλου. Εντάξει από 50 τοις εκατό και πάνω δεν έχω δοκιμάσει αλλά αν έχεις καλή ψύξη δε θα την ακούσεις.

Στο Nzxt 510 elite που ψιλοεβραζε λόγω κακού airflow την άκουγα τη 3070ti αρκετά όταν ανέβαζε θερμοκρασιες.

Στο internet σε κάποια review χρηστών λένε ότι έχουν θέμα με ένα σφυριγμα στα fan, τόσο εγώ όσο και ο @Arkin δεν έχουμε τέτοιο θέμα από όσο γνωρίζω. Μπορεί να είχαν και μετά από feedback να τπ διόρθωσαν.

Αν βάλεις και τα 5 χρόνια εγγύηση στην εξίσωση πας εύκολα σε αυτήν.

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, chrisde είπε

Την Eagle υποθέτω; https://www.skroutz.gr/s/39470035/Gigabyte-GeForce-RTX-4080-16GB-GDDR6X-Eagle-OC-Κάρτα-Γραφικών-GV-N4080EAGLEOC-16GD.html

H Gaming ξεφεύγει από τιμή, δεν με ενδιαφέρει.

Δεν είμαι φαν των Gigabyte γενικότερα, πόσο μάλλον για την eagle που υποτίθεται είναι η φθηνή της σειρά... Γιατί να δώσω παραπάνω και να την προτιμήσω σε σχέση με τη zotac;

Για την Eagle δεν ξέρω.

Για την Gaming OC λένε καλά λόγια κάποιοι που την έχουν, είτε σε 4080, είτε σε 4090.

Και (σχεδόν) καθόλου coil whine.

Οι Zotac δε γνωρίζω αλλά μου έχει αφήσει τη χειρότερη εικόνα σαν εταιρία που στις RTX3000 ούτε στα τελευταία μοντέλα δεν έβαζαν καλά thermal pads στις μνήμες με θερμοκρασίες 100C+ σε gaming τα καλοκαίρια.

Αυτό τώρα μπορεί να έχει αλλάξει αλλά μου φαίνεται και πάλι σε θερμοκρασίες είναι χειρότερη από τις υπόλοιπες.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, philos είπε

Άλλη μια newbie ερώτηση: σε PC με RTX 4080, i9 9900k (ναι ξέρω είναι αδύναμη η CPU) και 48GB RAM 3600MHz, τι παίζει με το DLSS;

Αξίζει να το ενεργοποιώ στα παιχνίδια; Πάντα οι ρυθμίσεις μου είναι σε 3840x2160. Η οθόνη είναι 4k HDR 138Hz.

Δοκίμασα να το ενεργοποιήσω στο Rise of the Tomb Raider (όλα high ultra, 4k) και στο ενσωματωμένο benchmark του δεν είδα καμιά διαφορά στα fps results.

Με 4090 και τον ίδιο επεξεργαστή σε plague tale και Hogwarts legacy είχα διαφορές σε fps πάντως(dlss quality vs native).

Επεξ/σία από Jts
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...